Evangelie en Vrijlieid. door een machtige en gowetenlooze politie schromelijk misbruikt zal worden. De financieele quaestie is thans na den Carlistischen opstand in Spanje opnieuw aan de orde gekomen. De bekende politieke leider der federalistische republikei nen, de heer Pi y Margall, hing Zaterdag in de zitting der cortcs een betreurenswaardig beeld op van Spanje's financiën. Ilij adviseerde tot eene conversie van de ge- heele schuld. De minister van financiën, de heer El- duayen, erkende den slechten toestand der Spaansche schatkist, doch vreesde, zeide hij, dat eene conversie het kapitaal der schuld verhoogen zou. Hij verdedigde zijne ingediende voorstellen tot vermeerdering der inkomsten, waaronder, zooals men weet, ook eene couponbelasting der binnenlandsche schuld gevonden wordt, en ver klaarde zijn ambt te zullen neerleggen wanneer zijne voorstellen niet voor den 30n dezer maand waren goed gekeurd. The New-York Herald zegt dat het land meer dan genoeg heeft van de Alabama-quaestie, en vertrouwt dat de zaak geregeld zal worden en men thans verschoond zal blijven van de nuttelooze recrimination en vitterijen der diplomaten. Niet alleen Ameiika, maar de geheele wereld is verzadigd van dit eentonige en gerekte ge schil tueschen Engeland en de Vcreenigde staten, en wanneer dit een reden ware voor het tot stand komen van eene schikkingdan had dit wel reeds vóór ge- ruiraen tijd mogen plaats hebben. Trouwens, de Ameri- kaansche pers schijnt over het geheel niet meer aan het goede einde dezer quaestie te twijfelen. Een deel der repnblikcinsche bladen in de Unie heeft zich voor het beginsel van vrijen handel verklaard en een hevigen strijd geopend tegen de voorstanders der candidatuur van Horace Greeley en hunne protectionis tische voornemens. Meer en meer verneemt men stem men, die een vermindering der kansen van den bekwa men directeur van the Tribune voor den presidents zetel verkondigen. Belgische brieven. Brusset9 Juni. Op den strijd in den boezem der liberale partijop de beleedigingen en groote woorden welke tusschen de doctrinairen en geavanceerdcn gewisseld zijnop al dat geraas en al dat getwist is gelukkig volmaakte een dracht en vrede gevolgd. Tegenover den vyand, die dreigende toebereidselen voor den strijd maakt en met krachtige middelen ge reed is oui de bres te vergrooten welke reeds in de vertegenwoordiging der hoofdstad is geschoten door de vorkiezing van den clericalen graaf de Mértfde tot lid van den senaat, tegenover dezen vijand hebben de libe ralen hunne gelederen weder gesloten. HetBrusselsche liberalisme zal Dinsdag eensgezind ter stembus trekken geen twist, geen hatelijk woord wordt meer vernomen. De strijd zal slechts over de liberale en de clericale lijst loopen. De Association conservatrice beweegt hemel en aarde. Het platteland is haar met hart en ziel toegedaan. De stad heeft zij in zoovele districten verdeeld als zij agen ten disponibel heeft en door dezen laat zij de kiezers persoonlijk bewerken. Gij kunt niet uitgaan of van alle zijden worden u clericale bulletins en manifesten in de hand gestopt. De Association libérale is minder ijverig in de weer. Eerst heden is haar manifest in het licht verschenen. Zij steunt blijkbaar met vol vertrouwen op het libera lisme der Brusselsche bevolking. Moge hare verwachting niet beschaamd worden! Nooit is er te Brussel zwaarder verkiezingsstrijd voor gekomen. Wanneer de hoofdstad den prijs der over winning aan de clericalen toekende, dan zouden zij mees ter zijn van het geheele land. Het geldt hier dus niet alleen eene partij-quaestieneenhet belang en mis schien het geheele bestaan der liberale partij de gansche toekomst van België is er mede gemoeid. Want het gevaar strekt zich nog verder uit. De ver kiezingen voor de gemeenteraden op den len Juli a. zul len geheel door den uitslag der stemming van Dinsdag beheersebt worden. De middelen der clericalen zijn