MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 140. Vrijdag' 1872. 14 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco, is ƒ3.50. Middelburg 13 Juni. Oe Staats-courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 7cn dezer, waarbij het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen van den 18en Mei jl., betrek kelijk de voogdij over de Roomseh katholieke weezen aldaar, tot den len November a. wordt geschorst, op grond dat ter beoordeeling of dat raadsbesluit met de wet of het algemeen belang in strijd is, ,een nadeMHxdcr- zoek wordt vereiscbt, waartoe in dit geval de termy^Aij het4c lid van art. 70 der gemeentewet, vooVluffnemen eener beslissing gesteldgeene genoegzame ruimte laat. In eene eergisteren avond te Goes gehouden bijeen komst van vrienden en vereerders van Thorbecke is eene plaatselijke commissie geconstitueerd, naar aanlei ding van het door de kiesvereeniging „Vrijheid en orde", te Deventer, aangegeven denkbeeld om een blij vend teeken van hulde en dankbaarheid voor rar. Thor becke te stichten. Tevens is besloten naar eene te hou den algemeene bijeenkomst een afgevaardigde te zenden. Voorloopig is echter in het midden gelaten of men zich eventueel bij Deventer of bij Zwolle zou aansluiten. De commissie bestaat uit de lieeren mr. M. F. Blaaubeen J. A. A. Fransen van de Putte, dr. A. P. Fokker, J. M. Kakebeeke en mr. J. L. H. Lieberfc. (Goeasche cour.) De kiesvereeniging Burgerplicht, te Drachten, heeft gisteren de beide volgende besluiten genomen. Voor eerst: gehoor te geven aan de oproeping door Vrijheid en orde, te Deventer, gedaan, in de onderstelling dat liet door de Deventersche vereeniging genomen initiatief overal de sympathie zal wegdragen. Ten tweede: zich tot de haar bekende kiesvereenigingen voor de staten- generaal in het district Dokkum te richten, om gemeen schappelijk eene motie te doen aannemen in denzelfden geest als elders is geschied, waarin het afstemmen van de wet op de inkomstenbelasting betreurd en de hou ding der afgevaardigden, die haar beginsel verdedig den, goedgekeurd wordt. Eergisteren en gisteren is te Hulst de algemeene ver gadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden. Voor het ingezondene zijn de volgende prijzen toe gekend Paarden (onverschillig van welk ras) voor den landbouw. Voor dekhengsten geboren vóór of in Juni 1869eerste prijsf 50, uitgeloofd door jonkheer mr. C. van Fit ters, aan C. Wijffels, te Westdorpe; tweede prijs, een zilveren medaille, aan P. de Feijter Iz., te Neuzen. Merriepaarden geboren tusschen 1 Juni 1865 en 1 Juni 1869: eerste prijs, f 30, aan dr. E. J. F. P. J. G. Vo gelvanger, te Hulst; tweede prijs, een zilveren medaille, aan Jac. de Koning, te St. Jansteen. Merriepaarden geboren in 1870: eerste prijs, 20, aan Jac. de Koning, te St. Jansteen; tweede prijs, een zilveren medaille, aan C. Steijaard, te Grauw. Spannen werkpaarden geboren tusschen 1 Juni 1865 en 1 Juni 1868: eerste prijs, 30, aan P. Verhagen, te Grauw; tweede prij3, een zilveren medaille, aan L. Boel, te Hulst. Runderen. Springstieren geboren vóór of in Juni 1870, vanin- landsch ras: eerste prijs f 30, aan G. van Kampen te Grauwtweede prijs een zilveren medailleaan D. llar- tog, te Hulst. Melkkoeien geboren tusschen 1 Juni 1864 en 1 Juni 1869, van inlandsch ras: eerste prijs, '251 uitgeloofd door den heer mr. W. Ph. Vis, aan dr. E. J. F. P. J. G. Vogelvanger, te Ilulst; tweede prijs, een zilveren medaille, aan G. van Kampen, te Grauw. Vaarzen geboren tusschen lJuni 1869 en 1 Juni 1870, van inlandsch ras: eerste prijs, f 15uitgeloofd door den heer J. II. Snijders, aan D. Hartog, te Hulst; tweede prijseen zilveren medailleaan 0. Moenste Hulst. Vaarzen geboren na 1 Juni 