eenige wijziging, hoe gering ook, in het geamendeerde artikel aan te nemen. Geen wonder dat men gisteren avond in het lager huis daaromtrent inlichtingen van het ministerie vroeg. Gladstone deelde mede dat de berichten van the Times en the Daily Telegraph onjuist warendoch dat hij thans niets meer zeggen kon. Het oogen- blik was nog niet gekomen om inlichtingen onitrent den stand der zaken te kunnen geven, doch zoo'dra dit mogelijk zou zijn, beloofde de minister geen minuut te zullen verliezen. Uit New-York verneemt men van gisteren dat de laatste berichten uit Washing ton omtrent het additioneele artikel gunstiger luiden. De regeering zou bevredigende ophelderingen omtrent de amendementen van den senaat aan het Engelsche kabinet gedaan hebben. Een ongunstig teekcn voorliet tot stand komen der schikking ligt ook nog hierin dat the Echo, die in alle phasen van de quaestie der indirecte schade, zelfs nog tot eergisteren, bleef schrijven dat hij voor zich niet aan de uitvoering van het tractaat van Washington twijfeldegisteren zijn hoofdartikel met deze woorden aanving„Het is met oprecht leedwezenhoe wel nog zonder moedeloosheiddat wij heden genood zaakt zijn te erkennen, dat moeilijkheden schijnen te ontstaan over de ratificatie van het suppletoire tractaat." De Franschc nationale vergadering heeft gisteren de vier eerste artikelen van het ontwerp van wet op de re organisatie van het leger zonder belangrijk debat aan genomen. Art. 5, dat den militairen in actieven dienst verbiedt aan de verkiezingen deel te nemen, werd na eenige discussie met 639 tegen 34 stemmen eveneens aangenomen. Re eerste vier artikelen betreften, zooals wij reeds vóór geruimen tijd mededeelden, de invoe ring van den algemeenen en persoonlijken dienst, de afschafling der handgelden en premiënden duur van den actieven diensttijd en de afschaffing van de plaats vervanging, in welken vorm ook. Een zeer interessante, hoewel korte discussie had Woensdag in den Duitsehen rijksdag plaats. Het ten tweede male ingediende voorste 1-Lasker tot uitbreiding van de rijkscompetentie op het gebied van het burger lijk recht was aan de orde. In den loop van het debat verdedigden de regeerings-commissarissen der landen (Beieren, Wurtemberg en Saksen), die zich in den bonds raad tegen het voorstel verklaard hadden, hunne be zwaren. De Beierseke minister Faustle noemde het voor stel voorbarig, te radicaal en te algemeen. Het aantal wetten, dat tengevolge van de stichting van het Duitsche rijk tocih reeds in de Zuid-Duitsche staten moet inge voerd worden, was zoo groot dat een opeenhooping niet dan schadelijk kon werken. Bovendien greep het voor stel te diep in de autonomie en de bijzondere belangen der staten in. De Saksische commissaris Held ver klaarde dat zijne regeering het gevoelen van Beieren deelde. De Wurtembergsche minister von Mittnacht erkende dat de kleine staten de kracht voor liet schep pen van een eigen recht niet meer'bezaten. liet voor- stel-Laskcr zou daaromvooral nu Pruisen zich daarvoor verklaard hadeen aanhangige quaestie blijven. Hij verlangde ook geen particele wetgeving ter voorziening van oogenblikkelijke behoeften, maar eene codificatie naar een vast plan. Wurtemberg was niet tegen het voorstel, maar verzocht slechts uitstel. Nadat nog de minister Faustle de verklaring had afgelegd dat de weigering van Beieren ook slechts eene tijdelijke was welke de voorzichtigheid der regeering ten plicht stelde, werden de discussiën over deze quaestie gesloten. Prui sen en de centralistische v oorstanders van het voorstel hebbendunkt onsalle reden om met deze ophelderin gen tevreden te zijn. Be kansen der Bonapartes. In the Echo is een brief van een Fransch republikein opgenomen, die volgens het getuigenis van het Engel sche blad bijzondere aandacht verdient omdat „het een be daarde en zorgvuldige uiteenzetting is van de kansen der Bonapartes door iemanddie zijn land goed kent en een bitteren haat koestert jegens het gevallen régime.'1'1 Wij laten hier den brief eenigszins verkort volgen. In Engeland, waar de publieke opinie alles en bru taal geweld niets is, zou eene zaak als het Bonapartisme voor goed van het tooneel verdwenen zijn. Maar in Frankrijk staan de zaken geheel anders, hier vermag de publieke opinie niets tegen geweld. De geschiedenis dezer eeuw bewijst het dat, wanneer llouher morgen 100,000 soldaten ter zijner beschikking had, de ster van het Bonapartisme even schitterend schijnen zou als ooit te