MIDDELRURGSCHE COURANT. F 138. Woensdag 1872. 12 Juni. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 240 Paasch- en Pinksterdag De prijs per 3/m., francois f 3.50. een der Kerstdagen. Middelburg 11 Juni. Met ingang van den 13en dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Yeere open zijn: op werkdagen van tot 9 uren voormiddags, van 10^- uur voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 74- tot 8$- uur voor- en van 1 tot 4 uren namiddags. Te rekenen van den 16ea dezer zal het rijkstelegraaf- kantoor te Tholen op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren des voormiddags. De diensttijd op werk dagen blijft onveranderd. (Staats-cour). Z. M. de koning vertrekt morgen ochtend met een extra-trein van den Rijnspoorweg naar Luxemburg, en zal Zaterdag te 's Gravenhage terugkeeren. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de academie van wetenschappen, afdeeling letter kunde, bracht de voorzitter, professor Opzoomer, hulde aan de nagedachtenis van Thorbecke. Op initiatief van de liberale kiesvereenigingen te Groningen werd Zaterdag morgen aldaar in de socië teit de Harmonie, alwaar zich een ontelbare menigte had vereenigd, hulde gebracht aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke. De plechtigheid werd geopend en gesloten door een treurmarschuitgevoerd door het Harmonie-orchesten een redevoering werd uitgespro ken door den gewezen predikant E. J. P. Jorissen, lid van den gemeenteraad. De geneeskundige raad der provinciën Groningen en Friesland, die juist op dien dag te Groningen was vergaderd, besloot op voorstel van den voorzitter, d<\ L. Ali Cohen, de vergadering voor een korten tijd te schorsen teneinde de leden in de gelegenheid te stellen zich naar de Harmonie te be geven en hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man, wien Nederland zijn geneeskundige wetgeving heeft te danken. (Het Vaderland Men meldt ons uit Dordrecht, dat het aantal aan deden in de maatschappij van de hoeren J. van Dru- nen c. j-, voor een stoombootdienst tusschen Londen- Hull en den Boven-Rijn met overlading te Dordrecht tot heden is geklommen tot 2509; tot de deelneming voor de nog ontbrekende 500 aandeelen is vier dagen uitstel verleend. In de jl. Donderdag te Utrecht gehouden vergade ring der Maatschappij tot bevordering der toonkunst is het 43c algemeen verslag van de handelingen dier maatschappij uitgebracht. Daaraan zijn de volgende bijzonderheden ontleend. liet aantal leden is 3075, het aantal afdcclingen 12. De financiën verkeeren in gewenschten toestand. Van de inrichtingen, van de maatschappij uitgegaan, geeft het verslag gunstige berichten. De Koraalvereeniging gaat voort met haren schat van gewijde liederen te vermeerderen. De vereeniging voor Noord-Nederland- sche muziekgeschiedenis telt 700 beschermers en 300 leden. Te Amsterdam worden pogingen gedaan om een histhorisch-aesthetischen muziekcursus te. openen. Aan mevrouw AmersfoordtDijk is aangeboden op kosten der maatschappij, als bijdrage tot Necrlands muziekgeschiedenis, een afschrift te doen nemen der partituur van hare compositie: „Gottes Algegenwart teneinde die te plaatsen in de bibliotheek, welk aan bod aanvaard is. Met aandrang werd door d«\ J. P. lleije de wensch uitgesprokendat elk jaar in eene der afdeelingen een tweedaagsch muziekfeest moge gegeven worden. Het bestuur droeg daarvoor een met f 1000 verhoogd kre diet voor, doch verwachtte van de afdeelingen zeiven krachtige medewerking-. Het kunstenaarsfondsofschoon zich verblijdende in den steun van enkelen, vraagt dringend om bijdragen. 100, aan elk der 12 weduwen en 4 bedaagde leden kustenaars voor 1872/73 toegelegdis waarlijk niet veel. Eereducaten worden aangeboden aan de kustenaars Bargiel, Brahms, Bruch, Fr. Coenen, Gade, Heinze, Hiller, Hol, Meyroos, Raff, Reinecke, Riets, Rubin stein, Verhuist en Wüllner. Het gebruik der bibliotheek neemt toe. Zij ontving onderscheidene belangrijke geschenken. Met lof werd de naam vermeld van J. van Boom die als eorrespondeerend lid het streven der Maat schappij cn de Nederlandsche kunst op voortreffelijke wijze in den vreemde vertegenwoordigde. Vrijdag en Zaterdag avond werd den uit verschil lende plaatsen opgekomen leden der Maatschappij een muziekfeest aangeboden, waarvan de leiding was toe vertrouwd aan den heer Richard IIol. Het koor bestond uit bijna 400 zangers, bijgestaan door een orchest van 70 leden. Den eersten avond werden uitgevoerd de ouverture C'oriolan van Beethoven, het Deutsches Re quiem van Brahms en de Caeciliën ode van Handel. Op den tweeden avond bestond het programma uit Kalanus van Gade, de D-mol sinfonie van Hol, den Liedercyclus „Jn die feme Gelichtehet duet Lhr Schónen am der Stadtuit Haydn's Jahreszeiten en het slotkoor uit het eerste deel van hetzelfde werk. Als solisten traden beide avonden op de heeren Carl Hill en Sclirötter en mejufvrouw Gips. Naar de Arnhemsche courant verneemt heeft de bur gemeester van Bergh nog een nader schrijven van den nu overleden minister van staat en van binnenlandse he zaken ontvangen. Het is waarschijnlijk het laatste staats stuk dat door den gevierden man geteekend is. De minister verklaart daarin, indien de Arnhemsche cou rant juist is ingelicht, dat het besluit van schorsing, als slechts een voorloopige maatregel zijnde, en geen straf, is vervallen. De gemeenteraad van Sneek heeft met 7 tegen 6 stemmen verworpen een voorstel om voor f 30,000 deel te nemen aan den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee A. R. Blommendal, chef der hydrographie, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopolds-ordehem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan S. Wagner, wachtmeester bij het regiment veldartillerie, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een kind uit het water te Alphen a/d Rijn op 13 April jl., en de bij hetzelfde besluit ingestelde zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan II. M. Pot, te Kouduin, ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van in het water gevallen personen in 18471851 en laatstelijk in 1871. