öuürnUtttix De postduiven-sociëteit De korenbeurs, te Haarlem, heeft, hare wedstrijden aangevangen. Den 28e" Mei zijn op de Rotterdamsche tentoonstelling van pluimgedierte eenige duiven opgelaten te 12 uren 10 minuten, die te 1 uur 6 minuten te Haarlem aankwamen. De duiven, den 2en Juni te 7 uren te Moerdijk losgelatenzijn te 8 uren 17 minuten te Haarlem aangekomen. Nog zulle» opgelaten worden: den 9en Juni te Antwerpen, den 16" te Brusselden 23«u te Valenciennesen den 30" te Amiëns. De Arnhemsche courant meldt dat de ex-keizer van Frankrijk, vergezeld van twee heeren, eergisteren met den spoortrein van 4.50 het station te Arnhem is gepasseerd, komende van Duitschland en zijn reis in de richting van Utrecht voortzettende. In een werk van den heer Hofmankapelaan te Oosterbeek, wordt beweerd, dat prins Frederik de vrijmetselarij als een verderf voor volk en vaderland heeft aangeklaagd en met verachting verlaten. In het Algemeen volksblad voor Nederland verklaart thans de heer H. Zeeman als oor- en ooggetuige te kunnen verzekeren, dat Z. K. II. prins Frederik der Neder landen de algemeene vergadering der Nederlandsche vrijmetselaren op Zondag den 26" Meidus voor eenige dagen, heeft geleid, en bij die gelegenheid opnieuw de treffendste bewijzen zijner gehechtheid aan de orde heeft getoond en zelfs verklaard, dat hij 56 jaren van zijn leven gewijd heeft aan de belangen der vrijmet selarij die hem meer dan dierbaar zijn. Het is nog slechts weinige jaren geledendat de Koninklijke Nederlandsche tuinbouwmaatschappij Lin naeus haar zetel op de uitgestrekte terreinen van Oud- Frankendaalin de Watergraafsmeerheeft opgeslagen, en alhoewel zij aanvankelijk naar den gewonen gang van zaken ernstig had te kampen tegen het vooroordeel, vooral tegen de oude sleur het conservatisme is een woekerplant, die ook onder tuinlieden hare worteldra den schiet! heeft hij zich thans reeds te verheugen in eene mate van bloei, die een billijke verwachting verre overtreft. HandelsLl Naar verzekerd wordt is dezer dagen in Frankrijk de ex-keizerlijlce spoortrein, uit acht prachtige salon wagens bestaande, die de Oosterspoorwegmaatschappij ten gebruike van Napoleon III en de verdere leden van zijn geslacht had doen vervaardigen, aan de maat schappij voor de Turksche spoorwegen ten gebruike van sultan Abdul-Aziz, verkocht. Het geheele muziekkorps van het keizerlijk konink lijk Pruisisch garde-uhlanen-regiment n°. 3te Berlijn, isna ontvangen verlof van hooger handvoornemens een groote kunstreis te doen van Berlijn door Noord- Duitschland, Rijnland, Wcstfalen, Hollanden België. In Petcrmann's Mittheilungen vinden wij het vol gende aangaande den petroleumuitvoer in Amerika: De steenolie heeft in den loop der laatste 10 jaren een volkomen overwinning op de raapolie behaald; haar verbruik is in voorbeeldelooze mate gestegenzooals uit onderstaande opgave blijkt: Uit de Verccnigde Stateu Uit New-York. in 't algemeen. 1861 1,112,476 1,500,000 gallons 1862 6,720,273 10,887,701 1863 19,547,604 28,250,721 1864 21,335,784 31,872,972 1865 14,626,090 29,805,523 1866 34,501,385 67,430,451 1867 33,834,133 67,052,020 1868 52,803,202 99,281,750 1869 65,993,690 102,748,604 1870 87,667.299 141,208,155 Uitvoer in 10 j xren 338,141,936 580,037,897 1 gallon is gelijk aan 4^ kan of liter. In Parijs voorzien 178,000 vrouwen door een of anderen tak van nijverheid in haar onderhoud, waar van zich 2554 met boekbinden en 775 met graveeren bezig houden. Het dagloon