schoorsteenen en masten nog boven het water uitsteken. Meer dan 600 boerenwagens, geladen met Turksche tarwedie aan den Donau stonden zijn spoorloos ver dwenen, sommige wagens die juist waren aangekomen waren nog bespannen met buffels, welke later met gebro ken pooten achter den havendijk werden teruggevon den. Geen enkele ruit in Rustuc bleef heelterwijl de „Europeesche wijk" nog het minst heeft geleden. Gelukkig zijn bij de ramp slechts drie mensehen omge komen. Te 4 uren begon het onweder zich te ontlas ten en reeds te 7 uren scheen de zon weder helder bij volkomen windstilte. Het had zich uitsluitend tot Rus tuc bepaald, want in andere streken van Bulgarije heeft men er niets van gemerkt. De steenkolen-productie der Vereenigde staten van Noord-Amerika bedroeg in het jaar 1871 34,081,415 tonnen (een ton 1146 kilo), zijnde 247,114 tonnen meer dan in het voorgaande jaar. Uitgevoerd werden 269,751 tonnen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis en erve in de Lange Noordstraat, wijk L n® 188. Ver kocht voor /2800. THERMOMETERSTAND. 11 Juni 'sav. 11 u. 56 gr. 12 'smorg. 7 u. 56 gr. 'smidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 63 gr. öuitmlartïr. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche hoogerhuis is Maandag avond een belangrijke beslissing gevallen. De wet op de geheime stemming bij de verkiezingen voor het parlement is, nadat zij in het vorige zittingjaar verworpen werd, met 86 tegen 56 stemmen tot de tweede lezing toege laten. Het voornemen bestaat om de wet ook in tweede en derde lezing aan te nemen, mits het lager huis in eenige amendementen toestemme welke het huis der lords in het ontwerp wil opnemen. In het tegen overgestelde geval heeft de conservatieve meerderheid in eene bijeenkomst, welke onder leiding van lord Derby plaats had, besloten de wet opnieuw te verwer pen. De zittingen van beide huizen van het parlement kenmerkten zich gisteren door een bijzonder geani meerde discussie. De ministers Granville en Gladstone verklaarden zich weder bereid ophelderingen aan het parlement te geven en, zooals reeds vroeger eenige malen het geval was, toen zij gesproken hadden waren de leden nog even weinig ingelicht als vóór de opening der zit ting. Amerika en Engeland waren het volgens de ministers volkomen eens over het ecarteeren der indi recte schade, maar het had nog aan tijd ontbroken om deze eenstemmigheid te formuleeren. De geheele historia mot Li der Alabama-claims leert het, hoe juist de formuleering en niet het fond der zaken steeds de grootste moeilijkheden opleverde. Het Engelsche kabinet schijnt zelf, blijkens zijn voorstel tot verdaging van de bijeenkomsten der scheidsrechters voor den tijd van acht maanden, van deze waarheid overtuigd te zijn. Zoowel in het hoogerhuis als in het huis der gemeen ten werd deze lange termijn heftig bestreden en de ministers gaven als eenige verontschuldiging op, dat dan de Amerikaansche senaat en het Engelsche parle ment zeker bijeen zouden zijn! Intusschen is den diplo maten een ruim veld voor chicanes en wederzijdsche vitterijen geopend, tenzij het Engelsch parlement een ongunstig votum over deze verdaging uitspreekt. De discussiën daarover waren bij de verzending der laatste berichten nog niet geëindigd. The Timeg en The Daily News melden dat de Ameri kaansche minister, de heer Fish, verklaard heeft zich niet tegen bet verdagingsvoorstel van Engeland te zullen verzetten, maar weigerde het verzoek namens Amerika aan de scheidsrechters te doen. Het Ameri kaansche congres is Maandag voor onbepaalden tijd uit eengegaan. Alle nog niet