3cctijïringcrt. werden 239,000 voor en 223,000 steramen tegen het ontwerp uitgebracht, maar de kantonale raden, die volgens de wet eveneens over de staatswetten hunne stemmen moeten uitbrengen, hebben den evenaar naai de andere zijde doen overhellen. Van de 25souvereine staatjes, waaruit Zwitserland bestaat, hebben zich 12 voor en 13 tegen de nieuwe grondwet verklaard. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Carlisten in Na- varra allen gevangen genomen en over de Fransche gren zen gejaagd zijn of de wapenen neergelegd hebben. Serrano is met zijne hoofdmacht de provincie Biscaye binnengetrokken, waar zich nog eenige benden opstan delingen ophouden, die echter, naar men verwacht, geen ernstigen tegenstand meer zullen bieden. De Carlistische bevelhebbers de RadaElio en Lerio zijn in Frankrijk gevangen genomen en in Bayonne geïn terneerd. In de zitting van den senaat heeft de minister van financiën Camacho gisteren een overzicht van de Spaan- sche financiën gegeven. Het deficit op het budget voor 1872/73 zal waarschijnlijk 114- millioen bedragen. En toch komen onder de inkomsten reeds de volgende middelen voor: eene belasting van 10 pet. op de tarie ven der spoorwegen, van 5 pet. op de binnenlandsche schuld, eene verhooging der bestaande belastingen op de successie en op den grondeigendom met 1 pet. enz. Rekent men daarbij nog een vlottende schuld van 538 millioeii, en eindelijk, last notieast, een wetsvoorstel tot heffing van een recht op de buitcnlandsche schuld, dan kan men zich een denkbeeld vormen van den schitterenden toestand der Spaansche financiën. Het Duitsche rijk en de jezuïeten. Morgen, Woensdag, zal in den Dnitschen rijksdag het debat over de jezuïeten adressen plaats hebben. Zooals wij voor eenige dagen reeds mededeelden, heeft de commissie het voorstel van den heer Gneist aangenomen. Het is echter moeilijk te zeggen of de rijksdag zich hiermede vereenigen zal. Wanneer men in het oog houdt dat wel het eerste gedeelte van het voorstel namelijk, om de regeering te verzoeken dat zij op deze quaestie bijzonder acht mocht slaan met groote meerderheid aangenomen werdmaar dat voor het tweede punt namelijk het strafbaarstellen der vestiging zonder ver gunning der regeering slechts 16 van de 28 steramen uitgebracht werden, dan schijnt het niet onmogelijk dat in den rijksdag eens de meerderheid werd, wat in de commissie de minderheid was. De hou ding der regeering zal in deze quaestie waarschijnlijk den doorslag moeten geven en van haar alleen hangt de beslissing van den rijksdag af. Wat zij ten opzichte van de jezuïeten wil, heeft zij tot dusverre nog niet duidelijk uitgesproken, slechts heeft men bij haar de zelfde neiging als bij den rijksdag waargenomen beiden willen iets tegen de jezuïeten ondernemen, maar de verantwoordelijkheid voor deze handelingen op elkan ders schouders schuiven. Wanneer de rijksregeering morgen niet weder met eene verrassing voor den dag komt eene liefhebberij van den rijkskanselier volgens zijn eigen vriendendan be staat er alle kans dat de onbillijke en nuttelooze verdrij ving en de strafrechterlijke vervolging der jezuïeten nog verschoven en misschien voor goed terzijde gesteld wor den. De houding der regeering tegenover de katholieke kerk toch is in de laatste weken zeer weifelend: de quaestie der groote excommunicatie blijft niet alleen han gende, maar de bisschoppen gaan ongestoord voort en slingeren hunne banvloeken naar de hoofden van af vallige priesters en leeken; de wet op het schooltoe zicht werd met ijver aangevat, doch halverwege blijft de regeering in de krachtige uitvoering steken; wan neer er nog