öuttmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren heeft de regeering in heide huizen van het Engelsche parlement omtrent den stand der quaestie tusschen Engeland en Amerika gezegddat het addi- tioneele artikel door lord Granville opgesteld en dooi den staatsraad goedgekeurd isdoch dat de Amerikaan- sche senaat het eerste gedeelte daarvanwaarin de quaestie der indirecte schade behandeld wordt, in dien zin gewijzigd heeft, dat de Engelsche regeering daarin gevaar ziet voor de toekomst. Hoewel de gerezen moeilijkheden zeer groot zijn, hoopt de regeering nog steeds cene minnelijke schikking tot stand te brengen. Deze mede deel ingen. der regeqring verspreiden zeer weinig licht over den stand van zaken. De oppositie, die in den laatsten tijd zoo menig blijk gaf dat zij der regeering geene moeilijkheden in den weg wilde leggen, schijnt thans die geheimzinnige correspondentie met Amerika moede te zijn. Lord ltussell ten minste kon digde zijn vaste voornemen aan om heden zijn lang verschoven resolutie in te dienen, waarop de minister Granville verklaarde, dat, wanneer een votum van af keuring in het beleid der regeering zou uitgesproken worden, zij dit zoo goed mogelijk zou opnemen, zoo dat de minister zich daardoor niet uit zyn gereser veerde positie liet verjagen. Uit New-Yorlc luiden de berichten weinig gunstiger. Het kabinet van Washington blijft weigerachtig om het additioneel artikel opnieuw met de aanmerkingen der Engelsche regeering aan den senaat voor te leggen. Zelfs liep aldaar het gerncht dat de Amerikaansche regeering het voorstel wilde doen om met den aan staanden winter een nieuwe Engelsch-Amerikaanscbe commissie bijeen te roepen, teneinde een nieuw tractaat betreffende de indirecte schade en de rechten -der neu trale staten tot stand te brengen. Dit voorstelzoo voegt het bericht er bij, wordt als de intrekking der eischen voor i indirecte schade beschouwd. Intusschenis het tractaat van Washington voorloopig in de doos gestopt. Dit voorstel brengt de bekende spreuk van Lodewijk X1Y in her- xvneiing: „Aprh nous le deluge.''' Grant en zijne ministers zullen waarschijnlijk spoedig voor anderen plaats moeten maken, en de aanneming van dit voorstel door Enge land zou ontegenzeggelijk den val van het ministerie- Gladstone tengevolge hebben. De volgende regeeringen mogen dan zien hoe zij deze lastige quaestie lot een gelukkig einde brengen! Met 590 tegen 87 stemmen heeft de Fransche natio nale vergadering gisteren eene beslissing omtrent art, 24 der wet op de reorganisatie van het leger genomen, nadat zij zich met het amendement van den heer Bru nei vereenigd had, dat het uitstel van het verrichten van den krijgsdienst in werkelijkheid slechts eene ver plaatsing zal zijn naar een later jaar. Met de-ze klasse zullen de jongelieden, die volgens dit artikel uitstel verkregen hebben, den gansehen actioveu dienst tijd moeten uitdienen. Daarna werden de artt. 24 tot 36, handelende over dit uitstel en over de raden van revisieaangenomen. in l'Avenir militaire leest men dat de raad van enquête over de capitulatiën definitief is uiteengegaan. De werk zaamheden bobben ongeveer tien maanden geduurd. D,e maarschalk Baraguey-d'Hiüiers heeft een afscheids bezoek bij Thiers en den minister van oorlog afgelegd en zich naar zijne landgoederen hegeven. Wat zal thans van de talrijke protesten worden welke aan den voorzitter van den raadvooral betreffende de capitu latie van Straatsburg, zijn gezonden? De raad heeft zich derhalve blijkbaar niet over de beantwoording dezer vraag bekommerd en die aan de regeering