Öuitmlanö, ALGEMEEN OVERZICHT. Een opgewonden stemming, een langdurige en heftige discussieThiers dreigende met zijn ontslageen alge- meene wanorde en een tumult waardoor de zitting voor ecnigen tijd geschorst werdziedaar in weinig woorden weder het beeld der Fransche kamer in hare vergade ring van gisteren. Het ongelukkige art. 37 der wet op de legerorganisatiehandelende over den actieven dienst tijd bij het leger, veroorzaakte gisteren nog ten slotte een storm zooals de Fransche vertegenwoordigende lichamen ettelijke in hunne annalen kunnen aanwijzen nadat het reeds gedurende drie zittingen de gemoederen der leden in koortsachtige opgewondenheid had gehou den. Het beginsel van den driejarigen diensttijd was na een hardnekkigenmaar vrij rustigen strij dvooral met behulp van Thiers, door den vijfjarigen dienst gesla gen, doch deze beslissende slag noopte de strijdenden niet tot den vrede, maar vermeerderde den wrok, zoodat beide partijen nog zooveel mogelijk van hunne beginse len uit het gevecht trachtten te redden. Met woede en wanhoop wierpen de voorstanders van een korten diensttijd zich daarom op het amendement van den generaal Giiil- lemautwaarbij een actieve dienst van vier jaren werd voorgesteld. Thiers noemde een diensttijd korter dan vijf jaren een dwaasheid en weigerde aan eene wet, waarin dit beginsel was opgenomenuitvoering te geven. De heer de Kerdrel poogde het tumult hetwelk door de redevoering van den president werd uitgelokt, te doen bedaren en stelde, daarom de sluiting der zitting en de verdaging der discussie tot heden voor. Doch Thiers wilde den indruk dien hij weet dat zijne stereotype bedreiging op de nationale vergadering maakt, niet verloren zien gaan enniet gewoon op te geven wat hij zich eenmaal voorgenomen heefteischte hij onmiddellijke stemming. Tal van afgevaardigden verlieten daarop de zaal en met 495 tegen 55 stemmen werd het amende- ment-Guillemaut verworpen. Bij de verkiezingen van leden der nationale vergade ring, welke Zondag in de departementen du Nord, de la Somme, de l'Yonne en op Corsica plaats hadden, hebben, natuurlijk behalve in de bakermat van het Bo- napartisraewaar de heer Abbatucci gekozen werd, de republikeinsche candidaten de zege behaald, net opmerkelijkst is de verkiezing van den heer Derégnau- court in het departement du Nord. Bij de partieele ver kiezingen van den 7,,n Januari dezes jaars bleef deze republikeinsche candidaat slechts met 6 stemmen tegen den monarchalen candidaat in de minderheid, terwijl met dezen zijn republikeinsche mede-candidaat gekozen werd, zoodat blijkbaar republikeinen en monarchalen in dit departement scherp tegenover elkander stonden. Thans vereenigde de heer Derégnaucourt 121,800 stemmen op zich, terwijl op zijn monarchalen tegenstanderden heer Bergerot, slechts 84,500 stemmen werden uitgebracht. liet voorstel tot verdaging der beide kamers van den Pruisischen landdag is gisteren aangenomen en dienten gevolge zijn de zittingen tot den 21™ October geschorst. De wet op het schooltoezicht voorzag in een dringende behoefte, doch eerst wanneer de Krehordnung voor de oude provinciën der monarchie tot stand gekomen was, zou de regeering met vrucht het staatstoezicht op de scholen toepassen. Daarom werd geen middel ontzien om de Kreisordnung door de kamer van afgevaardigden te doen aannemen de oöxeieuse pers bevatte afwisse lend beloften en bedreigingen aan het adres van de conservatieve meerderheid in het heerenhuis, teneinde de behandeling der belangrijke wet spoedig te doen plaats hebben. Bijna drie maanden werden door de