houden worden. In de plaats van den heer mr. V. F. H. Mertz, ontvanger der registratie en domeinen te Roer mond, is tot lid van de commissie tot afneming van het examen benoemd de heer J. J. Heerma van Voss, ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend aan Joh. Aarts, arbei der te Leur, de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuig schrift, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding eener vrouw, die op 2 Mei jl. in de haven aldaar viel. lager onderwijs. Benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht d'. M. Salverda, hooglceraar aan de hoogcsckool te Groningen en school opziener in het lc district dier provincie. stoomwezen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan W. Kouwens uit zijne betrokking van ingenieur 2e klasse voor het stoomwezen, en benoemd de adspi- rant-ingenieur voor het stoomwezen W. A. M. Piepers tot ingenieur 2e klasse voor het stoomwezen. koloniën. Eervol ontslag verleend aan T. D. G. Rolandus, 7j. Ms. consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeenebesten VenezuelaKieuw Gre nada en Ecuadorouder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, en benoemd J. Bra- kelkapitein van den staf der infanteriewerkzaam bij bet departement van oorlog, tot consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeenebesten der Ver- eenigde staten van Venezuelavan Ecuador en der Verecnigde staten van Columbia. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Hardegarijp, H. van Goudoever, thans ontvanger der registratie en domeinen te Olde- berkoop. Afgescheiden de gemeente Meijel van het ontvangkan toor der directe belastingen en accijnsen te Heythuizen en gevoegd bij dat derzelfde middelen gevestigd te Baarlo (gemeente Maasbree, Limburg), onder voortdu rend beheer van den tegenwoordigen titularis jonkheer H. C. van Panhuys. ONDERWIJS. De commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs te Deventer beeft besloten, de leeraren gedurende den cursus geen verder verlof te geven om zitting te nemen in commissiën voor het afnemen van staatsexamen. Te Gouda is van rijkswege een cursus geopend tot opleiding van hulponderwijzers en hulponderwijze ressen tot hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen. Het onderwijs z.il worden gegeven door de heeren M. H. Kluitman, J. L. Terwen, H. W. Kramers uit Gouda, cn G. B. Lalleman van Moordrecht. KERKNIEUWS. Tengevolge van het bedanken van den heer J. W. Felix, van Utrecht, voor het beroep tot predikant bij de Nedeiduitsche hervormde gemeente te Rotterdam» is door liet kiescollege aldaar het volgende zestal op gemaakt: E. A. G. van Hoogeuhuijzete Steen wijk dr. Ph. J. Hocdcmaker, te Veencndual; D.Rijndcrs, te AlkmaarC. F. Gi on3meijerte ApeldoornK. F. Crcutz- berg, te Arnhemdr. A. C. J. van Maasdijkte Haarlem. KOLONIËN. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 13 April, doch bevatten weiuig belangrijk nieuws. In het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch handelsblad wordt onder anderen gemeld, dat volgens een telegram uit Banjermasin van 3 April Zr. M\ stoomschip Suiinamc op den jongstcn kruistocht in de Berouwsche wateren geen zeeroovers heeft aange troffen. De ontvangst van het stoomschip te Goenoeng Taboer is goed geweest. De resident zou den 4-<> April met da schepen Suriname en Soerabaija naar Berouw vertrekken, waarheen reeds een stoomschip van Ma kasser gezonden was. De heer Oudemans, hoofdingenieur van den geogra- fischen dienst, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht van de waarnemingen te Buitenzorg en Tjilatjap gedaan tijdens de zonsverduistering van 12 December jl.; onder meer bespreekt hij daarin de wijze waarop de heer Dietricht, photograaf te Buitenzorg, er toe gekomen is om eene photographie van de zonsverduistering te ver vaardigen, terwijl de meeste kunstbroeders van dien photograaf betwist hebben dat iemand inlndië de daar toe noodigo middelen bezat. De Java-bode zegt in zijn mailoverzicht, dat men telkens verwacht in de Javasche courant het bericht te zullen aantreffen, dat zeker aantal residenten van ge vorderden leeftijd op pensioen zijn gesteld. Tot hiertoe zweeg even wei het regeer ingsblad en maakte in de laatste dagen alleen gewag van een eervol ontslagen adsistent-resident, een eervol ontslagen controleur en een nkt-ecrvol ontslagen resident-secretaris. Den 10PB April is te Batavia de eerste directe Engelsche boot, de Vider, door het Suez-Kanaal aan gekomen. Er is sprake van bet in de vaart brengen van meer stoombooten door een Engelsche maatschappij. GEMENGDE BERICHTEN. Het bestuur van het alhier gevestigd comité van Het roode kruis heeft dezer dagen van het bestuur der Fransche vcreeniging tot hulp aan gekwetste krijgslie den van land- en zeemacht ontvangen het metalen kruis, ter herinnering aan de hulp verleend aan ge kwetste en zieke krijgslieden in den oorlog van 1870-71. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer Liebert, photograaf te Parijs. Te Luxemburg heeft zich een hoofdcomité ge constitueerd tot oprichting van een nationaal gedenk- teeken ter cere van prinses Hendrik. De vorige week werden bij den landbouwer Hee- res, te Noordlioru, zes aan den klaverbak staande paarden door eene menigte bijen aangevallen; een dier paarden overleed onmiddellijk en twee verkeeren in be denkei ij ken toestand. Hoezeer door de bedevaarten naar Mekka het ont staan en de verbreiding der cholera wordt bevorderd kan weder hieruit blijkendat op de 25"» Februari jl. eene karavaan van 4000 bedevaartgangers Damaskus verliet en den 10" Maart te Medina aankwam, na op den tocht van 15 dagen 400 personen aan cholera te hebben verloren. Ia Medina bevonden zich toen 70C0 pelgrims waaronder de ziekte hevig had gewoed, die reeds weder tot staan was gekomen, toen zij door de aankomst der karavaan uit Damaskus weder met nieuwe kracht uitbrak. Iu het midden van Maart bevonden zich moer dan 20,000 pelgrims tegelijk in Mekka, waar onder in 8 dagen 1800 sterfgevallen plaats hadden. Men berekent dat over bet geheel de gezamenlijke karavanen 20 percent aan dooden verloren. Tot leden der jury van bcoordeeling voor de toe kenning van gouden medailles aan kunst-producten op de tentoonstelling van schilderijen te 's Gravenhage zijn bij meerderheid van steramen door de mededingende inzenders gekozen: de heeren Ch. Rochussen, te Rotter dam; S. L. Verveer, Jozef Israëls, J. van de Sande Bakhuyzen en J. D. Tom te 's Gravenhage; J. W. 1311- ders en H. A. van Trigtte Amsterdam. Sedert eenige dagen zijn ingenieurs tot aanleg van locaalspoorwegen in de omstreken van Charlois be zig met het doen van opnemingen ten behoeve van den spoorweg van Hellevoetsluis naar Feijenoord. Op den eersten en tweeden Pinksterdag zijn te 's Gravenhage met verschillende reisgelegenheden circa 37,600 personen aangekomen en van daar vertrokken. De te Berlijn gevestigde afdeeling van Het roode kruis heeft dezer dagen twee zoogenaamde Smitats wachen doen openen, die weldra door meerderen zul'engevolgd worden. 't.Zijn bureaux die des nachts zullen geopend zijn voor de deur hangt een lantaarnmet het roode kruis daarop waar ieder die 'tnoodig heeft genees kundige hulp kan vinden. Elke „wacht" heefc zes artsen en drie helpers die elkander geregeld aflossen. De bu reaux zijn zoo ingericht dat ze desnoods tijdelijk eenige zieken kunnen herbergen. Onder de gemeente Epe ligt een uitgestrekt hei develd, waarvan de gemeente zich het eigendomsrecht toekent, en waarover zij mitsdien naar welgevallen be schikt. Particulieren aldaar meenen aan den naam van gemeentegronden eene andere uitlegging te moeten geven en wel deze, dat die gronden het algemeen eigendom der ingezetenen zijnen dat er bijgevolg een gezamenlijk gebruik ot verdceling moet plaats hebben. Vóór eenige dagen zou vanwege de gemeente door een landmeter eene meting plaats hebben, die echter door de boeren, met schoppen en vorken gewapend, herhaaldelijk werd veiijdeld. Al de beschikbare politie der gemeente werd op de been gebracht, maar men is er niet in mogen slagen de voorgenomen opmetingen te volvoeren. Een persoon word gearresteerd, doch uit vrees voor verdere wanordelijkheden spoedig weer op vrije voeten gesteld. {N. Rolt. cour.) De grootste pantserplaat, die tot nogtoe bestaat, werd kort geleden op de fabriek van Cammel en c". te Sheffield voltooid. Ze is 9,096 meterslang, 2,743meters breed en 203 milimeters dik, en weegt ongeveer25,400 kilo. Ze moet dienen voor den toren van de in Ports mouth in aanbouw zijnde „Devastation." Uit Vouvray in het departement Indre et Loire wordt gemeld, dat door den storm en hagelslag van den 17" Mei jl. de oogst in die streken geheel is ver woest, zoodat de schade op. ongeveer 3 milliocn francs woidt geschat. Daar de wijnbouw de bijna eenige tak van bestaan is, heerscht onder de bevolking algemoene verslagenheid. Sommige bagelsteenen hadden een zwaarte van 30 grammen. Omtrent de laatste aardbevingen te Antioehie wordt thans nog bericht, dat de stad bijna