hoed is ovaal en op de draaibank worden alle zaken rond, Dat is zoo, autwoordde de werkman, en nog- tans heb ik den hoed zoo gemaakt. Ik heb het mid delpunt verplaatst en dan gedraaid, zooals 't mij goed- dacht; ik moet ver loopen en heb een hoed noodig, die mij tegelijk voor regenscherm dient, en daar ik geen geld heb om zoo'n ding te koopen, heb ik er maar zelf een gemaakt. De arme draaiersgozel Muhle had instinctmatig de excentrische draaimethode uitge vonden, die in de jongere werktuigkunde een zoo bui tengewone rol zou bekleeden. De heer "Weil doorzag met den scherpen blik van een bekwaam fabrikant het grootc gewicht dezer vinding, hield den man met den houten hoed bij zich en vond in hem niet alleen een bruikbaren arbeider, maar een genie, dat ter zijner ont wikkeling slechts de gelegenheid en een weinig bescha ving noodig had. Muhle bekwam al spoedig aandeel in de fabriekwijst, werd later onder den naam van Moulin haar eigenaar en verwierf zich zoo het aanzien lijk vermogen, thans bij zijn dood nagelaten. In Piedicastelloeen voorstad van Trente, woonde sedert zes maanden een persoon die zich prins Giova- nelli di Napoli noemde, en zich bijzonder vroom aan stelde. Dagelijks woonde hij drie missen bij, coramu- nieerde tweemaal per week, las veel in geestelijke boeken en sprak met zijn snel toenemende vrienden, eenige vrome advocaten en rijke geestelijken, over zijne briefwisseling met den paus en prins Girgenti. Als laatstgenoemde stelde hij aan zijne vrienden op het station een doortrekkende gauwdief voor. Hij liet missen lezen, gaf veel voor de armen en begon weldra over eene erfenis van 4 millioen te praten, die hij voorne mens was geheel in het belang der kerk te besteden. Kort daarop deelde hij aan een paar van zijn beste vrienden mede, dat hij door de uitgaven om in het bezit der erfenis te komen, tijdelijk in financieelen nood verkeerde. Drie dagen achtereen wees hij de vele aan biedingen om hem geld te leenen met vorstelijke hoog hartigheid af, doch nam eindelijk 40,000 francs aan en verdween terstond met nog een koffer van zijn secretaris, dien hij te Trente had geëngageerd. Toen de advoca ten bij de jusiitie te Napels naar Giovanelli informeer den en zijn portret vertoonden, gaf deze hun te kennen dat zij reeds vijf jaren op dien vogel loerde. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is te Westkapelle te koop aangeboden het erf der voormalige katoenweverij aldaar, ter grootte van 41 aren 90 centiaren onbebouwden grond. Verkocht voor 525. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Zaterdag 18 Mei. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren de Geldervan der Hij den en van der Os. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt eene mededeoliug van den voorzit ter, dat door hem is ontvangen het Provinciaal blad n» 47, behelzende kennisgeving van het overlijden van II. IC. H. prinses Hendrikvoor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat hij op den 29 April jl. van de feestcommissie te Veere een brief heeft ontvan gen waarin hem werd kennis gegeven van het voor nemen der vrouwelijke bevolking van Veere om aan de ingezetenen van Vlissingen een bewijs van hulde en dankbaarheid te geven voor de krachtdadige hulp door de Vlissingers op den 3eo Mei 1572 aan de gemeente Veere verleend, en dat tengevolge van dat voornemen op den 2 Mei jl. de plechtige overgave heeft plaats gehad van eeu satijuen vaandel, voorzien van het wapen van Veere en toepasselijke opschriften, met een daarbij behoorend protocol op perkament waarin de oorsprong en het doel van het geschenk worden vermeld. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, om namens den raad aan den burgemeester van Veere een brief van dankbetuiging te richten voor het blijk van hulde door de ingezetenen van Veere aan die van Vlissingen gebracht. Voor kennisgeving wordt aangenomen een bericht van de commissie voor het belastingstelseldat zij in overweging heeft genomen: 1° het voorstel van den heer Verkuijl Quakkelaar, strekkende tot wijziging der „verordening op het tarief der keuiloonen van slacht vee, afgehakt vleesch en spek," en 2° de missive van gedeputeerde staten van Zeeland dd". 