öuitrnlcmö. baggermachines zijn bestendig werkzaam aan bet uit diepen der pollen, waarvan in het vorig jaar 72,938 M zijn uitgebaggerd, zoodat er nog 177,062 M3 over bleven. Jl. Donderdag is te Slikkerveer, van de werf van den heer Jan Smit, te water gelaten het fregat Liberaal, het grootste zeeschip dat tot dusver in Nederland is gebouwd. Het meet circa 1200 last. In de vergadering van aandeelhouders in het Amstel-hotelte Amsterdam, is besloten een dividend van 21 pet. uit te keeren. De rijksontvanger te Heerlen heeft dezer dagen van hooger hand last ontvangen, om aan ruim 100 personen uit de gemeenten Ubach-over-Worms en Rim- burg de grondbelasting terug te betalen van die perceelen, welke in 1871 door hagelslag getroffen zijn. Voor die gemeenten is het uit te keeren bedrag p. m. f 250. Als een bewijs hoe verkeerd men in Spanje om trent onze feestviering van 1 April was ingelicht, strekt het volgende bericht, woordelijk uit een voornaam Spaansch blad overgenomen: „De Fransche en Belgi sche dagbladen deelen bijzonderheden mede betreffende het groote Belgische nationale feest, te Brielle gevierd. Koning Leopold legde den eersten steen van een ge- denkteeken en van een gesticht voor zeelieden. De heer Vires hield een rede, waarop koning Leopold in .een zeer liberalen geest antwoordde, eindigende met deze woorden: „De koningen zijn gemaakt voor de volken, en niet de volken voor de koningen". Dezelf de bladen zeggen nog, dat de ultramontaansche partij de intentie had het nationale feest te verstoren, door wanordelijkheden te stichten in verschillende plaatsen van België, zoowel als in Holland, waar men hetzelfde gedenkfeest vierde." De groote raad van het kanton Genève heett in overweging genomen het nemen van maatregelen tegen eene ziekte in den wijnstok, die zich in 1865 voor het eerst in Frankrijk vertoonde, -voortdurend vorderingen maakte en thans de grenzen van het kanton bedreigt. Die ziekte is van een aard dat in korten tijd de kost bare wijnbergen verwoest zijn. Op de wortels der plant merkt men gele strepen en vlekken op, die, door het microscoop gezien, blijken myriaden insecten te zijn, in de poriën van den bast opeengehoopt, soms als eieren, soms in hunne volkomen ontwikkeling. Deze bijna onzichtbaar kleine diertjes behooren tot het geslacht der boomluizen. In hunne grootste ontwikkeling bereiken ze een lengte van 0.8 millimeter. Zij zijn ongevleugeld. Zij hechten zich in ontelbare menigte op de wortels van den wijnstok, en zuigen daar, onder de schors, de levens sappen op, zoodat de plant moet. verkwijnen en sterven- De vermenigvuldiging van het insect is zoo snel dat het wijfje van hare in het voorjaar gelegde 30 a 40 eieren in het najaar reeds een nakroost telt van ruim 25 milliardenDe staatsraad van Genève verzoekt mach tiging om het kwaad te keeren, door het uitroeien van alle wijnstokken, aan welke de ziekte zich mocht ver- toonen, met of zonder geldelijke vergoeding van staats wege aan de eigenaren. De Baltimore, een der stoombooten der Noord- duitsche Lloyd, metende 2500 tonnen, komende van Baltimore en bestemd naar Bremen, is, na Southampton te hebben aangedaan, in den nacht van 22 op 23 Mei, in het kanaal door een ander stoomschip aangevaren, ten gevolge waarvan het een zoo groot lek bekomen heeft, dat het niet ver van Hastings op het land is moeten gezet worden. Dank zij de nabijheid en geschikt heid der kust en de kalme zee, is dit volkomen gelukt, en de opvarenden, waaronder 120 passagiers, waarvan de helft vrouwen en kinderen, zijn er met den, zij het dan ook geweldigen, schrik afgekomen. Twee dagen later is het schip afgebracht en naar de haven gesleept. THERMOMETERSTAND. 27 Mei 'sav. 11 u. 55 gr. 28 'smorg. 7 u. 58 gr. 'smidd. 1 u. 72 gr. 'sav. 6 u. 66 gr. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 27 Mei. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor 1872 verklaarde de heer Idserda met leedwezen de aanvraag van f 380,000 voor afmaking van longziek vee te hebben gezienomdat zijns inziens inenting het eenige middel was om de ziekte krachtig en duurzaam te bestrijden, ofschoon afmaking dei- runderen, waar de ziekte zich 't eerst vertoont, toch aanbeveling verdiende. Hij zou zijn stem echter aan de wet geven, omdat de aangevraagde gelden grooten- deels uitgegeven zijn, en een grondig debat toch nu onmogelijk was. Tusschen de heeren van der Linden en Begram had eene gedachtenwisseling plaats over de meening door de commissie van rapporteurs uitge sproken, dat de staat te veel en te lichtvaardig proce deert. De eerste vroeg naar het bewijs voor die stelling de tweede wees op het proces met de vereeniging tot landverbetering, dat den staat f 100,000 had gekost. Daartegenover wees de heer van der Linden op de