Z"\ M>. zeemacht, thans pracfciscercnd geneesheer te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van het ridderkruis der koninklijke kroon orde 4e klassemet het roode kruis op het witte veld, te dragen aan het herinneringsband, hem door Z. M. den Duitschen keizer en koning van Pruisen ge schonken. CONSULATEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan M. Sakakini als Nederlandscli consul te Caïro, en als zoodanig benoemd E. D. J. Dutilh. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse B. P. Kortewcg. met bepaling dat hij zal worden gerangschikt tusschen de luitenants ter zee 2« klasse W. H. van Braam en L. J. K. A. Jeex el. leger. Overgeplaatst in lmn rang van luitenant bij het regiment grenadiers en jagers, de 1« luite nant-adjudant jonkheer C. K. van der Wijck, van het 7e regiment inianterie, mitsgaders de i* luitenants A. J. Gevers Leuven en jonkheer W. A. Ro.Sll, respec tievelijk van het 5e regement infanterie en van het instructie-bataljon. ONDERWIJS. Bij het gisteren te 's Gravenhage voortgezet examen voor het middelbaar onderwijs is onder anderen een kte voor Engelsche taal- en letterkunde toegestaan aan me- jufvrouw A. M. Gerth van Wijk, hulponderwijzeres te Middelburg. GEMENGDE BERICHT3N Vroolijk wapperen hier heden de vlaggen zoowel van de schepen als uit de huizen van een zeer groot aantal ingezetenen, ten teeken dat bi/men deze gemeente een zeldzaam feest wordt gevierd. Be heer Johan Samuel Fi ederiks geniet het voorrecht zijn honderdsten jaardag te herdenken, en wel onder zeer gelukkige omstandigheden. Bevrijd van de groote gebreken des ouderdoms, mag hij zich in Let bezit eener vrij goede gezondheid verheugen, terwijl de staat zijner geestver mogens hem veroorlooft het leven nog als een voorrecht te waardeeren. Do jubilaris werd den 24"1 Mei 1772 te Oostkapelle geboren. Zijn vader was uit Merseburg in Saksen herkomstig en met de gemalin van prins Willem V naar Nederland gekomen; zijne moeder had Frankrijk op zeer jeugdigen leeftijd moeten verlaten wogens ge loofsvervolging. Evenais ieder ander heeft de grijsaard zijn aandeel in 's levens lotwisselingen gehad, en ge durende 55 jaren stond h ij aan het hoofd eener bloeiende bakkerij, dus eene zaak die veel arbeid en toezicht vorderde; het een noch het ander heeft echterblijkens het feest van heden, zijne krachten verlamd. Integen deel, hij is het beeld eener gelukkige grijsheid, die eene blijde herinnering aan het verledene in zich om draagt. Geen wonder dat de ingezetenen, waarvan velen den jubilaris achting toedragen, thans door daad of woord blijk geven dat zj er prijs op stellen in hun midden een man te bezitten die reeds 100 levensjaren telt. Reeds in den vroegen morgen waB op de stoep zijner woning op de Iloutkaai eene nette eerepoort van groen met bloemen opgericht als huldebetoon van de werk lieden van den heer W. van Uije J.Jz. Behalve ver schillende stoffelijke blijken van toegenegenheid ontving hij tal van gelukwenschen. Voor hen die deze in per- j soon wilden brengen was daartoe in den namiddag van 2 tut 4 uren ilc gelegenheid opengesteld op de boven zaal der sociëteit St. Joris, waar de jubilaris zich met zijne familieleden bevond. Onder de velen die van deze gelegenheid gebruik maakten behoorden ook de burge meester onzer gemeent»; eene deputatie uit de leden van de sociëteit De vergenoeging alhier, waarvan de feestvierende sinds het jaar 1808 lid is en waarvan hein lieden als bijzondere onderscheiding liet diploma van eerelid werd aangeboden; eene deputatie uit een te Gojs bestaand geze'sehap enz. Naar wij vernemen zijn enkele voorgenomen ovaties, op daartoe door de familie geuit verlangen, achterwege gebleven. Zoover ons bekend is, is na den 9" October 1816 binnen Middelburg geen feest als dat van heden gevierd. Toen had zekere Helena Poeleman den ouderdom van 100 jaren bereikt, wat gezondheid en zintuigen betreft onder bijna gelijke omstandigheden als thans de lieer Frederiks, maar door de fortu.n minder begunstigd. Gisteren avond omstreeks 10 uren is op de Oude markt te Vlissingen brand ontstaan in hst winkelhuis van den heer Penning Nieuwland. De spuiten waren echter zoo spoedig aanwezig dat de brand, die aanvan kelijk een einstig aanzien verkreeg, weidia bedwongen werd. De oorzaak is vermoedelijk zelfontbranding van lucifers, die op den zolder aanwezig waren, liet dak is Mij erg beschadigd. De aangrenzende gebou wen hebben niet geleden. Te Zevenbergen doet zich het vreemde geval voor dat de gemeenteraad met algemeen goedvinden vergun ning heeft vu-let-nd om de raadzaal te gebruiken