15 Maart 1872 ten geleide van een brief van den minister van binnen- nenlaudsche zaken, met betrekking tot het heffen van haven- en kaaigeld van schepen die het dok bezoeken, doch dat zij, bij gebreke van denoodigegegevensnog niet in staat is om over gemelde zaken rapport uit te brengen. Volgens haar verzoek wordt zij op voorstel van den voorzitter diligent verklaard. Overeenkomstig het advies der commissie van finan ciën wordt gunstig beschikt op: 1° de suppletoire be grooting op het arm-gast- en weeshuis voor het- loopende jaar ,- 2® een - verzo'e'k Vam régeüten voor het arm-gast- en weeshuis tot liet i doen van af- en over schrijvingen op dc begrooting dier administratie over 1871; 3° een verzoek van het algemeen armbestuur tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting dier administratie over 1871, en 4® een besluit van den schuttersraad der dienstdoende schutterij tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting der schutterij voor 1871en zullen de aan de gemeente rekenplichtige administratiën worden uitgenoodigd om voortaan bij het doen van af- en overschrijvingen steeds eene memorie van toelichting over te leggen. De mededeeling van den voorzitter, dat de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van Marinus van den Abeele, buiten gewoon commies der plaatselijke belastingen, aan wien een verlof van drie maanden was toegestaan, teneinde te beproeven in Middelburg eene broodbakkerij te drij ven, en die nu, nadat hij ecnigen tijd ove, zijn verlof tijd eigendunkelijk is weggebleven, verzoekt weder in dienst te worden gesteld of wel later te worden ge plaatst in een gemeentebctrekking en voorloopig bij de rijkswerken te Vlissingen, wordt op voorstel van burge meester en wethouders afwijzend beschikt met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Pot en Schraver. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten om aan 6 politic-agenten, 4 nachtwakers en 4 veldwachters, te zamen 14 personen, toe te kennen aan ieder eene gratificatie van 5, voor huune houding- bij de feesten, en aan den inspecteur van politie het dubbele of f 10, alzoo te zamen 80. Een voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar om de subsidiën op het dubbele bedrag te bepalen van hetgeen door burgemeester en wethouders was voorge steld vrerdna eenige discussiemet 8 tegen 4 stem men verworpen. Vóór stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar, Pot, J. I. P. Hector en Callenfels. Van de plaatselijke commissie voor het middelbaar onderwijs is ter voorziening in de aanstaande vaca ture in die commissie, door de periodieke aftreding van den heer Schraver, eene voordracht ingekomen waarop zijn geplaatst de heeren Schraver en Callenfels. On middellijk overgaande tot de benoeming wordt met 11 stemmen tot lid van genoemde commissie verkozen de heer Schraver, terwijl een briefje in blanco was ingekomen. Namens burgemeester en wethouders wordt door den voorzitter medegedeeld, dat alle eigenaren van panden in de Paardenstraat, bereid :zijn daarvan tot uitbreiding van de gasfabriek ten behoeve-van de gemeente afstand te doen, en wel het perceel sectie D n° 706,behoorende aan het departement der' maatschappij tot Nut van 't algemeen, voor 3800, perceel sectie D n° 90 van den heer de Leef voor f 3000perceel sectie n» 91 van den heer J. P. Laernoes voor f ,£0.00300 vierkante meters terrein van den heer de Leef ad 4 de vierkanto me ter voor f 1200 en het perceel sectie D n» 700 en 701 van A. Walrave voor /500Ó, onder verschillende door hem opgegeven en door den voorzitter medegedeelde voorwaarden, zoodat de koopsom voor de verschillende panden te zamen zou bedragen f 15000, terwijl de transportkosten worden geschat op f 1200. Wat betreft het perceel sectie D n° 87, toebehoorende aan het rijk, is een brief gericht, aan den minister waarop antwoord wordt ingewacht. Met algemeene stemmen worden burgemeester en wet houders gemachtigd de genoemde panden voor de uit getrokken sommen aan te koopen. Zij stellen daarop voor, hen te machtigen een som van f 17,000 tegen een rente van 5 percent en met ver plichting van aflossing in jaarlijksche termijnen van f 2000 te leenen, ter voldoening van koopsom en onkos ten, doch na eenige discussie wordt besloten om onmid dellijk de goede sloten van vorige rekeningenongeveer ten bedrage van f 13,000over te brengen op den post voor de gasfabriek en daaruit de koopsommen der aan te koopen perceelen zooveel mogelijk te kwijten. Aan de orde was het rapport van de commissie, in de zitting van 1 Mei jl. benoemd om verslag uit te brengen op het in die zitting door het dagelijksch bestuur inge diend voorstel betrekkelijk de verpleging der weezen. Omtrent punt I van het voorstel van burgemeester en wethouders stelt de commissie voor dat de raad het volgende besluit neme: „De raad, kennis genomen hebbende van de aan hem gerichte brieven door het Roomsch katholiek parochiaal armbestuur in dato 25 Januari en 3 April jl. en handha vende zijn besluit van 12 Februari jl., besluit: a „dat met ultimo Juni a. regenten van het arm-gast- en weeshuis worden ontslagen van de vopgdij over de Roomsch katholieke weezen in dezo gemeente en zij mitsdien zullen worden uitgonoodigd om met gemelden datum aan het Roomsch katholiek parochiaal armbestuur over te dragen de ten tiame: der 'Róomsch katholieke weezen staande bezittingen ep alles wat verder tot het beheer en. de voogdij dier vVeezen 'kan gerekend worden te