Öuitmlcmïi. in den Haag op het verzoek van eenige leden dier ge meente, om alsnog den heer J. A. Schuurman, uit Batavia herwaarts te beroepen, eenstemmig heeft beschikt, door te verklaren dat, volgens art. 23 van het reglement op de vacaturen, de groote kerkeraad ten eenenmale onbe voegd was om op de door hem geformeerde nominatie eenigen predikant te brengen van de Oost-Indische protestantsche of evangelische gemeente in die gewes ten, zonder dat deze vooraf op zijn verzoek, door de Evangelisch-Luthersche synodale commissie opnieuw be roepbaar was verklaard, met verwijzing vanadressanten, indien zij bij hun meening volhardden, binnen zekeren termijn, naar de synodale commissie of synode van dit kerkgenootschap, welke dezer dagen te 's Gravenhage vergadert. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Drach ten, geleid door de overtuiging dat een instelling, die de reden van haar bestaan heeft verlorenook zelve moet vervallen, heeft besloten dat den tweeden Pink sterdag in zijn kerk geen godsdienstoefening zal worden gehouden. Ook Hemelvaartsdag werd volgens zijn besluit niet kerkelijk gevierd. Wat den tweeden Pinksterdag betreft is zijn voorbeeld door den kerkeraad der her vormden gevolgd. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen. CILIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit "s lands dienst, met behoud van recht op pen sioen, de'commies-visiteur bij de controle en recherche te Batavia J. H. Berckenkamp en de opziener der wegen te Padang-Papdjang A. C. Chevaliereervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld W. N. van den Worm. Benoemd: tot adspirant-ingenieur bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken G. Oosting; tot opzichter le klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië W. H. J. G. Munro, thans mèt de waarneming dier betrekking belast; tot zonthoofddepot-pakhuismeester te Boender, de ambtenaar op wachtgeld W. R. de la Kambelje; bij de algemeene secretarie, tot 2e commies, W. S. J. Winter, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en de 3e commiezen C. J. Schuurman en P. H. L. E. Meeng; tot3CD commies, de klerken H. van Hierop en J. J. van Oosterzee; bij het departement van binnenlandsch bestuurtot 2"° commiesde 3° commies G. H. A. Mattheytot 3en commiesde klerk W. N. P. R. van Beusehem. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: op ver- zoek, eervol uit 's lands dienst, de civiele klerk bij de militaire administratie Smith. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapi tein, de lc luitenants A. J. Beck, M. A. du Croo, P. van Drimmelen en J. Arnoldy; tot le luitenant, de 2e lui tenants H. Nuy, M. Tiernego, J. G. Schröter, G. A. P. C. von Söhsten, G. W. Camphuis, L. 0. K. Fontein, II. J. G. Ferzenaar, C. C. F. J. Hirschman, H. J. Jonker, G. C. A. de Witt en A. M. H. Ba dings. Benoemd: tot 2C" luitenantde sergeantenW. Klatt en C. F. Remy. GEMENGDE BERICHTEN. Gedeeltelijk ter aanvulling, gedeeltelijk ter verbete ring van hetgeen ons jl. Woensdag uit Ylissingen ge schreven- werdkunnen wij thans met meer zekerheid het volgende melden: Op den 23ea April jl. zijn op de spoor- en kanaalwerken twee locomotieven met eikan ker in botsing gekomen, zonder dat hierdoor evenwel ongelukken zijn ontstaan. De wisselwachtereen jong- mensch van 16 jaren, aan wiens nalatigheid dit te wijten was, werd door een onderbaas in de nabijheid slapende aangetroffen, en met een lat vrij onzacht gewekt en geslagen, en van het werk weggejaagd. De jongeling is hierop bij een metselaar te Ylissingen in dienst gegaan en ongeveer 10 dagen na het voorge vallene door hevige koortsen van typheusen aard aan getast, waaraan hij den 9tfn Mei bezweken is. liet gerucht dat het lijk zou zijn opgegravenis gebleken ongegrond te zijn. De voorgenomen schietwedstrijd der scherpscliut- tersvereeniging te 's Gravenhage zal, op verlangen des konings, in Juni a. niet plaats hebben. De oud-hoogleeraar J. C. G. Boot deelt in de Am- sterdamsche Courant mede dat hem bij het nazien en catalogiseeren der handschriftenbehoorende aan de koninklijke academie van wetenschappen en afkomstig van het koninklijk instituut, een rijke verzameling van meest eigenhandige journalen, rapporten, brieven en gedichten van Constantijn Huygens in banden gekomen is. Een geacht beoefenaar der vaderlandsche letterkun de houdt zich thans met een nauwkeurig onderzoek van hét gevondene bezig. Jl. Dinsdag werd, onder toezicht van den heer J. Noordhoek Hegt, adjunct-directeur van het konink lijk zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, een duizendtal jonge zalmen, ter lengte van 1016 centimeter, in de rivier den IJsel bij Yelp vrijgelaten. Deze vischjes, gedurende plus minus veer tien maanden in de kunstmatige