over gelaten. Uit deze moeilijkheid blijkt opnieuw, hoe juist Thiers zag toen hij zich tegen do openbaarmaking der conclusiën van den raad verzette. Ten minste zal de regeering dezen van de blaam, moeten zuiveren, dat zijne uitspraken de duidelijke sporen van partijdigheid en Bonapartisme dragen. Het gerucht omtrent het tot stand komen van eeu wetsontwerp tegen de jezuïeten nog gedurende deze zit ting van den Duitschen rijksdag is op nieuw te Berlijn in. omloop. Van zeer invloedrijke zijde, zou over het beginsel dezer wet in dezen geest gesproken zijn, dat de onvoorwaardelijke onafhankelijkheid van buiten landsehe chefs het verlies, van het Duitsche geboorte* recht tengevolge zou hebben. Dit gerucht wordt met zulken bijzonderen nadr.uk door de dagbladen vermeld-, dat het klaarblijkelijk meer dan een officieusen stempel draagt. Opmerkelijk is het dat bot Duitsche rijk ten opzichte, van de jezuïeten juist in dezelfde fouten vervalt als do Fransche nationale vergaderingdie. het enkele feit van lid te zijn, der Internationale strafbaar stelde met verlies der Fransche. nationaliteit. Algescheiden nog van de vreemdsoortige.straf in beide gevallen, zal de uitvoering der Fransche wet tegen, de Internationale nog iets minder moeilijk wezen dan die Duitsche wet tegen de jezuïeten. Het feitelijk bewife vopr het lidmaatschap der Internationale, hoe bezwaarlijk ook in de meeste ge vallen te leveren, is tenminste nog mogelijk, terwijl „de geheele ongehoorzaamheid aan buitenlandsehe chefs" onmogelijk als een waarneembaar feit gepreciseerd kan worden en de beqordeeling daarvan tot de grootste willekeur aanleiding moet geven. Uit Miinchen wordt bericht dat de minister-president, de heer von Hegnenberg-DuxZondag avond aan de gevolgen eener longontsteking is overleden. Maarschalk Serrano heeft zich gisteren in de Spaan- sche cortes over de overeenkomst van Amorovieta ver antwoord. Een voorstel tot goedkeuring van Serrano's gedrag zal door de meerderheid gedaan wordenwaarna hij als president van den ministerraad den eed in handen des konings zal afleggen. De berichten van het toomecl van den opstand luiden zeer gunstig. Voort durend onderwerpen zich nieuwe benden aan het leger en treden allen tot de voorwaarden der amnestie toe. Ook in Navarre leggen dc verstrooide troepjes opstan delingen de wapenen neder. Weldra hoopt men de rust in de Baskische provinciën geheel hersteld te zien. Uit een brief van Madrid aan le Temps blijkt dat de woordentwist tusschen den voorzitter der cortes Rios Rosas en Zorilla slechts het voorwendsel, maar niet de oorzaak geweest is, dat de laatste zijn mandaat als afgevaardigde heeft neergelegd. Volgens deze mededee- ling zou hij hebben ingezien dat zijne party op een gevaarlijken weg was die noodzakelijk tot eene revolu- tionnaire politiek moest leidenen zou hij zich willen ont trekken aan de verantwoordelijkheid voor de maatregelen welke zijne vrienden op het punt staan van te nemen. Waarin die maatregelen bestaan wordt niet gemeld, doch waarschijnlijk staan die in verband met de onver wachte paniek tengevolge van de amnestie van Amoro vieta. Had Serrano zich niet voldoende daarover ver antwoord en bovendien geweigerd zijne portefeuille of het bevel over het leger neer te leggen, daa zou er inderdaad zeer groot gevaai- voor revolutionnaire maat regelen der progressisten bestaan hebben. Het Fransche budget voor 1873. De Fransche begrooting voor het dienstjaar 1873 werd dezer dagenbegeleid van een uitvoerige memo. j rle van toelichtingaan de leden der nationale verga dering rondgedeeld. Daaruit