gende mede omtrent de bekende uitbarsting van den Merapi „Blijkens telegrammen uit de residentie Soerakarta, DjokdjokartaKadoe, Madioen, Rembang en Japara heeft in den avond van 5 dezer en in den nacht daarop eene uitbarsting van den Merapi plaats gehad, welke gepaard ging met zand- en aschregen en, gedurende den nacht, met onderaardsch gedruis als het geluid van verwijderd kanonvuur. „Te Solo hield de aschregen aan tot 3 «ren in den namiddag van den 16«". Op het land Selo (Soerakarta) brandden 43 huizen af. In de residentie Kadoe werden de doekoeks Sisir-Doewoer en Trono benevens de dessa Sretnet, gezamenlijk 136 bewoners tellende, geheel ver nield. In Madioen werden in oostelijke richting zware slagen gehoorddie men aan het werken van den Kloet toeschroef. „In Japara en Rembang werden schokken van aard beving gevóeld. „Tengevolge van den zwaren aschregen bleef in den ochtend van 16 April de zon geiuimen tijd onzichtbaar en wel te Djokdjokarta tot half acht en in Rembang tot negen uren. Te Bodjonegoro heerschte gedurende dien morgen volslagen duisternis, terwijl het te Solo te tien uren zoo donker was, dat schrijfwerk bij lamplicht moest verricht worden." Omtrent het karakter en de gevolgen der ramp schrijft de heer Zwager, dd. Samarang 21 April inde aankon diging van eene ten voordeele der noodlijdenden door hem te houden voordracht „De veiwoesting door de uitbarsting van den Merapi aan gericht, is nog niet volkomen te constateeren. Vreeselijk zijn de gevolgen, die men heeft kunnen overzienprach tige koffietuinen, vrucht van onverpoosden arbeid en wilskracht en opoffering gedurende lange jarenzijn eensklaps vernietigd geworden. Alle te veld staande gewassen zoo als djagong, ketela, unien, kadjang, zijn vernield. Duizenden Javanen zijn gevlucht. Zij verloren alles wat zij hadden. De dessa's zijn on bewoonbaar, daar de meeste huizen ingestort zijn. De huurlanden Soekaboemi, Paras, Gegermoyo, Tampir en anderen zijn ten deele verwoest of hebben belangrijke schade bekomen. De koffie-oogst is grooteudeels ver loren; wat er van terecht komt, is hoogstens een slecht prodiut. Er zijn menschenlevens te betreuren, maar ook edele daden van trouw en zelfopodering toe te juichen." De laatste berichten uit de residentie Kadoe luiden: „Bij den Merapi worden voortdurend eene menigte lijken gevonden. Aan den naar Solk gelegen kant zijn, naar men beweert, tweehonderd inlanders omgekomen." Tc Samarang is een conflict ontstaan tusschen den waarnemenden adsistent-resident voor de politie, die zekere hoeveelheid petroleum verbeurd had doen ver klaren, en den substituut-officier van justitiedie gelast heeft het iu beslag genomene terug te geven. Door Enropeesche eigenaars van petroleum te Samarang zijn thans 30,G00 kisten vervoerd naar lokalen buiten de stad, welke aan de vereischten van een petroleumpak- huis voldoen. Er bevonden zich in de stad nog 10,000 kisten, in gelijks het eigendom van Europeanen. Volgens eene correspondentie van Ternato, dd. 2 April, opgenomen in de Soerabaijasche courant, is de heer S. van Zalingen, die zich met24Chineesche koeli's in het begin van Februari naar het eiland Batjan inge- scheeept had, op 20 Februari door die lieden om het leven gebracht. Het Bataviaasch Handelsblad deelt den tekst mede der volgende circulaire, van den gouverner.r- generaal, dd. 5 April „Schier dagelijks wordt onder de ter algemeene secretarie ingekomen voorstellen en rapporten mijne aandacht getroffen door stukken van oudere, zelfs van zeer oude dagteekening, die (vaak ondanks herhaalde aansporing van regeeringswegc lot afdoening) geruimen tijd buiten behandeling bleven, zooder dat van geldige redenen te.