Öuitmlanö. respectively in de rol van Z<\ M®. wachtschip te Helle- voetsluis en aan boord van Zr. M®. monitor Heiligerlee. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verhaalt, zon de dief ontdekt zijn van den vermisten brief van het postkantoor Amsterdam naar Antwerpendie eene waarde van 20,000 aan pa pieren geld bevatte. Men weet echter niet of dit be richt in verband staat met een bekend feit, dat n. 1. een conducteur van van Gend en Loos, genaamd Dic kens, die in den bagagewagenwaarin de postzakken vervoerd werdendienst hadspoorloos verdwenen is, zoodat men vermoedde dat hij de dief zou zijn. Utrechtsch dagllad.) Door de Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland zal dit jaar een algemeene vergadering gehouden worden te Arnhem (de derde sedert hare oprichting) op Vrijdag den 21" en Zaterdag den 22" Juni, bij welke gelegenheid een schietwedstrijd met Snider-achterlaadgeweren en met het pistool plaats zal hebben op de schietbaan aan den Apeldoornschen weg. Aan dezen wedstrijd zullen slechts de leden van de Vereeniging deelnemen. Volgens Het Vaderland worden de kosten van herstel van het stoomschip Prins van Oranje op 1000 pond sterling geraamd en zal het oponthoud te Aden waarschijnlijk dertien dagen duren. Het peetgeschenk van den kroonprins en de kroon prinses van Italië aan het kind van den kroonprins van Pruisen bestaat uit: eene gouden koninklijke zooge naamde St. Adelheidskroon, rijk met paarlen en robij nen versierd5 een halsketting van grauwe paarlen, doorwerkt met robijnen; een breed gouden hoofdsier sel met verschillende edelgesteenteneen paar oorbellen gevormd uit twee groote peervormige paarlen met goud en robijnen ingelegd. Al deze voorwerpen zijn vervaar digd in den stijl der 10de eeuwof zoogenaamde Ravenna- stijl. Het kistje waarin zij geborgen worden, moet vol gens de beschrijving een waar prachtwerk van Romein- sche kunst zijn. De inzending van voorwerpen naar de tentoon stelling te Parijs, die aldaar in het Paleis van nijver heid van 15 Juli tot uiterlijk 1 November a. zal ge houden worden, kan geschieden tot 1 Juli. De com missie van Nederlandsche inzenders, waarbij de heer J. H. Leliman, te Amsterdam, als voorzitter benoemd werd, komt uit gebrek aan tijd en geld niet tot stand. De verzending, het uit- en weer inpakken der goederen ter bestemde plaats enz., moet geschieden voor eigen rekening. De bekende Duitsche letterkundige Frederik Gerstaeker is Zaterdag te Brunswijk overleden. Het zesde Voorhistorisch congres zal van22 tot 30 Augustus te Brussel zitting houden. Het comité heeft buitenlandsche geleerden benoemdaan wie de opdracht is gegeven deelnemers aan de werkzaamheden bijeen te brengen. Voor Nederland zijn aangewezen de heeren mr. J. Dirks, advocaat te Leeuwarden; dr. C. Leemans, directeur van het museum van oudheden te Leiden; dr. L. S. P. Meyboompredikant te Amsterdampro fessor W. Moll, hoogleeraar in de godgeleerdheid te Amsterdam; dr. P. Scheltema, te Groningen;jonk heer Six, te Amsterdam; P. J. Vermeulen, te Utrecht. Het vooi beeld van Amerika om indirecte schade wegens nalatigheid te vragen, schijnt aanstekelijk te worden. Eene weduwe te Parijs vraagt 50,000 francs schadevergoeding van den maire van Etrechy (Seine-et- Oise) omdat deze heeft verzuimd een krankzinnige uit zijne gemeente te doen opsluitenwaardoor deze krank zinnige gelegenheid heeft gehad om naar Parijs te komen en den man van de eischeres te vermoordendeze heeft hierdoor schade geleden welke zij van den maire terug verlangt. Op den spoorweg tusschen Greenock en Paisley in Schotland zijn