commissie uit het heerenhuis aan het voorloopig onder zoek gewijd, om met eene conclusie tot verwerping te eindigen en ten slotte stelt de regeering zelve eene lange verdaging voor. Of von Bismarck heeft zijne goede voornemens ten opzichte van het onderwijs door geestelijken en ordebroeders plotseling laten varen, óf de regeering begrijpt dat hare bedreigingen en manoeu vres, zooals zij die in de tweede kamer te baat nam, op de conservatieven in het heerenhuis niet den ge- wenschten indruk zouden maken. Misschien ook is de Pruisische regeering van oordeel dat zij de hulp dei- conservatieven kan ontberen, wanneer eene rijkswet haar de macht verleent om de jezuïeten en allen, die zij daarvoor gelieft te houden, eenvoudig over de grenzen te zetten. De rijksdag heeft gisteren in tweede lezing met 165 tegen 78 stemmen het voorstel aangenomen, hetwelk het tijdstip der invoering van de rijksconstitutie in Elzas- Lotharingen tot den leD Januari 1874 verschuift. Uit Berlijn wordt officieus gemeld dat de laatste moeilijkheden betreffende de quaestie der Luxemburg- sche spoorwegen zijn uit den weg geruimd en heden de onderteekening van de overeenkomst verwacht werd. Van een dreigende Pruisische nota en eene persoonlijke inmenging van den koning-groothertog, zooals onlangs bij geruchte gemeld werd, is later niets meer vernomen. Uit Washington wordt bericht dat lord Granville met het oog op de bepaling in het tractaat van Washington, dat de scheidsrechters den 15e" Juni zul len bijeenkomen, het voorstel aan het Araerikaansche gouvernement heeft gedaanom den arbiters te verzoe ken hunne zittingen nog voor acht maanden te verschuiven. Een ontmoedigend vooruitzicht voor het Europeesche en Amerikaansche publiek, wanneer die lange termijn strekken moet om soortgelijke kibbelarijen levendig te houden als waarmede Engeland en Amerika zich ge durende de laatste maanden bezig hielden! De Spaansche senaat heeft' thans ook aan maarschalk Serrano absolutie gegeven voor zijne overeenkomst van Amorovieta en hem als minister-president een votum van vertrouwen geschonken. De chef der republikein sche partij, de heer Castelar, zal, zooals men zeide, na eene heftige bestrijding van de regeering niet meer aan de zittingen van den senaat deelnemen. Deze ge liefkoosde manoeuvre der oppositie-partijen in Spanje schijnt dus nog steeds aan de orde te wezen, zonder dat nog ooit een bewijs voor hare deugdelijkheid gele verd is. Het Fransche wetsontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen. In de nationale vergadering van Frankrijk zal weldra een wetsontwerp in behandeling komen dat betrekking heeft op een zeer belangrijke sociale quaestie, den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken. Zulk een wet zounaar het oordeel van le Tempseen daad van maatschappelijke bescherming der zwakken zijn, geheel in overeenstemming zoowel met de beginselen van moraliteit als met die van het Fransche recht. Een van de grootste moeilijkheden bij de vaststel ling van die wet zijn de bepalingen op den leeftijd en liet aantal werkuren van kinderen die in fabrieken arbeiden en dergelijke min of meer beperkende voor schriften die de individueele vrijheid eenigszins aan banden leggen. Of men er in Frankrijk in slagen zal de vele quaestiesdie zich bij de behandeling van een wetsontwerp als dat op den fabrieksarbeid van vrouwen en kinderen voordoen, tot een goede oplossing te bren gen, mag wel worden betwijfeld; waarschijnlijk zal er nog veel tijd moeten verloopen eer zij geheel zijn uit den weg geruimd. De hoofdbeginselen en voornaamste