geheel is verwoest en in een grooten puinhoop is veranderd. Op den 8eu April, bij de eerste schokken, zijn 2000 menschcn om gekomen. De dorpen in den omtrek ondergingen het zelfde lot en zelfs de Aleppo, dat 21 kilometers van Antioehie ligt, heeft men belangrijke verwoestingen en eenige dooden te betreuren. Volgens een bericht uit Darmstadt van 18 Mei zijn aldaar en langs een groot gedeelte der zoogenaamde Bergstrasse de graanvelden, oofttuinen en wijngaarden door regen en hagelslag vernield. Het ontstuimig weder zegt het Frankf. Journal kwam uit het Zuiden op en voor zoover onze berichten tot op dit oogenblik luiden, zijn de buien nedergekomen teBensheim, Auer- bacli, Zwingenberg, welke plaats zwaar geteisterd is geworden, en van daar langs dc Bergstrasze tot Eber- stadt, Pfungstadt en Griesheira. Te Darmstadt wend den zij zich in noordelijke richting over Arhciligcn eu van daar noordoostwaarts over Rossdorf naar lietOdenwald. Men herinnert dezer dagen dat sedert drie eeuwen vijf maarschalken in Frankrijk ter dood veroordeeld en hun vonnis ondergaan hebben, nl. de Retz, de Biron de Marcillacde Montmorency en Ncy. Een adres, onderteekend door zeventig voorname ingezetenen van Rome, werd dezer dagen aan professor Palmieri ter haud gesteld waarin hem bewondering wordt te kennen gegeven voor zijn moedig gedrag tij dens de uitbarsting van den Vesuvius, en hij geluk werd gcwenscht met den goeden uitslag van zijn pogingen tot redding zijner medemenscken en bevordering van de wetenschap. Uit Rome wordt voorts bericht, dat de grijze geleerde tot Italiaanschen senator zal benoemd worden. Dc weelde, van een zeewaterbad zal waarschijnlijk binnen kort voor de bewoners van Londen bereik baar zijn zonder de groote kosten van een verblijf aan de kust. Door een maatschappij is concessie aange vraagd om bet wateruit den Oceaan te Brighton opgepomptdoor een reeks van pompwerken tot de hoogte van South-Downs op te voeren en van daar door ver glaasde pijpen naar het West-End te leiden, waar dan op een constanten aanvoer vaa gemiddeld een half mil- lioen gallons per dag gerekend mag worden. Uit Delft wordt van 'den 18" Mei geschreven Zooals zij gewoonlijk plegen te doen, wanneer zich een groote menschenmas3a op straat verdringt, hebben de pick-poclcets gisteren ook hier hun „zaken" gedreven cn niet geheel zonder vrucht, want naar wij vernemen, wer den er drie horloges gerold, waaronder een ter waarde van p. m. f 300. Bovendien werd aan een dienstbode een zilveren knipje met 16 ontfutseldeen gedeelte van haar bespaarde penningen, waarvoor zij een en ander wilde aankoopen benoodigd voor haar aanstaand huwe lijk. Tot heden is bet der politie niet mogen gelukken de dieven in hechtenis te nemen. THERMOMETERSTAND. 21 Mei 'sav. 11 u. 49 gr. 22 'smorg. 7 u. 55gr. 'sniidd. 1 u. 60gr.'sav. 6 u. 57 gr. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 19en dezer: J. J. Ponte, jin. 24 j. met S. B. Zegers, jd. 24 j. A. Klittenberg, jm. 29 j. met A. M. Cornaeij, jd. 33 j. M. Dourlein, wed'. van N. Sarauelse, 32 j. met C. Kasteleijn, jd. 29 j. H. C. Soeters, jm. 27 j. met E. Karreman, jd. 21 j. A. Lievense, jin. 29 j. met A. C. Bpsschaart, jd. 22 j. J. Schoor, jm. 32 j. met W. P. Cadee, jd. 31 j. B. J. Akkerman, jm. 26 j. met P. J. M. Goodwill Hofman, jd. 21 j. A. Wedding, jm. 28 j. met C. II. A. Nusteeg, jd. 26 j. (Van 11—18 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: P. Bogerd, wed', van II. van Biecht, 39 j. met D. van den Mussele, jd. 24 j. Bevallen: J. F. Peters, geb. van Gremberghen, z. C. Schuurkamp, geb. Bebelaar, z. A. Adriaansen, geb. Stof koper, z. H. B. Gillissen, geb. Sch wering, z. P. J. van Gelder, geb. Willemse, z. M. Verbert, geb. Nobels, z. M. de Rijk, geb. Baak, z. W. R. Eekelaar, geb. de Mol der, z. W. Meijer, geb. Karstanje, d. Overleden: C. Maas, man van C. L. M<57 j. C. Nieuwenhuize, z. 10 vr. L. W. A. M. van Staedel, z. 6 m. P. J. Danielsed. 7 w. A. Frenksz. 5 w. Goes. Gehuwd: C. A. Couwenberg, jm. 33 j. met J. F. de Jonge, jd. 23 j. P. A. Vervaat, jm. 32 j. met T. Koens, jd. 25 j. M. A. Quist, jm. 23 j. met A. Buijs, jd. 24 j. Bevallen: D. J. de Grootgeb. Hengstdijk, z. F. Blom- kun, geb. de Jonge, z. M. Sandijck, geb. de Jonge, d. J. C. Conradi, geb. Roeteis van Lehnop d. F. Hoge- stFger, geb. de Winter, d. A. Thcwes, geb. Warrenz, z. (levenloos). Overleden: M. Corstanje, gehuwd met J. Kopmels, 66 j. K. van Hoeve, z. 3 m. A. A. van der Weel, z. 18 d.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2