béihooren, onder de uitdrukkelijke bepaling, da, t,. het 'Roomsch katholiek parochiaal armbestuur zich bij een behoorlijk opgemaakte akte, zoo voor nu als voor het vervolg verbindt, onder solidaire aansprakelijkheid der leden, om de tegenwoordige bezittingen der Roomsch katholieke weezen dezer gemeente onveranderd in stand te honden en die weder ter beschikking te stellen der gemeentelijke inrichting van weezenverpleging zoodra het blijkt, dat het genoemde armbestuur niet meer in staat is, om voor de verpleging van alle tot zijne ge zindte behoorende weezen zorg te dragen, en b dat aan de met 1 Juli a. -wettig tot stand komende in stelling tot verpleging van weezen bij het Roomsch katholiek parochiaal armbestuur geene subsidie uit de gemeentekas zal worden verleend." Na langdurige discussiën tusschen de heeren Kleijn- hens, Pot, van Uije Pieterse, J. I. P. Hector, Callen fels en de voorzitter wordt het. voorstel der commissie omtrent punt I met 7 tegen 5 stemmen aangenomen; tegen stemden de heeren Pot., Schraver, J. G. Ilector, van Uije Pieterse en J. I. P. Hector. De commissie van rapporteurs stelt bij punt 11 deze redactie voor, waarmede burgemeester en wet houders zich kunnen vereenigen: „De raad besluit verder om met 1 Januari a. de administratie van het gemeente-weeshuis af te scheiden van die van het gast huis, zullende het thans bestaande bestuur met ultimo December a. worden ontbonden, en overeenkomsiig het bepaalde bij art. 147 der gemeentewet nieuwe besturen voor beide instellingen worden benoemd. Voor zoover betreft het weeshuis zullen in het. bestuur geen Roomsch katholieken benoembaar zijn." Wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Pot en Schraver, nadat een amendement van den heer J. G. Hector, strek.rende dat de kerkeraden dubbeltallen voor de benoeming van regenten zouden aanbiedenmet 9 tegen 3 stemmen verworpenvoor steraden de heeren Pot, Schraver en J. G. Hector. Zonder hoofdelijke stemming wordt punt III van het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen, waarmede de commissie zich volkomen vereenigde en luidende: „De commissie ad hoe uit te noodigen om bij de herziening van de reglementen voor de boide, in punt II genoemde gestichten daarop te letten." Op voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar wordt besloten zich tot de regeering te wenden met vezoek dat het hulpspoor naar de Tonnenbrug spoedig worde afgemaakt. De voorzitter deelt mede dat hijgebruik makende van de bevoegdheid hem bij art. 70 der gemeentewet toegekend, het besluit omtient punt I betreffende de weezenverpleging niet zal ten uitvoer leggen en daar van kennis zal geven aan gedeputeerde staten. Hij sluit daarop de vergadering. öuitrnlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren was de belangstelling in de zitting van de nationa'e vergadering te Versailles niet minder dan Dinsdag het geval was geweest. De tribunen waren weder propvol. Het eerst voerde dc heer d' Audiffret Pasquier het woord. Zijne redevoering, welke herhaalde malen werd toegejuicht, kwam in het kort op het volgende neder. De redenaar begon met te constateeren, dat de heer Rouher het eigenlijke onderwerp zijner interpellatie niet aangeroerd had, namelijk welke voornemens de regeering ten opzichte van de personen koesterde, die in het rap port der commissie voor de oorlogsleveranciën aan de kaak zijn gesteld, maar verzachtende omstandigheden voor generaal Palikao en de veroordeeling der regeering van den 4en September had bepleit. In het rappoitder commissie was echter van de regeering der nationale verdediging geen sprake, hare beurt zou ook komen, daarom was het thans eene onbillijkheid, ja eene onmo gelijkheid om deze regeering met het keizerrijk opéene lijn te stellen. Generaal Palikao liet alle leveranciën en contracten aan agenten overdie wellicht minder ver trouwen verdienden, maar de quacstie lag hooger. De vraag is: waart gij gereed? Neen! Er waren in de ar senalen parade-kanonnen, batterijen voor musea, gebrek aan geweren. Generaal Vinoy moest bij gemis van pa tronen eene ontmoeting met den vijand vermijden; maar schalk Bazaine verklaart om dezelfde reden op Metz to hebben moeten terugtrekkengeneraal Ladmirault heeft zich over hetzelfde gebrek beklaagd. De redenaar vraagt of dit gebrek overeenstemt met de schitterende beloften vóór den oorlog? Waarom trachten de mannen aucoeur légerde ontwerpeis van den noodlottigen Mexicaanschen oorlog, zich thans terug te trekken? „Wij zullen u riep de heer d' Audiffret Pasquier uit evenals Au gustus zijnen veldheer Varus toeroepen, geef ons onze legioenen, de eer vim onze vlag en ons ongeschonden grondgebied weder. Gij hebt ons slechts puinhoopen en verslagenheid nagelaten." De redenaar seide vervolgens dat de heer Rouher

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2