Deze ontwerpen zullen later aan de orde worden gesteld. Verder zijn ingekomen vijf naturalisatiewettcn, welke naar de sectiën zijn verzonden. Over de wetsontwerpen tot bekrachtiging eener pro vinciale belasting in Noord-Brabant en tot afkoop van rijkstollen in die provincie werd, om het verband, de discussie tesehjk gevoerd. De heeren Gratama, van Beijma en Sinidt brachten hun bedenkingen tegen deze ontwerpen in. die in 'r kort hierop nederkomen1» zou de belasting, in strijd met de wettelijke bepalingen strekken tot andere dan enkel provinciale huishoudelijke uitgaven, tot atkoop van rijkstollen, die men, boven dien, om den aard daarvan, als belasting niet verhan delbaar achtte2° zouden er moeilij iheden uit voort komen indien men de provinciën toeliet tot het heffen van belasting op een grondslag (paarden en andere trekdieren) waarop reeds de rijks-en gemeente-belasting rustte; er zou ongelijkheid van toestand niet alleen, maar ook van autonomie der provinciën uit voort vloeien; 3° zou de schatkist door deze heffing schade lijden. Door de heeren Verheijen, van der Does, Luyben, van Delden en den minister van financiën (ook namens zijn ambtgenoot voor b nnenlandsche zakendie zij ver dedigden tegen het verwijt, alsof hij door pressie zijn goedkeuring aan deze zaken had geschonken) werden deze bedenkingen wederlegd en daarna beide wetten, eenigszics in redactie gewijzigd, aangenomen. Na aanneming der drie andere aan de orde gestelde wetsontwerpen bracht de. commissie voor de petitiën, bij monde van den heer van den Heuvell, verslag uit over onderscheidene verzoekschriften, waaronder dat dor kiesvereeniging Burgerplicht, te Amsterdamin de zaak van kapitein Janseen. De commissie stelt voor het adres ter griffie te deponeeren. De heer van Kerk wijk vraagt der commissie waarom zij nu eerst en niet vóór de behandeling der zaak waarop het adres betrekking heeft verslag uitbrengtwaardoor de waarde er van verloren gaat? De conclusie der commissie wordt goedgekeurd. In de zitting van heden werden door de kamer aan genomen: het wetsontwerp tot goedkeuring eener dading betreffende buitengronden in het Slaak; dat tot ont eigening voor den aanleg van straten te Groningen en dat tot onteigening voor den aanleg van een afweg ter verbinding van den hoofdweg in het waterschap den Reiderswolderpobler met den Trasterwolderpolderweg, benevens de conclusie van liet. rapport op het adics van D. Jona over zijn ontslag als tijdelijk magazijnmeester aan 's rijks gesticht te Ommerschans. Tegen morgen zijn verscheidene wetsontwerpen aan de orde getteldwaaronder dat tot verlenging der werking van het bestaande Indisch tarief en dat tot hot. vcrlcenen van tijdelijke hulp aan de Amsterdain- eche kanaalmaatschappij. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zilling van leien, 29 Mei. Voorzitter de heer Schorcr. Afwezig de heeren Siffló, Snouck Hurgronje, Dronkers, Fokker en Luteijn, allen met kennisgeving. De heer Rekker komt later. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van 1 Mei jl. worden voor kennisgeving aangenomen de volgende mededeelingen des voorzitters: a dat bij Provinciaal blad van Zeeland n° 47 aan het gemeentebestuur kennis is gegeven van het overlijden van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlan den, en dat bui gem oester en wethouders namens de gemeente een brief van rouwbeklag hebben gezonden aan Z. K. H. prins Hendrik en Z. M. den koning, die bei den daarvoor dank hebben bètnigdb dat van gede puteerde staten bericht van goedkeuring is ontvangen van het raadsbesluit van 26 April jl. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1871, alsmede van het kohier der plaatselijke directe belasting op do inkomsten voor 1872, waaraan door burgemeester en wethouders uit voering is gegeven. Geschiedt voorlezing van een adres van den lieer K. J. Kuiler en 20 andere ingezetenen dezer gemeente, houdende verzoek om de ontstaande vacature door het aan den onderwijzer "YV. Auer te verleenen eervol ont slag weder t3 vervullen, omdat zij vermecncn dat werke lijk in deze gemeente behoefte bestaat, om bij de over blijvende openbaro scholen ook een openbare school te bezitten, die voor hunne kinderen, tot den zoo- genaamden burgerstand beboerende, in alles kan voldoen, dus ook in het aanlcerea der levende talen. Bij de uiteenzetting der gronden van dit verzoek wijzen adressanten er op, dat hunne kinderen, die moeten worden opgeleid tot bekwame handwerkslieden, winke liers, kooplieden, kantoorbedienden en andere burger- bedrijven, dringend behoefte hebben aan een merr de gelijk en gepast onderwijs, dat hen voor die verschillen de betrekkingen voorbereidt en hen in staat stelt later de wezenlijke kein te worden van den zoogenaamden be- drijvigen burgerstand. In deze gemeente blijkt huns in ziens de behoefte ran eene school voor meer uitgebreid lager ondtrwijs zooals vroeger op dezoogenaamde Fiansche scholen gegeven werd en zooals dit in de meeste aan zienlijke gemeenten van ons vaderland reeds bestaat of woidt voorbereid. Noen dehoogere burgerschool, noch de school van den heer van Sluijs voldoet aan hun ver langen, om hunne kinderen in staat te stellen met vreem delingen om te gaan en de vreemde talen zich eigen te maken. De hoogere burgerschool bevat onder de me nigte vakken van onderwijs een aantal die hanne kim deren niet rechtstreeks noodig hebben en waardoor een groot deel van hun leeftijd wordt ingenomen, zoodat zij te laat aan hun eigenlijke levensbetrekking kunnen beginnen. Met het onderwijs op de school van den heer van Sluijs hebben adressanten ook geen vrede; zij beschouwen dat als eene inleiding voor de hoogere burgerschool, terwijl, bij al de gewone vakken van lager onderwijs, slechts onderricht gegeven wordt in de beginselen der Fransche taal, en niets wordt gedaan aan de lloogduitsche en Engelsche talen, ook niet aan het boekhoudenzóo noodig voor hunne volgende indus- trieele betrekking. Evenmin hebben adressanten vollen vrede met de zoogenaamde bijzondere christelijke scho len, die tegenwoordig het openbaar onderwijs trachten te overvleugelen. Vooreerst zijn die scholen overbevolkt, zoodat daar geen voldoend onderwijs kan gegeven wor den; voorts zijn zij, daar een eenzijdig godsdienstig element zoo zeer op den voorgrond staatminder ge schikt om kinderen van ouders van een andere geloofs belijdenis Roomseh-katholiekeuIsraëlieten of anders denkende protestanten op te nemen. Adressan ten verlangen dus zoo mogelijk een openbare school voor meer uitgebreid lager ondenvijs voor hun 9- of lOjarige jongens, zooals "bijna overal elders gegeven wordt. De gelden voor zoodanige school achten zij geen overtollige uitgaaf, en de tegenwoordige gelegenheid om iets nuttigs betrekkelijk hot onderwijs tot stand te brengen zeer gunstig, nu de lieer Auèr zijne betrekking gaat nedcrleggen en mogelijk wi l b.reiil zou zijn, om huis en school aan de gemicote over te laten. Do kos ten zouden dan vcor de remoente niet veel hooger loopen dan tot dusver aan de school van den heer Auer zijn besteed, of wellicht, bij toencmenden bloei der school, uit de schoolgelden bestreden kunnen worden. De voorzitter deelt mede «l.it d.t adres is gesteld ge weest in handen der p'aatselijkc schoolcommissie, die daaromtrei t advies heeft uitgebrael t. A ingezien deze aangelegenheid ook in vc.Uand staat met het middel baar onderwijs, stelt hij namens br.rgemee.itër en wet houders voor en wordt z> ider Imfdelijke omvraag be sloten, om het adres 'n het advi.