jl. Donderdag een passagiers- en een goederentrein in volle vaart tegen elkander geloopen, waardoor drie rijtuigen geheel verbrijzeld werden. Ver scheiden passagiers ontvingen daarbij zeer gevaarlijke wonden. In de afgeloopen maand hield de Anti-tobacco Society te Londen hare jaarlijksche algemeens vergade ring. Zij was weinig bezocht, en de conclusie van het jaarlijksch bericht was niets anders dan een klacht over de verstoktheid der aan „het vergiftigde stankkruid" verslaafde menschheid. In dit rapport wordt gemeld dat in Engeland jaarlijks 18 millioen pond sterling tot schade der gezondheid in tabaksrook verdwijnen. De vreeselijkste en hard verscheuren dste gevolgen van de tabak worden in dit bericht door hare vijanden opge somd, doch het schijnt dat de gemoederen der „ver stokte menschheid" zich daardoor niet laten vermurwen. De financiën van het genootschap zijn tenmiuste zeer slecht. De jaarlijksche rekening sluit met een tekort van 42 pond sterling en de tabak schijnt dus langzaam maar zeker over hare vijanden te zegevieren. Men berekent dat de schade door de laatste uit barstingen van den Vesuvius veroorzaakt ongeveer 350,000 bedraagt, en wel gronden onder de lava be dolven f 50,000verwoestingen van gebouwen enz. f 100,000; schade aan oogst door de regens van heet water en het stuiven van het zand f 150,000, en indi recte schade f 50,000. Het bedrag der tot nog toe verleende hulp is f 250,000. Het aantal dooden is nog niet met juistheid bekend. THERMOMETERSTAND. 1 Juni'sav. llu. 49 gr. 2 'smorg.7u.57gr. 'smidd.lu. G4gr.'sav. llu.53gr. 3 'smorg. 7 u. 56 gr. 'sraidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 60 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Na de opmerking van Gladstone Vrijdag in het lager huis gemaakt dat de hangende quaestie der indirecte schade waarschijnlijk spoedig opgelost zou zijn, omdat de Amerikaansche vertegenwoordiging heden, 3 Juni, uiteengaat, had men de verwachting gekoesterd einde lijk eens van de dagelijks weêrkeerende geruchten om trent de goede of slechte kansen op het tot stand komen der additioneele overeenkomst verlost te worden. Die verwachting is beschaamd, want niet alleen is de schik king nog niet tot stand gekomen, maar ook the Obser ver spreekt reeds weder van den 15e" Juni als den dag, waarop Amerika zeker in de intrekking der indirecte schadevergoeding zal toestemmen. Dit vooruitzicht is waarlijk ontmoedigend. Men is zoo verzadigd van die altijd weêrkeerende wisselingen van vrees en hoop dat men slechts met angst en schrik er aan kan denken dat die toestand nog veertien dagen en misschien nog langer zou kunnen duren. Het zij daarom voldoende te vermelden, dat the Times eene depêche uit Philadel phia heeft opgenomen waarin wordt medegedeeld dat de Engelsche regeering zich tegen de wijzigingen van den Amerikaanschen senaat verzet, omdat de intrek king der indirecte eischen daarin niet duidelijk genoeg is uitgedrukt. De ofticieele sluier, door beide regeeringen over de Amerikaansche amendementen geworpen, is echter nog niet opgelicht, zoodat aan dit bericht geen meerdere waarde dan aan ieder ander gerucht gehecht kan worden. Blijkens telegrafisch bericht uit New-York van giste ren heeft het congres besloten de verdaging zijner zittingen voorloopig tot den 10" dezer maand uit te stellen. Er is dus nog tijd genoeg voor de beide regee ringen om de wisseling van depêches onvermoeid voort te zetten. Het voorstel-Lasker tot uitbreiding der rijkscompe tentie op burgerrechterlijk gebied is na zeer uitvoerige discussiën door den Duitschen rijksdag voor de