blijkt, dat de uitgaven zijn geraamd op2,388,312,943francs. en de inkomsten op2,286,461,671 zoodat er een tekort is van 101,851,272francs. Tot dekking van het tekort wordt, in de memorie voorgesteld om nieuwe belastingen te heffen tot een bedrag van 120 millioen francs en hoewel geen bepaald voorstel wordt gedaan geeft de regeering echter te kennen, dat, volgens haar oordeel, eene belasting op de grondstoffen en geweven goederen de meest ver kieselijke is en het land het minst zou drukken; zij is echter bereid om wijziging te brengen in de oorspron kelijk door baar opgemaakte tarieven. Omtrent de wijzigingen die verschillende hoofden der begrooting hebben ondergaan verdient het volgende vooral de aandacht. Overeenkomstig de verplichtingen ten opzichte van de bank van Frankrijk is op het hoofdstak Openbare schuld een som van 200 millioen uitgetrokken voor nieuwe aflossing, en 13,300,000 francs voor interessen aan dezelfde instelling, terwijl, daar in 1873 een begin moet worden gemaakt met de aflossing der leening- Morgante Londen van 250 millioen, die in34jaar moet zijn af betaald, als eerste aflossingstermijn op dit hoofdstuk is aangewezen 2,400,000 J'rcmcs. De militaire pensioenen en de som tot ondersteuning van invalieden der mariene wijzen te zomen eene vermeerdering aau van 6.883,200 francsdaarentegen heeft op andere posten een vermin dering van 666,200 francs plaats gehadwaaronder die voor het legioen van eer 201,000 franc» De begrooting voor financiën is verminderd met 1,235,000 francs, tengevolge van het wegvallen der kos ten voor de inrichting der bureaux in het Louvre en andere buitengewone uitgaven. De kosten tot inning der belastingen zijn met 1,895,887' francs- verhoogd', ter wijl voorts nog supplementair een krediet van-1 millioen wordt gevraagd tot versterking van het korps douaniers ter bestrijding van den smokkelhandel. Voor binnenlandscho. zaken wordt. 2,194,780. francs nieergevraagdwaaronder 1,050,000onkosten voor gevangen commmaüsten en l,000,Q0O francs ten behoeve der telegraphie. De begrooting voor Algerië, thans in die van- binnenlandscho zaken opgenomenie met 2,000,000 francs- verhoogd. Door de opheffing der betrekking van den post van eersten advocaat-generaal en van kredieten aan de vroe gere rechtbanken te. Metz en te, Colmar-,. heeft- -het hoofdstuk voor justitie eene vermindering van 287,203 francs, ondergaan.. Daarentegen werd dat voor oorlog met 9,000,000francs verhoogd. Overeenkomstig het verlangen der commissie voor het budget heeft de regeering het aantal werkelijk dienstdoende manschappen en paarden verminderd met 10,'200 man en 3319 paarden zoodat het effectief 'be staat uit 425,000 man én 84,000 paarden, behalve 29,000 man en 15,000 paarden der gendarmerie en der republikeinscbe garde. Voor marine is 4,12.6.,000 francs meer uitgetrokken, voornamelijk een gevolg van de kosten voor deportatie die op 3,971,000 francs worde® begroot. Het bedrag van dit hoofdstuk is evenwel nog 30 millioen francs minder dan voor 1870. Buitenlandsehe zaken werd met 115,000 francs ver hoogd en openbare werken met 3,659,515 francsdie grootendeels noodig zijn tot herstel van schade in den oorlog aan groote wegen toegebracht. Vergeleken met dat voor 1870 is dit hoofdstuk 63 millioen lager. Op de begrooting voor onderwijs wordt 2,806,000francs meer aangevraagdop die van eeredienst 121,000 francs en op die van landbouw en koophandel 1,626,000 francs, waarvan 241,000 francs voor paardenfokkerij.900,000 francs voor de Fransche inzenders op de tentoonstelling te Weenen en 1,626,000 francs tot aanmoediging