bepalingen van het aanhangige Fransche wetsontwerp zijn de volgende Geen kinderen beneden de 10 jaren zullen tot eenigen arbeid mogen worden gebruikt; voor die van 10 tot 13 jaren mag de werktijd niet langer dan 6 uren wezen, afgewisseld door een tijd van rust. Aan kinderen bene den de zestien jaren, benevens aan vrouwen en meisjes is de arbeid des nachts en op Zon- en feestdagen ver boden. Bij ministerieele beschikking zal echter ten gunste van sommige inrichtingen eene uitzondering kunnen worden toegelaten. Deze bepaling wordt door le Temps ernstig afgekeurd, daar bet dikwijls voor in vloedrijke industrieelen zoo gemakkelijk is om een minis terieele beschikking in hun belang te verkrijgen. Vrouwen, meisjes en jongens beneden de 13 jaren zullen niet in mijnen mogen arbeiden, terwijl het tevens verboden is om kinderen die den leeftijd van 16 jaren niet hebben bereikt te bezigen voor den arbeid in som mige ongezonde of gevaarlijke takken van nijverheid die in het wetsontwerp zij a omschreven. Tal van voorzorgen zijn voorgeschreven op de inrich ting d?r werkplaatsen, zoowel met het oog op de vei ligheid als op de zedelijkheid. Gevaarlijke machines, putton en trappen moeten zorgvuldig zijn afgesloten, ter wijl de werkplaatsen behoorlijk moeten worden geven tileerd en zindelijk gehouden, en de patroons moeten waken voor de handhaving der welvoegelijkheid in hunne fabrieken. De zorg voor het onderwijs der kinderen wordt in het wetsontwerp niet voorbijgezien. Zelfs wordt er in bepaald dat de kinderen vóór hun lGe jaar niet meer dan 6 uren daags mogen arbeidenals zij niet het bewijs kun nen leveren, dat zij voldoend lager onderwijs hebben genoten. Zeer belangrijk zijn ook de bepalingen op het toezicht Bij de wet van 1841 had men wel het toezicht opge dragen aan inspecteurs, maar deze waren onbezoldigd, en de wijze waarop zij de hun opgedragen taak vol brachten liet in menig opzicht veel te wenschen over. Bij het nieuwe wetsontwerp wordt voorgesteld het toe zicht op te dragen aan twee inspecteurs-generaal en vijf inspecteurs, die allen zullen worden gesalarieerd, en daarenboven onbezoldigde plaatselijke commissiën van toezicht te benoemen. De beide inspecteurs-generaal zul len te Parijs moeten wonen en de inspecteurs in de hoofd plaatsen van de hun aangewezen districten. Le Temps merkt hierbij opdat de kracht van het geheele toezicht zal berusten bij de inspecteurs en dat hun aantal met betrekking tot den omvang van het rijk niet voldoende zal zijn, als men daarbij in aanmerking neemt, dat in Engeland 25 zulke ambtenaren bestaan. Van het toezicht der plaatselijke commissiën rei wacht dat blad niet veelterwijl het de noodzakelijkheid niet inziet om twee inspecteurs-generaal te benoemen. In En geland heeft men ook wel twee ambtenaren van dien rang, docli een hunner zal later niet worden gerempla ceerd zoodat men dan daar maar een inspecteur-gene raal zal hebben. Overtredingen van de bepalingen der wet zullen door de inspecteurs worden geconstateerd, die daarvan proces verbaal zullen opmaken, en den schuldige voor den kantonrechter zullen dagen. Ingeval van recidive zal de overtreder voor den correctioneelen rechter moeten te recht staan. Laatste berichten. Brussel 11 Juni. Bij de verkiezingen van de tweede kamer van heden hebben de liberalen twee stemmen te Ni velles verloren, doch daarentegen éene stem te Philippeville gewonnen, waar de heer Brasseur niet herkozen is. De clericale meerderheid in de kamer zal dus 24 stemmen wezen. De 13 aftredende Brusselsche afgevaardigden, die allen door de Association libérale