GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen heeft een op den Vecrschcn weg onder Schellach wonende landbouwer, gehuwd en vader van acht kinderen, gisteren avond door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. Eergisteren is een eerste bezending van ongeveer 50 mandjes Geldersche kersen van Rotterdam naar Engeland verzonden. Men verwacht dit jaar een goed middelmatig gewas. Voor eenige dagen arriveerde te Oberammergau een hoftooneelspeler uit Weenen, om de Oberammer- gauers over te halen gedurende de wereldtentoonstel ling te Weenen het passiespel op te voeren. Hij bood hun 60,000 florijnen aan, maar de meerderheid der spelers wees het voorstel af. Zondag jl. is de reeks der wedrennen, die eerst onder de benaming van voorjaars-" en daarna onder die van „zomer-wedrennen"in het nabij Parijs gelegen Bois de Boulogne zijn gehoudenbesloten met een wed strijd om den grooten prijs van Parijs" van 100,000 francs dieevenals in vorige jarenvoor de eene helft door de genoemde stad en voor de andere helft door de vijf grootc spoorweg-maatschappijen is geschonken. De overwinning is door een Engelscli paard behaald, de Cremorne, van den heer Savile, denzelfde die in 1863, toen de groote prijs het eerst is uitgeloofd, dezen mede, met de Fitz-Ranger, heeft behaald. Die prijs is nu in het geheel vier malen door Engelschen en vijf malen door Franschen gewonnen. De Cremorne had twee lengten op Barbillonvan den hertog van Hamilton, en de laatsgenoemde vier lengten op Reine, van den beer Lefèvre, voor. In het geheel hebben negen paarden naar den prijs gedongendie aan den overwinnaar 138,200 francs heeft opgebracht. Barbillon heeft uit de inleggel- den 10,000 en Reine 5000 francs genoten. Jl. Zondag werd te St. Petersburg door grootvorst Konstantijn de boot van Peter den Groote, die voor de tentoonstelling te Moskou bestemd is, in plechtige proeesssie van het fort naar het nieuwe spoorwegstation gebracht. Toen de stoet voor het standbeeld van Peter den Groote was gekomen, werd een godsdienstoefening gehouden. Zaterdag jl. brachten 14 personen een bezoek aan de drukkerij van het clericale blad La frustra te Rome. Wegens persoonlijke beleedigingen riepen zij den redac teur tot ekenschap op. Deze schijnt echter niet op vol doende wijze aan het verzoek aan zijn geïmproviseerde rechters te hebben voldaanen daar zij tot geweld hun toevlucht namen kwam het geheele personeel der druk kerij den redacteur te hulp, doch moest na warmen strijd het onderspit delven. De letters werden verstrooid, de letterkasten stuk geslagen en de persen beschadigd. Van beide zijden werden wonden toegebrachten detussehen- komst der politie maakte eerst een einde aan den strijd. De Rheinische Zeitung deelt mede, dat onder de „vrome gemeente" in Dusseldorf het geloof heerscht, dat binnen korten tijd een zoo groote duisternis zal heerschen dat men niets zal kunnen zien; geen licht zal aanblijven en alleen gewijde kaarsen, die voor 45 cent te verkrijgen zijn, zullen niet uitgaan. De godde- loozen zullen naar de kerken stormen, maar de deuren niet kunnen vinden, enz. Reeds hebben verscheidene personen zich gewijde kaarsen aangeschaft om niet in het duister te zitten. Aan het station van den BergMarkischen spoor weg te Elberfeld zijn twee wagons derde klasse met twee verdiepingen aangekomen, die ieder onder en boven vijf coupés hebben. De onderste afdeeling kan vijftig personen bevatten, en is iets lager dan een ge wone coupéde ingangen zijn op de gewone wijze door zijdeuren aangebracht. De bovenste afdeeling kan 36 personen opnemen en wordt door twee trappendie zich aan het voor- en achtereinde van het rijtuig bevinden, bereikt. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erf in de Lange Singelstraat, wijk N n°. 201. Ver kocht voor f 841. THERMOMETERSTAND. 12 Juni 's av. 11 u. 56 gr. 13 'smorg. 7 u. 59 gr. 'sraidd. lu. 67 gr. 'sav. 6u. 64 gr. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. In een gisteren gehouden zitting is behandeld het voorstel van burgemeester en wethouders tot opheffing der tweede school voor gewoon en meer uitgebreid la ger onderwijs, met het adres van den hoofdonderwijzer en het advies der raadscommissie, hetwelk in de zitting van jl. Maandag was aangehouden. Na langdurige discussie is het voorstel van burgemeester en wethou ders met 6 tegen 4 stemmen verworpen, en voorts aan burgemeester en wethouders opgedragen om in overleg met de plaatselijke schoolcommissie het onderwijs in die school zoodanig te regelenals in het belang der gemeente het doelmatigst zal worden geoordeeld. Öuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het wordt bijna met eiken dag moeilijker te bepalen op welke hoogte het Engelsch-Amerikaansche geschil staat. Dit schijnt men echter met zekerheid te kunnen zeggen dat de afgezaagde Alabama-quaestie nog gerui- men tijd op de lijst der internationale twistpunten zal prijken. De Amerikaansche senaat is uiteengegaan en vóór December dezes jaars zal derhalve zooals uit New-York gemeld wordt geene mogelijkheid bestaan om het additioneele artikel, hetzij gewijzigd of onge wijzigd, aan te nemen. Voegt men daarbij het Engel sche voorstel tot verdaging der zittingen van de scheids rechters, dan is het duidelijk dat nog menige depêche don transatlantischen kabel passeeren zal, voordat the Ala bama claims tot de geschiedenis zullen belmoren. Amerika blijft weigeren het voorstel tot verdaging aan de scheidsrechters te doendoch zal zich niet daar tegen verzetten. De Engelsche regeering zal dus wel tot dit middel gedwongen worden, te meer omdat de heer Fish namens de regecring van president Grant zijne toestemming weigert tot een ander voorstel van Engeland, dat beide partijen zich aan dè rechtspraak zullen onder werpen onder voorbehoud van hare wederzijdsche rechten ten opzichte van de indirecte schade. Terecht heeft de Amerikaansche regeering geantwoord dat juist de eenige strekking van het tractaat van AVashiugton was, dat beide partijen zich onvoorwaardelijk daaraan houden. In het tegenovergestelde geval verliest het tractaat alle raison iV Ire. Waarschijnlijk heeft de Engelsche regeering gisteren avond in het parlement op nieuw een krachtigen aanval betreffende deze quaestie moeten verduren. De heer Torrens tenminste heeft Dinsdag het voornemen te ken nen gegeven om eene motie voor te stellenwaarbij verklaard wordt dat de tegenwoordige toestand van het parlement den plicht voorschrijft, om de tusschen Engeland en Amerika bestaande tractaten nauwkeurig te onderzoeken en zijn oordeel uit te spreken in hoe verre deze gewijzigd kunnen worden, teneinde een duurzamen vrede en vriendschappelij ke relatiën tusschen heide natiën te waarborgen. Omtrent de parlcments- zitting van gisteren avond is nog niets bekend. Een niet minder gewichtige quaestie dan de actieve diensttijd is gisteren door de Fransche nationale verga dering beslist. Het gereserveerde art. 19 der wet op de legerorganisatiehandelende over de vrijstellingen, was aan de orde. De commissie had voorgesteld om o. a. ook de congreganisten eu andere jongelieden, welke voor het onderwijs op door de wet erkende godsdien stige scholen worden opgeleid, van den militairen dienst vrij te stellen. Hoewel iedereen er van overtuigd wa3 dat dit beginsel in de Fransche nationale