van een goede arbeidster is gemiddeld f 1.20borduurdsters kunnen van 8.50 tot 10.25 's weeks verdienen. In geheel Frankrijk vindt men op 100 vrouwelijke bedrijven 371 manne lijke, 100 vrouwelijke klerken, winkelbedienden enz. tegen 200 mannelijke en 100 vrouwelijke op 191 man nelijke arbeiders. Van de 313,000 ongehuwde vrou wen in Wurtemberg houden zich 114,200 met eenig bedrijf bezig. Het gemiddeld loon is de helft van dat der mannen, voor volwassenen ƒ2.70 a 5.40, voor meisjes 1.80 tot 3.60 's weeks. In Saksen wer ken vrouwen in 39 bedrijven; stroohoedenmaken ge schiedt uitsluitend door vrouwen. In 403 weverijen en spinnerijen in Baden, met 34487 arbeiders, zijn 13,975 vrouwen en meisjes. Het grootste deel verdient in een werktijd van 11 a 12 uren niet meer dan 25 tot 60 cent daags. In Pruisen houdt zicht 21 pet. der vrouwelijke bevolking of ruim 2 millioen met een of ander bedrijf bezig. Op 100 manucn waren 39 vrou wen werkzaam. 642,100 waren in dienstuare betrek king, 1,323,476 hielden zich met landbouw bezig en 197,746 waren ia fabrieken werkzaam. In Zweden zijn op een arbeidende bevolking van 1,036,977 zielen, 284,222 vrouwen, waarvan 154,413 bij den landbouw. De fabriek van onschadelijke lucifers te Jönköping ver schaft 650 vrouwen en kinderen werk. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden: 1°. Een huis en erve in de Lange Geere, wijk K n° 245. Verkocht voor 920. 2°. Een huis en erve met tuin en paardenstal in de Lange Singelstraat en uitkomende in het Glazenkast- straatje, wijk N n° 174. Verkocht voor f 3,206. 3°. Een huis en erve, vroeger gebruikt tot calicot- weverij, in den Branderij molengang, wijk M n° 151. Verkoclit voor f 3,940. 4°. Een huis en erve in de St. Janstraat, wijk H n° 193. Opgehouden op 1800,11. 5°. Een veertigste aandeel in het barkschip Susanna en Elisabeth. Verkocht voor 330. Heden werd alhier in het gebouw van het provin ciaal bestuur aanbesteed het plaatsen van elf ducdalven, ten dienste der binnenrcedc van Brouwershaven, en het onderhouden daarvan tot ultimo December 1873. Voor het werk werd het minst ingeschreven door den heer G. J. Herfkens, te Millingen, voor 19,079. Gisteren is te Zierikzee door het bestuur van het waterschap Schouwen in het openbaar aanbesteed: liet herstellen en ondeihouden van de sluizen, duikers, ma gazijnen enz.liggende in de zee-inlaag en binnendijken of staande aan de districten van het waterschap Schou wen in 1872, in drie perccelen, welke allen zijn aange nomen door Pieter de Vries te Haamstede, voor de ge zamenlijke som van ƒ1460. THERMOMETERSTAND. 6 J uni 's av. 11 u. 59 gr. 7 r 'smorg. 7 u. 57 gr.'smidd. lu.62gr.'sav.6u. 59 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Sedert de gisteren door ons medegedeelde discussie in het Engelsche hoogerhuis over de Alabama-quaestie schijnt in den stand dier quaestie een gunstiger verandering te zijn gekomen dan na de debatten van Dinsdag kon worden voorzien. Onder levendige toejuichingen werd gisteren in het hoogerhuis door lord Granville en in het lagerhuis door Gladstone gezegd, dat de regeering gemachtigd was om aan de vergadering mede te deelen, dat de Amerikaansche regecring er in had toegestemd om de conclusie van het supplementair tractaat te beschouwen als de definitieve oplossing van de quaestie over de indirecte schadevergoeding. Evenwel hebben beide ministers er onmiddellijk bijgevoegd, dat de eischentot indirecte schadevergoeding nog niet waren ingetrokken, doch