onbillijkheid der vordering die men den staat had ge daan; de staat was gedaagde, en al was de uitspraak ongunstig geweest, hij bleef van gevoelen, dat het arrest van den hoogen raad anders had behooren te zijn. In elk geval: verreweg de meeste processen, dooi den staat in den laatsten tijd gevoerd, zijn in zijn voordeel uitgevallen. Na een korte woordenwisseling werd het wetsontwerp met algemcene stemmen aan genomen. Hierna kwam aan de orde het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk I, uitgaven in Nederland, der Indische begrooting voor 1872. De minister van kolo niën beantwoordt de opmerking in ;t eindverslag ge maakt omtrent het uitkeeren aan den gouverneur-gene raal Mijer van zijn traktement tot op het oogenblik van zijn terugkeer in Nederland. De minister zegt dat dit steeds het geval was, doch dat omtrent den nieuwen gouverneur-generaal is bepaald dat hij van het oogenblik waarop hij zijne betrekking zal nederleggen, pensioen zal erlangen en zijn traktement dan ophoudt. De nu aangevraagde som is niet op de begrooting gebracht, omdat men bij het opmaken der begrooting geen zeker heid had omtrent de gelegenheid waarmede en het tijdstip waarop de heer Mijer de reis naar het moeder land zou aanvaarden en omdat hij de reiskosten ook in Indië had kunnen ontvangen als voorschot. Ook dit wetsontwerp wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. De kamer heeft in hare zitting van heden het wets ontwerp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Noord-Brabant en dat betreffende den afkoop van rijkstollen in die provincie met 42 tegen 14 stemmen aangenomen, en met eenparige stemmena dat tot ver hooging van hoofdstuk VI (marine) der staatsbegro ting voor 1872; b dat tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VI (marine) der staatsbegroting voor 1871, en c dat tot vaststelling van uitgaven wegens verstrek kingen voor het departement van marinedienst 1872. Ingekomen is een vijftal naturalisatiewetten. Tegen morgen zijn drie wetsontwerpen van onder geschikt belang aan de orde gesteld. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is dan eindelijk het debat over het wets ontwerp tot reorganisatie van het leger in de Fransche nationale vergadering aangevangen. De voorzitter van het linkercentrum en de vroegere aanvoerder van het Loire-legergeneraal Chanzyheeft de discussion ge opend met eene redevoering, waarin hij, op de over eenstemming tusschen de regeering en de commissie wijzende, de kamer verzocht heeft om nuttelooze en gevaarlijke discussiën te vermijden. Dit verzoek heeft nog weinig vruchten gedragen. Generaal Trochu ten minste heeft zich daardoor niet laten weerhouden om in een uitvoerige beschouwing te treden over het verval van de krijgstucht in het Fransche leger, aanvangende met het einde van het eerste keizerrijk en eindigende met den tegenwoordigen tijd. Na dit langdurige his torische .onderzoek, heeft hij geconcludeerd tot de verbetering van het leger door herstel der discipline en door decentralisatie. Wat overigens de overeenstemming tusschen de regee ring en de commissie voor het leger betreft, le Temps verspreidt hierover een eigenaardig licht. „Men heeft verzekerd zegt het blad dat de discussie kort zal zijn, en toch lange redevoeringen zullen worden uitgesproken. Zoo heeft men de behoefte tot spreken en het verlangen van Thiers weten te vereenigen. De president der republiek heeft wijselijk begrepen dat zijne denkbeelden over den krijgsdienst noodzakelijk voor die der kamer moesten onderdoenhij heeft dus toegegeven, maar niet zóo als wij het van hem gehoopt en verwacht hadden. Hij heeft met de commissie gemarchandeerd: ik zal mij niet tegen uw ontwerp verzettenmaar zorg dan ook dat men van mij niet meer verlangtm. a. w. laat uw ontwerp door de kamer aannemenmaar vermijd dan ook, terwille van Pruisen en van mij, alle gevaarlijke en diep ingrijpende discussiën." Le Temps betreurt deze zaak ten zeerste. „Eindelijk komt eene der grootste reorga- niseerende wetten aan de orde zoo gaat het blad voort en men ziet dat 2/3 der afgevaardigden niet dan oppervlakkig met de zaak bekend zijn en hunne stem zullen uitbrengen zonder in de détails derquaestie te treden." Men zal slechts spreken omdat men nu een maal zijne redevoeringen gereed heeft, maar het belang, hetwelk de reorganisatie van het leger voor Frankrijk heeft, wordt opgeofferd aan de ongemotiveerde teerge voeligheid van Duitschland en de ij delheid van den president der republiek. „De nationale vergadering wordt als de kinderen met speelgoed tevreden gesteld en staat daarvoor aan Thiers alles toe, wat hij wilde of tenminste onder de tegenwoordige omstandigheden kon verkrijgen." Gisteren heeft het Engelsche lagerhuis zijne zittingen weder hervat. Van