vergadering, zooals zij thans is samengesteldmoest zegevieren waagde toch de linkerzijde een aanval tegen deze be gunstiging van het onderwijs door geestelijken. Gam- betta verdedigde met vuur het amendement om geene vrijstellingen hoegenaamd toe te laten, uitgenomen voor de onderwijzers die door den staat zijn aangesteld. Jules Simon, die als minister van onderwijs meer en meer aan den leiband van Thiers gaat loopen en zich van zijn ouden geestverwant op het gebied van kerk en onderwijs, Jules Favre, vervreemdt, Jules Simon trad niet alleen op om het voorstel der commissie te verdedigen, maar beriep zich daarbij nog op het begin sel der vrijheid van onderwijs. Zoover is het derhalve reeds met den zoogenaamden vrijdenker Jules Simon gekomen, dat hij het onderwijs door geestelij ken met de ontwikkeling der vrijheid vereenigbaar acht! Met 524 tegen slechts 154 stemmen werd het artikel der com missie aangenomen. The Times had voor een paar dagen een telegram uit Berlijn in zijne kolommen opgenomen, waarin de verzending van een gunstig antwoord op de Fransche voorstellen, ten opzichte van de vervroegde ontruiming van het grondgebied, naar Parijs gemeld werd. Dit bericht werd geëxploiteerd en gisteren reeds wisten enkele Parijsche dagbladen de aankomst dezer depêche te Versailles mede te deelen. Uit Berlijn en Versailles wordt thans officieus gemeld dat deze tijding zeer voor barig iswant dat het antwoord van von Bismarck nog niet verzonden werd. Desniettemin is men te Versailles van oordeel dat dit antwoord toch in den loop der week tegemoet gezien kan worden. Aangaande de discussiën over het adres van antwoord in den Spaanschen senaat verneemt men heden eenige nadere bijzonderheden. In de zitting van Dinsdag zijn echter de algemeene beraadslagingen nog niet ten einde gebracht. In zijne bestrijding der regeering en der door haar vertegenwoordigde partij heeft de heer Castelar blijk baar niet alleen gestaan. De heer Romero Ortiz deed in de keuze zijner woorden en in de scherpe afkeuring der conservatieve partij niet voor den republikeinschen leider onder. Hij noemde de regeeringspartij slechts behoudend ten opzichte van de overwinningen welke door de revolutionnairen behaald waren, en vergeleek I haar bij de behoudende Alphonsisten die geen begin selen geene constitutiegeen koning, ergo niets te behouden hebben. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Can dan, beantwoordde de aanvallen van de tegenstanders der regeering. Hij verklaarde zich voor een sj-steem van verdraagzaamheid behalve ten opzichte van die personen, welke de publieke rust ver storen. Zoo veroordeelde hij de Internationale en ont kende dat deze vereeniging den vooruitgang beoogt. „Deze quaestie zegt de minister randt het maat schappelijk leven en de goede orde aan, en met zulk eene vereeniging is het onmogelijk te transigeeren." De minister verwonderde zich over de welwillendheid waar mede de heer Castelar dit genootschap behandelt en verweet hem, dat hij daardoor in tegenspraak handelt met zijne eigene beginselen. Deze verdachtmaking van den reactionnairen Spaan schen minister is geen nieuwe inventie. In bijaa alle Europeesche landen is het reeds voorgekomen dat wanneer men de onbillijke en repressieve maatregelen der reactionnaire regeeringen afkeurt, de organen harcr partij gereed staan om de liberalen van radicale en communistische neigingen te beschuldigen en hen allen als het ware verantwoordelijk te stellen voor de gruwe len der Parijsche commune. Voor een land als Spanje echter zijn dergelijke lage insinuation in de gevolgen waarschijnlijk minder onschadelijk dan in Engeland of Nederland. Be