öuitcnlanix de kapitein H. Tissot van Patot, van het 12e bataljon infanterie, zullende hij als zoodanig bij zijn wapen wor den gevoerd a la suite; infanterie, bij het 6° bataljon, de kapitein J. P. Smagge; bij het. 11 bataljon, de kapi tein T. M. Verspijck, beiden onlangs uit Nederland kier te lande van verlof teruggekeerd. departement der marine. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de eerste machinist bij de gouvernementsmarine F. Philips. Benoemd: tot marine-magazijnmeester teSoerabaija, de ambtenaar op nonactiviteit II. Bloemink; tot ma chinist bij de gouvernements-marine, de 2e machinist bij die marine H. van Zanten. Ingetrokken: de detacheering bij het departement der marine in Nederlandscli Indië, van den inspecteur van administratie A. C. Ruighart, als chef der derde afdeeling. Gedetacheerd: bij het departement der marine in Nederlandscli Indië de inspecteur van administratie II. S. Bosschart, en hem op te dragen de betrekking van chef der derde afdeeling van dat departement. Gesteld: op nonactiviteit, voor oubepaalden tijd, de kapitein ter zee bij het Indisch sedentaire zeewezen, directeur van het marine-etablissement, te Soerabaija, J. M. Kuyp. Benoemd: bij den dienst der kustvcrlichting in Nederlandscli Indië, tot liehtopzichter 3<> klasse, de lc ge zagvoerder J. W. Ivroesen en de adsprirant-licktopz ich- ter J. H. L. de Vrijer; tot len gezagvoerder, de 2° ge zagvoerder, P. Schram. {Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag is te Delft door de com missie voor de feestelijkheden, op 1 en 2 April jl. aldaar gehouden, in tegenwoordigheid van twee wethouders en den gemeentesecretaris, de zilveren lauwerkrans die op het praalgraf van prins "Willem I was neergelegd, ingevolge machtiging van den koning, daaraan beves tigd. De krans is gehecht aan den veldheersstaf in de rechterhand van het zittende beeld van den prins. Te Leeuwarden hebben 25 bakkersknechts het werk gestaaktuithoofde van de weinige belangstelling der patroons om met hen in overleg te treden over de bepaling der werkuren en loonen. Een vreemdeling te Aken heeft in den winkel van een juwelier aldaar voor ruim een millioen thaler aan ruwe diamanten uit Zuid-Afrika te koop gesteld. Z. M. de koning heeft op voordracht van de door hem benoemde commissie, aan den heer P. van dei- Velden te Rotterdam het jaargeld verleend, bepaald bij art. 1 van het programmabetreffende het toekennen van koninklijke subsidicn aan jeugdige kunstoefenaren, en aan de hoeren M. Heijl, E. Alex. Hilverdink, F. W. Zurcher en W. Steelink jr. te AmsterdamCarl F. Sierig, L. F. II. ApolM, Boks, J. C. K. Klinkenberg en Th. Mesker te 'sGravenhageJ. H. Doeleman, H. J. Melis, G. Pietersen en J. H. Weitkamp te Rotterdam Alb. Neu- huijs en W. Hoevenaar jr. te Utrecht en Th. de Boek te Delft eene toelagevolgens art. 11 van dat programma. De directie der Zuid-Hollandsche stoombootmaat schappij heeft tegen ultimo Juli a. opzegging gedaan van het contract voor het vervoer van brieven enz. van Rotterdam naar Brielle en tusschenliggende plaatsen. Men vreest, dat het vervoer nu voortaan nog meer te wenschen zal overlaten dan tot dusver. Ten vervolge op het gisteren medegedeelde omtrent ontworpen Noordpool-expedities ontleenen wij aan Het Vaderland nog het volgende: „Ook Frankrijk is in dit opzicht wakker, daar een zekere Gustave Ambert een circulaire heeft verspreid, waarin hij zijn plan meedeelt om een tocht te doen in dezelfde richting als de expe ditie van Payer-Weyprecht. Deze expeditiedie in April uit Havre zou zeilen, heeft ten doel alleen wetenschap pelijke, maar ook practische resultaten, het aanwinnen van nieuwe landende ontdekking van nieuwe visch- gronden enz. Een ander Franschman doet het voor stel