van landbouw en drainage. Ten slotte wordt in de memorie van toelichting hulde gebracht aan de verschillende voorstellen in en buiten de nationale vergadering tot bevrijding van het grond gebied gedaan. De regeering acht zieh verplicht haar gevoelen daarover nog niet openbaar te maken, maar zij vertrouwt dat de gemeenschappelijke pogingen zul len slagen en dat Frankrijk door stipte nakoming van zijne verplichtingen tot. bevrijding van -zijn grondgebied zal geraken. Laatste berichten, Brussel, 4 Juni. Naar alle waarschijnlijkheid zal de doctrinaire partij het ouderspit delven bij de verkiezing van candidaten voor de kamer door de Association libérale. Armand Mandel, redacteur van la Cote libre, is tot betaling van 10,-000 francs veroordeeld wegens beleedi- ging van den oud-minister van justitie, den beer Tesch. ■dtctijïnngen. Volgens brief van den gezagvoerder B. Andreassen, voerende het barkschip Noordsterdd°. Skudskar 28 Mei jl., dacht bij dien dag de reis naar Londen aan t3 nemen. Schip en equipage was in voldoenden staat. In de haven van Vlïssingen gekomen de Engel sche brik Thomas Elisabeth, gezagv. Dijer, met steenkolen van Engeland bestemd voor Vlissingcn. Het Russisch oorlogschip Almaz is Zondag mid dag van Vlissingen naar Kroonstad vertrokken. Ê)anörl$bcricl)tm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 3 JunL Tarwe. Van Vlaamsche, Zeeuw- seheOvermaassche en Flakkeesche was niet veel ter markt, doch door beperkten kooplust waren vorige prijzen moeiiijk te bedingen, wat vooral met de mindere qualiteiten het geval was. Puike Vlaamsche en Zeeuw- sehe van 12.20 a 12.90: mindere alsmede Flak keesche en Overmaassche van 11 a 12; geringe en blauwe 9.50 a f 10.90. Zomer tarwe met weinig aan bieding van 10 a 12 naar qualiteit. Rogge. Inland- sche tot vorige prijzen langzaam te verkoopen. Vlaam sche en Zeeuwsche /8a/ 8.40alsmede Flakkee sche, Ovcrmaasche en Noorfl-Brabantsche /7a/ 7.80. Boekweit. Voor Noord-Brabantsche was minder vraag, waardoor die iets lager is afgegeven, van 223, 224, f 225, 228, ook in andere soorten is minder omgegaan en alleen genoteerd' Fransche /180, ƒ183, f 185 per 2100 kflo. Gerst. Winter genoot meer vraag en hooger ver kocht.; puike Vlaamsche en Zeeuwsche van 5.40 a 5.70; mindere alsmede Flakkeesche en Overmaassche van 4.70 a 5.30; en per 100 kilo: 102/103 pond Zeeuwsche whiter f 9.10. Zomer flauw en in sommige gevallen 10 cent lager. Dé beste qualiteiten van 5a 5.30mindere vau 4.30 a 4.90voorts1 per 100 kilo 102/103 pond Zeeuwsche zomer 8. Haver prijshou dend. Kortte van 4 a 4.80'; lange van *2.80 a f 3.80voorts per 100- kido: 78/80 pond intandsche voer 7.25,, 7.35 7.50; 72/74 pond dito 7. Paardenhooucn flauw en 10 cents lager verkocht;, de beste van 6.40 a 6*80 mindere 5.90 a ƒ6.30. Diii- venboonen 7.20 a ƒ,8.20;' mindere alsmede Scliapen- boonen van f 6.80 a f 7'. Ïïrameboonen werden vooral in de beste- soorten tot vorige prijzen, gaarne genomen. Walchersehe en pnike grove Zeeuwsche- van f 12.50 a f 13.50, gewone Zmtwsehe 11.25 a 12? mindere en. geringe van 8.50 a 11. Witteboonen stil en als voren te bekomen. Walchersehe /II a 11.50;. puike Zeeuwsche 915a ,f 10.50; mindere f G a f 9. Blauwe erwten ruim prijshoudend'. Walchersehe en puik koken die Zeeuwsche 8 a- f 8.75 mesting 7.30 a 7.80; sohokkers- 7 a 8; puike grove a25 a ƒ9; Geldersohe grauwe en capucijners van 11 a 18. Koolzaad. Winter zonder handel. Zeeuw sche zomer 60. p„vl. Van Ujnzaud niets genoteerd. In- landsch Hennepzaad van /8 a/8.75 te noteeren. Ka-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3