spreker was de heer Dupanloupbisschop van Orleans. De telegraaf brengt een uittreksel van zijne redevoe ring, dat in verband met zijne maatschappelijke positie en met den geest die de rechterzijde der nationale ver gadering bezielt bijzonder de aandacht verdient. In hoofdzaak heeft de heer Dupanloup den algemeenen dienstplicht aanbevolen, maar niet omdat Pruisen daarin voorgegaan is en om dit voorbeeld te volgen. Pruisen mocht voor het oogenblilc de beste artillerie en de vol maaktste kazen,ert hebben; maar de eerste natie der wereld waren dc Pruisen toch niet. De grootheid der volkeren vond haren oorsprong' vooral in grootmoedig heid en ridderlijkheid, en deze beide eigenschappen misten de Pruisen geheel. De bisschop van Orleans zeide dat hij dc Pruisen had gadegeslagen en hen van naderbij had leeren kennen, en hunne wreedheden, hunne onedelmoedige nauwkeurigheid, hunne hardvoch tigheid hadden hem in zijne overtuiging versterkt dat ©ene natie die in de eerste plaats soldaat is eindigt met een barbaarsch volk te worden. Om een goed leger te verkrijgen moest men dit voorbeeld niet volgen en den Franschen geest niet ten onderste boven keeren en trachten te veranderen. Slechts twee artikelen van het ontwerp der commisse keurde hij af, omdat zij de klas sieke, godsdienstige en wetenschappelijke studiën be nadcelden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat deze redevoering door de gclieele rechterzijde met uitbun dige toejuichingen begroet weid. Al weigerden de monarchalen ook in Maart 1871 den oorlog voort te zetten, liun haat en afkeer tegen dc Pruisen en alles wat hun daaraan herinnc) t zijn niet minder dan, ja over treffen nog die van de rcpublikeinsche linkerzijde. Een inachtelooze wraakoefening tegen den verachten over winnaar ishundano'jle dubbel welkom, en daarom sprak Dupanloup geheel naar hun hart. Of Thiers en dc com missie voor de legerwet zoo bijzonder gesticht zullen wezen over deze heleedigende woorden van den bisschop is zeer te betwijfelen. Trouwens hunne overeenkomst om dc debatten te verkorten moge uit het oogpunt van Frankrijk'8 belang afkeuring verdienen, wanneer zij daardoor zulke redevoeringen als van Dupanloup, die noodeloos kwaad bloed zetten in Duitscliland en voor de organisatie van liet Franscbe leger hoegenaamd geen voordeel opleveren, konden verhinderen, dan verdiende zoodanige overeenkomst door iederen weldenkende toe gejuicht te worden. De begrooting voor marine is Dinsdag door deu Daitscben rijksdag in eerste en tweede lezing aangeno men. Uit de discussiën blijkt, wanneer men het niet reeds wist, dat de administratie der marine in Duitscli land nog een nieuw en onbekend terrein i3. De afge vaardigde Schmidt uit Stettin betreurde bet dat „de minister von Stoscli herhaaldelijk van onbekendheid in zijn ressort gesproken heeft. Zonder beleedigend te willen spreken, mocht men toch wel aannemen dat de chef der admiraliteit, wanneer hij dit ambt aanvaardt, toch eenigszins het grootc arbeidsveld overzien kon, waarop hij werkzaam zou zijn. De mededeeüngenzoo als zij thans door den minister gedaan worden, zullen zoowel in den rijksdag als b\] dc vloot en bij de natie moeilijk een gnnstigen indruk kunnen maken." Onder meer vragen welke de genei aal der landmacht, die plotseling met do administratie der zeemacht belast wordt, niet in staat was op te lossen komt ook de volgende voor: „Of de overijlde wapening van ecnige schepen in het vorige jaar inderdaad te wijlen was aan het kofliehuisgeveeht te Rio Janeiro?" De minister van marine kon dit gerucht ten stelligste tegenspreken, maar zeids niet bekend te zijn met de po'itieke leden, waaraan de wapening der schepen moest toegeschreven worden!! Het zwaartepunt der Duitsche macht ligt in het leger te lande, heeft de minister gezegd. Het zou er in 1870 met D.iilschland treurig uitgezien hebben, wanneer de administratie en do leiding van het leger in zulke onervaren handen berust hadden als blijkbaar thans nog met de marine het geval is. De publieke opinie te New-York maakt zich bevreesd dat de voorgestelde wijzigingen in het additionneele artikel niet door Engeland aangenomen worden. De dagbladen achten het een slecht teeken dat de beslissing van Engeland steeds uitblijft en reeds was het gerucht in omloop dat de regeering eeno depêche van lord Gran ville ontvangen had, die op zeer gereserveerd en toon gesteld was, maar Amerika geheel in het onzekere