üHiitenlitniX Vele ingezetenen uit Alblasserdam hebben een brief gericht aan de heeren Bredius en Gevers Deynootwaarin zij hunne ingenomenheid betuigen met de stem die deze afgevaardigden in de tweede kamer voor de in komstenbelasting hebben uitgebracht. raals en soldaten, alsmede dè sergeantén-, korporaals-en soldaten-scherpschutters der infanterie-korpsen. Het bevel over die kampeeren de troepen is opgedragen aan den luitenant kolonel W. B. Bunnik, directeur der normaal schietschool. in het hart van een Franschman zit!" „Ik vraag excuus, mijnheer", zeide de soldaat, „ik ben een Nederlander, 'k ben uit Friesland." Vier stoombooten en bijna veertig zeilschepen, die op de walvischvangst uit waren, hebben op de kust van Labrador schipbreuk geleden. De zich aan boord van die schepen bevindende personen zijn allen omgekomen. THERMOMETERSTAND. 31 Mei 'sav. 11 u. 52 gr. 1 Juni 'smerg. 7 u. 58 gr. 'smidd. 1 u. 64 gr. 'sav. 6 u. 59 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. De kansen voor het tot stand komen van het addi- tioneele artikel tusschen Engeland en Amerika gaan op en neêr. De Amerikanen en hunne organen zeggen dat de regeering en de senaat al het mogelijke gedaan hebben om het artikel te doen aannemen en dus aan Engeland de schuld ligt, wanneer de.schikking mis lukt, terwijl de Engelsehe bladen van hunnen kant weder beweren dat de Araerikaansche regeering met hare voortdurende chicanes en wijzigingen spijkers op laag water zoekt. Deze opgewonden pennenstrijd is echter van ontzaglijk weinig belang. Het blijkt toch dat beide regeeringen liet additioneele artikel stipt ge heim houden, zoodat de redeneeringen der Engelsehe en Amerikaanschc bladen geheel in do lucht hangen. Uit de wcorden van het Engelsehe voorstel en uit do wijzigingen van den Amcrikaanschen senaat kan toch alleen blijken aan wie de schuld ligt, wanneer het artikel niet geratificeerd werd, en welke der beide natiën door kleingeestige vitterijen de uitvoering van het tractaat van Washington verhinderd heeft. Wie der beide partijen de meeste schuld daaraan hebben zal is derhalve nu nog zeer moeilijk te zeggendoch hierover zijn de bladen van beide lauden het volkomen eens, dat de schuld niet aan de natiën, maar geheel alleen aan de onhan digheden der diplomaten zal liggen. Eene mededeeling van een Washingtonschen correspon dent, namelijk van the New-York Times, verdient ech ter bijzondere aandacht. Volgens hem zou men aan de ratificatie der overeenkomst twijfelen. De regeering zou zelfs zoo weinig daarop rekenen, dat zij reeds wets ontwerpen heeft gereed gemaakt, welke terstond na het afbreken der onderhandelingen aan de vertegenwoordi ging zullen worden voorgelegd, waarbij de heffing van differ en tieele rechten op de invoering van Engelsehe han delsartikelen wordt voorgesteld, teneinde op deze wijze de sommen te innen, welke als schadevergoeding voor de uitrusting der kaperschepen van Engeland zijn gevorderd. In het Engelsehe lagerhuis heeft Gladstone nogmaals de verzekering gegeven dat de regeering geen defini tieve overeenkomst met het Amerikaanschc gouverne ment zal sluiten voordat het Engelsehe parlement zijne opinie daarover uitgesproken heeft. De minister was van oordeel dat de mededeelingeu betreffende den stand van zaken binnen korten tijd aan liét parlement zouden kunnen gedaan worden. Ofschoon uit het antwoord van Gladstone hoegenaamd niets voor of tegen het misluk ken van het tractaat kan opgemaakt worden, is het toch nauwelijks aan te nemen dat de regeeringen, na dat zij reeds zoover met hare- schikking gekomen zijn, terwille van eene kleine wijziging, ja wellicht om een verandering in den vorm, de onderhandelingen geheel zouden afbreken. Ten opzichte van do quaestie der Fransche verban- ncnen heeft Gladstone opgemerktdat de eigenlijke quaestie niet was de aankomst der veroordeelden zon der middel van bestaan, maar wel dat zij door tus- schenkomst der Fransche regeering zelve in Engeland aan wal gezet worden. Hieruit schijnt te blijken dat de regeering nog geen besluit genomen heeft omtrent de quaestie of zij het Fransche gouvernement verantwoor delijk zou stellen voor de kosten van onderhoud dezer ongeluk kigen. Maarschalk Serrano heeft zijn ontslag als opperbevel hebber genomen, maar geweigerd zijne portefeuille van oorlog en het presidentschap van den ministerraad ne der te leggen. Heden wordt hij te Madrid verwacht en zal hij zich voor de cortcs verantwoorden. Van deze zitting hangt veel voor Spanje's toekomst af, en het is zeer waarschijnlijk dat de jonge koning ia angstige spanning den afloop verbeidt. Want al moge het Ser rano ook gelukken om een votum van vertrouwen van de unionistische meerderheid der cortes te verkrijgen, toch blijft het hoogst twijfelachtig of hij er in slagen zal om de progressisten en de republikeinen benevens hun grooten aanhang onder de natie van de juistheid, rechtvaardigheid en belangeloosheid zijner handelwijze te overtuigen. De generaal Echaguë is in Serrano's plaats als opperbe velhebber der troepen naar Biscaye vertrokken. Uit Bayonne wordt gemeld dat in do provinciën Biscaye en Alava zich voortdurend Carlistische benden op do BENOEMINGEN EN BESLUITEN. