MIDDELBÜRGSCHE F 139. Donderdag 1872. COURANT. 13 Jnni. i)it blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., francois f 8.50. Middelburg 12 Juni. De kiesvereeniging Eendracht maakt machtte Breda heeft in een jl. Zondag avond gehouden bijeenkomst met algeraeene stemmen eene motie aangenomen, waarbij zij verklaart het noodzakelijk te achtefiTcrachtig mede te werken met iedere corporatie die zich opwerpt, om een blijvend gedenkteeken op te richten voor mr J. R. Thorbecke, en het bestuur dier vereeniging wordt uit- genoodigd om de stappen te doen welke daartoe noodig mochten geoordeeld worden. Gisteren heeft de Delftsche hoogleeraar de Bruijn Kops zijn college-uur aan de polytecHfifóSIie school geheel gewijd aan de nagedachtenis van den heer Thorbecke. H. M. de koningin zal den 21(,o dezer naar Silezië vertrekken en aldaar waarschijnlijk veertien dagen ver blijven. Men meldt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant: „Naar wij vernemen is het, door opdroogen van het Hellegat, raadzaam om schepen, die van Rotterdam langs Brouwershaven of Zierikzee zee willen kiezen, niet die per dan tot 50 decimeters te beladen. Naar men verneemt heeft de jury voor de tentoon stelling van moderne schilderijen te '^Gravenhage in de overwegingen voor de bekroning vermelddat zij uit gegaan is van de meening, dat de uitgeloofde eereblij ken moeten beschouwd worden als strekkende tot aan moediging van veelbelovende kunstenaars. De heeren Sadee en Mestdag, wien een medaille te beurt is geval len, hebben naar aanleiding hiervan aan de commissie van beheer voor de tentoonstelling schriftelijk mede gedeeld dat zij na lezing van het rapport der jury de hun toegekende medailles moeten weigeren. Het Vaderland Door de staats-comraissie voor de geneeskundige exa mens 18711872, zitting houdende te Amsterdamzijn tot arts bevorderd de heeren: A. E. Zijlstra, geboren te Murmerwonde; J. Borst, geboren te Amersfoort, officier van gezondheid 2e klassedr. A. A. Middendorp, geboren te Den Hamadsistent geneesheer in het binnen gasthuis te Amsterdamen J. L. E. I. Lüchsgeboren te Westerbork. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan J. o. Muller, oud-officier van gezondheid, geneesheer te Velsen, en aan W. F. Biichuer, doctor in de genees- en heelkunde, praktiseerend arts te Deventer, tot het aannemen en dragen der versierselen van de koninklijke Kroou-orde 4° klasse met het rooöe kruis, te dragen aan het her inneringsband, hun door Z. M. den keizer vanüuitscli- land, koning van Pruisen, geschonken. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, aan 0. van Rees, lid van den raad van Nederlandseh-lndië, onder dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten, door hem aan den lande bewezen, en met toekenning van pensioen. consulaten. Erkend en toegelaten als vice-consul van Oostenrijk te Rotterdam Hendrik van Vollenhoven, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature, ontstaande door het emeritaat van den heer A. C. de Meijier, predikant te Arnhem, werd gisteren door hst kiescollege der Neder- duitsche hervormde gemeente het volgende twaalftal op gemaakt: Couvée te Barneveld; Creutzberg, teVlissin- gen; van der Flier,te Heemstede; Hogerzeil, te Drie bergen van lieerdete OudewaterHuette Dirksland: Bryce, te s'GravenhageSchouw Santvoort, te Leider dorp Swaan, te MaarssenTalrna, te HarlingenNahuijs, te Zeist; Vermeer, te Zwolle; de beide Iaatsten met het lot tegen Lindonk te Oosterbeek. MARINE EN LEG-RE. Volgens een bij het departement van marine inge komen bericht heeft Zr. M\ fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapi tein ter zee R. L. de Haes, den ÏO'" Mei jl. de reede van St. George d'Elmina verlaten, teneinde