MIDDELBURGSCHE COURANT. r U6. Donderdag 1872. 16 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm.., franco, is ƒ3.50. Middelburg 15 Mei. Z. M. de koning heeft gisteren namiddag tengehoore ontvangen den opperstalmeester en generaal-raajoor a. ia. suite bij Z. K. IL den groothertog van Saksen-Wei mar-Eisenach, baron d'Egloftstein. De S taats-courant van heden bevat de voorwaarden van concessie, aan de heeren J. B Snellen, te Moor drecht, en J. Willink, te Winterswijk, verleend voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zutfen langs Winterswijk naar de Pruisische grenzen, in de richting van Borken. Tot gewone leden van het Historisch genootschap te Utrecht zijn benoemd en hebben die benoeming aange nomen de heeren: dr. L. J. Morell, mr. Melvil baron van Lijnden en nv. J. J. Uytwerf Sterling, te Utrecht; d*: J. ten Brink en d"\ F. C. D. Wïjnmalente s' Graven- hage; m1'. W. B. S. Boeles, te Assen; M. Kesteloo, te Domburgm' C. A. Nairacte Barneveldmr. G. van Tienhoven, te Amsterdam; mr. J. J. Smits, te Raalte, en mr. P. A. Ramaerte Winschoten. (67r» dagbl.) Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 7 dezer hebben onder het personeel der staatsspoorwe gen weder eenige be vorderingen in rang, bezoldiging en toelage plaats gehad. Tevens worden binnen kort onderscheidene verplaat singen ook uit het buitenland, naar de groote werken van Amsterdam en Botterdam verwacht. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereti ekenen, Vergunning verleend aan D. Maar schalk, gepensioneerd kolonel-titulair der genie van het leger in Nederlandsch Indië, voorzitter van het comité van bestuur der Nederlandsch-Indisehc spoorwegmaat schappij tot het aannemen van het hoogste eereteeken genaamd Nibha Bhorn, hem door Z. M. den eersten konmg van Siam geschonken. congressen. Benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regcering bij het in Juli a. te Londen te houden internationaal congres over de voorko ning en beteugeling der misdrijven jonkheer mr. B. J. Ploos van Am8tel, rechter in de arronoissements-rechtbank tel Amsterdam, lid en secretaris der commissie van administratie over de gevangenissen aldaar, en mr. M. S. Po's, advocaat en auditeur-militair te 'sGravenhage lid der staatscommissie tot samenstelling van een nieuw wetboek van strafrecht. gevangenissen. Eervol onislag verleend, met in gang van 1 Juni a.aan J. Z. J. Cieutz Lechleitner als kommandant der gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, en benoemd, met ingang van 1 Juni a., tot kommandant van de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's Ilertogcnbosch G. Yalette de Knoop., directeur van hot burgerlijk en militair huis van verzekering aldaar. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Nederduitschc hervormde gemeente te Goes heelt gisteren, uit het in ons nomiuor van 2 dezer medegedeelde drietal met 34 van. de 39 uitge brachte stemmen tot predikant beroepen den heer W. Vliegenthait, te Vreeland. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid 1* klasse W. Dammann/ la&tst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost Indië, en wegens langdurig verblijf aldaar den 29 April jl.i in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op nonaetivit'. it gesteld. KOLONIËN. Heden is alhier do mail uit Oost Indië aangekomen met berichten van 22 Maart tot 1 April. Wegens een tijdelijk oponthoud van de stoomboot Hooghly, -waar mede zij den len April verzonden werd, is zij tien dagen langer dan den bestemden tijd onderweg geweest. Aan bet mail-overzicht van de Javabode ontleenen wij het volgende: „De adsistent-resident voor de politie alhier, mr. baron Taets van Amerongen, is tot herstel