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. J. F. Hart, als len luitenant bij het 1« bataljon rustende schutterij in de provincie Zeeland. notarissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan F. Franke als notaris te Amsterdamen als zoo danig benoemd P. Greeve, candidaat-notaris aldaar. staats commissien. Eervol ontheven m'. W. F. G. L. Francois, voorzitter van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, van het lidmaatschap der staats-com- missie voor de samenstelling van een wetboek van straf recht, op verzoek en onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dienstenen tot lid dier staats-commissie benoemd mr. J. J. Lokeraadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. ONDERWIJS. Naar aanleiding van de door den minister van bin- nenlandsche zaken aan de eerste kamer toegezonden nota betreffende de quaestie van het verleenen van dis pensatie voor de kennis van Grieksch en Latijn ter bijwoning van de academische lessen te Groningen, komt in dc Nieuwe Rotterdamsche courant een inge zonden stuk voor van den Groninger hoogleeraar C. M. Francken, waarin hij den senaat van die hooge- school verdedigt tegen het vermoedenhetwelk door de nota wordt opgewekt dat het bij zijn verzet minder zon zijn te doen geweest, om den minister dan wel den minister Thorbecke lastig te vallen.. Onder vorige ministers kon de senaat niet tegen de vrijstelling opkomen, omdat de soort van dispen satie zooals door den heer Thorbecke werd verleend althans te Groningen nog niet bekend was. lu April 1870 bracht de senaat zijne bezwaren in tegen de dis pensatie aan een leeraar bij de hoogere burgerschool te Leeuwarden verleend, waarvan officieele mededeeling was geschied; later verleende de heer Fock nog dis pensatie aan negen andere personendie het eindexamen van de hoogere burgerschool hadden afgelegd, doch daar dc adspiranten van de hun verleende gunst eerst bij het afleggen van het candidaatsexamen behoeven te doen blijkenen geen kennisgeving had plaats gehad, konden die vrijstellingen gemakkelijk een jaar aan de professoren onbekend blijven, anders zou toen hoogst waarschijnlijk door den senaat evenzeer tegen de han delwijze van den heer Fock zijn geprotesteerd, als thans tegen die van den heer Thorbecke. De heer Franckendie de kennis der oude talen on misbaar acht voor degelijke wetenschappelijke vorming, ziet in de wijze waarop door de beide laatste ministers van het recht van dispensatie gebruik is gemaaktinbreuk op den geest van ons hooger onderwijs. Door het ver leenen van vrijstelling aan hen die opzettelijk van de bestaande gelegenheid tot voorbereiding van het acade misch onderwijs geen gebruik maakten wordt het wet telijke vereischte, klassieke opleiding, geheel opgeheven; dit beschouwt de senaat als een inbreuk op de be staande regeling: op deze wijze wordt afgeschaft zonder dat er iets anders voor wordt in de plaats gesteld, af gebroken maar niet opgebouwd. Zoodoende zou bij koninklijk besluit aan een geheelo klasse van aanko mende studenten dispensatie kunnen worden verleend en een nieuw systeem van propaedeusis worden ingevoerd. Door den heer Francken wordt de vraag gedaan waardoor aan het gouvernement bekend is, dat aan de wijziging der academische examens de achteruitgang der classieke vorming zou zijn toe te schrijven? Ilij wijt dien achteruitgang veeleer aan het verval der gymna- siën, die den zedelijken en geldelijkeu steun van het gouvernement mssen, welke aan het middelbaar onder wijs in zoo ruime mate ten deel valt. Omtrent het verwijt van gebrek aan dankbaarheid in de nota aan adressant gedaanmerkt de heer Francken op, dat de hoogleeraren wel erkennen, dat er iets is geschied ter verbetering van personeel en hulpmiddelen en daar dankbaar voor zijn, maar dat zij nog niet vol daan zijn, zoolang b.v. ieder der leden van de letter kundige faculteit, na aftrek van vervolgwerken en tijd schriften ieder jaar nog tachtig gulden voor de acade mische bibliotheek kan besteden. Wat betreft de reorganisatie van het gymnasiaal on derwijs kunnen wij hierbij mededeelen, dat, naar men ons uit 'sGravenhage meldt, een wetsontwerp op het voorbereidend hooger onderwijs, door den heer Thor becke