de terug reis naar Nederland te aanvaarden. RECHTZAKEN. Gisteren is bij de arrondissements-rechtbank te Deventer de zaak behandeld van den lieer Mosselmans contra den heer van Vloten. Het openbaar ministerie heeft geconcludeerd tot eene maand cellulaire gevange nisstraf, eene geldboete van f 300 en ontzetting van burgerschapsrechten voor den tijd van vijfjaren. De heer van Vloten was niet verschenen. De rijksadvocaat Modderman uit Groningen pleitte civiele partij. Dinsdag a. zal de rechtbank uitspraak doen. {Hel Vaderland.) In de maand December des vorigen jaars maakten wij melding van den afschuwelijken moord op den arbei der P. J. Kees onder Heemstede gepleegd. Men herin nert zich dat Elisabeth Rasvrouw van den vermoorde, in ongeoorloofde betrekking stond tot haren 19jarigen kostganger A. Geeven en met dezen was overeengeko men om haar man uit den weg te ruimen. Daar laatst genoemde de daad niet zelf durfde volvoeren, droeg hij de uitvoering daarvan op aan den arbeider P. van Tongeren, arbeider te Heemstede, die daartoe ten volle bereid was. Gezamenlijk nam men denoodige maatregelen, en in den avond van den 5*n December werd de niets kwaads vermoedende Kees, 'toen hij op zijn gewone plaats in zijn woonvertrek zijn' eten nuttigdedoor van Tongeren, die buiten had post gevat, met een geweer schot doodelijk in den rug getroffen. Geeven was daarbij tegenwoordig en hield de twee kinderen van den ver moorde met eene St. Nicol aas vertelling bezig. De vrouw liad, wetende wat gebeuren zou, vooraf de woning- verlaten. De drie misdadigers werden spoedig in hech tenis genomen, en gisteren heeft het provinciaal ge rechtshof in Noord-Holland, hetwelk deze zaak behan deld heeft, daarin uitspraak gedaan. De beschuldigden zijn allen schuldig verklaard aan moed willigen doodslag met voorbedachten rade en geleider lage (moord), en veroordeeld: de wedc Kees en P. van Tongeren beiden tot levenslange tuchthuisstraf, en A. Geeven wiens jeugdige leeftijd als verzachtende omstandigheid is aan genomen tot 15 jaren tuchthuisstraf. De beschul digde van Tongeren, die bij de behandeling der zaak de meest mogelijke onverschilligheid aan den dag legde, was bij de uitspraak van het arrest, welks voorlezing een uur duurde, even onverschillig. De beide anderen waren kalm, maar zeer verslagen. GEMENGDE BERICHTEN. Op de schilderijen-tentoonstelling te 'sGravenhage is, naar wij vernemen, onder anderen aangekocht eene schilderij van den kunstschilder J. F. Schutz, te Mid delburg, voors tellende een gezicht op de Westcr-Sehelde. De vorige week is te Haarlem de bekende toon kunstenaar J. E. Sehmitz, in den ouderdom van 78 jaren overleden. De Timmerlieden-vereenigiug Eensgezindheid te Haarlem lieeft onlangs aan dc timmermansbazen aldaar een circulaire gezonden met uitnoodiging om op de Stadsdoelen met hen te willen bijeenkomen. In ant woord daarop hebben de timmermansbazen aan hen doen weten, dat zij aan die beleefde uitnoodiging niet zullen voldoen om reden dat zijwanneer hunne werk lieden iets, hunne belangen betreffende, wenschen te bespreken, steeds bereid zijn die aan te hooren, en dat hun, zoo niet elk uur, dan toch eiken dag de ge legenheid open staat zulks te doen aan do woningen of werkplaatsen hunner patroons, maar dat dezen niet verlangen te worden geconvoceerd op de eene of andere door hunne werklieden te bepalen plaats; dat, mochten die belangen gelden veriiooging van loon, zij geen vrij heid vinden daaraan verder te voldoen. In eene kamer van een oud huis te Zutfe n is dezer dagen onder drie of vier lagen papier een prachtige Gobelin ontdekt. Aan de eigenares moet reeds/5000 voor dit kostbaar bchangseltapijtgeboden zijn. Te Driel in den Bommelerwaard zijn