tot het houden van zittingen van het bestuur der aldaar be staande spaarbanken dat de veldwachter van den bur gemeester last heeft gekregen het bestuur bij de deur af te wijzen, zonder dat de gemeenteraad de vergun ning heeft ingetrokken. Van den Moezel wordt bericht, dat de wijnbergen door de hevige koude van den laats ten winter veel hebben geledendaar de. in liet vorige jaar gemaakte loten bijna geheel; zijn afgevroren, zoodat men een slechten oogst verwacht; de prijzen der oude wijnen zijn dan eok reeds aanmerkelijk gestegen. In den avond van den 18fin Mei jl. viel in de landstreek van den Boven Neckar een hevige hagel slag die vooral in Tubingen en zijne omstreken belang rijke verwoestingen aanrichtte. Het Utrechtsch dagblad meldt, dat te Emmerik thans 10 personen in hechtenis zijn genomen ter zake van het gebeurde te 's Heerenberg en dat zij te Wezel zullen worden verhoord. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting vau Donderdag 23 Mei. Bij den aanvang der zitting deelde de voorzitter mede dat de commissie van aanbieding van het adres van rouwbeklag, deu 10en dezer bij den koning toegelaten, na de vooilezing van dat adres, het volgend antwoord van Z. M. heeft ontvangen: „Ik dank de tweede kamer voor haar hartelijk en vadei landslip vend adres, en ver zoek u, mijne hoeren, bij haar de tolkte willen zijn van mijne erkentelijkheid." Daarna beiuigde de voor zitter der commissie den dank der vergadering voor de aanbieding van het adres. Hij deelde vervolgens mede dat ingekomen waren: 1° kennisgeving van de regeering omtrent de intrek king der wet tot veranderde regeling van liet vuur-, ton- en bakengeld; 2° de staats- en vijf andere rekenin gen over 1869, die zullen worden gedrukt en in handen gesteld van de commissie van onderzoek der vorige rekening; en 3° vei slag over de werking der postwet over 1871, hetwelk zal worden gedrukt en bij de staats- begrootings-stukken gevoegd. De verslagen zijn% gereed (en bereids gedrukt) over de wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1872 en tot bekrach tiging eener overeenkomst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. De heer van Bosse, minister van koloniën, erlangde nu op zijn verzoek het woord en zei de ongeveer het volgepde „Ik ben tot mijn leedwezen, mijne heeren, opnieuw verplicht het woord te voeren in plaats van den tij de- lij ken voorzitter van den ministerraad, mijn geachten ambtgenoot voor biunenlandsche zaken, die door voort durende ongesteldheid verhinderd is in de kamer te verschijnen. „De mededeclingdie iknamens het kabinetaan de kamer heb te doen, is alleen deze: „De ministers hebben aan Z. M. den kening hun ont slag gevraagd. In afwachting van de benoeming hunner opvolgers, hebben zij echter, overeenkomstig het ver langen des konings en om stremming in den dienst te voorkomen, zich bereid verklaard die zaken met de vertegenwoordiging af te doen, welker uitstel schade lijk zou kunnen zijn. „Ik wensch hierbij nog éene opmerking te voegen. „Deze mededecling zou ongetwijfeld reeds vroeger aan de kamer zijn gedaan, bijaldien de ministers, tij dens de laatste bijeenkomst der kamer, de zekerheid hadden gehad dat hun verzo.k om ontslag reeds in handen des konings was. Die zekerheid ontbrak echter, daar de koning zich, om treurige redenenbuitenslands bevond. „Onder die omstandigheden achtten de ministers het niet voegzaam eene mededeeling aan de kamer te doen, die in de allereerste plaats in handen van dea koning behoorde te zijn nedergolegd." De voorzitter, dankte den minister vooi' de gedane mededeeling. In hare zitting van lieden heeft de kamer zonder discussie en met eenparige stemmen aangenomen: het wetsontwerp tot het toestaan van credieten ten behoeve van tot het dienstjaar 1867 behoorende onverevende vordeiingen ten laste der begroo'.ing van Nederlandscli Indiëdat tot machtiging om aan de gemeente 's Gra venhage rijksduingronden in erfpacht uit te geven ten behoeve eener aan te leggen duinwaterleiding, en de conelusiën der commissoriale verslagen: a. over het rapport der jongste mobilisatie der zeemacht; b. over het verslag van het geneeskundig staatstoezicht o\er 1870 en c over do consulaire overeenkomst, met Pruisen gesloten. Tegen morgen, des voormiddags te 11, uren, is de credietwet voor het departement vau, oorlog aan de orde gesteld. THERMOMETERSTAND. 