iu het werk gesteld, om ons vaderland een stap verder te brengen iu werkelijk liberale en constitutioneele rich ting, ten hoogste op prijs te stellen. „Zij veroorlooft zich uwe excellentie dank te betui gen voor wat door haai' gedaan is om dat doel te berei ken, en den wensch uit te spreken, dat Nederland u steeds bereid zal vinden, om, zij het dan ook in een andere betrekking, met dezelfde beginselen werkzaam te blijven, tot bevordering van het algemeen welzijn. „Zij voelt zich daartoe te meer gedrongen door de uiteenloopende stemming van de beide door haar district afgevaardigde vertegenwoordigers." In de jl. Zaterdag onder presidium van mr. T. W. baron van Stirum gehouden vergadering der Holiand- sche Maatschappij van wetenschappen te Haarlem is de groote gouden medaille Boerhnve toegekend aan den heer Sorby te Sheffield, als erkenning van zijn groote verdiensten als aard- en delfstof kundige. Dit is de eerste maal dat deze medaille is toegewezen. In het vervolg zal er om de vier jaren een medaille worden vereerd. Tot binnenlandsche leden der Maatschappij zijn be noemd de heeren van de Sande Lacoste te Amsterdam, Hevnsius te Leiden, Baehr te Delft en van Bemmelen te Arnhem; tot buitenlandsche leden de heeren Sorby, von Decliem, Motley en Wüitz. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw graaf de Bourgoing, afgetreden gezant van Frankrijk bij het Nederland- sche hof. Vergunning verleend aan Gr. P. Kievits, te Am sterdam, tot. het aannemen en dragen der versierselen van de Kroon-orde 4* klasse, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Stadspolder A. C. Danckaerts; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scher- penisse C. M. Kleppeen iu het bestuur der waterkee ring van het calamiteuze waterschap Anna, tot voorzitter P. van Weel Jz. en tot leden P. H. van Lis en P. Verburg sr. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid 3" klasse F. H. L. Roessingk van Iterson, met ingang van lJuli a.met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2« klasse K. O. F. Sloos en W. Schutte. leger. Definitief overgeplaatst bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederlandsch-Indiëin rang en ancienneteitde 2; luitenant der infanterie van het leger hier te lande A. J. D. Pool, tijdelijk gedetacheerd bij eerstgenoemd leger. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Ncder- duitsche hervormde gemeente te Diiehuizen door den heer W. M. de Vries, predikant te Di-eischor. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine inge komen bericht is Zr. M«. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasscnaer, onder bevel van den kapi tein ter zee R. L. de Ilaes, den 17" April jl. ter reede van St. George d'EImina aangekomen, en heeft Zr. Ms. schrocfstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luiten mt ter zee J. J. Boelen den 19" daaraanvolgende vandaar de terugreis naar Neder land aanvaard. De officier van gezondheid 2e klasse D. Matak Fontein wordt met den 21" dezer geplaatst in de rol •van Zr. M*. wachtschip te Willemsoord, met bestem ming om gedetacheerd te worden aan boord van het instructie vaar tuig U ania. Volgcna een bij het departement van marine in gekomen bericht, is Zr. M*. instructievaartuig Ternate, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse P. ten Boschbestemd tot het doen van een oefoningstocht in de Noordzee, den 14en dezer te Yarmouth binuengeloopen, en zou, na een kort verblijf aldaar, zijne verdere toch ten voortzetten. Aan boord was alles wel. NECROLOGIE. Eergisteren avond is te Sluis op 44jarigen leeftijd overleden de heer Johan Hendrik van Dale, hoofd onderwijzer en gemeente-archivaris aldaar. Veel wordt in hem verloren. Vooral als oudheid-, taal- en letter kundige bezat hij groote verdienstén, getuigen de vele door hem geschreven werken, zijn lidmaatschap van onderscheidene binnen- en buitenlandsche geleerde ge nootschappen, en ook de herhaaldelijk tot hem gerichte uitnoodiging om zich aan de redactie van het Neder- landsch woordenboek te verbinden, welk blijk van waardeering hij echter gemeend heeft telkens te moeten afwijzen. De wetenschap verliest in van Dale een warm ën kundig beoefenaar, de gèmëorite Sluis een hulpvaar dig en algemeen gewaardeerd ingezeten, zijn weduwe en drie jeugdige kinderen een liefhebbenden echtgenoot en vader. KOLONIËN. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 17" dezer, zijn de heeren mr. J. de Louter jr. en H. M. D. van Riemsdijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden geplaatst bij het gymnasium Willem III te Batavia; de eerstgenoemde als leeraar in de Indische taal-, land- en volkenkunde, speciaal voor het onderwijs in de staatsinstellingenen godsdienstige wettenvolks instellingen en gebruiken van Nederlandseh-Indiëen de laatstgemelde als leeraar in de wis- en natuurkunde bij de afdeeling „lioogere burgerschool." RECHTZAKEN. Volgens Het paleis van justitie is het gerechtelijk onderzoek in de zaak van dr. J. van Vloten betreffende den beweerden brief van den predikant Mosselmans geëindigd, en de behandeling ter openbare terechtzit ting der rechtbank te Deventer bepaald op 11 Juni a. De beleedigde partij, de lieer C. C. J. Mosselmans, te Groningen, zal tegelijkertijd de burgerlijke rechtsvorde ring instellen. GEMENGDE BERICHTEN. Het programma voor de a. Vrijdag avond op het Molenwater alhier door het muziekkorps her schutterij uit te voeren stukken is samengesteld als volgt: n° 1 Marsch; n<> 2 Polka mazurka (Gruson)n° 3 scène uit de opera Don Pasquale (Donizetti)n» 4 Wals (Labitzky); n° 5 fant. uit de opera der Freischiitz (Weber): u° 6. Louise polka (de Jong)n° 7 finale uit de opera Jeanne d'Arc (Bordèse)n° 8 Marsch. Men meldt uit Enschedé van jl. Zaterdag, dat een vreeselijko hagelbui over die gemeente en omstreken heeft gewoeclwaardoor meest al de glasruiten verbrij- seld zijn en de hoep van den landman verwoest is. De schade is hoogst aanzienlijk. De werkliedenvereniging te Assen heeft een eigen bakkerij en winkel van consumtie-artikelen geopend. Volgens the Central press hebben drie Londensche tooneeldirecteuren aan den pretendent Tichborne2000p. st. aangeboden indien hij gedurende cenige avonden slechts een oogenblik op 'ttooneel wilde verschijnen. Hij wei gerde echter het aanbod aan te nemen. De openbare inschrijving ter bestrijding van de kosten voor zijne verdediging heeft reeds bijna 40,000 opgebracht. Uit Japan wordt goraeldtdat tc Jeddo een zoo hevige brand heeft gewoed dat de stad over een oppervlakte van 4 Engelscke mijlen is in de asch ge legd en 30.000 menscken van dak zijn beroofd. Te Philadelphia bestaat het plan om de stad door een grootendeels hangende brug met den anderen oever der Delaware te verbinden. De brug zal 4 groote stroorn- openingen met hangende spanningen hebben en een vijfde kleinere zal uit een gewone brug van traliewerk bestaan. De geheele lengte, met inbegrip van den oprid, zal 1591 meters bedragen terwijl de spanningen der hangbruggen gemiddeld 230 meters lang zullen zijn. THERMOMETERSTAND, 18 Mei 'sav. 11 u.49gr. 19 'sraorg. 7u.5Lgr.'smidd.lu.56gr.'sav. Llu.43gr. 20 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. GO gr. 'sav. 11 u.49gi\ 2L 'smorg.7u.53gr. 'smidd.Iu.62gr.1sav. 6u.56 gr GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. verbetering. In het verslag der zitting van jl. Vrijdag, in het vorig nemmer opgenomen, is onder de vo or stemmers voorde demping der Oude haven genoemd de heer de Jonge, deze behoorde echter onder de tegenstemmers, ter wijl ónder de tegenstemmers is genoemd de heer Koole, die integendeel heeft vóór gestemd. öuitmlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. In strijd met de vele berichten, welke in Fransche dagbladen opgenomen en door verschillende correspon denten aan Duitsche organen medegedeeld zijn, omtrent den stand der onderhandelingen tusschen Thiers en von Arnira, is Zaterdag door de regeering te Versailles offi cieel bekend gemaakt, dat het eenige wat de president der republiek aan den Duitschen gezant heeft gevraagd hierin bestaat, om omtrent de bedoelingen van de Duit sche regeering ingelicht te mogen worden ten opzichte van de ontruiming van het Fransche grondgebied vóór den bepaalden termijn, wanneer de Fransche regcering van hare zijde gedeeltelijk de nog verschuldigde oorlogs vergoeding betaalde en voor het andere deel voldoende waai borgen gaf. Hoewel nog peen officieel antwoord van Berljjn gekomen is, verwacht men tccli dat de Daitsclie regcering in beginsel hare toestemming tot het Fransche voorstel zal geven. De aanleiding tót de ver schillende valsche geruchten schijnt hierin gelegen te zijn, dat de lieer von Arnim sedert zijne terugkomst reeds driemalen door den president der republiek ont vangen is. Het is trouwens moeilijk aan te nemendat van deze vraag alleen in die drie bijeenkomsten sprako geweest zou zijn. Ook do officieuse Bi en public bevat deze mededeeliug, en dó regeering schijnt er dus bijzon der gewicht aan te hechtendat aangaande de onder handelingen niets uitlekt, voordat zij met een of ander resultaat voor den dag kan