laat zich zeer goed verklaren, 'als men bedenkt dat, wanneer zijn stamhuis tot den Franschen troon geroepen mocht wordende publieke opinie het waar schijnlijk tot de revanchevoor Sédan en Parijs noodza ken zal. Een groot en goed geoefend leger is dan een niet te versmaden hulpmiddel! Uit de Fransche dagbladen blijkt, dat de overeen komst tusschen Thiers en de commissie voor de wet op de legerorgamsatie, waarvan le Temps sprak, in waar heid bestaat. Uit do zittingen der nationale vergade ring van Maandag en gisteren blijkt volstrekt niet dat de kamer zich door deze overeenkomst harer commissie gebonden acht. Trouwens het linker-centrum alleen schijnt zich daarmede vereenigd te hebben. Vandaar het verzoek van zijn president.generaal Chanzy bij de opening der discussion, om toch vooral breedvoerige debatten te vermijden. De linkerzijde heeft echter be sloten de wet der commissie te bestrijden, vooral wat den langen actieven diensttijd betreft. In de redevoe ring van kolonel Denfert en in zijn aangeboden tegen ontwerp zijn de beginselen van deze parlementaire fractie nedergelegd. Le Temps hoopt dat de kamer toonen zal dat zij een zoo belangrijke zaak als de militaire organi:atie niet opoffert aan den wensch van eene harer commission. „Niemand zou gelukkiger klin ken zijn dan wij, roept het. blad uit, wanneer wij dit goede omen verwezenlijkt zagen en wij in de gelegen heid waren om amende honorable te doen aan de afge vaardigden die wij van onverschilligheid en te grootc volgzaamheid beschuldigden." In de zitting der Spaansche cortes van Maandag is, zooals verwacht werdde ministerieels crisis ter sprake gekomen. Admiraal Topete, waarnemend voorzitter van den nieuwen ministerraadheelt het woord ge voerd en gelracht om tenminste de nagedachtenis van Sagasta te redden. Eene motie tot afkeuring van de crisis werd door de kamer verworpen. Eene depêche uit Madrid meldt dat een algeraeene amnestie voor de Carlist.n en hunne wereldlijke en geestelijke aanvoer ders is uitgevaardigd waarvan door hondei den gebruik gemaakt wordt. Te New-York is het gerucht in omloop dat de ean- didaat der anti-Grant partij, Horace Greeley, zijne candidatiuir zal intrekken wanneer hij niet door de democraten gesteund wordt Tot dusverre be stond hiervoor geringe kansdoch misschien kan de loop van het geschil tusschen Enge'and en Amerika in de groepeering der partijen nog verandering brengen. Onze correspondent uit Gent meldt ons, dat bij de verkiezingen voor de provinciale raden in Oost-Vlaan- deren op het platteland overal de clericalo candidaten gezegevierd hebben. De clcricale meerderheid in den raad heeft daardoor een belangrijk stemmen-aautal ge wonnen van de 80 leden behooren thans G2 tot de clcricale en 18 tot de liberale partij. In de stad Gent echter werden alle liberale candidaten met ongeveer 1723 van de 1842 uitgebrachte stemmen gekozen. In West-Ylaanderen heeft ook de hoofdstad Brugge de clerieale candidaten gekozen en in den provincialen raad dezer provincie telt de liberale minderheid slechts 10 stemmen. De regcering heeft b-j circulaire de staats ambtenaren verboden pressie op de verkiezingen uit te oefenen, ja zelfs hun door intimidatie de uitoefening hunner burgerplichten zeer moeilijk gemaakt, maar desniettemin zag men, volgens de mededeeling van onzen correspondent, in de plattelands-gemeenten der beide Vlaanderen8 de pastoors, die toch ook staatsambtenaren zijn, de boeren aan de hand naar de stembus leiden en hen dwingen om te stemmen. In welken geest die ge dwongen stemming was, heeft de uitkomst bewezen. Behalve in de Vlaandcrens zegevierden de clericalen in Limburg en in Antwerpen. In de Waalsche provinciën daarentegen hebben de clericalen zich over het algemeen van stemming onthouden. Te LuikBergenDoornik enz. werden de liberalen herkozen evenals te Brussel. Te Verviers, Namen en Turnhout moeten herstemmin gen plaats hebben. De slotsom is dat de liberalen zeer gevoelige verliezen geleden hebben te Mechelen, Yperen, Dixmude en Ycurne; dat zij zich op éen na staande gehouden hebben te Leuven en dat zij te Nameu éene stem