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Tilburg J. W. König, thans commies der pos terijen le klasse. landmeters. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan R. J. Bos, uit zijne betrekking van landmeter le klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen; en bevorderd tot landmeter 1« klasse bij het kadaster S. S. Hansurathans landmeter 2e klasse. ONDERWIJS. Te Nijmegen is aan den gemeenteraad een adres inge diend, onderteekend door 100 ingezetenen om den raad te verzoeken alsnog te besluiten tot de oprichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. (Ulr. dagbl.) Jl. Zaterdag is te Amsterdam de algemeene verga dering der Vereeniging tot bevordering van het volkson derwijs in Nederland gehouden. Zij werd door den voor zitter jonkheer mr. Humalda van Eysingauit Leeuwar den, met een toepasselijke rede geopend. Overeenkomstig de conclusie van een door jonkheer C. L. van Beyma thoe Kingma uitgebracht rapport is besloten, dat de vereeniging zich, in afwachting van nadere wettelijke regeling, zal wenden tot de regeering, met verzoek de jaarwedden van de onderwijzers der openbare volksscholen door rijkssubsidiën te verhoogen, en daarbij door gepaste maatregelen te bedingen ver meerdering van het onderwijzend personeel. Op voorstel der afdeeling Almelo werd besloten, zich tot de verschuilende provinciale staten te wenden, met verzoek, het voorbeeld te volgen der provinciale staten van Friesland met betrekking tot het allerum tantum der onderwijzers-traktementen. Het rapport betreffende de vraag over de geldelijke ondersteuning van het middelbaar onderwijs voor meis jes, werd uitgebracht door den heer A. Moens, lid dei- tweede kamer. Overeenkomstig de conclusie van dat rapport werd met algemeene stemmen besloten een adres te richten tot de regeeringmet verzoek om subsidie te verleenen aan het middelbaar onderwijs voor meisjes. Mr. E. van Lier deed uitkomendat het rapport de vraag- in het midden lietof gemengde middelbare scholen al dan niet de voorkeur verdienen, maar dat de voorstan ders van die gemengde scholen zich toch bij het rapport kunnen aansluiten, omdat de wet de vrijheid van in richting aan de gemeentebesturen overlaat. Het ïapport over de opleiding der onderwijzers werd uitgebracht door mr. E. van Lier, die voorstelde dat de vereeniging zich tot de regeering zou wenden met verzoek tot oprichting van rijkskweekscholen, minstens ëen in iedere provincie. Op voorstel van den heer A. van Otterloo werd di tlaatste door den voorsteller weg gelaten en vervangen door de woorden: „overal waar de behoefte dit noodig maakt." De beslissing op dit voorstel en de vraag werden intusschen tot het vol gende jaar aangehouden. Verder werd benoemd een com missie tot onderzoek van de bezwaren tegen den leer plicht. Tot leden daarvan werden gekozen de heeren A. W. van Voorthuizen, schoolopziener, B. ter Ilaar, predikant te Nijmegenen mr. B. K. Pekelharing, leer- raar in de staatswetenschappen te Zutfen. Eindelijk werd aan het hoofdbestuur opgedragen in het volgende jaar een ontwerp van een gewijzigde schoolwet der tafel te brengen. De behandeling van een paar andere voorstellen werd uitgesteld, zooals o. a. van een voorstel van Nijmegen om onderzoek te doen naar de overtredingen der school wet, die oogluikend werden toegelaten. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervorm de gemeente te Hat tem de heer J. Kromsigt, te Kortgene. Jl. Donderdag herdacht de heer J. H. Reijers, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Brouwershaven, zijn 25jarigen predikdienst en ontving bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling. In de namiddag godsdienstoefening van jl. Zondag hield hij eene op die gebeurtenis toepasselijke redenaar aan leiding van 2 Corinthen 12 vers 196. In de jl. Vrijdag avond gehouden vergadering van den grooten kerkeraad der evangelisch-Luthersche ge meente te 's Gravenhage is besloten1° het beroepings- werk voorloopig te schorsen; 2° dat de groote kerke raad bij de synodale commissie verlenging zal aanvragen van den termijn, voor den duur van het beroepingswerk in het reglement op de vacature bepaald; 3® dat de groote kerkeraad zich tot den predikant J. A. Schuur man Johz., te Bataviazal wendenmet de uitnoodiging om zich weder beroepbaar te doen stellen door het verzoek daartoe te richten tot de bevoegde kerkelijke autoriteit. MARINE EN LEGRE. De luitenant ter zee le klasse E. B. Bonn, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en wegens langdurig verblijf van daar den 6en dezer in Nederland teruggekeerdwordt met dien datum op nonactiviteit gesteld.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1