Internationale en de orde der jezuïeten, in Middel-Europa. Sedert de bijeenkomsten der beide keizers van Duitsch- land en Oostenrijk vergezeld van hunne rijkskanselieren, in den vorigen zomer te Gastcin en te .Salzburg, kwa men van tijd tot tijd geruchten op omtrent gemeen schappelijke maatregelen tegen de Internationale en tegen de heerschzucht der kerk. Vooral in den laat- sten tijd deed het bericht de ronde in de dagbladen, dat de Pruisische regeering het voornemen koesterde om in overleg met Oostenrijk een Europecsch congres tot bespreking der sociale quaestie te beleggen. Dit zelfde voornemen, reeds vroeger door Spanje aan den dag gelegdleed schipbreuk vooral op de vrijzinnige houding van regeeringen vertegenwoordiging in Engeland, en daarom trokken wij liet bericht der hernieuwde poging van Pruisen terstond in twijfel. Ten slotte bleek dat het onderzoek aan het Pruisische handelsministerie slechts een zuiver binnenlandsch belang beoogde, waaraan zich eerst later Oostenrijk en Hongarije aanslotenvooral op aandrang der regeering van het laatste land, die in hare verbeelding vaak met het schrikbeeld der commune gekweld Avordt. De bijeenkomst van de afgevaardig den dezer drie staten, Avellce 16 Juni te Berlijn zou aanvangen, is thans tot den len Augustus uitgesteld. Wanneer men de Oostenrijksche regeeringsgezinde bla den leestdan rijst er onwillekeurig twijfel of die bijeen komst wel ooit zal plaats hebben. Aan overeenstemming tusschen de drie regeeringen betrekkelijk deze quaestie tenminste valt moeilijk te deuken. Wanneer Pruisen al gaarne naar repressieve middelen grijpt, deze zijn nog te mild en te zwak voor de Avenschen der Hongaarsche regeeiing, die nog grooter haat koestert tegen de Inter nationale dan de Fransche legitimisten tegen de brand stichters en plunderaars van Parijs. Om echter de onmo gelijkheid eener overeenstemming dezer beide regeeringen met het tegemvoordige Oostenrijksche kabinet te bewijzen, is bet voldoende de volgende zinsneden uit de otucieuse Neue freie Presse mede te deelen. „De man die voor Oostenrijk aan de conferentie zal deelnemen is te benijden, Avare het slechts ter wille van de rijkelijke vergoeding van reiskosten. Maar boven dien zal hij lid zijn der vergadering Avelke meer nog dan de quadratuur van den cirkel Avil vindenDe conferentie zal waarschijnlijk inzien dat de herhaling der Parijsche gruwelen wel is waar een vreeselijk on geluk zou wezen, maar dat een keten van internationale politiemaatregelen tot verhindering van dergelijke schanddaden eene nog grootere verdrukking der vol keren ten gevolge zou hebben. Door repressieve midde len zouden dagelijks honderdduizenden van niet-socialis- ten gemaltraiteerd worden, men zou de socialisten uit hunne genootschappen en uit de dagbladpers verjagen en tot samenzweringen noodzaken, en door hen overrom peld Avorden. De grootst mogelijke openbaarheid en de vrijheid des woords, verbonden met eene gestrenge maar niet kleingeestige waakzaamheid van het open baar gezag, zijn voldoende om de maatschappij voor eene overrompeling van moordenaars en brandstichters te behoeden." Ten opzichte van de kerk en hare orden schijnt Duitschland zonder nader overleg met Oostenrijk zooals steeds na de conferentiën van Gastein beweerd Averd tenminste voorloopig te zullen handelen. Het regeeringsvoorstel betreffende de jezuïeten is aan den rijksdag ingediend en zal zonder twijfel spoedig Avet zijn. Niet de gemeentelijke politie, zooals gisteren een Berlijnsch telegram vermelde en Avat wij terstond in twijfel trokkenmaar de politie der verschillende staten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2