komen. De zitting der nationale vergadering van Zaterdag was van bijzonder korten duiir. Slechts eenige rappor ten der commissie voor de verzoekschriften werden in behandeling genomen. Na afloop daarvan verzocht de heer de Lasteyrie, in naam der commissie voor de reorganisatie van het leger, om in overeenstemming met de regeering de tweede lezing der militaire wet op Donderdag 23 Mei a. te bepalenwelk verzoek zonder hoofdelijke stemming eu onder luide toejuichingen in gewilligd werd. De kamer heeft geen Pinksterreces genomen en zet heden hare werkzaamheden weder voort. Aan het hoofd van de orde van den dag voor heden staat de interpellatie van Bouher naar aanleiding van het rapport over de inkoopen van het ministerie van oorlog onder het keizerrijk. In de zitting van den Duitschen rijksdag van Vrijdag is door den voorzitter een brief van den rijkskanselier voorgelezen, waarin hij aan het parlement mededeeltdat hij, ingevolge van den keizer wegens gezondheidsredenen bekomen verlof, voor eenigen tijd den staatsdienst ver laat, terwijl de president van den bondsraad, de keer Delbriick, hem gedurende dien tijd vervangen zal. „Wan neer zooals in eene mededeeling uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung geschreven wordt geen ongewone gebeurtenissen tusschen beide komen en verandering in zijne plannen noodzakelijk maken, is bet zeker dat hij niet voor het begin van den winter naar Berlijn terugkeeren zal." Zaterdag is door de Engelsche regcering de geheele correspondentie tusschen de kabinetten van St. James en van Washington beuevens de tekst van het supple- toirc artikel in het regeeringsblad openbaar gemaakt. De Engelsche dagbladen zien daarin een gunstig omen voer het tot stand komen van het door Engeland voor gestelde vergelijk. Ds berichten uit New-York luiden ook bijzonder gunstig. Niettegenstaande de heftige artikelen van the New-York Herald en the Tribune heeft het comité voor buitenlandsche zaken tot aanne ming van het voorstel van Engeland geconcludeerd. Die conclusie is echter weder voorwaardelijk. In een telegram uit New-York van gisteren wordt gemeld, dat het comité het voorstel in dien zin geamendeerd hooft, dat Engeland verhinderd wordt om bij eventueelen oorlog niet alleen die indirecte schade, welke in de Amerikaansche memorie opgesomd isin rekening te brengen, maar in het algemeen alle indirecte schade welke uit de schending der neutraliteit ka:i voort spruiten. Voor dit geamendeerde voorstel gelooft men van 2/3 der stemmen in den senaat zeker te zijn. Men zal eerst uit de Engelsche dagbladen de juiste betce- kenis van dit amendement kunnen opmaken; opper vlakkig beschouwd heeft het den schijn, alsof daardoor opnieuw eene moeilijkheid aan Engeland in den weg gelegd wordt, tenzij de Engelsche regeering er juist zooals het Amerikaansche comité over denktdat het artikel door het amendement in beginsel onveranderd blijft. In de ltaliaansche kamer heeft de minister Lan'/a medegedeeld, dat de koning hot ontslag van den minister Correnti aangenomen en den minister Sella ad interim met de portefeuille van onderwijs belast heeft. Het ontslag van den heer Correnti had plaats gehad tengevolge van art. 1 van zijn ontwerp van wet tot verbetering van de positie der onderwijzers, hetwelk geestelijken van het hoofdonderwijzerschap op de lagere scholen uitsloot. Eene motie der linkerzijde, waai bij de kamer verklaarde over de mededcelingen van den minister Lanza niet voldaan te zijn, werd ten slotte met 175 tegen 114 stemmen verworpen. Omtrent den Carlistischen opstand wordt uit Parijs gemeld, dat tot dusverre de nederlaag van maarschalk Serrano nog door geen enkel nader bericht bevestigd is. Daarentegen maakt de Spatnsche regeering officieel be kend, dat de koninklijke troepen steeds zegevierend voorttrekken, en inBiscaye verscheidene benden gebruik maken van de door Serrano uitgevaardigde amnestie en bij honderden de wapenen neerleggen. Eene depêche van de Fransch-Spaansche grenzen meldt, dat eenige Carlis- ten, waaronder een onbekende dien men voor don Car los zelveu houdt, gevangen genomen zijn. DoSpaansche regeering zou terstond verzocht hebben deze personen gevangen te houden. Zij schijnt zich overigens over de houding der Fraosche autoriteiten aan de grenzen zeer te beklagen te hebben. De Spaanschc consul te Bayonne heeft zich, volgens de Corrcspondencia ten minste, naar Madrid begeven om aan de regeering kennis te gevendat zijne pogingen om de aangehouden Carlisten te doen inter-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2