van gezondheid ijlings naar Europa moeten vertrekken. Het besluit daartoe is zoo snel opgekomendat tot heden nog geene voordracht omtrent een plaatsvervanger kon worden ingediend. „Twee adsistent-residenten die van Berbek (Ke- diri) en die van Kraksaiin (Probolingo), zijn eervol, maar ongevraagdmet behoud van recht op pensioen uit '8 lands dienst ontslagen. „In plaits van mr. Yssel de Schepper is tot chef der aldeeling statistiek van de algemeene secretarie benoemd mr. W. B. Bergsmathans president van den landraad te Mo dj oker to. „Het gewestelijk bestuur van Samarang heeft ten be hoeve der noodlijdende bevolking in Demak tijdig eene hoeveelheid rijst ontboden. „Het gerucht wildat de te Samarang gekazerneerde troepen binnenkortmet uitzondering van slechts twee compagniëa, naar eene gezonder luchtstreek zullen wor den overgebracht. „Uit berichten van Borneo in de Javasche courant van 26 Maart leest men, dat het stoomschip Suriname, van de Nederlandsche maiine, in den mond der Berouw- rivier eene looversvloot van nagenoeg 50 goed gewa pende prauwen ontdekt heeft. „Het stoomschip Bro^io zal, mét de daartoe behoo- rende ketels en werktuigenin de eerste helft van April te Soerabaija publiek vqrkocht worden. „Het eerste Indisch- landbouweongreshetwelk volgens eene vroegere aankondiging zou plaats hebben in April, is wegens de mindere geschiktheid van dat tijdstip uitgesteld tot het begin van October. „Op het verzoek om gratie van den ter dood veroor deelden Varkevisser is, voor zoover men weet, nog geene beslissing gevallen." De Locomotief behelst het volgend bericht uit Djokja „De radhen Ajoe Dhojopoornommomeer bekend onder den naam van radhen Ajoe Sepoog, die Z. H. den sultan van Djokjo derden, allen nog levende, kinderen schonk, zal den 25"" dezer tot den rang van wettige echtgenoot met den titel van Ratoe sultan verheven worden. Daar de eerste echtgenoot van Z. H. den sultan reeds ongeveer 48 jaren oud is en nog geen enkelen mannelijken nakomeling bezit, zal waarschijn lijk de oudste zoon- van de Ratoo sultan tot troons- opvolder worden aangesteld met den naam van Pange- ran Adhipathi Haiio Mangkoenegorohingkang Soe- dikbho Rodjosoetro Ndinokro Ing Mataram. Die prins, die thans Pangeran Hangabeghie wordt genoemd en den titel draagt van kolonel-adjudant van zijne exc. den gouverneur-generaal, is een vriend der Europeanen; zijn verheffing zal een einde maken aan alle intriges ot woelingen omtrent de opvolging van Djokja's tegen- woordigen sultan." De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Ontslagen: uit 'slands dienst, de deurwaarder bij den landdraad der stad en voorsteden van 'Batavia P. C. M. van Abkonde; eervol, uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de griffier bij de landraden te; Toeloengmgong e.i Trengalek H. Bout; op verzoek, eervol, wegens ziekte, als buitengewoon substituut-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Sidoardjo II. J. VValsarie. Benoemd: tot adsistent-resident van Koeto-ardjo, de adsistent-resident van Ambal H. van Arastel; tot tweeden substituut-griffier bij den raad van justitie te Batavia, de derde substituut-griffier bij dien raad A. W. C. Verwey; tot griffier bij de landraden teTóe- loeng-agong en Trengalek', de abmtenaar op wachtgeld F. C. D. Dutrieux; tot tweeden commies bij den ontvkn- ger der in- en uitvoerrechten te1 Batavih, do 'commies- boekhouder bij den ontvanger'der in- en uitvoerrechten te Pasoeroean J. C. Meijer; tot commies-boekhouder bij den ontvanger der in- en uitvoerrechten te Pasoeroean, de ambtenaar op wachtgeld A. G. P. van Raemdonck. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den luitenant-kolonel der genie J. Schiifer. Bevorderd: bij het wapen der genie, tot luitenatit- koloneldo majoor J. P. Ermeling; tot majoor, de kapi tein M. C. van Daalen Wetters; tot kapitein, de eerste luitenant E. B. Kielstra. Geplaatst: infanterie, bij het 6e bataljon, alsadju- dant, de le luitenant H. W. F. Tramburg, van het bataljon; bij het subsisten ten ka der te Batavia, de le luitenant J. F. L. Schneideronlangs uit Nederland van verlof teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij het 2a bataljon de le luitenant P. van Kakum, van de garnizoens-com- pagnie van Bantam; bij het 12e bataljon, de kapitein J. A. Quack; bij het 15° bataljon, de le luitenant J. II. A. IJssel de Schepperbeiden van het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden; bij het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de le luitenant P. J. Vos, van het 15* bataljonbij bet garnizoens-bataijon der Westeraf- deeling van Borneo, de kapitein P. van Driramelen, van het 9* bataljonals instructeur bij de militaire school te Meester-Cornelisde 2' luitenant W. A. Schneider, van het 9tf bataljon, zullende hij als zoodanig bij zijn wapen worden gevoerd a li suite. departement der marine. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 'slands dienst, de hoofdingenieur bij het vak van scheepsbouw, eerstaanwezend ingenieur bij het marine-etablissement te Soerabaija, II. M. F. van Cleef; eervol, uit'slands dieust, wegens lichaamsge brek, met behoud van recht op pensioen, de eerste machinist bij de gouvernements marine G. J. M. Butteling. GEMENGDE BERICHTEN. De hoofdcommissie voor de oprichting van het monument te Heiligerlee heeft bericht ontvangen, dat de koning genoegen neemt met het besluit der commissie om de onthulling van het monument voor onbepaalden tijd uit te stellen. Te Enkhuizen zal Dinsdag, Woensdag en Donder dag der volgende week feest gevierd worden ter her denking van Enkhuizen's overgang van de Spaansche zijde tot die van den prins van Oranje in 1572. Het feest zal bestaan in muziekuitvoeringen, een historisch- alltgoriscben optocht, volksspelen enz. Bij de aldeeling Woerden der Hollandsche maat schappij van landbouw bestaat het plan tot het organi- seeren van eene verloting, ten bedrage van 7000 loten a f 1 per lot, waarvan de hoofdprijs zal bestaan in eene hofstede met complceteu inventaris. Uit het openbaar gemaakte verslag van het Vondels park te Amsterdam blijkt, dat met goedkeuring van den gemeenteraad aldaar besloten is, eene nieuwe straat door en langs het park aan te leggen, waarvoor de weg reeds gemaakt wordt en bouwterreinen verkocht zijn. De heer Zocher heeft een begin gemaakt met de ver grooting van het park, dat in het voorjaar van 1873 ruim 7 hectaren meer zal tellen dan thans, nu het 16 hec taren beslaat. De kosten van dien aanleg, ad 125,000, zullen door de opbreng3t van bouwterrein worden ge dekt. De geheele voltooiingd. i. aansluiting aan den Amstelveenscben weg, moet, wegens gebrek aan fondsen, nog worden uitgesteld. De firma Joh. M. Verschure en zoon, boterhande- laArs te Rotterdam, deelen per advertentie in de Schoon- hovensche courant van 5 Mei jl. mede, dat zij een partij boter ontvingen, afgezonden door den commissie-kooper J. d. B. te Araeide, waarbij het bleek, dat de stukken boter, wegende kilogram, van binnen bestonden uit deeg van bedorven weeke Deceraberkaas, terwijl daarom heen l.j hectogram boter gewerkt was. Met recht wijst de genoemde firma op zulk schandelijk bedrog. Is het, vragen zij, nog niét genoeg dat tegenwoordig veeltijds to- lichte stukken 'boter worden geleverd'? dat men ze opvult mét te-veel zout, of èr te veel -melkdeelenm iaat?

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1