per ballon naar de Noordpool te gaan; hij heeft echter nog geen middel ontdekt om met de tijding zijner ontdekking terug te komen, ingeval zijn gas ontsnapt, daar het zeer te betwijfelen valt of hij zoo ver in het noorden zich van een nieuwen voorraad zal kunnen voorzien. De Amerikaansche expeditie, on der leiding van de heeren Hall en Bessels, zal van de zijde van Amerika uitgaan en trachten de pool in den loop van dezen zomer te bereiken. Reeds is de tijding ontvangen, dat zij den len Maart te Disco in Groenland was om haar vaartuig de Polaris te doen repareerendat in het begin van Februariop omtrent 1000 mijlen noordwestelijk van Disco, door drijiijs een lek had bekomen. Kapitein Koldewey, de aanvoer der van de vorige Duitsche expeditie, heeft ook plan op een wetenschappelijke reis, die echter in Duitschland weinig belangstelling wekt, daar aller sympathie en geldelijke ondersteuning geschonken wordt aan de gelukkige Oostenrijksche reizigers van het vorige jaar, de heeren Payer en Weyprecht, die .en dat is van den grootsten invloed daarenboven door dr. Petermann gesteund worden. Alzoo is de groote internationale wedstrijd, wie do eer zal hebben het eerst de Noordpool te bereiken weder in ernst begonnen, en is ongetwijfeld Amerika, wat den tijd betreft, de andere volken vooruit. En Nederland, dat nog roem draagt op het stout bedrijf van een Ba ren ds en Heemskerk voor bijna twee eeuwen, wordt in de lijst dier wedijverende natiën geheel gemist en schittert ook thans weder door zijn afwezigheid!" THERMOMETERSTAND. 15 Mei 's av. 11 u. 49 gr. 16 'smorg.7u.50gr. 'smidd.lu.(>2gr.'sav. 6u.GOgr. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. In de gisteren gehouden zitting is onder anderen be handeld een verzoek van jonkheer m<\ G. L. Scliorer en den heer J. Verdoomvoorzitter en secretaris dei- feestcommissie voor de in Juli a. te Zierikzee te houden feestviering ter herdenking van het BOOjarig bestaan van Nederland's onafhankelijkheidwelk verzoekschrift strekt om eene subsidie uit de gemeentekas voor dat feest te bekomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders is na discussie besloten, eene toelage van 500 te vcrleenen. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling dat de grasmaaiing van het geëffend Zuidzeiketerrein voor liet geheele jaar 1872 in het openbaar is verpacht aan G. Vingerhoed voor f 32. Door de commissie ad hoc is rapport uitgebracht om trent de rekening van liet pensioen- en weduwenfonds van gemeentebeambten over 1871. De conclusie daar van strekte tot goedkeuring der rekening in ontvang op f 453.94, in uitgaaf op f420.53, goed slot f 33.41, Aldus wordt besloten. Overeenkomstig het advies der commissie ad hoe wordt aangenomen een voorstel van burgemeester en wethou ders tot wijziging van de verordening van de plaatse lijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, strekkende om het getal leden van gezegde commissie met 2 te vermeerderen en mitsdien te brengen op 7, en in overeenstemming daarmede den tijd van zitting te brengen van 5 op 7 jaren. Namens de commissie ad hoe bracht de heer Moens verslag uit omtrent het voorstel van burgemeester en wethouders tot opheffing der 2e openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. De com missie adviseert om niet te besluiten overeenkomstig het advies van burgemeester en wethouders, en alzoo be doelde school niet op te heffen, maar aan burgemeester en wethouders op te dragen omtrent het wijzigen van de inrichting dier school zoodanige voorstellen ter tafel te brengen, als zij, in overleg met de plaatselijke school commissie en den schoolopziener, zullen geraden achten. Op voorstel des voorzitters is besloten dit rapport voor de leden ter inzage te leggen en in