jl. Zaterdag in korten tijd acht huizen afgebrand. Door den grondeigenaar A. Kuipers te Steggerda zijn aardappelen gepoot van Russischen oorsprong welke zich, volgens mededeeling, ten zeerste onderschei den door bijzondere groeikracht, sterke vermenigvul diging en grootte van stuk. Deze aardappelen, waar van de poters door genoemden Kuipers zijn aangekocht voor een cent per stukzijn op een afstand van 2 voe ten van elkander in den grond gelegd. Voor ie deren poter is gebruikt voor plus minus 1 cent mestterwijl de onkosten van arbeidsloon voor het in den grond brengen, schoonhouden, rooien en landhuur berekend wordt op een halve cent per stam, zoodat iedere stam op 2J- cent komt te staan. Bij tamelijk goeden oogst kunnen deze aardappelen gemiddeld 5 kop per stam opleveren. Te Londen is een opperhoofd der roodhuiden, uit New-York aangekomen. Hij heet Bukwujjenene, „man der woestijn draagt den vollen dos van den Chippe- wastam, huiden, pluimen enz. en is een groot, schoon man, met een oprecht, ernstig voorkomen. Hij schijnt dertig jaren oud te zijn, en wordt vergezeld door deu Londenschen predikant G. F. Wilson en diens echt genoot. Te Egremontin het Engelsche graafschap Cheshire, is Woensdag ochtend, 5 Juniop een waterplas een ijsvlies duidelijk zichtbaar geweest. Te Newton, in hetzelfde graafschap, heeft men, omstreeks te zelfder tijd, op verscheidene plaatsen ijs gevonden, ter dikte, naar men zegt, van een shilling. Het Zweedsche regeeringsbladde Posttidning verhaalt het volgende feit, dat aan de oude fabel van den ring van Polycrates herinnert. Een koopman uit Uleaborgscheep gaande naar Stockholmliet een lepeltje in de zee vallen, waarop zijn naamcijfer was gegraveerd. Eenige dagen later kocht de vrouw van den koopman op de markt van Uleaborg een zalm en daarin vond zij het lepeltje terug, dat haar man ver loren had. Men stelle zich haar verbazing voor. De lepel is, men weet niet hoe, in handen gekomen van H. M. de koningin-moeder van Zweden, die het voor werp aan het nationaal museum van Stockholm ten geschenke heeft aangeboden. Het reeds dikwijls te berde gebrachte plan om Weenen met de Oostzee te verbinden door middel van een kanaal tusschen den Donan en de Oder schijnt thans verwezenlijkt to zullen worden; de technische voorloopige werkzaamheden althans zijn., naar men uit Weenen meldt, reeds ten einde gebracht. Het kanaal zal in de onmiddellijke nabijheid van Weenen, bij Grosz-Enzersdorf, beginnen en bij Oderberg, inOosten- ryksch-Silezië, in de Oder uitloopen. De Oder is reeds door kanalen met de Elbe, de Spree en de Weichsel verbonden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat onder de studeerenden aan de hoogeschool te Zurich thans ongeveer 80 jonge dames zijn ingeschreven. Het ineerendeel „studeert" in de medicijnen en is uit Rus land herkomstig. Uit Rustuc, een belangrijke fabriekstad in Turkije, wordt van den 5cn dezer geschrevendat den vorigen dag gedurende twee uren geweldige wolkbreuken, waterhoozen en hagelbuien, vergezeld van een orkaan, in de stad vreeselijke verwoestingen hebben aangericht. Iu de Armenische en Turksche wijken werden 900 hui zen geheel vernield; de daken werden op een grooten afstand weggeslingerd; twee moskeeën zijn ingestort, de meeste minarets beschadigd en een hechtilit zand steen gebouwd, magazijn van de spoorwegonderneming Rustsuc-Varna, waarboven een waterhoos zich ontlastte, van het dak tot den kelder letterlijk iu twee deelen gesplitst. Dc schade in de haven aangericht is niet minder aanzienlijk. Twee Turksche stoomkanoueer- booten en verscheidene zeilschepen geraakten vol water en zonken binnen eenige minuten, zoodat slechts de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1