tweede maal met groote meerderheid aangenomen. Uit de be strijding der ministers van BeiereQ, Wurtemberg en Saksen blijkt duidelijk dat vooralsnog aan de uitvoe ring van dit besluit niet te denken valt. Volgens de rijksconstitutie toch is deze tegenstand voldoende om iedere verandering in de grondwet te beletten. Dooi de uitsluiting van een wet op de rechterlijke inrichting, die inbreuk zou makenop de souvereiniteitsrechten der staten, hebben de voorstellers niet alleen meer stemmen in den rijksdag gewonnen, maar ook dit voor recht verkregen dat de bondsraadsleden der drie oppo- neerende staten zich in beginsel voor het voorstel ver klaarden en het slechts als ontijdig verwierpen. In de zitting van Zaterdag werd ook het wetsontwerp betref fende de Fransche oorlogsvergoeding in eerste lezing behandeld en na een scherpe critiek van von Hover- beck in handen eener commissie gesteld. Ten slotte drong hij er bij die leden van .den rijksdag op aan die vooral daarom voor het „ijzeren budget" hadden gestemd omdat zij daarin een bezuiniging zagen, om thans ook consequent te blijven en de posten in deze wet, welke onder het „ijzeren budget" vallen, te wei geren. De Fransche nationale vergadering heeft de beraad slagingen der wet op de legerorganisatie tot art. 24 voortgezet. Dit laatste, hetwelk in vredestijd uitstel van het verrichten van den krijgsdienst verleent aan die jongelieden, die het bewijs kunnen leveren onont beerlijk te zijn in eene onderneming van landbouw, in dustrie of handelheeft de kamer gedurende de gan- sehe zitting van Zaterdag bezig gehouden zonder daar omtrent tot een resultaat te komen. De discussiën daarover zullen heden worden voortgezet. De twist tusschen den president der Spaansche cortes Rios Rosas en den radicalen afgevaardigde Martosheeft Vrijdag aanleiding gegeven tot eene motie van afkou- ringwelke door Ruiz Zorilla tegen den voorzitter werd voorgesteld. De republikeinen ondersteunden deze motie bij monde van hun verdienstelijken aanvoerder Caste- lar. Zooals bij de samenstelling der cortes moeilijk an ders te wachten was, werd deze motie met 165 tegen 51 stemmen verworpen. Zorilla verklaarde daarop zijn ont slag als afgevaardigde te nemen. Wat deze coup de théd- ire te betcekenen heeft, valt zeer moeilijk te bepalen. Aan de regeeringspartij kan dit besluit slechts aange naam zijn, omdat zij daardoor van een lastig en be kwaam opposant verlost wordt. Wat hem zeiven en zijne partij betreft, valt deze handelwijze eenigszins te vergelijken met die van een aanvoerder die zijn eigen schepen verbrandt. Maarschalk Serrano schijnt daarentegen Zaterdag morgen aan het beruchte art. 4 van zijn te Amoro- viëta met de Carlisten gesloten overeenkomst een bevre digende uitlegging te hebben gegeven. Blijkens de berichten uit Madrid is dit artikel alleen toepas selijk op de Carlistische hoofden, die vóór den opstand een militairen rang bekleedden, en dan slechts op dezen zelfden rang, maar niet op dien welken zij zich zei ven als chefs der opstandelingen toekennen. Bovendien zou deze bepaling hoegenaamd geen practische beteekenis hebben. Feitelijk zouden slechts drie officieren, die reeds vóór den opstand op non activiteit gesteld waren, aan de Carlistische woelingen hebben deelgenomen. Deze zullen dus alleen door het genoemde artikel hun vroegeren rangd. w. z. op nonactiviteitweder innemen. Het gerucht der minis- terieele crisis was dus niets dan een storm in een glas water, tenminste volgens de Spaansche berichten. In Spanje ziet men echter zooveel vreemds gebeuren en neemt men het niet zoo nauw met politieke