vischteelt-inriehting van het genootschap tot ontwikkeling gebracht en ver pleegd, zijn allen gemerkt; men verwacht dat zij het bewijs zullen leveren, dat de zalm, na zijn tijdelijk verblijf in zee, op dezelfde rivier terugkomt vanwaar hij zijn tocht naar zee ondernam. Tevens zal latei- blijken of de talrijke zalmen, welke in den IJse! wor den gevangen, werkelijk kweekelingen van het genoot schap zijn geweest. Mevrouw de wedp. Fraisinet, geboren Cohen Stuart, verzond den 2«n Mei jl. aan het adres van den predikant M. Cohen Stuart te Rotterdam een brief, zoo het heette met acht daarin gesloten Amerikaansche spoorwegaandeelen. De brief kwam terecht, maar be vatte geen spoorwegaandeelen. De postadministratie werd verdacht van diefstalen de ambtenaren werden door de politie in verhoor genomen. En wat is nu gebleken? Dat van diefstal geen sprake is, want de afzendster maakte in den brief wel melding van de toezending der bewuste couponsdoch verzuimde de coupons zeiven daarin te sluiten; zij liet ze liggen in liaar werkmandje, waarin zij eerst nu schijnen terug gevonden te zijn Op den 22*" dezer zal te Amsterdam een verkoo- ping plaats hebben van zeer eigenaardig gehalte; ze bestaat namelijk voor een groot deel uit de tooneclgar- derobe van den acteur Anton Peters. Naar aan Het Yaderland wordt gemeld bevatten de eerste 81 nommers van den catalogus dier verkooping de aanwijzing van de onderscheidene costumes, klecdingstiikken of versie ringen waarin de eens gevierdethans naar den geest, en wellicht spoedig ook naar het lichaam, overleden kustenaar zijne vele uiteenloopende rollen vervulde. De vorige week had op de markt te Tilburg het volgende voorval plaats. Een boer, die veel ongeluk ken gehad hadbegaf zich naar de markt om eene koe te koopen. Hij vond er een, die hem wel aanstond, maar de prijs was te hoog voor zijne middelen. De eigenaar der koe keek den man gedurende de onder handeling scherp in het gelaat en vroeg hem, toen hij den geviaagden prijs boven zijne middelen verklaarde, of bij niet K. heette. Toen de boer verklaarde, dat zoo zijn naam washernam de ander„kent ge mij niet meer ik ben Hannes, die vele jaren geleden knecht brj u is geweest." De boer vertelde, dat hij sedert voort durend met ongelukken had te worstelen gehad, en Hannes dat hij sedert 30 jaren gehuwd was; dat het hem goed ging; dat hij zich nog steeds herinnerde, hoe goed de boer hein had behandeld toen hij knecht bij hem was, en hij eindigde met hem uit erkentelijk heid daarvoer de koe ten geschenke te geven, Uit Londen wordt gemeld dat de zich noemende Rodger D. Tichborne, veelal onder den naam van „de eischer" bekend, die wegens valscke getuigenis door den staat vervolgd wordt, maar thans onder borgtocht op vrije voeten verkeert, jl. Dinsdag, naar aanleiding eener daartoe strekkende uitnoodiging van een aantal pachters der goederen van Tichborne en van zeer vele inwoners van het naburige dorp Ailres- ford, met den heer Guilford Onslow, een zijner borgen, en een lid van het lagerhuis een officieel bezoek aan dat dorp heeft gebracht, alwaar hij met uitbundige vreugde is ontvangen. Zelfs zijn de vier schimmels, welke zijn rijtuig trokken, afgespannen en heeft de volksmenigte dat rijtuig naar het voorplein van het logement getrokken, alwaar de heer Onslow en „de eischer," ten aanhoore van omstreeks 2000 personen, toespraken gehouden hebbenwaarin het goed recht van „den eischer" is «bepleit en de bevolking der streek voor hare deelneming dank gezegd; die toespraken werden herhaaldelijk met groote geestdrift toegejuicht. De heer Onslow deelde o. a. mede, dat het „verdedi gingsfonds," ofschoon nog ontoereikend, toch reeds tot een goede som was geklommen. Dergelijke uitnoodi- gingen zijn „den eischer" cok uit Birmingham, Bris tol, Southampton, Bradford en uit een aantal klei nere steden gedaan, en hij-, dacht daaraan te voldoen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Eergisteren heeft te Neuzen, vanwege de genie, de aanbesteding p'aats gehad van het onderhouden van de uitwateringswerkenbehoorende tot het kanaal van Neuzenin deze provinciegedurende drie jaren. Dit werk is aangenomen door den heer Joh. van Kolk al daar, voor 1199 per jaar. De begrooting beliep f 1450 per jaar. THERMOMETERSTAND. 17 Mei 's av. 11 u. 52 gr. 18 'smorg. 7 u. 52 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 6 u. 54 gr. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zittingen van Vrijdag 17 Mei. De voorzitter deed mededeeling van de benoeming der voorzitters en ondervoorzitters van de afdeelingen en van de leden der commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag, zijnde de heeren: Yos de V/aal, Cremers, Hein en van Aylva van Pallandt. Die commissie had haar ontwerp reeds doen druk ken en ronddeelen. De kamer besloot het onmiddellijk in de afdeelingen te gaan onderzoekeu en des avonds te 8 uren weder te vergaderen. Op dat tijdstip bracht_ de commissie haar definitief ontwerp ter tafel. In afwijking van het voorstel des voorzitters om Zaterdag te 10' uren de discussie te doen plaats hebben, wordt, overeenkomstig het verlan gen der heeren Messchert van Vollenhovcn en Smit tot dadelijke behandeling besloten. De heeren Messchert van Vollenhoven, Cremers en Smit voerden kortelijk het woord: een wijziging van redactie door eerstge- noemden voorgesteld wordt met 23 tegen 3 stemmen verworpen; en het adres (zie hieronder) wordt hierop eenparig aangenomen. Het zal aan den koning worden aangeboden door de leden der commissie van redactie, de heeren Raluisen en Viruly, met den voorzitter. De vergadering is daarna op reces gescheiden. Het adres luidt aldus: „Sire! „De eerste kamer der staten-geueraal heeft met inuig leedgevoel kennis genomen van de boodschap, waarbij uwe majesteit aan baar heeft medegedeeld het overlij den van hare koninklijke hoogheid mevrouw de prin ses Hendrik der Nederlanden, geboren hertogin van Saksen-W eimar-Eisenach. „Steeds het levendigste belang stollende in het lief en leed dat het koninklijk huis ondervindt, betuigen wij eerbiedig aan uwe majesteit onze deelneming in de smart, waarmede dit treurig verlies het gemoed ver vult van uwe majesteit, van de leden van uw door luchtig huis en vooral van uwen beminden broeder prins Hendrik der Nederlanden. „Iïct Nederlandsche volk neemt deel in dezen rouw. Het waardeerde met ons de voortreffelijke hoedanig heden, waardoor dc beminnelijke vorstin zich onder scheidde, wier verlies algemeen wordt betreurd. „Het is onze oprechte wcnsch, sire! dat uwe majes teit en het vorstelijk huis, bij dezen zoo spoedig her haalden rouw, troost mogen vinden in de algemeene deelneming en de kracht behouden die noodig is om in Gods wil, ook te midden van deze zware beproe ving, met vertrouwen te berusten." GEMEENTERAAD VAN ZESRIKZEE. In de gisteren gehouden zitting is weder in stemming gebracht de vraag of de raad zal besluiten tot de ver dere demping der Oude haven tot aan de tweede houten binnenbrug, waaromtrent in de vorige vergade ring de stemmen staakten. Met 7 tegen 6 stemmen is thans tot die verdere demping besloten. Vóór hebben gestemd de heeren T. Mulock Houwervan der Vliet van der Grijp, Zuurdeeg, Mcolenburgh, Moens en dc Jonge. Tegen stemden de heeren Fokker, van Dongen Labrijn, Scborer, lvoole en de voorzitter. Hierna ontstond eene langdurige discussie over de wijze van uitvoering van dat besluit, waarvan het re sultaat was, dat op voorstel van den heerMoolenburgh met 7 tegen 6 stemmen is besloten aan burgemeester en wethouders op te dragen, om betrekkelijk deze zaak met. den aannemer in onderhandeling te treden. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche dagbladen brengen heden nadere ophel deringen over de zitting der nationale vergadering van Donderdag. Naar aanleiding van een vraag van den heer Dahirel, of de generaals die leden der nationale vergadering zijn, tot het zittingnemen in den krijgs raad geroepen konden worden, werd een amendement door den heer Baragnon voorgesteld, hetwelk de mili taire leden der kamer onbevoegd verklaarde. Dit amen dement lokte een levendig debat uit, waaraan ook door de aanwezige militairen in verschillenden zin deelgeno men werd. Generaal Ducrot b. v. beweerde dat de minister van oorlog een lid der nationale vergadering niet dwingen kon om zitting in een'krijgsraad tenemen, en hij daarom zijn mandaat als afgevaardigde niet zou ophouden te vervullen, terwijl generaal Chanzy daaren tegen zich tegen het amendement verklaarde. De rap porteur der wet, de heer Keiler, bestreed het amende ment en deed niet onduidelijk uitkomen, dat de ijver van enkele militaire leden voor het amendement groo- tendeels voortsproot uit persoonlijk belang, om van den pijnlijken plicht, die de wet aan alle militairen oplegt, ontheven te worden. De hertog van Aumale heeft daarop de tribune beklommen om tegen de bedekte beschuldiging van den lieer Keiler te protesteeren en zich bereid te verklaren, om alle militaire plichten, hoe pijnlijk die ook zijn mochten, te vervullen. Natuurlijk werden zijne woorden door de talrijke vrienden van hot huis Orleans toegejuicht. Feitelijk had die verkla ring echter zeer weinig te beten kenen. In plaats van aan do beschuldiging van den heer Keiler eenige kracht te ontnemen, bewees Aumale juist dat hij goed gezien had. liet persoonlijk belang van generaal Ducrot, als divisie-generaal in actieven dienst, brengt natuurlijk mede om niet gedwongen te worden recht te spreken

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2