voren. Men zou inderdaad dwalenwanneer men meende dat het keizerrijk eene onmogelijkheid is geworden. De volgende feiten kunnen het tegendeel bewijzen. In de eerste plaats zijn de gevolgen van de opzeg ging der handelstractaten reeds zeer goed te bespeuren. Het zou mij verwonderen wanneer ik de eerste was die hierop de aandacht vestigde. Alle kleine winkeliers zijn Thiers vijandig gestemd en Bonapartistisch geworden. Hun handel, die in zoogenaamde articles de Paris bestaat, werd vooral met Engeland zeer voordeelig gedreven, dank zij het vrijhandel-systeem. De toevloed van vreem delingen naar Parijs was hun ook bijzonder voordeelig. Zij breidden hun fabricatie uit om aan de vraag te vol doen, het aantal hunner werklieden nam toe, hunne verdiensten vermeerderden. Met den oorlog begon hun ondergang. De staat van beleg- die nog steeds gehand haafd wordt, belemmert het herstel van hunnen ge- schokten voorspoed. De opzegging van de handelstrac taten gaf hun den laatsten slag. Vaderlandsliefde en waardigheid zijn geen factoren van den Franschen handel en al deze Pai-ijsche fabrikanten zijn in hun eigen belang Bonapartisten. De kooplieden in zijden stoffen en andere manufacturen zijn ook hoogst ontevre den vooral over het drijven der regeering om de grond stoffen te belasten. Hetzelfde is het geval met. de Lyonsche fabrikanten en deze sleepen weder tal van werklieden mede. Wel zijn allen geen Bonapartisten, maar zij zijn ontevreden genoeg om de bestaande re geering niet ernstig tegen een aanval te verdedigen. Een groot gevaar ligt in de administratie der pro vinciën en gemeentendie sedert het keizerrijk bijna in dezelfde handen is gebleven. Bijna alle keizerlijke prefecten zijn nog in functie, de prefecten van Gam- betta zijn bijna allen vervangen en drie of vierduizend ambtenaren, die benoemd werden en jaren achtereen gewerkt hebben onder het centralistisch bestuur van het keizerrijk, zijn in hunne betrekking gebleven. Hunne dankbaarheid en de vaste overtuiging dat hetrepubli- keinsche Frankrijk hen den een of anderen dag over boord werpen zal, bindt hen aan hun ouden meester, en de Bonapartisten zouden bij een eventueelen coup bij hen onverdeelden steun vinden. Thiers kan hieraan weinig veranderen, want de bureaux zijn zoo georga niseerd dat zij in wezen blijven of allen te zamen opgeruimd moeten worden. Het is duidelijk dat onder de tegenwoordige omstandigheden voor de regeering daaraan niet te denken valt. De Bonapartistische propaganda op het platteland wordt op groote schaal en met volharding voortgezet. Bonapartistische geschriften, voor het meerendeel in dialogen gesteld, worden bij honderden en duizenden onder de boeren verspreid. De redevoering van Ilouher b. v. met ophelderingen en gevolgtrekkingenis in han den van ie deren Franschen boer. De autoriteiten bevorderen deze propaganda in het geheim. Zij tasten de boeren in hun zwak punthunne overdreven zucht naar winst en voordeel. Voor eenigen tijd was ik in Normandië en was verwonderd over de resultaten van de inderdaad kinderachtige Bonapartistische pamphlet- ten. Wanneer morgen een plebiscit uitgeschreven wordt, dan kan het keizerrijk op het platteland veilig op 5 of 6 millioen oui 's rekenen. Tk- hoorde o. a. een boer zeg gen, dat hij terstond honderd francs gaf wanneer de keizer terugkeerde. Voor hen die met de gierigheid der Fransche boeren bekend zijn is dit voorbeeld wel sprekend. Het grootste gevaar voor Frankrijk ligt echter in het leger. Dit is in twee deelen gesplitst: de jonge solda ten van het Loire-leger, het leger van Faidherbe enz. en de oude troepen die bij Sódan, Gravelotte en Metz streden en in gevangenschap naar Duitschland gingen. De eersten zijn Gambettistenen de jonge dictator zou hen gereed vinden, wanneer hij het in het hoofd kreeg om zijn toevlucht tot. een promnciumiento te nemen de anderen zijn Bonapartisten van den soldaat tot den kolonel en zijn niet het minst talrijk. In het leger wordt op dezelfde wijze en met denzelfden ijver gewerkt als op het platteland. Ik weet dat voor kor ten tijd een samenzweering gesmeed was onder de voormalige keizerlijke garde (80,000 man) en dat de uitbarsting alleen verhinderd is door de inlijving der garde bij de andere regimenten. Dat het complot toch nog bestaat, hieraan valt niet te twijfelen. Dat dit een ontzaglijk gevaar voor den staat is, behoeft nauwe lijks gezegd te worden. Hij die op den steun van het leger kan rekenen is zeker van zijn zaak. Laat ik ten