gewonnen hebben. Een nationale zwakheid, Naar aanleiding van de verschillende protesten tegen de conclusion van den raad van enquête betreffende de capitulatie van Straatsburg, maar vooral geïnspireerd door „de uitstekende wijze waarop de heer Schncegans zich tot tolk van de verschillende bezwaren maakt", schrijft le Temps een artikel, dat niet alleen de vader landsliefde van dit gematigde en waardige orgaan der Parijsche publieke opinie tot eer verstrekt, maar tevens een verstandigen en behartigenswaardige,n wenk geeft aan zoovelen die na de rampen, welke Frankrijk getroffen hebben, iedereen die maar eenigszins een rol speelde ^óor en tijdens den oorlog, in. staat van beschul diging willen stellen, teneinde hun eigene verantwoor delijkheid op anderer schouders te jannen scluüye^.Die ij ver aars vergeten dat met ieder proces tegen de bevel hebbers van het leger, met iedere beschuldiging tegen het twintigjarig bestuur van Napoleon III aan de eer der natie en aan de achting der burgers .onderling een gevoelige slag wordt toegebracht. Le Temps verklaart zich voor de conclusie van den heer Schncegans, namelijk voor eene conlre-enquêle be treffende Straatsburg. „Wij zullen echter zegt het blad liicr de feiten niet beoordeelen die op het beleg .van Straatsburg betrekking hebben; hier is't de plaats der verlangde contre enquête nietook wordt er geen appèl aangeteekend bij de sympathie der landgenootenmaar alleen bij eene beter ingelichte justitie." Daarom dringt het blad aan op het hooren van alle civiele autoriteiten zonder onderscheid en van tenminste ecnige burgers. Het sommaire karakter van het onderzoek der commis sie betreurt 1c Temps vooral omdat de politieke omstan digheden juist ten opzichte van Straatsburg een strikt rechtvaardig oouleel voorschreven. „Wat generaal Uhricli betreft, gaat het blad voort, wenschen wij den heer Schneegans geluk dat hij voer hem eenige woorden van medelijden gevonden heeft. Het patriotisme lijdt er nooit onder wanneer medelijden met rechtvaardigheid gepaard gaat. Onlangs vroeg een dagblad, dat de gouverneur van Straatsburg voor een krijgsraad terechtgesteld zou worden. Gelijk recht, zeide het, voor den generaal als voor den soldaat. Men ver- gete echter de spreuk niet: Summum jus summa injuria. Wij verdedigen generaal Uhricli niet, dien wij volstrekt niet kennen en die door de uitspraak van den raad van enquête misschien met het volste recht veroordeeld wordt. Maar wij wilden Frankrijk verdedigen tegen de woede der wederzijdsche en eindelooze besch uldigingen, die slechte raadgevers zonder eenig nadenken bij voort during aanbrengen. Generaal Ulirich heeft de reglemen ten niet gevolgd, hij heeft bewijzen van zwakheiden onbekwaamheid gegeven en hij heeft zijn plicht, die hem aan zijne soldaten bondverzaakt, door niet insgelijks als krijgsgevangene naar Duitschland te gaan. Doch dit zijn wel fouten maar geen misdaden, en na alles wat wij gezien en ondervonden hebben, kunnen wij slechts mis daden vervolgen. Men kan met eenige waarschijnlijk heid op grond van al hetgeen bekend geworden is beweren, dat in de zaak van Metz misdaad gepleegd is, daarom hebben wij op het gerechtelijk onderzoek aan gedrongen. Niemand zal echter in de capitulatie van Straatsburg iets anders zien dan wij hierboven zeiden, en een kiijgsraad kan, tenzij hij het doodvonnis velt, wat in casu onmogelijk is, geen zwaardere straf uitspreken dan het oordcel van den raad va n enquête reeds voor den 70jarigen grijsaard is. Wat wilt gij me :r? Gij verlangt gelijk recht voor allen. Maar wanneer gij niet bij de categorie van misdaad blijft, waar eindigt gij dan? Indien gij niet aanneemt dat in zekere mate ge heel Frankrijk schuldig is, indien gij geen enkel ver zuim, geen enkele fout wilt vergeven, bestaat er geen reden om niet tot in de laagste rangen van het leger en van do natie af te dalen, cn dan zijn wij even ver van het einde onzer inwendige twisten als van onze zoo noodzakelijke regeneratie verwijderd." In dien geest gaat le Temps voort en verwondert er zich over dat zoovele verlichte personenzekerlijk met zeer goede drijfveeren, maar toch tot nadeel van het land, cp oude recriminatiën en herinneringen aandrin gen. „Wanneer eene natie, aldus eindigt het blad, het gewicht der begane fouten te veel op bepaalde per sonen wil schuiven, loopt zij gevaar alleen aan een heimelijke ijdelheid te voldoen en onbekwaam te worden om iets te herstellen." 