dat de intrekking daarvan alleen afhing van de aanneming door Engeland van het additioneele artikel, zooals dat door den senaat der Vereenigde staten is geamendeerd. Dat men tengevolge van deze mededeeling in Eugeland geneigd schijnt te zijn om zich met het geamendeerde artikel te vereenigenkan men daaruit opmaken, dat lord Russell de Dinsdag door hem voorgestelde resolutie onmiddellijk introk. De kansen der Alabama-quaestie gaan dus wel onophoudelijk op en neer; Dinsdag scheen het, dat de quaestie nog ernstige gevolgen zou kunnen hebben en sedert gisteren reeds bestaat weder hoop op een spoedige en gucstige beslissing. In antwoord op eene interpellatie van den heer Burg gaf de heer Gladstone te kennendat omtrent de verdaging van het scheidsgerecht te Genève nog geene beslissing was genomen. Hij voegde er de verzekering bijdat de regeering geene toestemming zou verleenen tot eene handeling die in strijd zou kunnen zijn met de waardigheid van het land en met de verklaringen door haar betreffende het tractaat afgelegd. De hernieuwing van het bureau der Fransche nationale vergadering ging eergisteren met eenige bezwaren gepaard, die wel de aandacht verdienen. Herhaaldelijk hebben reeds het linker-centrum en de linkerzijde geprotesteerd tegen het exclusivisme der rechterzijde die steeds uitsluitend leden van hare partij tot vice-presidenten verkoos. Tengevolge van den onwil der rechterzijde om aan het verlangen der linkerzijde te voldoen heeft deze eergisteren uitsluitend blanco-briefjes in de bus geworpen, waardoor de eerste stemming ter verkiezing van vice-presidenten geheel nietig was; eerst bij tweede stemming werd een voldoend aantal geldende biljetten verkregen, hoewel nog 144 in blanco waren ingeleverd. In den loop derzelfde zitting gaf de president aan de vergadering te ke.nr.endat drie maanden geleden door generaal du Temple eene interpellatie was aangekon digd over de katholieke petitiëndie toen door de vergadering voor drie maanden was uitgesteld. Deze termijn is verstreken en de heer du Temple had zijn verlangen te kennen gegeven om zijne interpellatie tegen den volgenden dag aan de orde te stellen. De vergadering wilde echter aan dit verlangen niet vol doen en schorste voorloopig hare beslissing tot den volgenden dag. Het is te hopendat zij reeds een be sluit zal hebben genomen waardoor het gevaar voor moeilijkheden tengevolge van iiltramentaansche woelin gen althans voorloopig weder is afgewend. De discussiën over artikel 37 van het wetsontwerp tot reorganisatie van het leger werden gisteren voortge zet, waarbij door generaal Trochu eene rede werd gehouden, die herhaaldelijk algemeene toejuichingen verwierf. In strijd met het voorstel der commissie voor genoemd wetsontwerp, die den actieven diensttijd op vijf jaren had gesteld, wilde de generaal dien op drie jaren bepalen. In een uitvoerig betoog ontwikkelde hij een stelsel dat, volgens zijne overtuiging, niet alleen zou strekken om de numerieke sterkte van het leger maar ook de hoedanig-heid der soldaten aan merkelijk te verbeteren, waardoor het leger een gun- stigen invloed zou uitoefenen op de moreele ontwikke ling van de geheele natie. Naar zijne berekening zou bij invoering van dat stelsel de sterkte van het leger bedragen 432,000 man in actieven dienst eu 658,000 in reserve. De discussiën over het artikel worden heden voortgezet. Te Versailles was het gerucht iu omloop dat Thiers zelve de rede van generaal Trochu zal be