slotte u nog de verzekering geven dat de geest der Parijsche werklieden zóo isdat zij bij een eventueelen coup van de Bonapartisten geen vinger zullen uitsteken om de regeering van Thiers to verdedigen. Dezelfde logica die hen in 1852 onverschillig voor den coup d'état maakte zal hen ook nu de zaak tusschen Thiers en Napoleon laten uitvechten, om de eenvoudige reden dat zij den een niet minder haten dan den ander. The Echo gelooft dat tegen bovengenoemde teiten weinig in te brengen is, al moet de mogelijkheid voor het herstel van het keizerrijk nog wel niet tot de zeker heid leiden. „De grootste vernedering voor Frankrijk zegt het blad zou zeker het herstel van de Bona partes zijn, van een regeeringssysteem dat. niet van langen duur kan wezenomdat het door zijn persoonlijk karak ter iederen vooruitgang belemmert. Laat ons hopen en vooralsnog verwachten wij niet anders dat dit onheil moge afgewend worden van het landdat door goede nabuurschap, gemeenschappelijke belangen en een gemeenschappelijke geschiedenis zoo innig aan Enge land verbonden is." Laatste berichten. Londen31 Mei. Heden is de wet op de geheime stemming bij de verkie zingen door het lagerhuis in derde lezing aangenomen, De laatste berichten uit Amerika geven opnieuw hoop op een minnelijke schikking omtrent het additio neele tractaat. Brussel31 Mei. De katholieke partij zal alhier bij de verkiezingen voor de kamer een volledige lijst tegenover de candi- dalen der liberale partij stellen. De verkiezingen voor de gemeen zullen den leo Juli plaats hebben. Brrtijömgm. Heden zijn van Veere naar zee gezeild de Engelsche brikschepen Marys, gezagvoerder J. Ward, Essex, gezagvoerder R. Dawson, en de schooner Ann, gezag voerder J. Joones; allen in ballast van Middelburg naar New-Castle. €)anï>flsbericf)tm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 31 Mei. Roode en witte tarwe fr. 30.25, af slag 25 cent; rogge fr. 14.50; gerst fr. haver fr. 16.50 per 100 kilo; boekweit fr. 17.paardenboo- nen fr. 16.koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 36. lijnkoeken fr. 24.75; koolzaad koeken fr. 20.boter per kilogram fr. 1.85, met veel aanvoer; eieren fr. 1.95 per 26 stuks. VLISSINGEN, 31 Mei. Boter f 0.90 a f 0.94 per kilo gram. Amsterdam, 31 Mei. Raapolie op 6 weken 43$. Lijnolie op 6 weken f 41$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 31 Mei 1872. Nederland. ♦Certifie. Werkelijke schuld 2$ pet. 56$ *dito dito dito .3 66 Fi- ♦dito dito dito 4 88^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 140$ ♦dito exploitatie Ned. staatssp.115 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 52$ ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certifie. adm. Hamburg 5 73 *dito Hope 0.18556e serie 5 85$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 97$ ♦Loten 18665 248 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 44 90$ ♦Certifie. dito4 75$ ♦inscript. Stieglitz C°. 2fi a 4« L. 4 74$ ♦Obligatiën 186769 4 75f$ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 233$ ♦Oblig. dito4 180 Obl. spoorweg Poti-Tifiis5 93$ dito dito Jelez Orel5 93$ dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73-^ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J uli, 5 63$ ♦dito dito April/Oct. 5 64 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57$ ♦dito dito Febr/Aug. 5 57 Italië. Leening 18615 „64 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 3o dito 18713 „30 dito Binnenlandsche 3 „25 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „41$ ♦dito 1867—69 3 41$ Turkije. dito (binnenl.)5 52$ Egypte. Obl. 18687 87$ Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „98 ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 „87$ Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) 80 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 ObI.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 75 dito dito dito 2esec. 7 75$ dito dito 1869 dito 7 „76$ Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 1865 5 „96 Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 „10 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 30 Mei. Metall. 22.17$; Dito zil ver f 24.45; Dito Eng. per f 12.Eng. Russen per f Eng. Portugal per£ 12.Fransche f 56$. Belg. f 56$; Pruis. 35$; Hamb. Russen f 31$; Russen in Z. R. f 31$; Pools. inFl. fNapelsche f Spaansche Piasters f Spaansche in Frcs- fAmerikaansche Dollars f 2.41$; Papier f 2.13.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3