behandelde amendementen op art. 37 der Fransche legerwet zijn in de zitting der nationale vergadering van gisteren verworpen of ingetrokken, waarna het artikel der commissiezooals te verwachten was, aangenomen werd. In den regel derhalve zal ieder dienstplichtig Franschman in het vervolg vijf jaren in het staande leger dienenvier jaren tot de reserve, vijf jaren tot de territoriale armee en zes jaren tot de reserve dezer armée behooren, dus in het geheel gedurende twintig jaren deel uitmaken van bet Fransche leger. De spoorweg-overeenkomst tusschen Duitschland en Luxemburg is gisteren door den president van den bondsraad Delbriick, den Geheimrath Herzog en den Luxemburgschen gezant Foehr onderteekend. Het Duit- sche rijk treedt daardoor in de rechten en verplichtin gen van de Fransche Oosterspoorwegmaatschappij, onder voorwaarde dat het Luxemburg vrij ware voor iederen eisch van derden. De Luxemburgsche minister-president Servais is gisteren weder terstond naar Luxemburg ver trokken. Het zou echter niet onmogelijk wezen wanneer het spoorweg-incident nog geensz ins ten einde was. Uit Luxemburg wordt tenminste gemeld dat bij de verkie zingen voor de kamer, welke gisteren plaatshadden, de Franschgezinde clericale partij de zege heeft weggedra gen. Wordt deze partij dus in de kamer, waarDuitscli- en Franschgezinden reeds zoo scherp tegenover elkander staan, versterkt, dan schijnt het hoogst twijfelachtig of de vertegenwoordiging zich rustig bij deze overeen komst zal neerleggen. Het aangekondigde wetsontwerp tegen de jezuïeten-orde is gisteren door den Duitschen bondsraad aangenomen. De indiening in den rijksdag heeft echter nog niet plaats gehad, zoodat het ontwerp nog niet officieel be kend is en het Berlijnsche bericht omtrent den inhoud van dit regeeringsvoorstel derhalve nog aan eenigen twijfel onderhevig kan zijn. Den jezuïeten en den leden van andere dergelijke orden zou volgens deze wet door het plaatselijk bestuur van elke Duitsche gemeente het verblijf in die gemeente (of in het rijk, wat nog ondenkbaarder is) kunnen ontzegd worden. Wanneer dit bericht waar isdan is de deur voor honderde mis bruiken opengezet en kunnen de echte Jesuilenfresser met zekerheid op eene drijfjacht op groote schaal staat maken. De aangekondigde bestrijding van de Spaansche regeering door den heer Castelar heeft Maandag in den senaat plaats gehad. Van zijne voorgenomen uittreding wordt echter niets gemeld. Hij betreurde het volsla gen gebrek aan moraliteit bij de hedendaagsche poli tieke mannen en schreef daaraan alle kwalen van het land toe. Hij bestreed de bekende Spaansche circu laire betreffende de Internationale en verdedigde de vrijheid van den persoon en der gemeente. De heer Candau beantwoordde namens de regeering zijne rede voering. De algemeene beraadslagingen over het adres van antwoord zijn echter niet afgeloopen. De cortes hebben gisteren art. 1 van het wetsontwerp op de vlot tende schuld, een onderdeel van de door den minister Eidnayen ingediende financieele voorstellen, met 87 tegen 22 stemmen aangenomen. Thiers en het Eransohe leger. In de Külnische Zeitung komt een artikel van haren bekenden correspondent (69) uit Parijs voor, dat o. i. zeer juist de slimme wijze in het licht stelt, waarop Thiers zich den schijn gaf van voor de overtuiging der meerderheid te wijken, maar au fond zijne beginselen deed zegevieren. Dit „artikel kenmerkt zich door on partijdigheid en een scherpen blik op de Fransche toe standen twee eigenschappen diewanneer zij samen vallen, aan het oordeel van vreemdelingen vaak eene beteckenis geven welke aan