3cctijï>mgm. Den 12-" April is het barkschip Luctor et Emergo, gezagvoerder D. D. Ouwehand, van Batavia te Samarang aangekomen. Schip en equipage in goeden staat. fjanürlsbmcljtcn. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 29 Mei 1872, Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 56} ♦dito dito dito 3 66^ *dito dito dito 4 883 ♦Aand. Handelmaatschappij 4} 1403: *ditoexploitatie Ned. staatssp.117} Frankrijk. ♦Inschrijvingen.3 52} ♦dito5 8i-| Rusland. ♦Obligatiën 17981816 5 98} *Certific. adra. Hamburg 5 „72} ♦dito Hope 0.1855, 6'serie 5 85 ♦Gert. 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 „97} ♦Loten. 1866.5 250 ♦Oblig. Hope C". Leening 1860 4} 9L ♦Obligatiën 1867^-69 4 „7 5} ♦Certificaten6 46} ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 233} Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 93$ dito dito Jelez Orel5 93} dito dito Chark'ow Azow. 5 92 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Italië. Spanje- Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./Jnli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier MeiNov. 5 ♦dito dito Febr/,/Aug. 5 Leening 18615 ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 dito 1S713 dito Binnenlandsche 3 ♦Obl. 1856—62 3 ♦dito 1867—69 3 dito (binnenl.)5 Obl. 18687 ♦Obl. VereenigdeStaten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl.Atl.Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures. 8 Obl.Sl.Paul&Pac.Spw. lpsec. 7 dito dito dito 2- sec. 7 dito dito 1869 dito 7 ♦Obl. 18634} ♦dito 1865 5 dito 18513 dito afgestempeld 6 dito3 dito1 pet. 63A 63} 57b 30} 30} 25} 41A 413- 52b 87| 96} 14} 18} Prijzen van coupons. Amsterdam, 28 Mei. Metall. 22.15; Dito zil ver 24.45; Dito Eng. per 12.02.V-; Eng. Russen per fEng. Portugal per 12.021; Fransche 56}. Belg. f 564; Pruis. 35}; Hamb. Russen 31 Russen in Z. R. 31}; Pools. inFl. fXapelsche Spaansche Piasters Spaansche in Kies. fAmerikaansche Dollars 2.41} Papier 2.12. 2löoertentim. Getrouwd B. J. AKKERMAN Tz. en P. J. M. GOODWILL HOFMAN. Middelburg, 29 Mei 1872. Heden overleed, .na éen smartelijk lijden, mijne ge-, liefde echtgenoot JOHANNA MARIA JOSINA VRIJE, in den ouderdom van ruim 29 jarentot bittere droef heid van mijhare zusters en verdere betrekkingen mij nalatende een eenig kind, te jong om liet grooto verlies te beseffen. M28dMei ÏSTÏ' D- THOMASSEN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid en van hem, met wien zij in betrekking stond, ons derde en laatste kind, MARIA ELIZABET, in den ouderdom van een en twintig jaar. Middelburg, J. F. DEIJBEL. 28 Mei 1872. F. DEIJBELMachenoud. H. GORT. De ondcrgetec-kenden maken bij deze bekend, dat zij, in strijd met loopende geruc'. tenalle reden hebben over de behandeling der Arnherasche Brandwaarborg- Maatschappij en haren Agent alhier, den Heer H. J. VAN DER MEER, tevreden te zijn. Vlissingen, 28 Mei 1872. Gebr*. PENNING NIEUWLAND. JJtiratecIrapij tot dkploitatic eau (nussporiüctjcit. Met 1 Juni e. k. treedt de Zonierdlcnstrege- linsf op de door de Maatschappij geëxploiteerde lijnen in werking. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aankondigingsbiljettenwaarvan zoolang de voorraad trekt, exemplaren v oor cent aan de Stations ver- skrijgbaar zijn. De Directeur-Generaal. jllllilEl.111 llléfJI HEliUVI'EMSFÜMIS De DIRECTIE bericht dat door haar, ingevolge art. 26 van het Reglement, is voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. FAK BROUWER, en zulks door de benoeming van den heer DIRK JERAS M.Kz. als Commissaris dezer Inrichting. Middelburg, 28 Mei 1872. Namens de Directie, J. A. DÉ WAAL, Directeur. Wegens inisbrnik wordt het r'\jden door Het Huis ten Duinb vebbodehv en ia het hek gesloten.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3