bijzonder belang waren de mede- deelingen welke Gladstone omtrent den stand van het geschil tusschen Engeland en Amerika aan het parle ment deed. De minister zeide dat de regeering langs telegrafischen weg kennis gekregen had van de goed keuring der additioneele overeenkomst door denAmeri- kaanschen senaat. In het Engelsche voorstel waren echter wijzigingen gebracht, waarover de regeering ter stond gisteren avond zou beraadslagen. Die wijzigingen waren in Amerika niet publiek gemaakt en werden zorgvuldig geheim gehouden, zoodat. ook de minister die niet aan het parlement kon mededeelen. Geheel geruststellend is deze verklaring niet. Wan neer de door den senaat aangenomen amendementen inderdaad zoo onschuldig waren en slechts de redactie betroffen, zooals de Amerikaansche bladen beweerden, dan bestond er in de eerste plaats hoegenaamd geen reden voor het geheimhouden dezer wijzigingen en zou in de tweede plaats de Engelsche regeering zich daar over niet zoo gereserveerd behoeven uit te laten. Toen in de vorige week voor de eerste maal sprake was van amendementen, welke, door het comité voor buitenland- sche zaken waren ingediend, gaven wij reeds terstond de vrees te kennen dat deze opnieuw een hinderpaal zouden zijn welke het thans voor Engeland weder onmo gelijk kon maken om ten opzichte van de indirecte schade tot overeenstemming te komen. Men kan juist niet zeg gen dat de woorden van Gladstone er toe bijdragen om deze vrees te doen verdwijnen. De Duitsche rijksdag heelt gisteren de beraadslagin gen over de begrooting van marine aangevangen. Het telegrafische bericht omtrent de zitting spreekt slechts van eene redevoering van den chef der admiraliteit, generaal von Stosch, die als het eenige doel der Duit sche marine de verdediging der kusten voorstelde. Van andere sprekers wordt geen melding gemaakt, ofschoon, zooals men zich herinnert, vooral de Fortschrittpartei reeds bij de eerste lezing tal van grieven tegen de admini stratie der marine in het midden bracht. Gisteren zou het nieuwe Spaansche ministerie zijne intrede in de cortes maken. Zooals men algemeen zeide, zou het de verklaring afleggen dat het de politiek van het afgetreden kabinet in haar geheel zou voortzetten en de verantwoordelijkheid van al zijne daden, ja zelfs ten opzichte van de aanbieding van het rapport betref fende de geheime fondsen, zou aanvaarden. Wanneer dit gerucht bevestigd wordt dan heeft men alle reden te vragen waarom dan het ministerie-Sagasta aftrad. Geen wonder is 't dan ook onder die omstandigheden te vernemen, dat de radicalen en de republikeinen de handen ineengeslagen hebben om gezamenlijk het nieuwe kabinet te bestrijden. Heden of morgen verwachtte men Serrano weder te Madrid. Ingevolge eene door hem gesloten overeen komst met de Carlistische junta in Biscaye, waarbij aan de opstandelingen de vrijheid en geheele straffeloos heid worden toegezegdhebben zij Zondag hunne wape nen neergelegd. Slechts éene bende onder Carasa heeft zich niet onderworpen, doch is door generaal Moriones ingesloten. In Biscaye is derhalve de Carlistische op stand geëindigd, maar daarmede is toch de rust in de andere provinciën nog niet hersteld. Of de woelingen aldaar echter minder onrustbarend zijn en de persoonlijke tegen woordigheid van Serrano bij het leger niet noodzakelijk makenzal later moeten blijken. Be Norddeutsche Allgemeine Zeitung en de Oostenrijksche centralisten. Reeds voor eenigen tijd wezen wij op het verschijnsel dat na de overwinning, welke de Duitsch-centralisti- sche partij in Cisleithaansch-Oostenrijk bij de landdag verkiezingen in Bohemen behaalde, het programma van het kabinet-Auersperg in plaats van tot uitvoering te komen, meer en meer op den achtergrond geschoven wordt. De verzoening met de Polen is op de lange baan geschovende directe verkiezingen zijn voorloopig tot een volgende zitting uitgesteld en omtrent het derde der hoofdpuntende regeling der verhouding tusschen kerk en staat, heeft de regeering, in antwoord op de interpel latie van den heer Rechbauerverklaard dat deze quaestie van zóo teederen aard was dat men zorgvuldig het juiste tijdstip voor de regeling moest afwachten en dat dit tijdstip vooralsnog niet aangebroken was. Van de wijze waarop de regeering zich de meerderheid in den Boheemschen landdag en daardoor ook in den rijks raad verzekerde, hebben wij insgelijks eenige staaltjes medegedeeld en niet alleen daaruit, maar ook uit de vroegere politiek der zoogenaamde constitutioneele partij afgeleiddat dezehoewel zij zich zelve het praedicaat van liberaal geeft, verre van constitutioneel en liberaal tegenover de andere nationaliteiten handelt. In deze meening kan men slechts versterkt worden

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2