een volgende vergadering in behandeling te nemen. De heer de Jonge, voorzitter der commissie van fabricage, deelde mede dat hij met den aannemer van het dempen der Oude haven enz. een onderhoud heeft gehad betrekkelijk de verdere demping der Onde haven enz. en dat de kosten dier verdere demping tot aan de tweede houten binuenbrug aldaar waren geraamd op f 10,500, en tot de Sleepkade op 15,900, terwijl de gemeente, behalve die sommen, nog zou moeten leveren 4000 kub. meter droogen grond. De voorzitter gaf te kennen dat burgemeester en wethouders geene aanleiding hebben gevonden om hier omtrent een voorstel te doen. Na zeer langdurige discussiën werd in omvraag ge bracht: of de raad zal besluiten tot eene verdere dem ping der Oude haven tot aan de Sleepkade? Dit wordt met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren de JongeLabrijn en Cau. Hierna komt in omvraagof de raad zal besluiten tot eene verdere demping dier Oude haven tot aan de tweede houden binnenbrug? Hieromtrent staakten de stemmen. Vóór hebben gestemd de heeren Mulock Houwer, van der Grijp, van der Vliet, Zuurdeeg, Moolenburgh en Moen's. Tegen stemden de heeren de Jonge, Fokker, van Dongen, Scliorer, Labrijn en Cau. De beslissing is alzoo tot eene volgende vergadering aangehouden. AIiGEMEEN OVERZICHT. In the New-York Tribune van gisteren is de tekst opgenomen van het suppletoire artikel op het tractaat van Washington zooals het door Engeland is voorgesteld. Deze tekst stemt geheel overeen met het in Londen ver breide gerucht, dat gisteren door ons medegedeeld is. Beide partijen voegen bij de in het tractaat overeenge komen regelen van internationaal recht de bepaling, dat bij schending van neutraliteit het recht der beleedigde partij om schadevergoeding te eischen zich alleen uit strekt tot de direct en niet tot de indirect geleden schade. Wordt deze nieuwe regel aangenomendan zal Amerika in overeenstemming daarmede zijn eischen we gens indirecte schade intrekken. Aan de authenticiteit dezer mededeeling valt thans nau welijks meer te twijfelen. De vraag is nu alleen welke kansen voor het tot stand komen dezer supplement-over- eenkomst bestaan. Aan de Engelsche goedkeuring valt natuurlijk niet te twijfelen, want niet alleen ging het voorstel van Engeland uit, maar tevens behelst het langs een omwog volkomen hetzelfde als hetgeen (je Engelsche regeering reeds sedert maanden van Amerika verlangde. Zoowel uit Philadelphia als uit New-York verneemt men dat president Grant en de commissie voor buitcnlandsche zaken uit den senaat zich voor de aan neming van het voorstel verklaard hebben, maar dat de regeering nog niet zeker is van de meerderheid van 2/3 der stemmen in den senaat, welke volgens de constitutie voor de ratificatie van het tractaat vercisckt wordt. Die meerderheid zou het Amerikaansche gou vernement moeilijk bijeenbrengenwanneer niet de aan staande presidentsverkiezing aan generaal Grant onver wachts hulp verleende. Zooals men weet, zijn de republikeinen onderling ver deeld en heeft de grootste helft, de tegenstanders van Grant, den bekwamcu directeur van the Tribune IIo- raee Greeley tot candidaat gesteld. Zonder de hulp van andero partijen zullen waarschijnlijk geen der beide fractiën hunnen candidaat kunnen doen zegevieren en zal de candidaat der democraten ten slotte de meeste stem men verkrijgen. De aanhangers van Greeley, die zeker niet op de hulp der democraten kunnen rekenen, zien dus elders naar een krachtigen steun uit. Zij meenen dit doel niet beter te kunnen bereiken dan wanneer zij alle ontevredenen om zich scharendie Grant en zijne regeering beschuldigendat zij in de betrekkingen der Vereenigde staten met het buitenland, en vooral met En geland de eer en de waardigheid