- verschooning of zelfs van eenige poging tot opheldering der vertraging blijkt. „Waar dergelijke achterstand bestaat ten aanzien dei- stukken, die bestemd zijn onder de oogen der regee ring te komen, mag ik met alle recht vermoeden, dat geen beter lot ten deel valt aan de zaken, waarop doo, de verschillende autoriteiten zelve wordt beschikt. „Ieder wete voor zich zelvcn in hoever hij aan de hierbedoelde tekortkomingen schuldig is, maar ik mag en wil niet langer een toestand dulden, die tot nadeel strekt van het algemeen belang en een blaam werpt op den openbaren dienst. Ik verlang, dat binnen drie maanden alle zaken, die langer dan een jaar bijonafgedaan mochten lig gen, worden beëindigd waaromtrent ik eene stellige verklaring inwacht en de daardoor voor de regee ring bestemde stukken mij wordeu aangeboden met de vereischte voorstellen, dan wel eene opgave der redenen waarom zij voor beschikking nog niet vatbaar zijn. „Ik voeg daarbij de ernstige uitnoodiging, dat door e?n stieng toezicht wake tegen verderen achter stand. „Waar ik de blijken aantref of reden heb te vermoe den, dat aan mijne billijke eischen niet het verlangd gevolg gegeven is of wordt, zal ik de betrokken amb tenaren ter verantwoording roepen en naar bevind van omstandigheden straffen, zelfs met schorsing of ontslag." GEMENGDE BERICHTEN. Op het uitgestrekte landgoed van den heer Lnps te Beekhuizen, bij Arnhem, zullen door den eigenaar proeven worden genomen om te zi< n of zich steenkolen in den bodem bevinden, cn of de grond voor den wijn bouw geschikt is. Met belangst filing wordt de uitslag dezer onderzoekingen in Gelderland tegemoet gezien. The Manchester Guardian deelt eenige cijfers mede van de kapitalen die sommige Engelsche werklioden- vereenigingen bezitten en die zij voornamelijk verkregen door met hunne spaarpenningen te ecouomiseeren. De P-Idfe.Uows van Manchester, eeue vereeniging met onge veer 458,000 leden, heeft een kapitaal van 37^ millioen guldende hoveniersten getale van 33,000hebben een jaarlijksch inkomen van f 400,000en de vereeniging van schaapherders ongeveer- f 557,Q00. Bij de commissie te Londen tot leniging van den nood der noodlijdenden door den hongersnood in Perzië is Donderdag een telegram uit Ispahan ontvangen, waarin wordt bericht, dat de hongersnood erger is dan ooit en er geen brood is te verkrijgen. In Julfa en Ispahan heerscht groote onrust, terwijl men den onder stand aan armen heeft moeten verdubbelen. Jl. Zondag morgen i3 de katoenspinnerij van den heer Lucas te St. Etienne du Rouvry afgebrand; de schade bedraagt 1 millioen francs 900 arbeiders zijn daardoor zonder werk geraakt. Yon Humboldts nalatenschap zal van 2931 de zer te Berlijn verkocht worden, bestaande uit schilder stukken, aquarellen, antiquiteiten, kopergravures, auto- graphen. boeken enz. In de eerste plaats merkt men daaronder op het portret van von Humboldt, in 1S58 door professor Julius Schrader geschilderd, dat hijzelf voor het beste verklaarde, dat van hem gemaakt was. Yan groote waarde voor de wetenschap zijn de phy- sische-astronomische instrumenten, waarvan Hurabjldt zich op zijn reizen bediende en die zich nog ten ge tale van 23 in den door hem gebruikten reiskoffer be vinden. Yoor verzamelaars van zeldzaamheden zullen de 17 kostbare vreemde ordeteekenende beide unifor men van kamerheerde latnp waarbij Humboldt gewoon was te werken, een geschenk van Frederik Willem IV, en tal van andere meest zeer kostbare geschenken zeker veel aantrekkelijks hebben. Onder de autographen is zeker de interessantste Humbold's reispas, afgegeven te Parijs op 15 October 1798 met vele visa's; deze zit in een couvert met de eigenhandig door Humboldt daarop geschreven opmerking.Groszes Maul, di ke Nase, aler meidon lien faitYoor kunstvrienden biedt de verlcooping vele fraaie schilderstukken en teekenin- gen van beroemde meesters aan; ook is er een fraaie Gobelindie opgerold uit Frankrijk werd medege bracht en Napoleon III in de gedaante van een wesp voorstelt. Eindelijk wordt nog melding gemaakt van een paar kasten, rijk versierd met antiek snijwerk. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2 dezer: H. J. Gooijen, jm. 23 j. met S. J. Sicrmans, jd. 25 j. P. Gort, jm. 30 j. met L. J. Peeman jd. 22 j. A. Geervliet, jm. 25 j. met M. Kasse, jd. 29 j. J. J. Dockheer, jm. 38 j. met P. J. Teveljd. 23 j. (Van 25 Mei2 Juni.) VLISSTNGEN. Gehuwd: M. van Reems, jm. 42 j.met A. S. Timniers, jd. 31 j. K. II. de Kok, jm. 27 j. met D. Meijer jd. -20 j. J. van Stiijren, jm. 29 j. met T. J. van der Pippel, wed", van F. A. Utermark, 40 j. Bevallen: A. Klijnsoon, geb. van Tol, z. G. P. M. Kastel ij ngeb. van der Werf, d. J. Hanss'-n. geb. Bji'kens, z. I. Strik, geb. Blinkhof, d. M. J. F. de Yiies, geb. Maquiné, rf. E. J. Dermoiit, geb. Goglind. lï. J. de Ridder, geb. Prins, z. L. J. Bax, geb. Buckel, d. Overleden: A. Pauwels, vrouw van C. N. Sorel,68j. M. A. van Prooijcn, d. 3 j. P. J. Fëlies, man van E. Aspcslagh, 42 j. C. J. P. Oldermann, z. 6 w. J. van Oevelenz. 5 m. M. J. Znurveld, z. 2 j. Goes. Gehuwd: J. de Rochefort. jm. 23 j. met N. G. Schipper, wed--, van P. Sandee, 35 j. Bevallen: M. van der Linde, geb. Hoskamz. C. Ie Glcivq, geb. Stamperiis, z. M. Oh. Mo!, gib. Vervat, z. W. M. Vcrheulc, geb. de Blinde, d. P. Loobcek, geb. Eversilijk, d. Overleden: G. de Joode, man van J. Polderman, 73 j. P. van Liere, man van D. van Stelle, 4G j. J. Bloc- mendaal, wedr. van J. Meerburg Suarenberg, 82 j. Zierikzee. Gehuwd: B. de Graaf, jiu. 22 j. met C. Koppers, jd. 22 j. M. Fonteins, jm. 28 j.met J. van den Boomjd. 24 j. Bevallfn: J. M. Leijdekkers, geb. Smits, z. P. Hart, geb. Put, d. J. Elsevier, geb. van de Velde, d. G. van d.r Linden, geb. Grceneveld de Kater, d. Overleden: N. P. Dekker, z. 10 m. W. A. Wirrkx, z. 6 m. J. J. van der Weghe, z. 6 m. J. Pijpelinck vrouw van C. van Tigelhoven, Cl j. THERMOMETERSTAND. 4 J uni 'sav. 11 u. 55 gr. 5 'smorg. 7 u. 57 gr. 'smidd. 1 u. 63 grCsav.6 u. 61' gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van lieden, 5 Juni. Voorzitter de heer de Jonge, wethouder. Afwezig de heeren Schorer, Lntcyn en Nagtgtaa allen buiten de gemeente, alsmede Rekker en Dronken. De notulen van het verhandelde in de zitting van 29 Mei jl. zijn na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter legt over het Provinciaal blad van Zeeland n°. 56, inhoudende een voordracht van gede puteerde staten dezer provincie tot herziening en nadere regeling d r jaarwedden van de gemeente-ontvangers [zie het nommer (lezer courant van 31 Mei jl.]. Op voorstel des voorzitters is besloten dit stuk te stellen in handen van burgemeester en wethouders, teneinde, in overleg met de flnancieele commissiedaaromtrent later een voorstel aan den raad te doen. De ingekomen rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1871 wordt voor de leden ter inzage ge legd, om voorts tot onderzoek naar de flnancieele com missie verzonden te worden. Wordt gelezen een adres van den heer Dirk Dron- kers, particulier alhier, die herinnert dat de raad dezer gcmcente hem bij besluit van den IS'0 Juni 1867 ver gunning heeft verleendom de pijpen voor de aanvoe ring van drinkwater uit de duinen door de straten van Middelburg te doen leggenonder voorwaarde dat aan de aan te leggen duinwaterleiding binnen