MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 113. laandag 1872. 13 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eQ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco, is ƒ3.50. Middelburg 11 Mei. Men meldt ons uit den Haag, dat daar het gerucht in omloop is dat door den koning aan een der tegen woordige ministers de last zal worden opgedragen om te trachten het kabinet te reconstrueeren. Alleen als gerucht deelen wij dit dan ook mede. De leden van de eerste kamer sta ten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 16 dezer, des avonds te 8 uren. Naar wij vernemen zijn naar aanleiding van de ver gissing waardoor onlangs eenige personen niet met den spoortrein van 4.41 uren van hier zijn kunnen vertrek ken, door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen maatregelen genomendie doen verwachten, dat dergelijke verzuimen niet meer zullen voorkomen. Z. M. de koning heeft gisteren middag te half zes uur ten gehoore ontvangen de commissie uit de tweede kamer der staten-gcneraalbestaande uit den voorzitter en de heeren van Reenen, Jonckbloet, de Brauw, Cremers, Heemskerk Bz., van Sypestein, Gevers Deynoot en van Wassenaer van Catwijk, tot aanbieding aan Z. M. van het eerbiedig adres van rouwbeklag der kamer, bij het overlijden van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. In den Amsterdamschen gemeenteraad zijn Woensdag langdurige discussiën gevoerd over het bekende voorstel der negen raadsleden, in zake de waterverversching. De bezwaren betroffen grootendeels den vorm van het voorstel. Alleen de heer Oorver Hooft had bezwaren die het fond der zaak betroffen. Hij achtte het voorstei ontijdig en gevaarlijk voor den financiëelen toestand van dc gemeente. Het eerste gedeelte van het voorstel betreffende het verzoek aan burgemeester en wethouders tot het verstrekken van inlichtingen aan den raad, werd door deze overgenomen; het 2e punt van het voorstel om aan te dringen bij de Kanaalmaatschappij op het sluiten eener overeenkomst krachtens art. 12 der con. cessie, werd met 31 tegen 3 stemmen aangenomen en een amendement van den heer Laguna om een derde lid aan het voorstel toe te voegen en daarin bepaald melding te maken van de, in de memorie van toelich ting genoemde vertegenwoordiging van gemeentewege bij de Kanaalmaatschappij, werd verworpen met 23 tegen 11 stemmen. De heer Jager gaf daarop in overweging dit besluit officieel aan de leden der tweede kamer mede te deelenmet het oog op de aanhangige wet. Dit werd bestreden door den voorzitter en eenige leden Aan het denkbeeld om aan de leden der tweede kamer officieus mededeeling te doen van de memorie van toelichting, door den heer van Nierop aangegeven, zal worden gevolg gegeven. Bij de daarop volgende behandeling van de voordracht van burgemeester en wethouders tot het nemen van tij delijke maatregelen tot waterverversching (kosten 103,000) werd zoowel door d<\ Penn als door dr Hein- sius verklaard, dat de gebrekkige waterverversching geen epidemiën kan doen ontstaan, maar alleen gevaar lijk is, wanneer eventueel een epidemie mocht uitbreken. Zij zeiden gaarne deze verklaring af te leggen met het oog op de vrees, die bij het publiek bestaat omtrent het g e v a ar 1 ij k e der afsluiting. De voordracht zelf werd uitvoerig verdedigd door den heer van Lennep en ten slotte aangenomen met 30 stemmen tegen 1 stem. BENOEMENGEN" EN BESLUITEN. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met aanspraak op pensioen, aan J. C. A. Medenbach als hoofdcommies bij het departe ment van financiën, afdeeling posterijen. LEGER. Op pensioen gesteld, wegens langdurigen dienst, de luitenant-generaal W. J. Knoop, onder dank betuiging voor zijne vele en hoogst gewichtige het leger en den lande bewezen diensten. "VEEARTSEN. Benoemd tot plaatsvervanger van den buitengewonen districts-veearts, wien Stratum a ls stand plaats is aangewezenJ. C. H. Bootsveearts te Cuyk. ONDERWIJS. Uit een staat van den uitslag van het voorjaarsexa men in 1872 in de verschillende provinciën, voorko mende in de Wekkerblijkt het volgende Voor de vakken van het lager onderwijs: tot hoofd onderwijzers: geëxamineerd 317; toegelaten 117; afge wezen 187; teruggetrokken 13; Hoofdonderwijzeressen geëxamineerd 34; toegelaten 28; afgewezen 6; huis onderwijzers: geëxamineerd 10; toegelaten 7afgewe zen 3; huisonderwijzeressen: geëxamineerd 30; toegela ten 28; afgewezen 2; hulponderwijzersgeëxamineerd 340toegelaten 189afgewezen 150teruggetrokken 1 hulponderwijzeressengeëxamineerd 182toegelaten 145 afgewezen 36; teruggetrokken 1. Meer uitgebreid lager onderwijs: Fransch: onderwij zers: geëxaraeerd 153; toegelaten 69; afgewezen 83; teruggetrokken 1; onderwijzeressen: geëxamineerd 143 toegelaten 104; afgewezen 39; Engclsch: onderwijzers: geëxamineerd 38; toegelaten 22; afgewezen 16; onder wijzeressen: geëxamineerd 89; toegelaten 65; afgewe zen 24; Iioogduitschonderwijzers: geëxamineerd 46; toegelaten 32; afgewezen 14; onderwijzeressen: geëxa mineerd 38; toegelaten 28; afgewezen 10; wiskunde: onderwijzers: geëxamineerd 142: toegelaten69afgewe zen 68; teruggetrokken 5; teekenen: onderwijzers: ge ëxamineerd 76; toegelaten 58; afgewezen 17; terugge trokken 1; onderwijzeressen: geëxamineerd 6; toegela ten 3; afgewezen 3; landbouwkunde: onderwijzers: geëxamineerd 1toegelaten 1gymnastiekonderwij zers: geëxamineerd 53: toegelaten 36; afgewezen 17: onderwijzeressen: geëxamineerd 3; toegelaten 2; afge wezen 1; handwerken: onderwijzeressen: geëxamineerd 170; toegelaten 132; afgewezen 37; teruggetrokken 1. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Sint Maartensdijk de heer F. Hage, te Wolfaartsdijk. MARINE EN LEGER. Jl. Woensdag vertrok uit Deventer het contingent van de militie voor dit jaar. Het waren allen leden van de Jongelings-Vereeniging tot vrijwillige beoefening van den wapenhandel (afdeeling miliciens). Zij komen dus geoefend bij hunne korpsen en hebben daardoor kans op verkorten diensttijd en op bevordering. Uit erkentelijkheid voor het genoten onderricht boden zij ge zamenlijk den sergeant-instructeur een aandenken aan. Ook jongelieden uit omliggende plaatsen namen aan die oefening deel. GEMENGDE BERICHTEN. In de gisteren te 's Gravenhage gehouden gewone jaarlijksche vergadering van de aandeelhouders in de 's Gravcnhaagsche vleeschhouwerij werd verslag over het boekjaar 1871'uitgebrachtwaaruit blijkt dat de resultaten weder gunstig zijn. In dit boekjaar werden omgezet 1229 runderen, 731 kalveren en 413 schapen, wegende te zamen 403,950 kilo en vertegenwoordigende een inkoopswaarde van ƒ288,445.17. Aan accijns werd betaald 22,636.80. De exploitatiekosten beliepen ƒ22,668.48 en drukten den vleeschprijs gemiddeld met 53/s cent per kilogram. De zuiver behaalde winst, daar onder de huur van het bovenhuis ad 750 en de op de uitgegeven aandeelen bijbetaalde renten, bedroeg ƒ9,972.774. Zonder die huishuur enz. en geheel netto was de opbrengst der vleeschhouwerij f 9,213.674, of 12 pet. over het gestorte kapitaal, en drukte voor 21 cent op ieder kilogram vleesch. Van deze winst moet worden afgetrokken voor laatste afschrijving van oprichtings kosten een bedrag van ƒ1,141.34; zoodat volgens de statuten te verdeelen blijft de som van ƒ8,831.434. Aan de aandeelhouders zal over het afgeloopen jaar behalve het gewoon dividend van 5 pet. een extra-dividend van 31 pet. worden uitgekeerd. Uit het algemeen verslag van den toestand der gemeente 's Gravenhage over 1871 blijkt, dat de bevol king in die gemeente gedurende het vorige jaar van 93,083 verminderd is tot 92,644. Deze vermindering is voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat het getal sterfgevallen het getal geboorten verre heeft overtroffen. De Victoria regia, de koninklijke waterlelie van den Amazonenstroombegint zich in den academietuin te Leiden reeds krachtig te ontwikkelen. Toen de plant een paar weken geleden in het midden van het groote bassin werd geplant, was het grootste blad nauwelijks 10 centimeter groot, thans zijn er reeds van meer dan 30 centimeter middellijn; elk nieuw blad is aanmer kelijk grooter dan het voorgaande. In de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden 21° jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in de Duinwater-maatschappij is gebleken, dat het batig saldo over den dienst van 1871 de uitkeering toelaat van ruim 7 pet. dividend van het maatschappe lijk kapitaal van ruim 3,000,000. Op uitnoodiging van de regeering heeft de Veree- niging tot bevordering van de belangen des boekhan dels eene verzameling bijeengebracht van de dagbladen en tijdschriften in het begin van dit jaar in Nederland verschenenbestemd voor de te Londen te houden en thans reeds geopende tentoonstelling. Die verzameling is stelselmatig geordend en gebonden. De dagbladen tellen 294 nommers en vormen twee lijvige folianten in keurigen Elzevierband, de tijdschriften zijn verdeeld in 17 zware deelen. Na afloop der tentoonstelling zal de collectie aan het Britsch museum ten geschenke worden aangeboden. De keukenmeid van mevrouw Leblond, in den faubourg-Saint-Martin te Parijs, kwam Maandag op het zonderlinge denkbeeld om haar keukenkachel aan te maken met eenige pakjes chassepot-patronen, die zij in den kelder had gevonden. Door de verschrikkelijke ontploffing werd zij zelve zoo ernstig gewond, dat men voor haar leven vreest. Volgens de laatste tijdingen uit Californië zijn aldaar meer dan 7000 schokken van aardbeving waar genomen en duren zij nog steeds voort, ofschoon zij langzamerhand zwakker worden. De geheele uitgestrekte vallei van Owen is 14 voet gedaaldten westen van de Sierra Nevada heeft men geen schokken gevoeld. Volgens het Journal des débats is Rome dezer dagen het tooneel van een ergerlijk misdrijf geweest. Drie weken geleden miste de directeur van het personeel der apostolische paleizen, Negroni, in zijn kas de som van 25,000 francs. Ofschoon er zware vermoedens rustten op Gregory, den barbier van het vaticaan, die dan ook dadelijk zijn ontslag kreeg, werd op verlangen van den paus de zaak niet aangegeven en het bedrag uit diens eigen fondsen vergoed. Het dagblad El Tempo echter deelde de zaak aan het publiek mede en wees Gregory als den dief aan, waarop deze den directeur van genoemd blad wegens laster aanklaagde. Toen de zaak echter voor de rechtbank kwam, verklaarde een der getuigen, Porcini, de vroegere patroon van Gregory, dat deze van de vervolging afzag, waaruit men opmaakte dat hij zich schuldig erkende. Nauwelijks echter was de zitting te midden der algemeene onsteltenis opgeheven, of Gregory sprong met een dolk in de hand op den directeur, van El Tempo toe, en toen deze en ook Negroni aan zijn woede wisten te ontkomen, keerde hij zich tegen Porcini en schoot dezen met een revolver op de plaats dood. De correspondent van Daily News zegt, dat er wel twee jaren zullen verloopen eer de grond in de na bijheid van den Vesuvius weder bebouwd kan worden. De gedaante van den berg heeft een groote verandering ondergaande gidsen weten den weg niet meerop plaatsen waar vroeger steenen stonden, waarop zoo menig bezoeker uitrustte, zijn nu heuvelen verrezen, terwijl er nieuwe afgronden zijn ontstaan, die hel op stijgen zeer bemoeilijken. THERMOMETERSTAND. 10 Mei 's av. 11 u. 45 gr. 11 'smorg. 7 u. 44gr. 'smidd. 1 u. 51 gr. 'sav. 6 u. 49 gr. A\

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1