veelvuldig, ora daaraan geen andere appreciatie te geven. Om de kiezers te misleiden zenden zij aan hen, van wie zij zeker zijn dat zij met de liberalen zullen stemmen, de candida- tenlijst der liberalen, waaraan echter de naam van den heer Anspach ontbreekt. Volgens de nieuwe wet heelt iedere doorhaling op een stembriefje de onwaarde van het geheele briefje ten gevolge. Op andere strooibiljetten ontbreekt de naam van den heer Vleminckx of van den heer Demeur, in wiens plaats dan een andere onbekende naam prijkt. In éen woord geen list, geen hinderlaag wordt door de clericalen ongebruikt gelaten. Men kent echter gelukkig die oude streken en het is dus voldoende er op te wijzen. Hierin schiet de liberale pers dan, ook niet te kort. De Ylaamsche bevolkingheeft.ook haar eigen lijst, d. w. z. slechts eenige afwijkende namen en verder de candidaten der clericalen. Eenige candidaten der As sociation libérale, zooals de heeren Guillery, Jottrand enz- heeft het aanbod ora op de Vlaarasche lijst te prij ken van de hand gewezen. Ik geloof dat de Vlamingers niets liever wenscliteu. Zij hellen toch zichtbaar tot de clericalen over. Welnu laat hen dan ook met dezen gaan. Beide partijen kunnen er slechts bij winnen, want de uitslag der stemming zal zuiverder de krachten der strijdenden aangeven. Het is thans de tijd niet 0111 zich in wijdlpopige poli tieke beschouwingen en recriminatiën te verdiepen. Maar men kan toch zijn weenjoed niet onderdrukkenwan neer men zich het jaar 1857 voor den geest brengt en zich afvraagt, wat er van die indrukwekkende li berale meerderheid geworden isGesmolten als sneeuw voor de zon. Jaren, lange jaren van strijd zullen wjj behoeven om weder langzaam te stijgen. De geheele liberale partij heeft verbetering van noode en vooral moet het geloof in de vrijheid en het vertrouwen in de liberale begin selen in vroegere kracht hersteld worden. Met energie en geweld moet de moedeloosheid bestreden worden. Men moet breken met de rancunes der doctrinairen en met de hersenschimmen en utopieën der geavanceerdcn. Men moet voor en boven alles liberaal zijn, niet slechts in woordenmaar niet minder in daden. Slechts op deze wijze valt er in België aan te denken dat de meerderheid van 1857 nog eenmaal weder aan het be stuur zal komen. BtctijMngcït, Den 31cn Mei jl. is van Sundsval naar Aberdeen vertrokken het barkschip Walcherengezagvoerder M. Th. Larsen, schip en equipage in goeden staat. Den 5en Juni jl. is te Elseneur gepasseerd het barkschip Noordster, gezagvoerder B. II. Andreassen; schip en equipage in goeden staat. Zaterdag middag is in de haven van Vlissingen gekomen de Nederlandsche schooner Syne Jacobs, ge zagvoerder K. Bloupet, komende van Lago3 met palm- pitten, om order. Dit schip heeft te Vlissiugen bestem ming ontvangen naar Flensburg. Mede is in genoemde haven gekomen, de Engelsche stoomboot Allerwash, gezagvoerder Loffstcr, van Newcastle met steenkolen voor Vlissingen. Éjanöelsbmcljtm. GRAANMARKTEN" ENZ. ROTTERDAM. 10 Juni. Tarwe met middelbaren aan voer prijshoudend; rogge met redelijken aanvoer 15 cent lager; gerst met ruimen aanvoer 20 cent lager; blauwe erwten met ruimen aanvoer 10 cent lager; overigens onveranderd. Amsterdam, 10 Juni. Raapolie op 6 weken 42J. Lijnolie op 6 weken 42$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. JAmsterdam 10 Juni 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schn1 i 2$ pet 56$ *dito dito dit 3 66 V ♦dito dito dito .4 88$ ♦Aand. Handelmaatschappij 41 140$ dito exploitatie Ned. staatssp.121 België. *Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. ♦Insehr ij vingen3 52,9ff ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „99 ♦Oertific. adm. Hamburg 5 72j ♦dito Hope 0.18556e serie 5 85 |- ♦Cert. f 1000 1864 5 97$ ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 250 ♦Oblig. Hope O. Leening 1860 4$ 90$ ♦Certific. dito4 „75 ♦Inscript. StieglitzpiC°.2,,a4eL. 4 75$ ♦Obligatiën 1867—69 4 75$ ♦Certificaten6 461 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 235 ♦Oblig. dito 4 „181 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 dito dito Jelez Ore!5 93$ dito dito CharkowAzow. 