der natie, met voeten getreden hebhen. De democraten nu dringen aan op de intrekking der eischen wegens indirecte schade, waar toe Grant persoonlijk van den aanvang af zeer geneigd was; welnu, reden genoeg voor de Gieeley-republikei- ncn (om hen eens zoo te noemen) om zich tegen die intrekking te verzetten. Daardoor krijgen zij niet alleen die personen op hunne hand, die in beginsel de eischen der indirecte schade af keur den, maarthans eene intrekking in strijd met do waardigheid der Amerikaansche natie achten, doch tevens verzekeren zij zich daardoor den steun der zeer groote partij in Amerika die de misluk king van het tractaat van Washington niet ongaarne zou zienomdat zij het voor Amerika niet ondienstig acht, dat het steeds eene klacht of eene bedreiging ge reed heeft waarmede Engeland in al zijne handelingen belemmeid kan worden. Blijkens de beschouwingen die the New-York Tri bune gisteren aan de mededeeling van het suppletoire artikel vastknoopt, heeft deze fractie der republikeinen de boven ontwikkelde tactiek aangenomen. Het blad spreekt een scherp oordeel over het Engelsche voorstel uit en noemt het eene beleediging voor de Amerikaan sche natie, wanneer het door de regeering aangenomen werd. Het blad moge verzekeren dat Greeley zich tot de presidentsverkiezing uit de directie teruggetrokken heeft, dit zal niet verhinderen dat men de raeening van the Tribune als die van den candidaat zjtl blijven beschouwen. En wanneer van die zijde de pressie op de regeering toeneemt om het voorstel van Engeland te verwerpen, dan kan dit alleen ten gevolge hebben dat Grant eindigt met de Amerikaansche eischen wegens indirecte schade in te trekken. De kansen op eene minnelijke schikking tusschen Amerika en Engeland staan derhalve gunstiger dan men in de vorige week kon verwachten. Te ontkennen is het echter niet, dat het eigenlijk dien naam niet verdient, want dat Amerika, wanneer het Engelsche voorstel aangenomen wordt, feitelijk niet- in schikking treedt, maar onvoor waardelijk toegeeft aan het verlangen der Engel sche regeering. Doch welken naam men ook daaraan geve, geheel Europa zal er bij winnen wanneer dit geschil tusschen Amerika en Engeland zal bijgelegd zijn. In strijd met de voorloopig vastgestelde volgorde der werkzaamheden heeft de Fransche nationale vergadering het wetsvoorstel van'den Parijschen afgevaardigde Tolain tot afschaffing van art. 291 tot 294 van den Code pénal en van de wet van 10 April 1834 betreffende het recht van vcreeniging terstond na de aanneming van het Fransch-Duitsche post-tractaat in eerste lezing in behan deling genomen. Dit voorstel is door de commissie ad hoe zoodanig gewijzigddat het bijna het tegenover gestelde bepaalt dan de voorsteller bedoelde. Volkomene vrijheid van vereeniging en vergadering is trouwens moeilijk te verwachten van deze nationale vergadering, die eene repressieve wet tegen de Internationale en andere dergelijke genootschappen aannam. In de Italiaansche tweede kamer zijn Dinsdag even als in den Duitschen rijksdag de debatten over de begrooting van het departement van buitcnlandsche zaken aangevangen. De discussie liep voornamelijk over de betrekkingen met de andere Europeesche staten, vooral ten opzichte van de verhouding van het koninkrijk Italië tot den paus. De minister Visconti-Yenosta ver dedigde de politiek der regeering en verzekerde dat zoowel de katholieke als de niet-katholieke staten de gematigde houding van de Italiaansche regeering tegen over het hoofd der katholieke kerk erkenden. In ant woord op het verzoek van den heer Carutti om ophel dering over de beleedigingenwaaraan de koning in den Belgischen senaat heeft blootgestaan, gaf de minister

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2