liet of Engeland niet de wijzigingen van den Ameri- kaanschen senaat instemt. The Times van Londen verkeert ook in zeer gedrukte stemming. Het blad zegt dat de geduldige en waardige houding van de Engclsche en Amerikaansche natiën een gelukkig contrast met de handelwijze der diplomatie aanbieden. Wan neer het additionneele artikel geratificeerd wordt, dan zal volgens het orgaan der City dit niet aan de onhan digheden en vergissingen der diplomatie kunnen toege schreven worden, maar alleen aan de kracht der open bare meening die deze fouten hersteld heeft. Bevordeilijlc, voor den goeden uitslag lean ook zeker het door the New-York Herald verspreide gerucht niet geacht wor den, dat de minister van buitenlandsche zaken, de heer Fish, zijn ontslag zal nemen, wanneer hettractaat geratificeerd mocht worden. De onderwerping der Carlisten schijnt niet zoo alge meen te zijn als men ma de uitgevaardigde amnestie verwacht had. „Wij hebben de huid verkocht vóór wij den beer geschoten hebbenschrijft een correspon dent van een Fransch dagblad uit Durango. De vrede is nog volstrekt niet hersteld. Het schijnt zelfs dat het aantal opstandelingen, dat dc wapenen weigert neer te leggen, zeer aanzienlijk is." Maarschalk Serrano heeft te Bilbao een tweede proclamatie doen aanplak ken en verspreiden, waarbij den opstandelingen een nieuwe termijn van drie dagen wordt toegestaan om zich te onderwerpen. Het eenige bekende resultaat dezer proclamatie is, dat de maire en ecnige andere burgerlijke autoriteiten van Bilbao hun ontslag ge nomen en hunne ontevredenheid uitgesproken hebben over deze ongemotiveerde grootmoedigheid. Wanneer dc insurgenten onwillig blijven, dan zou inderdaad deze amnestie de positie der regeering eerder verzwak ken dan versterken. De Fransche milliarden. Aan den Duitschen rijksdag is voor eenige dagen het wetsontwerp tot verdeeling en besteding der oorlogs vergoeding ingediend. Als curiosum laten wij hiér eenige bijzonderheden uit deze wet volgen. De oorlogsvergoeding is 5 milliar den francs of1,333,300,000 thalcr. de renten daarvan tot Maart 1872 150 mill, francs of40,000,000 de contributie van Parijs 200 mill. /raws of53,500,000 de in Frankrijk geïnde belastingen enz. bedroegen14,688,0 1 en de renten berekend tot Maart 1873, wanneer de 3 milliarden vóór den eindtermijn (Maart 1874) betaald worden 150 mill, francs of 40,000,000 zoodat Duitscliland van Frankrijk ontvangen beeft en nog ontvangen zal eene som van1,481,487,961 thilcr. Voor een bedrag van 234,791,385 thaler is reeds over deze somonder goedkeuring van den rijksdagbeschikt als voor vergoeding der oorlogsschade in den Elzas en Lotharingen en der schade van handel en scheepvaart vol r geldel ijken onderstand aan de uit Frankrijk ver dreven Duitscbers, voor hulp aan manschappen der landweer en reserve, voor de dotatiën der generaals, voor den rijksoorlogsschat", voor den bouw en het on derhond van rijksspoorwegen, voor eenige voorschotten op den loopenden dienst, voor het departement van marine en eindelijk voor de overname der spoorwegen in den Elzas en Lotharingen. Bij het thans ingediende wetsontwerp wordt de toe stemming van den rijksdag gevraagd voor de benoo- digde sommen ten behoeve van den bouw en het herstel der vestingen in den Elzas en Lotharingen39,250,950 thaler. de uitbreiding van het ministerie van oorlog, van het gebouw van den generalen staf te Berlijn, van de militaire academie, de artillerie- en gen ie-scholen, cadetten-scholen enz. 3,500,000 Totaal42,750,950 thakr. Verder zullen de volgende „uitgavendie door den oorlog veroorzaakt en voor het gansche rijk besterad worden" uit de oorlogsvergoeding gedekt worden: kosten voor wapening en ontwape ning der vestingen9,928,369 thalcr kosten voor het bclegcrings-ma- terieel7,915,836 buitengewone uitgaven voor de marine1,375,000 oprichting van een nieuwe schiet baan voor de artillerie te Berlijn 7,744,148 ko3ten voor de kustverdediging 1,011,122 spoorwegkosten ten dienste van den oorlog6,335,959 telegraaf kosten behalve de veld- telegraaf685,727 kosten der burgerlijke administratie in Frankrijk en voorloopige ex ploitatiekosten der spoorwegen in het rijksland'4,645,747 kosten van het hoofdkwartier des keizera 1,006(012 voorschotten uit de rijksschatlcist 206,839 kosten van den 1Juli 1871 af voor uitbreiding der militaire timcht, vooral in den' EIzas en Lotharingen 1 n j Transporteere. 