5 ,92$ Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73j Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 64 ♦dito dito April/Oet. 5 64-A ♦dito in papier Mei/Nov. 5 58 ♦dito dito Febr/Aug. 5 57$ Italië. Leening 18615 64$ Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 29$ dito 18713 S9 dito Binnenlandsche 3 24-$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „42 ♦dito 1867—69 3 „42 Turkije. dito (binnenl.)5 52$ Egypte. Obl. 18687 „89$ Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 95 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98 ♦dito dito dito (1885) 6 99$ Amerika. *Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. dito dito dito 2esec. dito dito 1869 dito ♦Obl. 1863 ♦dito 1865 dito 1851 dito afgestempeld pet 94 Brazilië. Mexico. Grenada. Ecuador. dito. 7 76$ 7 Vbj$ 7 V6A 41 5 96$ 3 HA 6 3 10A 1 n Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 Juni. Metall. f 22.32$; Dito zil ver f 24.45; Dito Eng. per f 12.Eng. Russen per f Eng. Portugal per£ f 12.Fransehe f 56$. Belg. f 56$; Pruis, f 35$; Hamb. Russen f 31$. Russen in Z. R. f 32-I3ffPools, in Fl. fNapelsche f Spaansche Piasters f Spaansche in Frcs. fAmerikaansche Dollars f 2 A2\ Papier f2.12. 2Ur»ertmtiêtt. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. J. VAN PUFFELEN, geliefde echtgenoot van J. P. DE WAGEMAKER. Middelburg, 9 Juni 1872. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het over lijden van zijne geliefde echtgenoote ondervonden, betuigt de ondergeteekendeook namens zijne dochters en behuwdzoon, zijnen hartelyken dank. Middelburg, 10 Juni 1872. A. J. VAN DEN BROECKE. Middelburg10 Juni 1872. DIAKENEN der Nederduitsche hervormde gemeeuto te Middelburg maken met hartelijke daukzegging mel ding, dat op gisteren bij de voormiddag-Godsdienstoe fening in de Koorkerk is gecollecteerd een bankbiljet A. D. 8137groot 25in een omslag met binnenmerk S. Diakenen voornoemd, C. n. DE WAGEMAKER, Voorzitter. J. M. LE CLERCQKassier. K. J. H. WASCH, Secretaris. teaugfcg: lit het rolh-rcror tof roll ALGEMEENE VERGADERING der leden op Woenstlag den I2en Juni 1872, des avonds te half acht ureniu het Schuttershof. De Secretaris, W. APPEL. De belanghebbenden in de BRANDWAARBOIlCr- MAATSCHAPPIJ voor de provincie Zeelandge vestigd te Middelburg, worden bij deze uitgenoodigd tot eene BIJEENKOMST op Donderdag den. 13cn Juni 1872, des namiddags te een uur, in een der lokalen van de Sociëteit St. Joris op de Balans alhier, tot het opnemen der rekening over 1871. Middelburg, den 16 Mei 1872. De Directeur der voornoemde Maatschappij, A. P. DE WIJS. KIEZEESYEEEEIIMM Voor de vervulling der vacaturen, welke met 1 Juli 1872 ontstaan in het kiescollege der Nederduitsch her vormde gemeente te Middelburg, worden door boven genoemde kiezersvereeniging aanbevolen, de heeren: j 12. G. Jeras. 13. C. H. J. van Benthem Jutting. 14. K. J. Kuiler. 15. D. Lako. 16. C. Nuus. 17. J. H. Schutters. 18. J. D. M. de Stoppelaar. 19. J. Vermeulen,geb. 1825. 20. J. A. de Waal. 1. G. O. Altorffer. 2. C. H. Baai.e. 3. J. B. Blindenrach. 4. N. G. Bos. 5. J. C. van den broecke. 6. W. A Dormaar. 7. P. A. van Geelkerken. 8. J. G. van der Harst. 9. J. J. van der Harst Az. 10. I. P. Hildernisse. 11. D. Jeras, geb. 1802. Deze naamlijst is gratis verkijgbaar in de Boek winkels van J. C. W. ALTORFFER en VAN BEN THEM JUTTING. Op Woensdag 12 en Donderdag 13 Juni a., des avonds van zes tot negen uren, afgifte der stembiljetten in de consistoriekamer der Koorkerk. Middelburg, 7 Juni 1872. Het Bestuur der Vereeniging, W. ALTORFFER, waarnemend Voorzitter. F. ERMERINS, waarnemend. Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3