-s der schoolcommissie te verzenden naar den inspecteur van hot middelbaar onderwijs, teneinde ook diens zienswijze te vcineimn. De zitting f aat over in eene mot gesloten deuren. Nt de hervatting der oponbaic werkzaamheden, blijkt de heer Rekker ter vergadonna: gekomen te. zij.i. De rekening der plaatselijke gezondloaih-commissie wordt goedgekeurd tot. een bedrag van f 75 in ontvang en uitgaaf. Aan den heer W. Auer wordt, overeenkomstig zijn in een vorige zitting ingekomen verzoekci-rvo! ontslag verleend als hoofdonderwijzer op school Bingaande met 1 Augustus a., onder dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten, door hem aan de gemeente bewezen. Op voorstel des voorzitters wordt aan burgemeester cn wethouders een onderzoek opgedragen of de door ge noemd ontslag vaceerende betrekking al of niet zal ver vuld worden, ook in verband met het straks voorge lezen adres van eenige ingezetenen. liet vroeger gedane voorstel van burgemeester en wethouders omtrent de uitbreiding en reorganisatie der burgeravondschool was thans aan de orde, doch op voorstel van den heer van Eekelen, die naar sommige punten nog een onderzoek wenscht in te stellen, is be sloten de lehandeling aan te houden. Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens goed gekeurd de door burgemeester en wethouders voorge dragen suppletoire gemeentebegrooting voor 1872. Deze begrooting strekt om de inkomsten te vcr- hoogen als volgt: 6 van hoofdst. II, rente, met subi rente van een kapitaal groot 135,000 in belecning belegd /3000; 7 van hoofdst. IV", ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorenile, te verhoogen: voor opbrengst tier verkochte kommicsliuisjes, der Noordpoort en der Veeischo cn Langevijle-barrières /954, en als verkoop som van een terrein aan den stoomoliemolcn aan de heeren van Uije cle 730, camen 1684aan hetzelfde hoofdstuk toe te voegen de volgende nieuwe artikels: 8 toelage u:t de provinciale fondsen feestviering opening spoorweg 20009 uitkeering van rijkswege voor ondeihoud van over te nemen wegen 1825; 10 teruggaaf ter belegging aangewezen gelden f 135,000. Hierdoor wordt het totaal cijfer dei inkomsten 1550.032.35^. Van de uitgaven 1 van afdeeling 2 hoofdst. I, jaarwedden ambtenaren en bedienden bij de gemeen te- secretarie, te verhoogen met /'280; 9 derzelfde afdee ling, jaarwedden loei aars, onderwijzers enz., te ver hoogen met /300; 5 van afd. 1 hoofdst. V, rente van de geld leening 1871 ad 200,000, te verhoogen met 4000; 1 d van rfdeeling 1 hoofdstuk VIII, voor verdere kosten ten behoeve van het onderwijs, te verhoogen met f 350; 1 van afd. 3 van datzelfde hoofdstuk, pensioen aan tien (thans acht) gemeente ambtenaren en bedienden te verminderen met 1575; 2 dierzelfde afdeeling, wachtgeld ambtenaren, te verhoogen met 213; 1 van afd. 4 van datzelfde hoofdstuk, asssuruntiepenningen, te verhoogen met 100, en aan diezelfde afdeeling de volpende nieuwe artikels toe te voegen 22 onkosten belegging gel den 200; 23 kosten kohier plaatselijke directe be lasting inkomsten f 125; 24 kosten feestviering ope ning spoorweg J 3000; 25 voor belegging van aange wezen gelden f 135,000; hoofdst. IX, onvoorziene uit gaven, te verhoogen met 1516, zoodat het totaal der uitgaaen alsnu bedraagt f 550,032.35Jzijnde gelijk aan dat der uitkomsten. Tengevolge van het in een vorige zitting genomen besluit wordt thans overgegaan tot de vernietiging van stukken der oude gemeenteschuldtot een bedrag van 15,900. De voorzitter legt ten slotte namens burgemeester en wethouders over een plan tot uitbreidii g der stad aan do zijde van den spoorweg. De beraadslaging hier over wordt aangehouden en het plan zoowel voor het publiek als voor de leden van den raad op de griffie ter inzage gelegd'. - De zitting wordt gesloten. THERMOMETERSTAND. 28 Mei 'aav. 11 u. 60 gr. 29 'smorg. 7u.59gr. 'smidd.l u.68gr.'sav. 6 u. 64 gr. öuitfnlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt dat the Alabama claims gepraedestincerd zijn om Engeland en Amerika voortdurend en suspens te houden. Men moge zeggen dat het geschil tusschen' beide landen geen gevaar tot storing van den vrede oplevert, zóóveel is toch zeker dat de voortdurende spanning, het slingeren tusschen hoop en vrees, niet zonder invloed kan blijven op de oeconomische belan gen van deze grootste handeldrijvende natiën. De vrees dat de zoogenaamde onschuldige wijzigingen, welke door den Amcrikaanschen senaat in de redactie van het Engelsche voorstel aanbevolen zijn, een nieuw bezwaar zullen opleveren om eindelijk de quaestie der indirecte schade uit te maken, wordt niet