delen om de verbetering onzer defensie uit te be strijden. „Dit expedient, waarbij ik een onverzettelijk persis- teeren bij het verzoek om ontslag door de ministers veronderstel, zou wel is waar de politieke verwarring niet doen ophouden, waarin de „geavanceerdheid" ons gebracht heeft, maar het zou althans de minister-crisis minder noodlottig maken voor eene allergewichtigste quaestie, die reeds voor twee jaren had behooren be slist te zijn. En mocht het tot geene oplossing van die levensquaestie leiden, dan hadde de natie twee stem mingslijsten voor oogen in plaats van een, om de hou ding barer vertegenwoordiging naar te beoordeelen." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland Th. Persant Snoep, heel- en vroedmcester te Kapelle. ministerieele departementen. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ3391 'sjaars, aan den op zijn verzoek eervol ontslagen secretaris generaal bij het departement van koloniën J. P. Feith, met ingang van 1 Juli a. hooger onderwijs. Emeritus verklaardmet ingang van 1 October a., W. Huurlinghoogleeraar in de god geleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktde 2e luite nant J. C. Masrnan van het 3e regiment infanterie. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Gouda heeft tot hulponder wijzeres van de openbare school voor jongej ut vrouwen aldaar benoemd mejufvrouw A. J. Chivat, van Zierikzee kweekeling van de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem. KOLONIËN. De gisteren hier aangekomen mail uit Oost-In dië brengt berichten die loopen van 2 tot 4 April. De mail met brieven en dagbladen van 22 Maart tot 1 April is even wel nog niet aangekomen. Het overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handels blad bevat o. a. het volgende: „Het nieuws is schaars in de laatste dagen. „De feestviering van 1 April heeft hier weinig nagalm gevonden. Alleen heeft de heer Weijhenke, het hoofd van eene particuliere instelling van enderwijs, de inwij ding van eene nieuwe gymnastiekzaal in zijn instituut daarmede in verband gebrachttengevolge waarvan ongeveer 600 personen de openbare les bijwoonden. „Den leD dezer is alhier het stoomschip Prins van Oranje van Galle aangekomen. „Het telegraafnet over Java wordt weder uitgebreid door het spannen voor rekening van den staat van eene nieuwe lijn langs den spoorweg van Samarang naar Solo en Djocdja, en van Djocdja over Soempel naar Poerworedjo. „Twee jeugdige onderwijzeressen van Samarang heb ben zeer goede aanbiedingen uit Japan ontvangen om zich daar te lande aan het hoofd van eene instelling van onderwijs voor de vrouwelijke jeugd testellen. Zij zullen eerlang naar Japan vertrekken. „De Japansche courant van 2 dezer bevat een nieuw tarief van justitiekosten en salarissen bij de landraden op Java en Madura, alsmede de verklaring, dat de overeenkomst van 16 Juni 1856 met Pruisen gesloten op de consuls van het Duitsche rijk in onze koloniën van toepassing is. Den 7t'° Mei a. zal weder eene inschrijving plaats hebben voor een half millioen gulden aan gouvernements- wissels. „Tot adsistent-resident van Benkoelen is benoemd de beer H. C. Humme. „De heer O. van Rees vertrekt in deze maand naar Nederland, zoodat eene plaats in den raad van Indië openkomt. In de Soerabaijasche courant leest men: „Wij vernemen dat met het op 27 Maart vertrokken stoomschip Soerabaija is medegegaan een detachement mariniers, en het plan bestaat, in vereeniging met Zr. Ms. stoomschepen Suriname en Aart van Nes, van Banjer- masin naar Bornau koers te zetten, om den sultan van dat gewest rekenschap te vragen van de veelvuldige zeerooverijenin de laatste dagen plaats gehad in het vaarwater onder zijn gebied. Daarmede zou in verband staan het aanhouden te Banjermasin van de hier ver wachte 3e compagnie van het 13e bataljon infanterie. Genoemde sultan is gedecoreerd, wegens vroegere den lande bewezen diensten; in hoeverre hij schuldig is aan plichtverzuim zal de tijd moeten leeren." Een particulier bericht uit Banjermasin houdt in, dat de steenkolenmijn te Pengarang is ingestort, ge lukkig zonder ongevallen te veroorzaken. Men rekent uit het overgebleven gedeelte gang nog ongeveer 600 ton kolen te krijgenwaarna de verdere productie dier mijn wachten moettotdat de nieuwe put gereed is. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Naar ik verneem wordt een onderzoek ingesteld naar de ver moedelijke oorzaak van den dood van een jongeling, die in de vorige week alhier is overleden. Deze jon geling, werkzaam geweest zijnde aan het werk buiten deze stad schijnt aldaar mishandeld te zijn voor een door hem gepleegd verzuim. Volgens gerucht zou deze strafoefening de aanleiding zijn geweest tot de ziekte en den dood des overledenen. Het lijk, dat reeds begra ven was, is nader geschouwd." In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag heeft eene vrouw te Goes zich willen verdrinken, naar men ver moedt wegens huiselijk verdriet. Zij was in de vest gesprongen, doch werd eenige oogenblikken later ont dekt, uit het water gehaald en, door geneeskundige hulp bijgestaan, uit haar bewusteloozen toestand bijge bracht. Gisteren morgen i3 zij evenwel overleden. In de jl. Zaterdag avond te 's Gravenliage gehou den jaarlijksche vergadering der vereeniging ter bescher ming van dieren werden onder anderen geldelijke beloo ningen uitgereikt aan hen die zich in het afgeloopen jaar door mededoogen en liefderijkheid tegenover dieren hebben onderscheiden. Het Vaderland meldt hieromtrent bet volgende: „Politie-agenten maakten onder de begif tigden de meerderheid uit. De laatste bekroonde dieren vriend was een aardige, bescheiden weesjongen, Jacobus van den Berg, gealimenteerd in het weeshuis der Neder- duitsch hervormde diaconie, die op eigen kosten en met besparing' van een deel van zijn eigen voedsel een klein hondje, door hem op straat gevonden, in het leven had gehouden cn grootgebracht. Behalve een boekgeschenk, stelde de president hem een flinke kermisfooi ter hand, en een der aanwezigen gaf blijk van zijn ingenomenheid met den jeugdigen Androcles door hem, onder schier eindelooze toejuichingen der vergadering, het photogra- fisch beeld van den geredden hond cadeau te maken." Een brutaal feit had in den nacht tusschen Don derdag en Vrijdag te Enspijk (gemeente Deil) plaats. De heer Christoffels, bierbrouwer aldaar, kwam van een bezoek, dat hij in het naburige Leerdam aan zijne verloofde gebracht had, in zijn huis, waar hij in af wachting van zijn huwelijk nog alleen woonde. Eerst had hij tilbury en paard bezorgd. De voordeur ontslui tende moet hij door drie of vier mannen aangegrepen zijn, die hem, na éen of meer slagen te hebben toege bracht, een zakdoek in den mond gewrongen en handen en voeten gebonden hebben. Zóo althans werd bij des morgens gevonden door een der bediendendie in zijne brouwerij hem ten dienste staan. Bij onderzoek bleek, dat de mannen hem ontnomen haddenbehalve een portemonnaie met eenig geld, eene som van zeventien honderd gulden, die hij bij zich droeg, en dat zij ver der met den sleutel van net bureau dien zij hem uit den zak genomen hadden, uit dit meubel hailden ont- vreerad eene som van ruim tweehonderd gulden, toebe- lioorende aan de diaconie der hervormde gemeentewel ker tijdelijke administrateur de heer Christoffels was. Het geroofde bedraagt f 1900 aan bankpapier, behalve de specie, waarvan het bedrag niet jnist bekend is. De daders schijnen door het achterhuis vertrokken te zijncn de heer Christoffels is daar gekneveld blijven liggen, totdat hij in den morgen door den knecht van de brou werij verlost is. De rechter-commissaris en de officier van justitie uit Tiel zijn dadelijk overgekomen om een lokaal onderzoek te doen. Jl. Vrijdag heeft de bliksem te Grijpskerk drie ossen en te Lierhuizen een man op het veld gedood. De duiven-sociëteit Volharding te Rotterdam heeft haar duiven Zondag der vorige week te Brussel doen oplaten. De duiven waren losgelaten te 6 uren en wer den in de zaal der sociëteit aangeboden als volgt Voormidd. 1. een duif van N. A. Balthazaar ten 7 u. 40 m. 2. twee duiv. Jos, de Bruyn 7 42 3. een duif denzelfden7 45 4. P. Jongenelen 7 46 5. C. J. Verheijen 7 48 6. Jos. de Bruyn8 7. twee duiv. Alph. Hellemons8 5 8. drie Henri Blom8 9 Voornoemde sociëteit is voornemensin den loop van dit seizoen, drie prijskampen van Parijs te houden, als: 1<> voor oude2° voor jonge en 3° voor oude en jonge duiven; zij zal telken Zondag haar duiven ter oplating verzenden, totdat ze van Parijs zullen zijn terugge keerd. Grondic Antwerpen was in den laatsten tijd het tooneel van een groot aantal brutale diefstallendezer dagen is het eindelijk der politie gelukt eenige leden dezer die venbende in handen te krijgen, waardoor de navolgende bijzonderheden aan het licht zijn gekomen. De bende bestond uit 25 a 30 personen en was in vier division ver deeld. De eerste afdeeling, die onder de bevelen van Backhoven stond, was belast met het stelen der koop waren op de kaaien aan de werf en de dokken; de tweede, onder bevel van Seis, bijgenaamd de Rus, hield zich bezig met het openbreken van kelders, luiken en ramen der winkels; de derde stond onder de leiding van zekeren Carels, gewezen magazijnmeester; deze afdeeling was de gevaarlijkste, want zij werkte met valsche sleutels, die Carels zich had weten aan te schaf fen toen hij nog magazijnmeester was; niet alleen stalen zij des nachts, maar ook op den dag; de vierde afdee ling was belast met het helen, verbergen en verlcoopen der gestolen voorwerpen. De diefstallen, door de bende gepleegd, worden geschat op een waarde van meer dan 60,000 francs. Het stoffelijk overschot van den romanschrijver Paul de Koek is van het kerkhof van Belleville naar dat van Romainville overgebracht. THERMOMETERSTAND. 