de beschouwingen der eigen natie uit den aard der zaak ontbreekt. Zaterdag werd het voor iedereen duidelijk, zoo schrijft de correspondent, hoe de bekeering van den president tot den algemeenen dienstplicht slechts eene schijnbare is geweest. Thiers heeft zich wel is waar niet tegen art. 1, hetwelk dit lang besproken beginsel invoert, verzet, maar hij heeft slechts van zijn vroegere overtui ging afstand gedaan door een vergelijk, hetwelk door art. 37 den geheelen algemeenen dienstplicht tot een was sen neus maakt. Thiers is een beslist voorstander van het Bcrufsheerzooals het door Napoleon I gevormd en door de wet in 1832 in Frankrijk's zeden en ge woonten vast ingeweven is. De woorden „volksleger" en „dienstplicht" zijn voor hem slechts holle klanken. Hij kent alleen het krijgsmansberoep, dat eerst door langen dienst onder de vanen geleerd kan worden. Daarom wenschte Thiers tot het laatste oogeublik een 8jarigen diensttijd. Hier verdiept de correspondent zich in bespiegelingen die bij den Duitsclier verklaarbaar zijn, maar zonder schade voor de waarde van het betoog gevoegelijk had den kunnen gemist worden. Wij gaan dus deze zin sneden met stilzwijgen voorbij. Van meer belang is zijne vraag, of Thiers wel zoo geheel ongelijk heeft dat hij zich met geweld tegen de invoering van den algemeenen dienstplicht in Frankrijk verzet? Evenmin als het ge heele Engelsche eonstitutioneele regeerings-systeem plot seling op een ander volk kan overgeplant wordenzoo is het niet onwaarschijnlijk dat het Pruisische militaire systeem, dat voortreffelijk werkt in het land zijner ge boorte, zeer twijfelachtige resultaten bij andere natiën zou opleveren. Ook de afkeer van Thiers voor de ter ritoriale indeeling van het leger, welke in Duitschland zoo goede vruchten oplevert en waaraan vooral het Duitsche leger zijn snelle mobilisatie danktis trou wens zeer verklaarbaar. De korpsen uit het Zuiden zou den spoedig het bewijs leveren een weinig volgzaam en een vrij ongedisciplineerd deel van het leger uit te maken, waaraan niet alleen de „passieve gehoorzaamheid" van kolonel Denfert, maar ook de „wettelijke gehoorzaamheid" van generaal Changarnier zou ontbreken. Aan den anderen kant is het niet minder waar, dat de aanneming van art. 37 met zijn vijfjarigen diensttijd, voor den een en zijne halfjarige oefening voor den ander met zijne loting en de[ daaraan verbondene nommerver- wisseling door geld en goede woorden, dat de aanneming van dit artikel het hoofdbeginsel der wet omverwerpt en het beweren onmogelijk maakt dat nu inderdaad de algemeene dienstplicht in Frankrijk is ingevoerd. „Wanneer het artikel, na de verwerping van alle amen dementen volgens het voorstel der commissie wordt aan genomen dan kan Thiers er zich op beroemen dat hij met goed gevolg de handigste parlementaire manoeuvre uitvoerde welke in de annalen van eenig parlement te vinden is, want dan heeft hij onder het masker van afstand gedaan te hebben van zijac lievelingsdenkbeel den en van toegegeven te hebben aan het verlangen der kamer naar algemeenen militairen dienst, juist het hoofd beginsel van den algemeenen dienstplicht verkracht en illusoir gemaakt, zonder dat de meerderheid der volks vertegenwoordiging ook maar een oogenblik in haar goed geloof geschokt werd, dat dit beginsel inderdaad ongeschonden in Frankrijk ingevoerd is." Het is moeilijk te bepalen welk systeem het juiste en voor Frankrijk het beste is, de beperkte dienst volgens de beginselen van Thiersof de algemeene oefening van het geheele mannelijke deel der natie, maar gedurende korteren tijd, zooals vooral de