1870 van inlandsch ras: eerste prijs: 10, aan L. Boelte Hulst; tweede prijs, een zilveren medaille, aan dr. E. J. F. P. J. G. Vogel vanger, te Hulst. Vaarzen geboren na 1 Juni 1870, van gekruist Durham ras: eerste prijs f 10; aan C. Moens, te Hulst; tweede prijs een zilveren medaille, niet toe gekend. Schapen. Daar de bij het programma gevraagde springrammen (geschoren) van volbloed Lincoln ras, en ooien van ge- kruist ras geboren na 1 Jani 1S70 (geschoren) niet zijn ingezonden, werden buiten het programma toegekend: voor een springram (geschoren) van volbloed inlandsch ras, een bronzen medaille aan E. Vergouts te Hulst, en voor ooien van inlandsch ras geboren na 1 Juni 1870 (geschoren), een bronzen medaille aan G. F. Wil- lerasens, te Hontenisse. Voorts zijn toegewezen voor 3 stuks wolvliezen voor de zuiverste en langste wol: eerste prijs, ƒ15, aan G. F. Willemsens, te Hontenisse; tweede prijs, een bronzen medaille, aan D. ITocke Jz., te Zonnemaire. Varkens. Zeugen van inlandsch ras: eerste prijs, 10, aan L. Dropte Axeltweede prijseen bronzen medaille, aan L. Bouwens, te Grauw. Zeugen van vreemd ras: eerste prijs 10, aan A. L. J. van Waesberghe, te Hulst; tweede prijs, een bronzen medaille aan den zelfden. Werktuigen en gereedschappen voor den landbouw. Voor een dorsclrwerktuig door stoomkracht in bewe ging te brengenf 100aan wed<\ J. G. Massóe zoon, te Goes; voor een dorsckwerktuig door paardenkracht in bewegiug te brengen, de prijs van f 15, uitgeloofd door den heer mr. C. J. fcické, niet toegekend; voor een rosmolen 15 aan wedc. J. C. Massée zoonte Goes; voor een tredmolen f 15, aan G. Stout, te Tiel; voor een wanmolen f 5, uitgeloofd door den heer C. C. P. Pierssens, aan wed'. J. C. Massée zoon te Goes bij loting tegen Voorbeijtel O., te Bergen op Zoom; voor een graanzuiveringswerktuig 15 aan wede. J. C. Massée zoon, te Goes; voor een graanmolen door paar denkracht in beweging te brengen/50, aan dezelfden; voor een lijnzaad- of graankneuzer 10, uitgeloofd door den heer A. G. V. Hombach, aan dezelfdenvoor een boonen- of graanbreker 10, aan Voorbeijtel O.te Bergen op Zoom; voor een stroosnijder 5, uitgeloofd door den heer J. Hoogenboom Bz., aan dezelfden; voor een moesmaker f 5 aan wedf. J. C. Massée zoon, te Goes; voor een koekbreker ƒ5, uitgeloofd door den heer A. G. V. Hombach, aan Voorbeijtel c°.te Bergen op Zoom; voor een wortelsnijder 5, uitgeloofd door den heer P. P. T. Pierssens, aan dezelfden; voor een kooktoestel voor veevoeder is de prijs van j 10 niet toegekendvoor een werktuig om vlas te zwengelen een zilveren medaille aan den heer C. C. P. Pierssens, te Hulstvoor een karnwerktuig is de prijs van 5uitge loofd door den A. L. J. van Waesberghe, niet toegekend; voor een kachel ter verwarming van een melkkelder f 10, aan C. de Keijzer, te Middelburg. Even als vorige jaren is ook nu weder rondge zonden het verslag van de hier bestaande Vereeniging „Uit het volkvoor het volk." Daaruit blijkt onder anderen, dat het ledental dier vereeniging in het afge- loopeu jaar 208 bedroeg en mitsdien met 10 verminderd was, welke vermindering door sterfgevallen, vertrek of bedanken veroorzaakt is. Voorts wordt in dit ver slag een overzicht gegeven van hetgeen in het vorige jaar is verricht. Van de zangvereeniging wordt weder gunstig getuigenis afgelegd, en verder melding gemaakt van de in het laatste jaar aangevangen oefeningen in kunstmatig lezen en voordragen, als de grondslag voor een toekomstige volks-rederijkerskamer, welke oefenin gen plaats hadden onder leiding van drie daartoe aan gezochte hoereneen zevental leerlingen namen daaraan deel. Zoowel deze oefeningen als dc zangschool worden door het bestuur ten zeerste in de algemeene belang