13 Mei 's av. 11 u. 48 gr. 14 'smorg. 7 u. 47 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 6 u. 53 gr. öuitmlanïi. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoewel de Engelsche regeering gisteren een weige rend antwoord van het Amerikaansche gouvernement op haar laatste depêche ontvangen heeft, zijn de onder handelingen niet, zooals the Globe en the Morning Post reeds Zaterdag meldden, afgebroken, maar integendeel nog in vollen gang. Het kabinet van Washington heeft pertinent geweigerd om in beginsel zijne toestemming te geven tot het verlangen van de Engelsche regeering, dat het zijne eischen wegens indirecte schade zou in trekken, doch zich bereid verklaard om langs anderen weg tot eene schikking te komen. Blijkbaar heeft Enge land dan ook in zijne depêche van Vrijdag niet zoo direct met opzegging van liet tractaat van Washington gedreigdals in de gisteren ontvangen berichten mede gedeeld werd. In de zittingen der beide parlementsliuizen werd gis teren, zooals zich trouwens onder deze omstandigheden moeilijk anders verwachten liet, geen nieuw licht over de zaak verspreid. De ministers Gladstone en Granville verzekerden dat de regeering nooit van hare beginselen betreffende de indirecte schade afgeweken was, en kon digden ten slotte aan, dat president Grant aan den Amerikaansclicn senaat een bemiddelingsvoorstel van Engeland medegedeeld badwaarmede de president in beginsel instemde, maar waaromtrent hij in vertrouwen het oordeel van den senaat wilde inwinnen. Waarin dit voorstel bestaat werd door de ministers niet medege deeld, maar wel spraken zij de verwachting uit dat deze schikking de algemeene goedkeuring zou wegdra gen en in overeenstemming was met de eer van beide landen. Het verzoek der ministers, om onder deze omstandigheden geen openbare discussie te doen plaats hebben, werd door de leiders dor oppositie ondersteund. Het huis der lords is daarop tot den 31cn dezer maand uiteen gegaan. Uit Washington wordt getelegrapheerddat met het oog op het belang, zoowel van Amerika als van Enge land, om het tractaat van Washington te handhaven, en op de verantwoordelijkheid van heide landen, wanneer door eene quaestie over den vorm het gemeen schappelijk doel niet bereikt werd, het voornemen bestaat om ten opzichte van de indirecte schade een nieuw supplement-tractaat te sluiten. Slechts als ge rucht deelen wij dit mede, ofschoon uit geen enkele omstandigheid blijkt, dat bet Engelsche bemiddelings voorstel deze schikking aan de hand doet. Een tweede tractaat moet noodzakelijk ook op dezelfde klip stooten waarop reeds alle schikkingen afgestuit zijn, wanneer Engeland en Amerika beide op hun eenmaal gekozen standpunt blijven staan. Handhaaft Engeland zijn voor nemen om zich aan het tractaat te onttrekkenwanneer niet de indirecte schade geëcarteerd wordt, en weigert Amerika het beginsel der indirecte schade te laten vallen, dan is eene toenadering, op welke wijze ook beproefd, onmogelijk. Het berust trouwens op een misverstand, wanneer men dit geschil uitsluitend eene quaestie over den vorm noemt, want wel degelijk betreft 'tliet wezen der zaak. Liep het geschil uitsluitend over den vorm, dan zou men het spoedig genoeg eens kunnen zijn, maar een verschil van interpretatie van het tractaat kan on mogelijk weggenomen worden, zoolang niet beide of een der partijen van hare uitlegging afstand doet. De zaak is echter weder aangehoudenen zoolang de on derhandelingen gevoerd worden, bestaan er ook nog kansen op een vergelijk. Geeft geene der partijen toe, dan zijn die echter uiterst gering. Het Duitsch-Fransche posttractaat is gisteren eindelijk door de Fransche nationale vergadering in behandeling genomen. Vele sprekers hebben daartegen het woord gevoerd. De directeur der posterijen, de heer ltampont, heeft het ontwerp verdedigd en de verschillende be denkingen weerlegd. De algemeene beraadslagingen werden daarna gesloten. Heden zal waarschijnlijk de stemming daarover plaats hebben. Blijkens bericht uit Bern is de ontwerp-coustitutie voor het Zwitserse he eedgenootschap verworpen. Wel

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2