23 Mei 'sav. llu. 50 gr. 24 'smorK.Tn.54gr.'smidd.lii.63gr.'8av.6u 57 gT. Öuitrnlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. De storm door de interpellatie van den lieer Rouhcr in de Fransche nationale vergadering opgewektis voor bijgegaan en heeft geene der zoo angstig verwachte ver woestingen teweeggebracht. Eenstemmig heeft de kamer den heer d'Audiffret-Pasquier in het gelijk gesteld en de handelingen van het keizerlijke ministerie van oorlog, hoe zorgvuldig en behendig ook door Rouher verde- digd, afgekeurd. De linkerzijde heeft de bedekte aan vallen en de spel deprikken van Rouher rustig verdragen en de rechterzijde is, behoudens eenige geringe uitzon deringen, zich zelve meester gebleven en niet voor de verleiding bezweken om met den banierdrager van het keizerrijk zich te veieenigen in den kruistocht tegen de regeering der nationale verdediging in het bijzonder en tegen de republiek in het algemeen. Het gevaar dat deze interpellatie ontaarden zou in een hevigen en noodlottigen twist tusschen de politieke partijen is derhalve gelukkig voorbij gedreven en daarmede zonder oenigen twijfel aan eene der eerste verwachtingen van Rouher de bodem ingeslagen. Lc Temps acht zich te recht gelukkig dat hij aan het einde van het debat, hetwelk ieder vaderlandslievend man met angst en schrik vervuldeuit volle borst kan zeggen„Het was de voltooiing van den politieken en moreclen onder gang van het csesaristisch bestuur en van de Napoleon tische legende." Omtrent de zitting der kamer van gisteren verneemt men niets anders dan dat de heer Batbie'een rapport heeft voorgelezen, waarbij de schikking wordt aanbevo len welke tusschen de regeering en de commissie over de benoeming der leden van den staatsraad is tot stand gekomen. De derde lezing dezer wet is op lieden be paald. Volgens deze transactie benoemt het uitvoerend, bewind den voorzitter en de buitengewone leden van dit hooge staatscollege. Of met de tweede lezing der wet op de militaire reorganisatie gisteren nog een aanvang gemaakt is, daarover zwijgt het telegrafisch bericht, doch le Temps verneemt uit Versailles dat gistereu morgen nog een onderhoud tusschen Thiers en de heeren de Lasteyrio en de Chasseloup-Laubat over de vaststelling van het con tingent dat jaarlij cs bij de actieve armee ingedeeld, zal worden, heeft plaats gehad, het eenige punt waarom trent, zooals het Pnrijsche orgaan meent, nog verschil van meening tusschen den pesdent der republiek en de commissie bestond. Als geitcht deelt het blad mede dat de openbare behandeling der wet weder tot Maan dag is uitgesteld. Dit gerucht wordt zeer waarschijnlijk door de telegrafische mededeeling dat voor heden de wet op de inlichting van den staatsraad aan de orde is gesteld. Wanneer de discussiën over de militaire wet eenmaal aangevangen zijn, zullen die ongetwijfeld zoo veel mogelijk onafgebroken worden voortgezet. In Spanje is, als wij ons niet vergissen, de 13e ini- uisterieele crisis sedert Amedeo's troonsbestijging uit gebroken. Sagasta heeft aan den senaat en aan de cortcs mondeling mededeeling gedaan van het besluit van het gezamenlijk ministerie om zijn ontslag aan don koning in te dienen. Niet de samenstelling der ver tegenwoordiging noopt thans de ministers tot dit be- sl it, want niet alleen beschikken zij in beide kamers over een groote meerderheidmaar zelfs de radicalen hebben besloten om zich uit de cartes terug te trekken, zoodat ook de lastigste oppositie het strijdperk ver laten heeft. Het 18ministerie van Amadjo I trekt zich echter uit kieschiieid en teergevoeligheid terug. Onwillekeurig is men gen'igd te vragen of deze mede deeling in deu mond van Sagasta niet eirder als ironie dan als ernst beschouwd moet worden. De unionisten hebben liuu doel bereikt, zij hebben de macht en de eerste ambten en waardigheden in handen, en het zou dus niet onmogelijk wezen wanneer Sagasta's eerste kieschheid en teergevoeligheid hem, den heeisch- en cerzuchtigen staatsman, zijne portefeuille niet slechts voor het oogenblik maar ook voor de naaste toekomst kostte. In strijd met het verlangen der re eering heeft men openbaarheid gegeven aan het door de minis ters aan den senaat in vertrouwen medegedeelde rap port omtrent de geheime fondsen, en de valsche be schuldigingen in de dagbladen, welke daarvan het gevolg geweest zijn, nopen de ministers om him ontslag te nemen. Dit tenminste wordt als officieele redeu' opgegeven; of zij ook de ware is, valt moeilijk uit do verte te bepalen. Volgens de laatste berichten heeft maarschalk Ser rano thans weder zijn hoofdkwartier te Mondragon op-, geslagen, een dorpje 10 uren gaans zuidwcstol.jk van St. Sebastian en nog verder zuid-oostelijk van Bilbao gelegen j zoodat hij in strijd met vorige berichten even-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2