stelling aanbevolen. In de gisteren avond gehouden jaarlijksche algemeene vergadering werden door den voorzitter omtrent een en ander nadere inlichtingen verstrekt. Van de gelegenheid tot gedachten wisseling over de gedane mededeelingen werd door de weinige ter vergadering aanwezigen geen gebruik gemaakt. Als leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreding de heeren mr. G. N. de Stoppelaar en I. J. Milborn. Eerstgenoemde is herjeozen en heeft zicli de benoeming voor éen jaar laten welgevallenin de plaats van laatstgenoemdendie niet herkiesbaar wasis voor zes jaren benoemd de heer C. Krijger. Bij koninklijk besluit van 6 dezer, opgenomen in de Staats-courant van hedenwordt voor de frankeering van brieven en andere voorwerpen van binnenlandschen oorsprong en bestemming, alsmede van die voor de koloniën en het buitenland, een nieuw model van postzegels ingevoerd, eene waarde vertegenwoordi gende van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, en zulks ter vervanging der postzegels van dat bedrag, die bij koninklijk besluit van 4 September 1867 (Staatsblad n<>. 93) werden in het leven geroepen. De nieuwe postzegels worden door den minister van financiën in gebruik gesteld, zoodra de voorraad der zegels vol gens het bestaande model zal zijn verbruikt. Mede wordt een nieuw soort van postzegels ingevoerd ter waarde van 2.50. Deze zullen, te rekenen van 1 Juli a.op de postkantoren verkrijgbaar zijn. De postzegels dragen 'skonings beeltenis en het op schrift „Nederland," benevens de aanduiding der gelds waarde. De verschillende soorten zijn in kleur onder ling van elkander onderscheiden. De postzegels van 2.50 zijn daarenboven van grootere afmeting dan de andere soorten. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. leger. Benoemd tot le« luitenant bij het wapen der artillerie van de landmacht in West-Indië de 2« luitenant bij dat wapen F. N. Knoch. ONDERWIJS. Een der hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen te Deventer is eergisteren in zijn betrekking geschorst wegens bet uitdeelen van klappen aan een zijner leerlingen en onjuiste voorstelling van de zaak aan de plaatselijke schoolcommissie. (Kei Vaderland.) KERKNIEÜWS. Beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Leeuwarden de heer C. G. Chavaunes, te Chaux-le- Fond in Zwitserland. De synode der Christelijk hervormde kerkte Gro ningen vergaderd, heeft tot docent aan de theologische school, bepaaldelijk met het oog op het op te richten gymnasium, benoemd den heer A. Steketee jr., predi kant te Zaamslag. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft in hooger beroep het vonnis bevestigd der arrondisse- raents-reehtbank te Amsterdam van 21 Maart jl., waarbij B. L. Paerl is vrijgesproken van de tegen hem gedane aanklacht van het oprichten en houden eener bij de wet niet toegelaten loterij. Deze gold bet bekende ver krijgbaar stellen van premieloten in de Oostenrijksche staats-loterij-leening voor éene trekking, door uitgifte van een certificaat, waarbij de heer Paerl zich ver bond, aan toonder .van het certificaat, tegen overgaaf daarvan, uit te betalen het netto bedrag van den prijs, die in gemelde trekking op het daarin vermelde nommcr vallen mocht. De advocaat-generaal had, op het door den officier van justitie tegen gemeld vonnis ingesteld hooger beroep, geëischt de vernietiging van dat vonnis, met veroordceling van den beklaagde, onder toepassing van verzachtende omstandigheden, tot betaling eener geldboete van f 100 of, bij wanbe taling tot eene subsidiaire gevangenisstraf van 14 da gen. Het hof vcreenigde zich echter volkomen met bo venbedoeld vonnis van vrijspraak. A L

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1