57,674,234 thalcr. Transport57,674,234 thaler, kosten voor de invaliden on de pensioenen voor het jaar 1873. 12,313,781 dezelfde voor de volgende jaren pro memoria daarbij de kosten voor de vestingen in het rijksland en de vernieuwing der gebouwen enz. (zie hierboven). 42,750,950 te zamen 112,728,665 thJer hierbij de reeds toegestane gelden (zie hierboven) 234,791,385 dus over 347J320,C50 ihulor of 1/1 milliard i3 reeds of zal spoedig beschikt zijn. Wanneer nu de pensioenen en de invaliden-gelden geheel uit de oorlogsvergoeding betaald moeten wor den wat niet meer dan billijk is dan moet daar voor een kapitaal vastgezet worden van minstens 240 millioen thakrzoodat dan reeds dc bestemming van 587 523,050 thalcr zou zijn aangewezen. Het gebfele bedrag der Fransche oorlogsvergoeding is, zooals wij boven zagen 1,481,487,961 thaler hiervan afgetrokken567,523,050 blijft ter verdeeling tusschen den Noord-Duitschen bond en de Zuicl- Dnitsche staten893,964,911 /haler. Uit dit bedrag moeten derhalve de eigenlijke directe oorlogskosten dor verschillende staten bestreden worden, liet is zeer twijfelachtig of deze som voliloende zal zijn, als men bedenkt dat alleen de kosten tot herstel van de kleeding cn bewapening van bet leger van den Noord- Duitsehen bond reeds 187 millioen (haler bedragen. Het merkwaardigste in de ingediende wet is, dat onder de vcorgedragene sommen eigenlijk een verhoo ging van het „ijzeren budget" schuilt, waarmede de regee- ring verzekerde en beloofde te zullen rondkomen, wanneer het voor drie jaren toegestaan werd. Uit dat budget zouden niet alleen de kosten voor het leger, maar' ook de uitbieiding en verbetering van alle gebouwen enz. bestreden worden. En thans vraagt de regeering met de grootste onbeschaamdheid, als uitgaven direc't door den oorlog veroorzaakt, sommen aan voor het verbouwen van het ministerie van oorlog, liet ge bouw van den generalen staf en last nol leait voor den aanleg van een schietbaan voor de artillerie bij Berlijn! Van Frankrijk is tot 1 Mei ontvangen: 2 milliarden francs oorlogsvergoeding 533,333,333 thaler aan verschuldigde renten40,000,000 oorlogsschatting van Parijs 53,500,000 andere oorlogsschattingen14,687,961 -w te zamen. 641,521,294 thaler volgens bovenstaande rekening is reeds uitgegeven of aangevraagd 587,523,050 zoo dat, wanneer het ingediende wets ontwerp onveranderd in werking treedt, slechts53,998,244 iluxtet beschikbaar zijn voor de verd-eling tusschen den Noord» Duitschen bond en de Zuid-Duitsche statenen derhalve de eigenlijke directe oor logs kosten der Duit sche landen eerst dan zullen vergoed worden, wanneer de rest der 5 milliarden door Frankrijk betaald zal zijn! Of dit een gezond financieel systeem is, moge do Duitsche rijksdag beslissen! Varia uit liet buitenland. DaiitBChland. Een Bcrlijnsch correspondent der Kölnische Zeitung verzekert voor de waarheid zijner mededeeling omtrent het voornemen der Pruisisch© regeering te kunnen instaan, om nog in dit jaar opeen algemeen congres de sociale quaestie ter sprake te bren gen. De redactie der Kölnische Zeitung zelve voegt cr de opmerking bij dat deze zaak nog nadere opheldering noodig heeft. Volgens de Spenersche Zeitang loopt het gerucht dat de aalmoezenier van het Pruisische leger, bisschop Ra szanowski, geschorst zal worden. Het eigenaardigste dezer zaak is dat reeds jaren lang in do Pantaleonskcrk te Keulen ook de dienst voor de protes- tantsche militairen gehouden wordt, zonder dat dezo „ketters" die kerk schenen te ontwijden. Sedeit de oud katholieken dam in hunne godsdienstoefeningen houden, schijnt daarentegen dheiligheid der kerk geschonden te zijn. Aan de hoogeschool te Straatsburg waren den 22 dezer maand reeds 227 studenten ingeschre ven. liet Frankfurter Journal meldt dat naar aan leiding van het laatste ministerieel rescript aan den bisschop van Erraeland waarschijnlijk weder cenc con ferentie der Pruisische bisschoppen to Fulda zal plaat* hebben. "Frankrijk. De lieer Glais-Bizoin, oud-lid der dele gatie te Tours, verdedigt zich in een brief aan Eiuher tegen zijne beschuldigingen ten opzichte van de inkoo- pen na denA*0 September. Aan bet slot van zijn brief zegt hij, dat de 'regeering der nationale verdediging niet alleen de i penningen des lands bijeenhield, maar zelfs geen traktement genoot. „Kent. gij,-mijnheer, roept 'hij uit, een enkele der hooge ambtenaren onder het

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3