linkerzijde voorstaat. Daarover valt derhalve uit de verte niet te twisten. Doch daarentegen kan men uit de verte weder beter dan in de onmiddellijke nabijheid opmerken, hoe in Frankrijk feitelijk het personeel régime niet heeft opgehouden te bestaan, maar Thiers enkel hierin van Napoleon III verschilt, datgene ten minste in schijn geeft en toelaat wat deze vaak beloofde, maar nooit gaf. Varia uit het buitenland. Duitschland. Den aalmoezenier van het Pruisi sche leger, tegen wien door de regeering eene vervol ging wegens schending der tucht is ingesteld, is door de Roomsche curie een pleister op de wond gelegd. Volgens de Spenersche Zeitung tenminste is de bisschop Namszanowski door den paus tot „adsisteerend troon- prelaat" benoemd. Er wordt niet bij gemeld of deze onderscheiding al het leed van den bisschop verzoet. In de commissie van den rijksdag, welke het wets ontwerp tot besteding der Fransche oorlogsvergoeding onderzoekt, is een vergelijk met de regeering tot stand gekomen. Aan enkele wenschen der regeering is men tegemoet gekomen, doch daarentegen zijn enkele posten, als het bouwen en herstellen van militaire gebouwen, doorgehaald en is bepaald dat voor een gedeelte reeds thans de verdëeling onder de verschillende staten zal plaats hebben. Andere uitgaven zullen daarvoor tot de geheele voldoening moeten wachten. De Kreuz- Zeitung spreekt het gerucht van een bijeenkomst der keizers van Duitschland, Oostenrijk en Rusland te Nassau tegen. Eerst dezer dagen is in de munt te Berlijn een aanvang gemaakt met het slain van gouden 10//wr£-stukken. Na het tot stand komen der schikking tusschen de werklieden en de bouwon dernemers te Berlijn hebben zich reeds 3676 metselaars en 1898 timmerlieden tot hervatting van het werk aangegeven. Frankrijk. Het Journal officiel meldt dat de eerste berichten van de Danaé, het eerste schip dat met gedeporteerde communards Frankrijk verlaten heeft, Zaterdag uit Dakar ontvangen zijn. De gezondheids toestand der bemanning en der gedeporteerden was uit muntend; aan boord was geen enkele ongeregeldheid voorgevallen. Een bekend lid der commune, de majoor- adjudant Brunet, is te Oran in Algerië gearresteerd, waarheen hij over Spanje gekomen was. De bekende abt Junqua is wegens zijne artikelen in de Tribune van Bordeaux, waarin het openbaar ministerie een aantas ting der goede zeden en een ophitsing van burgers tegen elkander zag, door de rechtbank van die stad ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren en 3000 francs boete. Zijn collega Mouls is bij verstek ver oordeeld tot dezelfde straffen, terwijl de heer Peychez, gérant der Tribune, drie maanden in den kerker moet zitten en 2000 francs boete betalen. Donderdag werd in de Heilige Geest-lcerk te Parijs de zitting van de synode der hervormde kerk in Frankrijk geopend. Onder de afgevaardigden merkte men op de banken der rechterzijde de heeren Guizot, Chabaud-Latour Louis Yernès, Mettetal enz. op, en op die van de linkerzijde Athanase Coquerel, Colani, Bordier, Viguié, Clamageran, kolonel Denfert, enz.; in het cen trum de Clauronne, Jolabert enz. De candidaat der orthodoxe partijde heer Bastieis in de zitting van Vrijdag tot voorzitter verkozen, met 55 tegen45 stem men. Maandag kwam het tot heftige discussiën tus schen de beide partijenwaarbij Guizot de stelling verdedigde, dat de synode constitueerende macht had en dat, als de liberalen zich hiermede niet konden ver eenigen zij dan maar een andere kerk moesten stichten. Clamageran was van oordeel, dat uit de door de orthodoxe

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2