candidaat gesteld waren, zijn zonder onderscheid herkozen. BcetijMrtcjctt. Gisteren is van Vlissingen in ballast naar Engeland vertrokken de Engelsche stoomboot Allerwash, gezag voerder Loffster. Éjanïictsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam 10 Juni. Tarwe. De markt was genoeg zaam voorzien voor de bestaande behoefte en de prij zen ondergingen weinig verandering; depuilcstesoortem bedongen eenige prijsverhooging. Puike Vlaamscbe en Zeeuwsche van f 12.5 af 13; mindere alsmede Flak- keesche en Overraaasche van 11.20 a 12.30; geringe en blauwe 10 a 11. Zomer tarwe van f 10 a 12 te noteeren, doch was weinig aangevoerd. Voorts per 100 kilo 129/130 kilo Zeeuwsche f 15.75 a 16127/128 kilo dito 15.70. Rogge. Inlandsche met meer toevoer en minder kooplust 10 a 20 cents lager. Vlaamsche en Zeeuwsche f 7.80a/8.20;mindere,alsmedeFlakkeesche, Overraaasche en Noord-Brabantsche f 7 a/"7.60. Boek weit. Noord-Brabantsche met redelijke vraag iets hoo- ger verkocht, van 225, /228, 230; Limburger f 194; Fransche f 185, per 2100 kilo. Gerst. Winter- genoot minder vraag en bleef als voren aangeboden; puike Vlaamsche en Zeeuwsche van 5.30 a 5.70 te no teeren; mindere alsmede Flakkeesche en Overmaasche van f 4.50 a 5.20; zomergerst tot 10 cents lager langzaam te verkoopen. De beste qualiteiten van/"4.90 a f 5.20; mindere 4.30 a4.80; voorts per 100 kilo, 102/104 kilo Zeeuwsche zomer- f 7.75 a f 8. Haver zonder prijsveranderinsr. Korte van /4 a 4.80; lange van 2.80 a3.80; voorts per 100 kilo73/74 pond ïnkmdschen voer- f 7.25; 78/80 pond dito f 7.50. Paar- denboonen goed prijshoudend en vooral in de beste qualiteiten begeerd; de beste van f 6.40 a f 6.80; min dere f 5.80 a f 6.30, en per 100 kilo f 9 bij partij. Duivenboonen in de puike soorten van f 8 a f 8.30 ge makkelijk te verkoopen; mindere alsmede schapenboo- nen van 6.507 tot 7.80 moeilijk te plaatsen. Bruineboonen flauw tot vorige prijzen en ruimden alzoo tamelijk wel op. Walchersche puike grove Zeeuwsche van 12.50 a f 13.50, gewone Zeeuwsche f 11 a 12; mindere en geringe van /6a/ 10.80. Witteboonen als voren aangeboden. Walchersche f 11 a f 11.50; puike Zeeuwsche 9.50 a f 10.50; mindere /6a/9. Blauwe erwten niet veel gevraagd en 10 cents lager verkocht. Puik kokende Walchersche en Zeeuwsche f 8 a f 8.75; mesting f 7.30 a 7.70; schokkers 7 a f 8; puike grove f 8.25 a f 9Geldersche grauwe en capucijners van 11 a 13. Koolzaad en lijnzaad zonder handel. Inlandsch hennepzaad van f 8.25 a 8.75 te bekomen. Kanariezaad 25 cent hooger in de puike qualiteiten. Hef beste van 8.75 a ƒ9.25; mindere soorten niet ge vraagd van 6.50 a f 8.50. Voorts per 100 kilo f 13. Rotterdam, 11 Juni. Ter markt van heden waren aangevoerd: 697 runderen, 252 vette, 31 nuchtere kalveren, 421 schapen, 170 varkens en 110 biggen. Run deren le qual. 90, 2e qual. 75; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75 cent, schapen 80 cent per kilogram. Vlissingen, 4 Juni. Boter 0.98 a 0.96 per kilo gram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 11 Juni 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2| pet. 564 *dito dito dito 3 66j- *dito dito dito 4 88£ *Aand. Handelmaatschappij 4-4 140£ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98 g- *Certific. adm. Hamburg 5 T2{- *dito Hope C°. 18556e serie 5 85g *Cert. 1000 1864 5 „97? ♦dito f 1000 18665 97{ ♦Loten 18665 250 ♦Oblig. Hope O. Leening 1860 44 90 ♦Certific. dito4 r 75 ♦Inscript. S tieglitz 0.2P a 4e L. 4 r 754 ♦Obligatiën 1867—69 4 75| ♦Certificaten6 464

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3