antwoorden. Met betrekking tot de indiening van een wetsontwerp tegen de jezuïeten wordt aan de Külniscke Zeitung uit Berlijn geschreven, dat tengevolge van vertrouwelijke onderhandelingen met de verschillende bondsregeerin- gen de rijkskanselarij zekerheid heeft gekregen, dat bij die regeeringen geen bezwaar bestaat tegen de indie ning van zoodanig wetsontwerp, zoodat wanneer dit bij den bond3iaad aanhangig wordt gemaakt de aanneming daarvan aan geen twijfel onderhevig is; met zekerheid kan men daarom de indiening bij den rijkskdag tege moet zien. Omtrent de quaestie of het strijdig zou zijn met den geest der Duitsche wetgeving, om een wet te maken waarbij het verlies der geboorte- en burger schapsrechten als straf wordt bedreigd, wordt naar art. 13 van het ludigenatsgesetzes van 1 Juni 1870 ver wezen, waarin voor verscheidene gevallen het verlies van het burgerrecht als straf wordt uitgesproken. Bij de derde lezing van het wetsontworp op de orga nisatie en den werkkring der rekenkamer voor het Duitsche rijk werden belangrijke discussiën gevoerd. De president Delbriick verklaarde, dat de bondsraad aan de meeste der door de commissie voorgestelde wijzi gingen zijne goedkeuring had gehecht, doch dat de in de tweede lezing in 19 gebrachte verandering, betref fende de mededeeling van opmerkingen der rekenkamer over overtredingen der iinancieele voorschriften, hene vens de nieuwe §§21 en 23, omtrent het rechtstreeksch verkeer van den rijksdag met den rijkskanselier over opmeikingen der rekenkamer en omtrent do controle op de rijkshuishouding, geheel onaanneembaar waren. Op heftige wijze werd hierop door de afgevaardigden Richter, Lasker en Hüldcr geantwoord, die de onvoor waardelijke aanneming van de voorstellen der commissie verdedigden, terwijl de heeren Wiudtliorst, Wedell en von Patow zich op het standpunt der regeering plaatsten en zich vereenigden met de voorstellen van den bonds raad. Bij de algemeene beraadslagingen werden door de afgevaardigden von Wedell namens de conservatieven een reeks van amendementen voorgesteld, die ten doel hadden om de aangebrachte wijzigingen weder te schrap pen en het wetsvoorstel weder geheel te herstellen in den vorm waarin liet door de regecring oorspronke lijk is ingediend. In ilen loop der discussiën over de artikelen werd op voorstel van den heer von Bermuths besloten om de verdere beraadslagingen te verdagen en het volgend aan de orde zijnde onderwerp in behan deling te nemen. Intusschen zal men trachten met den bondsraad tot overeenstemming te komen. De geruchten over het ultimatum dat door de regee ring te Berlijn aan die te Luxemburg zou zijn gezon den, met betrekking tot de oplossing der spoorweg- quaestie, worden niet bevestigd. Wel hebben, volgens mededeeiingen uit Berlijn aan de Kolnische Zeitung in de Duitsche hoofdstad conferentiën plaats gehad, waarhij van de zijde der bondsregeering de wensch is uitgesproken, dat men spoedig tot eene oplossing- zou gerakenmaar van een ultimatum was niets bekend. Eamszanowski en de Buitsclie pers. De schorsing van den aalmoezenier van het Pruisi sche leger en diens vicaris-generaal geeft aan de Duit sche bladen nog overvloedige aanleiding tot beschou wingen, die belangrijker zijn naarmate de bladen waarin ze voorkomen een meer of minder officieus ka rakter dragen. De Spcnersclie Zeitung heeft ter beantwoording van de ultramontaansche Germania een artikel aan de quaes-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2