alleen door bijna allo Engelsche bladen gekoesterd, maar zelfs de New-York Herald en the New-York Times, twee antipoden ten opzichte van de aanneming der additioneele overeen komst, twijfelen er aan dat liet geamendeerde artikel door Engeland aangenomen zal "kunnen worden, niet tegenstaande daardoor alle eischen wegens indirecte schade ingetrokken worden. De Engelsche Times b. v. zegt, dut thans eigenlijk, eerst de moeilijkheden aanvangen. Do aanbeveling van 42 leden van den Noord-Amerikaanschen senaat is nog geen waarborg dat het congres en de vo'tallige senaat met 2/3 der stemmen (48) het Engelsche voorstel zul len aannemen. Bovendien is het nog twijfelachtig of Engeland in de voorgestelde wijziging zal toestemmen. „Onze Amerikaansche correspondent zoo gaat het orgaan der City voort verzekert ten stelligste, dat, hoewel de redactie van het artikel gewijzigd is, de zaak au fond dezelfde blijft. Het is te hopen dat wij in dit opzicht met de Amerikanen kunnen instemmen, doch wij kennen uit bittere ervaring de beteekenis van hot w.iord „redactie" en het zal de plicht der regeering zijn om de wijzigingen die in de woorden gebracht zijn, met de uiterste zorg te wegen." Voegt men daarbij de groote voorzichtigheid en achterhoudendheid, welko de minister Gladstone gisteren weder in het lagerhuis aan den dag legde, dan heeft men alle reden om zich nog niet te veel illusiën over het tot stand komen der schikking betreffende de indirecte schade te maken. Gladstone beloofde, in antwoord op een verzoek van Disraelidat het additioneels tractaat terstond na do onderteekening, doch vóór de ratificatie aan het parle ment zou worden overgelegd, maar weigerde om in nadere bijzonderheden te treden omtrent de verklaringen der Engelsche en Amerikaansche commissarissen, waarom trent sir Stafford Northcotc zich uitgelaten had en die in de Amerikaansche kamer van afgevaardigden zulk een opschudding veroorzaakten. Meu herinnert zich het voorstel van generaal Battler, in de vorige week ge daan, om over deze verklaringen opheldering van pre sident Grant te vragen. Gladstone vreesde dat iedere mededeeling omtrent deze quaestie slechts schadelijk zou moeten zijn, terwijl beide gouvernementen alles in het werk stelden om de treurige gevolgen van een misver stand te vermijden. Ook de quaestie der Fransche bannelingen, die op Engelschen bodem zonder eenig middel van bestaan wor den neergezet, kwam gisteren in het lagerhuis ter sprake. Lord Enfield verklaarde namens de regeering dat voort durend daarover met de Fransche regeering gecorres pondeerd werd, maar hij kon nog niet met zekerheid zog gen of deze gedwongen kon worden om in de behoeften der verbannenen te voorzien. Drie militaire specialiteiten voerden gisteren in do Fransch i nationale vergadering het woord over het wetsontwerp tot reorganisatie van het leger. De wak kere verdediger van Belfort kolonel Denfert, bestreed vooral den langen actieven diensttijd cn beval de oefe ning der jongelieden in den wapenhandel op de scho len aan, b. v. te beginnen met het 13e jaar. Generaal Changarnier verdedigde daarentegen de oude traditiën en wilde het zwaartepunt van het leger vooral gelegd zien in een volmaakte krijgstucht, welke alleen ver kregen kan worden door langdurigen dienst. Daarna beklom de hertog van Aumale de tribune, om een stelsel te verdedigen dat binnen den kortst mogelijken tijd van Frankrijk éene groote kazerne zou maken. Hij wilde niet alleen jaarlijks de gekeele klas-c, welko voor gan8ch Frankrijk gemiddeld op niet minder dan 150,000 man geschat wordt, bij de vanen inlijven, maar ook het minimum van den actie ven diensttijd op 5 jaren bepaald zien. Na een schitterende peroratie op do verdiensten van de vlag, de driekleur die vroeger het zinnebeeld der overwinning, thans het embleem der een dracht zou zijn, stelde hij zich met het mindere tevreden en noodigde de kamer uit om het ontwerp der commissie aan te nemen. 'Deze ijver van den prin3 van Orléaiis

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2