moraliteit en waarheid, dat men bijna geneigd is om ook aan de voorstelling dezer zaak weinig geloof te schenken. Wan neer het artikel hoegenaamd geen practisch gevolg had, waarom dan een bepaling in de overeenkomst opgeno men die zelfs in het land der soldatenheerschappij en der pronunciamicnlos de algemeene verontwaardiging op wekt? Wanneer geen officieren der actieve armee tot de opstandelingen overliepen, waarom dan de nutteloozo bepaling gemaakt dat deze personen, die feitelijk niet bestaan, de graden zullen behouden welke zij vóór den opstand bekleedden? Y rij dag is de quaestie van het algemeen stemrecht door den geestverwant en vriend van Garribaldi, den heerj Cairoli, in de Italiaansche kamer van afgevaardig den ter sprake gebracht. De minister-president, de heer Lanza, heeft verklaard dat de regeering het voorstel met kracht bestrijden zou, maar zich niet tegen de prise en consideration verzette. Na eenige discussie werd door de kamer besloten om het voorstel van den heer Cairoli in behandeling te nemen. De Pruisische regeering en de onfeilbaarheid. Betreffende de zaak van den aalmoezenier van het Pruisische leger, bisschop Namszanowskidie naar het oordeel der regeering zich tegen de militaire discipline heeft vergrepen, wordt aan de Kölnisclie Zeitung het volgende uit Berlijn geschreven: „De schorsing van den aalmoezenier Namszanowski en het instellen van een gerechtelijk onderzoek tegen dien geestelijke is een zoo belangrijk feit dat de regeering niet dan om zeer dringende redenen daartoe zal zijn overgegaan. Naar wij vernemen was er reeds voor het gebeurde te Keulen quaestie over het instellen van een zoodanig onderzoek, naar aanleiding van hetgeen te Insterburg heeft plaats gehad. „In de daarover tusschen den minister van oorlog en den bisschop gevoerde correspondentie heeft Namsza nowski het een groote dwaling genoemd hem als mili tair ambtenaar te willen beschouwen. Maar ook in andere opzichten heeft hij zijne plichten als ambtenaar niet willen erkennenen bij deze verkeerde verhouding kwam nu nog zijne handelwijze omtrent de Pataleons- kerk te Keulen. Aanvankelijk verdedigde hij zich op gronden uit het kanoniek recht en meende, dat de Pantaleonskerk „ontheiligd" zou worden door haar door oud-katholieken te laten gebruikenhoewel hijtoen daarop nader werd aangedrongen, geen enkele bepaling uit het kanoniek recht ter zijner rechtvaardiging kon aanhalenzoodat hij ten slotte zich uitsluitend beriep op zijn plicht om te waken voor het zielenheil der aan zijne zorgen toevertrouwde gemeente. Tegenover de onbeschaamde handelingen van den bisschop en zijn verzet tegen de regeering bleef er niets anders over dan hem door dwang aan de wet te onderwerpen. Men besloot hem te schorsen en een gerechtelijk onderzoek in te stellen. „Een gevolg van de schorsing van den aalmoezenier was, dat nu ook de instelling zelve ter sprake kwam, want de regeering kan niet dulden, dat in eene instel ling van den staat het oppergezag te Rome zou berus ten waardoor het gevaar bestaatdat de militaire geestelijken bevelen zouden ontvangen in strijd met die van de militaire autoriteiten. De uitdrukking van de Provincial-Correspondenz „dat nog andere stappen zul len worden gedaan" om het gezag van den staat te waarborgen, heeft waarschijnlijk betrekking op het toe komstig lot van het aalmoezenierschap en de gevolgen die uit eene afschaffing zouden kunnen voortvloeien. Reeds is aan de opperbevelhebbers eene aanschrijving gezonden om, in het géval de geestelijken bij het leger

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2