sprake van toepassing dezer wet is, dan wordt dit uitgelokt door de weigering van den een of anderen geestelijke, die niet als staatsambtenaar het toezicht over de school wil uitoefenenhet échec dat dc regeering in de benoeming van den kardinaal von Ilohen- lohe leed, laat zij geheel onbeantwoord, en eindelijk,nu men algemeen verwachtte dat de tijd gekomen was, waar op het Duitsche rijk met kracht tegen den overmoed der kerkelijke partijen zou optreden, gaat de rijkskan selier voor geruimen tijd het staatstooneel verlaten. Wan neer er derhalve voor morgen geene verrassingen voor bereid zijn, kan men bijna zeker zeggen dat de zitting van den rijksdag weinig belangrijks opleveren zal en dat, wanneer al het vnorstel-Gneist aangenomen wordt, de regeering zich niet haasten zal om aan het verzoek tot het indienen van strafbepalingen tegen dc jezuïeten te voldoen. Welke redenen de regeering voor hare plot selinge inertie tegenover de vijanden van het rijk heeft, is zeer moeilijk te bepalen; zooveel is zeker dat er in dit opzicht een hemelsbreed verschil bestaat tus- schen het heden en den tijd, toen von Bismarck de wet op het schooltoezicht in de Pruisische kamers ver dedigde. Men kan wel zeggen, welke niet de redenen zijn. Boven allen twijfel is het verheven, dat von Bismarck niet uit liberaliteit en vrijheidszin zijne voornemens tegen de jezuïeten beeft laten varen en bekeerd is tot dc be ginselen van de Berlijnsche Volks-Zeitung en een groot deel der Fortschriitpartei. Op gevaar af van door de liberale bladen, die een verdrijving der jezuïeten niet in strijd achten met liberaliteit, beschuldigd te worden van medeplichtigheid aan en heulen met de vijanden van het rijk, zet het liberale Berlijnsche blad zijn strijd onvermoeid voort. In zeer ondubbelzinnige woorden verklaart het dat het de leerstellingen en de manoeu vres der jezuïeten veracht en in hunne heerschzucht en lage hartstochten een gevaar voor den staat ziet, maar desniettemin eischt het voor hunne personen ge lijke vrijheid als voor alle andere medeburgers. De partij, die dit beginsel voorstaat, is te zwak dan dat zij in deze zaak iets tot stand zou kunnen brengen, een ster ken steun heeft zij echter in eene groote partijdie in deze quaestie tot dezelfde conclusie komt, ofschoon langs geheel anderen weg. De meening dezer partij vindt men juist vertolkt in de nationaal-liberale Weser- Zeitung. Het blad herinnert aan de opheffing der jezuïeten orde door den paus. Voor het oog verdween de ge vaarlijke orde een tijdlang, maar in stilte bleef het genootschap voortbestaan, en toen de tijdsomstandig heden het toelieten, stak het genootschap het hoofd weer omhoog en kwam nog beter georganiseerd en nog werkzamer te voorschijn. Even onvruchtbaar zou de strijd tegen de jezuïeten thans wezen, wanneer men zich van diezelfde verouderde wapenen bedient. De staat zou den vorm treffen, maar de zaak zelve zou in wezen blijven. „De kern van het kwaad zoo gaat het blad voort treft men slechts, wanneer men de domheid treft, op welker lichtgeloovigheid de jezuïeten orde haar kunstig werk gebouwd heeft. Slechts wanneer het niveau van dc ontwikkeling der bevolking, en vooral van het vrouwelijk gedeelte, zooveel stijgt, dat pries terlijke bedriegerijen falen, slechts dan zal men dpn vijand kunnen overwinnen. De school is het ware, het eenige wapen van den staat, waarmede men de koppen der hydra met goed gevolg afhouwt. De macht der jezuïeten zetelt in de hersenen der kleine boeren- en burgerkinderen van katholieke confessie, daartegen moet de aanval gericht zijnwaartoe wij uit noodweer gedrongen worden, d. w. z. niet alleen de