drie jaren na de dagteekening der definitieve concessieimmers voor den 1<0 Juli 1871, uitvoering zij gegeven. Adressant geeft voorts te kennendat onvoorziene omstandighe den de ten uitvoer legging van bedoeld werk hebben vertraagd, doch hij thans zekerheid meent te hebben verkregen dat zich geen nieuwe hinderpalen voor de uitvoering van bedoelde waterleiding zullen voordoen. Hij verzoekt, daarom den termijn, voor de uitvoering van genoemd werk aangewezente verlengen. Burgemeester en wethou Iers stellen voor, de ge vraagde vergunning te vcrleenen onder nadere voor waarden, zijnde in hoofdzaak: dat het water van zuiver gehalte zal moeten zijn; dat de buizen zoo diep moeten gelegd worden dat geen gevaar voor bevriezen bestaat en zoodanig dat de riolen nooit doorsneden worden; dat alle schaden aan de eigendommen der gemeente of van anderen door adressant of vau zijnentwege toege bracht voor zijne rekening komen; dat het bijwerken der straat bij opbreking of herbestrating en andere werken voor zijne rekening van gemeentewege in orde zullen worden gebracht; dat het max muu van den prijs van het drinkwater voor de ingezetenen 16 cent per 100 liters zal zijn, en voor geniccntegebruik of voor gestichten nooit hooger pi ijs worde bedongeu dan van het rijk of andere administration; dat bij het eventueel aanleggen van brand kranen dit van gemeentewege zal geschieden, doch het voor dat doel te verstrekken water door den adressant kosteloos moet worden geleverd, cn dat deze ve-gunning als ingetrokken zal worden beschouwd bijaldien de adressant niet binnen twaalf maanden na de dagteekening der definitieve concessie aan de waterleiding uitvoering heeft gegeven, en in ieder geval wannen- de overernkomst betrekkelijk de uitgifte in erfpacht van d linen en vioonen enz. in het noorden van Walcheren, geregeld l ij de wet van 20 Juli 1870, Staatsblad nn 126 om welke roden ook mocht zijn vervallen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen, en daarna de zitting gesloten. öuitmlcuiïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Waren de debatten in de Fransehe nationale verga dering tot dusverre niet zoo geanimeerd en heftig als men algemeen verwacht hadgisteren heeft zij een aan vang gemaakt met de behandeling van den titel, waar over zonder twijfel uitvoerige discussiën moesten ont staan. Art. 37 namelijk bepaalt den actieven diensttijd. Na lang wikken en wegen heeft de commissie dien op vijf jiron vastgesteld. Vele afgevaardigden achten dien tijd te lang, enkelen ook te kort. Do discussiën zijn gisteren daarover aangevangen en zullen heden worden voortgezet. Voortdurend worden door leden der nationale ver gadering pogingen aangewend om liet aangenomen beginsel van akemeene dienstplichtigheid eenigszins te beknibbelen. Het uitstel van den krijgsdienst (art. 24), zoo juist door Gambetta „een vermomde plaatsvervan ging, behalve het geld" genoemd, is nauwelijks door het urnendenient-Brunet onschadelijk gemaakt, of do heeren de Belcastel en de Brcttes-Turin hebben een amendement op art. 41 voorgesteld, waarbij plaatsver vanging tusschen soldaten derzelfde lichting, na éen jaar dienst, toegestaan wordt. Dit amendement zou dezelfde onbillijkheden weder in het leven roepen, welke men in de bestaande wet zoo streng zegt af te keuren. De meerderheid waarmede eergisteren het amendornent- Brunet werd aangenomen, is een waarborg voor de ver werping van het voorstel-de Belcastel. De verkiezing der commissie voor het budget van 1873 heeft gisteren plaats gehad. Voor ttveo derdon zijn de leden voorstanders van vrijen handel, zoodat de pro-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2