en professor Pluijgers uit Leiden bewerkt, gereed is. MARINE EN LEGER. Het kamp op het Wiesselsche veld nabij Apeldoorn zal van 11 Juni tot 11 Juli a. worden betrokken door het personeel der normaal schietschool met de daarbij gedetacheerde officieren, onderofficieren, korpo GEMENGDE BERICHTEN. Heden morgen is het lijk van den sergeant L. L. de Bruin van het depot van bet 3e regiment infanterie al hier met militaire honneurs ter aarde besteld. Het muziekkorps der schutterij voerde treurmuziek uit. Jl. Donderdag avond heeft de vereeniging Oefening en genoegen te Ylissingen in den Prinsentuin aldaar eene soiree gegeven, ter cere van het etal-major van het Russische oorlogschip Almaz. Deze beleefdheid werd gisteren beantwoord met het geven e'ener contra-partij aan boord van het schip, waartoe verschillende ingeze tenen met hunne dames waren uitgenoodigd. Het schip zal spoedig van Ylissingen vertrekken. Van de 70 miliciens uit de kantons Hulst en Axel, die den 4en Mei jl. te Neuzen zijn ingedeeld, kunnen 26 lezen noch schrijven en 3 zeer slecht lezen en in het geheel niet schrijven. Te Hoorn zal de eenige nog overgebleven poort, de Oosterpoort genoemd, een oud en sierlijk gebouw, spoedig gesloopt worden en daarmede het laatste teeken dat Hoorn eens eene vesting was weggeruimd zijn. De gemeenteraad van Leiden heeft dc rekening van de stedelijke gasfabriek over 1871 goedgekeurd en de overwinstboven en behalve het jaar rente van het aan de stad toekomend kapiaal a 44 pet, bepaald op fVb,404.18. Yoor de door de provincie Friesland uitgeschre ven geldleening ad f 109,000 a 5 pet., ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor het dienstjaar 1872, is ingeschreven voor niet minder dan ƒ373,000. Volgens ontvangen telegram van Aden, is het stoomschip „Prins van Oranje" daar den 29-" Mei 'sna middags aangekomen met gebroken schroetbladendie te Aden door nieuwe zouden worden vervangen. Aan boord was alles wel. Gisteren namiddag is de monitor de Tijger, bij het uitvaren der Kil van Dordrecht naar Hellevoetsluis, een ander vaartuig willende vermijden, tegen een bo- venlandsche aak aangevarenwaardoor dat schip onmid- delijk zonk, doch met behulp van twee lichterschcpen ea de manschappen van genoemden monitor naar de slcephelling is vervoerd, net ongeluk wordt daaraan toe geschreven, dat do stroom te sterk Avas om den moni tor te bedwingen. Twee oud-gedienden te Gouda hebben jl. Woensdag hun gouden bruiloft gevierd. De manWillem Munnikhof, geboren 1 December 1794heeft gedurende 45 jaren bij de artillerie gediend, waaronder vijf campagne-jaren. Hij heeft den slag van Waterloo bijgewoond en is met /100 'sjaars gepensioneerd. De vrouw, Maria Magdalena Kerkhof, geboren 21 Maar 1797, heeft gedurende 38 jaren tot het leger behoord als marketentster en wasch- vrouw. Het gouden bruidspaar verkeert in behoeftige omstandigheden. De laatste trein uit Zutfen, die Woensdagavond te 10 uren 15 minuten te Amsterdam moest aankomen is eerst te half een uur gearriveerd. Volgens passagiers op dien trein, is de oorzaak van die vertraging geweest een aantal runderen en paarden, die tusschen Laren en Lochein op de rails liepen enofschoon door het per soneel verwijderd, telkens terugkwamen. Het vertrek der gevangen vrouwen van Woerden naar 's Hertogenboschdat heden zou plaats hebben, is voorloopig voor een maand uitgesteld, aangezien de daartoe bestemde gebouwen te 's Hertogenbosch nog niet gereed en voor de gezondheid schadelijk bevon den zijn. In het Handelsblad van Antwerpen, hetwelk eer gisteren wegens de werkstaking met een half blad is verschenen, komt een bericht voor waarbij een bcloo- ning van tweeduizend francs wordt uitgeloofd aan hem, die een partij diamanten zal helpen terugvinden, welko gestolen is bij den overtocht van Amsterdam naar den Moerdijk. Te Friedriehshafen bij Mannheim is in den nacht van den 29sn de geheele gemetselde kaaimuur ingestort. De Rijn en de Neckar zijn beiden uit hunne oevers getre den. Het water staat in de lage landen aan de oevers van den Rijn ongeveer 3 voet hoog. Te Marseille heeft in een fabriek van vuurwerken eene ontploffing plaats gehad, waarbij drie personen, twee meisjes van 18 en 20 jaren en een werkmanhet leven verloren. Onlangs moest aan een soldaat van het Fransche leger een arm afgezet worden; hij gaf tijdens de.opera tie niet het minste teeken van pijn. Na de afzetting moesten de bloedvaten gebonden wordenhetgeen insgelijks zeer pijnlijk is, maar de soldaat bleef onbe weeglijk. Toen de wond verbonden was, stak hij zijn pijp aan en begon zeer koelbloedig te rooken. „Ziet gij, mijne heeren", riep een officier „welk een moeder

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2