protestanten, maar alle Duitsehers die het rijk niet verlaagd willen zien tot eene provincie van Waalsche tyrannen." Deze beschouwing is volkomen waar, maar ook wanneer tegen de verdrijving en de vervolging der jezuïeten niet deze of andere redtnen van opportuniteit konden aangevoerd wordendan nog zou Duitscliland niet tot dien uiter sten maatregel zijn toevlucht mogen nemen, omdat recht en billijkheid dien verbieden. Yaria uit liet buitenland. Frankrijk. Den 91,11 Juni zijn de kiezers van Corsica en van de departementen duNord, delaSomme en de l'Yonne opgeroepen tot het verkiezen van een afgevaardigde voor de nationale vergadering. Le Droit meldt, dat de brigade-generaal de Rivière belast is met dc instructie van de zaak-Bazaiue. Men zegt, dat hij het dossier stukken over het proces van den maarschalk Ney aangevraagd heeft, die, zooals men weet, in 1815 zijn „verraad" met den kogel boette. Te vens meldt men dat von Bismarck de vraag der ver dediging, of Pruisische officieren aan eene oproeping tot het afleggen van getuigenis gehoor zouden geven, ontkennend heeft beantwoord. Gisteren heeft Bazaine Parijs verlaten en is met zijne bagage te Versailles aan gekomen. Zondag heeft Thiers met eene commissie uit den Parijschen gemeenteraad en met zes leden der natio nale vergadering voor liet departement der Seine een lange conferentie over de quaestie der 2C0 millioen gehou den. Deze gedelegeerden hebben daar opterstond een on derhoud met den minister van binnenlandschezaken ge had en zullen heden hij den minister van financiën ontvangen worden. Engeland. De Engelsche dagbladen koesteren weder alle hoop op eene schikking der quaestie betref fende de indirecte schade. The Times b. v. zegt: „Wij kunnen verzekeren dat er reden bestaat om te geloo- ven, dat alles nog goed zal gaan." De regeering zal heden avond [gisteren] nog wel niet een formeele ver klaring kunnen afleggen, maar „in beginsel is het voorstel der regeering te Washington aangenomen." The Daily Hews en the Daily Telegraph laten zich onge veer in denzelfden geest uit. The Echo blijft zijn standpunt handhaven. „Wij hebben, zegt dit blad, geen der geruchten der laatste dagen opgenomenomdat wij nooit aan de uitvoering van het tractaat getwijfeld hebben, en wij koesteren heden niet minder hoop dan Zaterdag dat de onderhandelingen met een goed resul taat gekroond zullen worden." Het blad acht het on mogelijk, dat dc staatslieden bij de duidelijke openba ringen der publieke opinie zoowel in Amerika als in Engeland, het tractaat buiten werking zouden kunnen stellen. En als zij het deden, den kan dit aan niets anders dan aan „volslagen blindheid of krankzinnigheid" toege schreven worden. Uit Londen verneemt men, dat behalve de gr eve der timmerlieden en schrijnwerkers, de volgende zonderlinge werkstakingen in Engeland voor komen: de modistes en naaisters te Londen, de matro zen te Southampton en de politie-agenten te Plymouth. Duitschland. De metselaars en timmerlieden te Berlijn, die het Einigungsamteene commissie die belast is met het bijleggen der geschillen tusschen patroons en werklieden, erkennen, hebben gisteren den arbeid hervat. De sociaal-democraten hebben te vergeefs ge tracht het tot stand komen dezer schikking te beletten. Zij hebben daarop besloten de grève voort te zetten. In den Dnitschen bondsraad heeft Pruisen en ten slotte dc meerderheid zich in beginsel met het voorstel van Beieren en Wurtemberg betreffende de verdeeling der Fransche oorlogs-vergoeding vereenigd. Op voorstel van Pruisen is besloten om de verdeeling voor 3/4 naar den maatstaf der legersterkte en voor 1/4 naar dien der bevolking te doen plaats hebben. De Pruisische minister van justitie, de heer Leonhardt, is nog niet hersteld en zal zich dezer dagen op raad zijner genees- heeren voor zijne gezondheid naar Gastein begeven. Gisteren is in de haven van Ylissingen gekomen de Engelsche brik Brotherly love, gezagvoerder Moffet, van Engeland met kolenbestemd voor die stad. Heden is van de ree de van Veere naar zee gezeild de schooner Adriana Wilhelmina, gezagvoerder C. Rein- hout, van Middelburg in ballast naar Newcastle. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam 13 Mei. De aanvoer van Zeeuwsche Vlaamsche, Flakkeesche en Overmaassche tarwe was heden middelmatig. Puike soorten vonden in den be ginne tot 30 a 40 cents per hectoliter verhooging lang zaam plaatsing, terwijl de goede en afwijkende soorten slechts gedeeltelijk tot 20 cents verhooging opruimden. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van f 12 a f 11.50, voor de minderen van f 10.75 a 11.50, jarige puike van f 11.75 a f ,11.25 en mindere van f 10.50 a 11.25 per hectoliter. Rogge hij ruimen aan voer tot vorige prijzen verhandeld. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van f8 a f 7.60 en Noord-Bra- bantsche van 7 a 7.40 per hectoliter op. Zomergerst werd heden ruim aangeboden; puike soorten vonden tot 20 cents per hectoliter verhooging vrij goede plaatsing, terwijl mindere tot vorige prijzen slepend opruimden. Winter bij ruime aanbieding gedeeltelijk als voren te plaatsen. Voor de winter bedong men van f 5.60 a 5 en voor de zomer van 5.10 a f 4.75 per hectoliter, en per 100 kilo. Zeeuwsche zomer f S. Haver bij ruime aanbieding tot vorige prijzen verhandeld. Voor den langen besteedde men van 3.25 a f 3.75 en voor den korten van 4.25 a 3.75 per hectoliter; terwijl men voor 78/80 pond inlandschcn voer f 7.50 en 73/75 pond gcele dito 7 per 100 kilo bedong; boekweit bij rede lijken aanvoer als voren te plaatsen. Voor Noord-Bra- bantsche bedong men van f 222, f 225, f 228, en Fransche f 180, f 185 per 2100 kilo. Panrdenboonen bij ruime aanbieding tot-10 cents per hectoliter verhoo ging goed te plaatsen; harde drooge 6.50 en afwij kende tot f 6 per hectoliter; duivenboonen als voren verkocht, van f 8.25 7.90 per hectoliterwitteboonen ruim ter veil met weinig kooplust; Walchersclic f 11 a 10.75, en Zeeuwsche naar deugd van f 8.20 a f 10.50 per hectoliterhruineboonen bij kleinen aanvoer goed prijshoudend; Walchersche f 10.50 a f 11.50 en Zeeuw sche naar qualiteit van f 10.50 a f 8.50 per hectoliter; blauwe erwten bij ruimen aanvoer goed prijshoudend gebleven. Voor de kook werd /8a/" 7.60 per hectoli ter besteed. Dito mesting erwten brachten van f 7.25 a 7.40 per hectoliter op; schokkers, mooie /'Sa/8.25 en mindere van f 7.60 a f 7.75 per hectoliter. Inlandsch hennepzaad werd tot f 8.50 a 8.75 per hectoliter ver handeld; kanariezaad was schaars ter veil en kon 8 a 8.75 per hectoliter opbrengenvan mosterdzaad werd bruin van 24 a J 26 en geel van f 11 a f 14 per hectoliter geveild. Rotterdam, 14 Mei. Ter markt van heden waren aangevoerd: 922 runderen, 177 vette, 75 nuchtere kalveren, 185schapen, 191 varkens en241 biggen. Run deren 1« qual. 85, 2e qual. 70; kalveren 1® qual. 95, 2e qual. 75 cent, schapen 80 cent per kilogram. VLISSINGEN, 14 Mei. Boter /0.90 a 0.80 per kilo gram. FR.IJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 14 Mei 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. 56^ *dito dito dito .3 *dito dito dito 4 88f *Aand. Handelmaatschappij 4£ 138| dito exploitatie Ned. staatssp.120 België. *Certificaten bij Rothschild 2^-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3