gehechte, minnendie aanvankelijk wel wat veel tijd nutteloos hebben zoek gemaakt, maar toch eindelijk flink aan het werk getogen zijn, enlevensquaesties voor Nederland en zijne koloniën de militaire quaestie, de hervorming van het belastingstelsel, de spoorwegen op Java, het wormstekig administratief stelsel in Indië enz. enz. enz. moedig onder de oogen zagen en een stap verder tot oplossing brachten; verder de wetsont werpen waarin het kabinet zijne beginselen had gefor muleerd. liet was dus duidelijk welken weg Nederland met dit ministerie werd opgevoerd. „Maar welken weg moeten wij nu op? Om alleen bij de belastingquaestie te blijven, in welke richting moet er nu eene poging tot verbetering worden gedaan? Wij weten nu welke beginselen van belastinghervorming niet behooren tot de wijsheid van de hoeren van Kuyk Kappeijnc, Haffmans'sJacob, Vader en zoovele ande ren maar do positieve wetenschap missen wij welken weg de kamer als zoodanig opwil. Was er een amendement op het ontwerp-Blussé aangenomen dat tot intrekking dei- wet had geleid, de weg die ingeslagen en de man die tot minister gekozen moest wordenwaren zoo te zeggen aan gewezen. Maar thans tast. men in het blinde rond. Alle bekenden staan aan éene zijde, en het is inderdaad een raadsel naar welken kant de politieke evenaar zal moe ten overslaan, om aan den tegenwoordigen toestand eene dragelijke oplossing te geven. En bestond er nu nog eenige kans dat de natie zelve haar gewicht, in de schaal zou leggen en, des gevraagd of niet, toonen hoe zijdie dan toch in de quaestie van belasting hervorming de allermeest belanghebbende is, over het gewichtig punt der inkomstenbelasting denkt! Maar ook hierop bestaat geen uitzicht; men zal weer in't oude sukkelen vervallen en, naar ik vrees, gaan wij weer een sooitgelijken on vruchtbaren tijd tegemoet, als ons land tusschen 1853 en 1861 beleefde. Men zal onder het voorwendsel van een calinel d? affaires successievelijk groepjes op de ministejieele zetels zien verschijnendie misschien met ijver en talent, en stellig met groote consciëntie de zaken aan den gang z a lien houdenmaar die volkomen buiten staat zullen zijn om de hangende levensquaesties van ons land ter hand te nemen, ge zwegen nog van eene oplossing, omdat hun daartoe het prestige en de kracht ontbreekt, die alleen een wel gevestigde overtuiging schenken kan. „De leden der kamers zijn vertrokken. Met treurige gezichten hebben ik ze in de wagens van den Rijn- spoorweg zien plaats nemen. Dat zij ook juist nu er voor de residentie een prettige tijd aankwam, zoo wreed aardig naar liunne haardsteden worden gestuurd! De eerste voorjaarsdagen, dat is waar, kunnen zij in hunne haardsteden ook wel genieten. Al is 't op kleiner schaal vinden zij de ontluikende natuur en den gezelligen kout eveneens in hunne woonplaatsen als in 't Haagse he bosch en in de Witte sociëteit. Maar juist worden de kermistenten opgeslagen, en men behoeft geen politiek man te zij 1 om te wetenhoe het mecrendcel der Neder- ïandsche volksvertegenwoordigers (in dit opzicht wer kelijk vertegenwoordigers van het volk) de kermis en voor; 1 de Haagsche kermis in ecre houdt. En juist dit jaar, nu een dubbel genot zich wachten deeddank zij de groote opkomst van kermisgasten van allerlei aard en karakter van den eencn, en dank zij de ged.vong n ont houding van kermis vreugde wegens de pokken epidemie in 't vorige jaar van den anderen kant. 't Is inderdaad treurig. Maar, evenals in de Nieuwe Ri.ttcrdarascho courant opgemerkt werd over de gevoeligheid der tweede kamerleden, omdat de ministers nu eindelijk verklaard hadden met de kamer niet meer te doen te willen heb ben aan wie de schuld? Men kan den teleurgestelde kermi3-liefhebbers geen anderen troost voorhouden dan Moliêre's: TuVas voulu BENOEMINGEN EN BESLUITEN. leger. Benoemd tot. kolonel, kommandant van het 1« regiment infanterie, de luitenant-kolonel L. R. Kirsch van het 6* regiment infanterie. Op nonactiviteit gesteld de le luitenant van het regi ment veld-artillerie L. Rooseboora. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Chris tel jjk gereformeerde gemeente te Bergam door den heer A. Steketec, predikant te Zaannlag. ilet kiescollege der Neder duitsche hervormde ge meente teNeede (Gelderland) heeft het volgende twaalltal van predikanten opgemaakt: de heeren Blankstein, te Deinuin; L. C. ten Bruggen Catete Colraschate; E. Col- deweijte Hindeloopen; A. A. van Meuis, te Buurmalsen: P. Moll, te Westervojrt; M. B. Pitlo, te Zoelen; E. A. Rem ijte Renswoude; II. C. Ribbius, te Afferden, Druten en Deest; L. Slotemaker, te 's Heer Hendriks kinderen en Wissenkerke; A. L. G. J. Soeters, te Ra- venswaaij; J. D. Tilanus, te Oijen en Mogen; H. van Veen, te Oddc Pekela. MARINE EN LEGER. Uit Breda meldt men ons, dat het bericht in vele bladen uit het Utrechtsch dagblad overgenomen, als zouden zich slechts 18 adspiranten aangemeld hebben voor het toelatings-examen tot de militaire academie, bepaald onjuist is. Het getal adspiranten bedraagt 28; daaronder zijn er echter eenige die op 1 Juli niet ver der dan den vierden cursus der hoogere burgerschool zullen hebben afgeloopen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Kruiniugen zullen de feestelijkheden die men op 1 April had willen vieren, doch door het overlijden van den burgemeester dier gemeente werden uitgesteld, op den 2" Pinksterdag plaats hebben. Men maakt er reeds vele toebereidselen voor. Bij nauwkeurig onderzoek en onpartijdige verge lijking door bevoegde, deskundigen te Utrecht met oxybydrisch Jicht genomen, bleek dat het verschil van gewoon gaslicht met het eerstgenoemde als 16 tot 40 was, of met andere woorden, dat. 16 bougies gewoon gas gelijk stonden met het licht, van 40, zoodra het oxyge- nium in de vlam van het kolengas werd aangevoerd. {Zutfensche cour.) Als bewijs dat de zalmen, welke vroeger nage noeg nooit in den IJsel gevangen werden, zich daar thans in toenemende mate schijnen op te houden, wordt gemeld dat dit voorjaar weder eenige zijn gevangen bij Deventer en Zutfenen dat sedert 27 Maart jl. te Kam pen zijn aangebracht. 7 stuks en 1 te Ilattcra. In alle stukken die van het gemeentebestuur van Leiden uitgaan zal voortaan de nieuwe spelling gevolgd worden. Reeds heeft men daarmede een aanvang ge maakt. (Leichch dagllad.) Het totaal bedrag der inschrijvingen voor den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg bedraagt thans f 1,645,240. Omtrent de visscherij meldt de Leidsche courant het volgende: Kort na de heropening der visscherij te Katwijk kwamen de schuiten doorgaans met eene niet onbevredigende vangst terug, tengevolge waarvan de markt, na aftrek van de naar het buitenland verzon den visch, nog voldoende kans gaf om tegen redelijken prijs te koopen. Sedert de laatste weken is echter, hetzij door het ongeregeld aankomen der schuiten, hetzij door ongel.jke vangst, vermindering in den aanvoer van visch ontstaan. Tiet stormachtige weer dezer dagen beneemt de gelegenheid om uit te zeilenaan de vertrokken schuiten om naar den wal te zettenwaaitoe de on gunstige wind medewerkt. Een weinig thans ter markt gebrachte schol, die zeer hoog in prijs is, gaat traag van de hand. Niet dan door verinogeudjn is de schier tot lekkernij verheven visch te genieten. Voor den niet vermogende is de keus tusschen geen of peperdure zeevisch spoedig gedaan. Ilij herinnert zich gelezen te hebben dat men aldaar in April 1613 20 schelvisschen om een stuiver gaf; hij weet dat thans een schelvisch soms 20 stuivers kost, en hij berust er in. De reliquiën van de koe van C'Lenry in Chicago, dienaar men wildoor het omverwerpen eener petro- leum-lamp den grootea brand aldaar gesticht heeft., worden nog steeds tegen grof geld verkocht. Een statisticus op dat gebied (op welk gebied vindt men ze niet?) heeft berekend, dat als al de gekochte en geleverde stukken van hare horens echt zijn, die koe nu reeds horens van drie mijlen lengte moet gehad hebben. Vermoedelijk zullen ze nog wel langer worden, tenminste de vraag daarnaar blijft bestaan. THERMOMETERSTAND 9 Mei 'sav. llu. 49 gr. 10 'amorg.7u.ölgr. 'sraidd.lu.55gr.7sav. 6u.51gr. STA TEN-GENERAAL. tweede kamer. Uit het verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente 'sGravenhage van de benoodigde rijksduingronden voor den aanleg eener duinwaterleidingdat in de afdeelin- gen volgens het nieuwe reglement van orde is onder zocht, blijkt dat dit wetsontwerp met ingenomenheid ontvangen is. Men merkt met genoegen de belangstel ling der regeering in deze op en wenschte te vernemen of de wet tot uitgifte van duinen en vrooncn enz. aan D. Dronkers te Middelburg reeds tot pract-sche gevol gen heelt geleid. Een groot aantal leden gaven hun leedwezen te kenaen, dat door dezen afstand van duin- grond ook niet de gemeente Delft wordt gebaat. Een der rapporteurs beaamde die oprae: king, maar de overige rappoiteurs merkten op, dat van geen enkele poging der gemeente Dellt blijkt om de waterleiding ook ten haren behoeve te verkrijgen. Eenige leden oordeelden den bedongen canon to hoog. Daarentegen keurden de rapporteurs de bedongen'som goed. Öuttfttlattö. ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds Woensdag was het voorstel-Elben betreffende de bepaling van vaste tijden voor de zittingen van den Duitsohen rijksdag aan de orde. Het voorstel van don' graaf zu Minister om het aantal leden op 100 te stel len om rechtmatig besluiten te kunnen nemen werd verworpen. Ook het voorstel-Elben zelf werd niet aan genomen, maar daarentegen de volgende motie: „Den rijkskanselier te verzoeken om in het vervolg zooveel mogelijk te verhinderen, dat een gelijktijdig bijeenzijn der landdagen met den rijksdag, zoo mogelijk door het vaststellen van een bepaalden tijd, vermeden worde." Wanneer men in het, oog houdt, dat de rijkskanselier reeds bij de eerste lezing van het voorstel-Elben vol komen hetzelfde op de opmerkingen der voorstellers antwoordde als thans in deze motie te lezen is, dan kan men van deze zaak veilig zeggenveel geschreeuw maar weinig wol. In de 18zitting is de rijksdag in dit opzicht dus nog niets wijzer dan in zijne eerste, niet tegenstaande de beweging die over deze zaak gemaakt is. De offleieuse organen bevestigen allen het gerucht omtrent de ongesteldheid van von Bismarck en omtrent zijn voornemen om, zoo spoedig als de werkzaamheden het veroorloven, voor langen tijd verlof te nemen. Men spreekt zelfs van den tijd van 7 maanden en de Provincial Correspondenz wijst er op, hoe in de laatste jaren geregeld |le badkuren van den rijkskanselier door poli tieke gebeurtenissen afgebroken werden. Het is voor oningewijden moeilijk te beoordeelen, in hoeverre, zoo als b. v. in het vorige jaar, ontmoetingen te Gastcin zoo dringend noodzakelijk zijn, dat zij het afbreken eener be langrijke gezondheidskuur rechtvaardigen. Opmerkelijk is in dit opzicht het oordeel van de Neue freie Presse, die waarlijk niet van anti-Duitsche gezindheid kan ver dacht worden. „De spreekwoordelijk geworden zenuw aandoeningen van den Duitschen rijkskanselier, zegt dit blad, zijne gewoonte om zich juist in die oogeublikktn waarin zijne persoonlijkheid te Berlijn bijna onmisbaar schijnt, naar Varzin te begeven en zijn tijd met zijne lievelingsbezigheid, de landoeconomie, te verdrijven, rechtvaardigt het vermoeden, dat het thans aangekon digde vertrek van von Bismarck ook een politieke be- teekenis heeft." Het blad somt o. a. de kerkelijke quaes tie, den gesp innen toestand tusschen Berlijn en llorae en tusschen de regeeriDg en den bisschop van Ermeland, dc petitiën betreffende de jezuïetende houding van het heerenhuis tegenover de Kreisordnung enz. als zoovele vermoedelijke redenen op die hem nopen „om zijn geze gend hoofd van deze duistere zaken af te wenden." Wegens den feestdag hield gisteren de Duitsche rijkst dag geen zitting. Ook de Franschc nationale vergade ring zet daarom eer3t weder heden hare werkzaamheden voort. De generaal Chanzy heeft in de zitting van Woensdag bij zijn verzoek tot liet renvooieeren der wetsontwerpen van den minister van oorlog aan do commissie voor het voorstel-Bambergertevens onder luide toejuichingen der kamer zijne verwondering uit gesproken over de motieven der beide wetsontwerpen waarin alleen gesproken wordt van het verzoek van maarschalk Bazaine om voor een krijgsraad terecht gesteld te worden en het initiatief der kamer en der commissie genegeerd wordt. Wanneer Baza ne niet door de openbare meening gedwongen geweest waremaar alleen uit vrijen wil handelde toen hij zijn verzoek tot Thiers richttewat belette hem dan om zich reeds cenigo maanden vroeger voor den militairen rechter te ver an L woorden en voldoening te schenken aan de publieke op'nie, die duidelijk genoeg te kennen gaf zich door zij gedrag bcleedigd te achten. Paris-Journal bevestigt, ons gisteren uitgesproken ver moeden omtrent de onjuistheid der mededeeling van den Courrier de France, die beweerde de conclusie van den raad van enquête omtrent de capitulatie van Mets te kunnen inededeelen. Volgens dit blad heeft Baz.iino ecue aanklacht tegen den Courrier de France bij den procureur-generaal van het h.f van Parijs ingediend. Het Journal ofticiel maakt opnieuw drie conclusion van den raad van enquête openbaar betreffende de capi tulation van Monrmédy, van de citadel van Amiëns en van la Fère. Het oordeel omtrent Amicus is zeer ongun stig, niet alleen was de bezetting onvoldoende maar hadden allen zich aan groote lafhartigheid schuldig ge maakt; de verdediging der beide andere plaatsen wordt deels geprezen, deels afgekeurd. The Daily Telegraph, die in den laatsten tijd zijne reputatie als verspreider van politieke canards zoo schit terend ophield, verzekert dat de ouderhandelingen tus schen Engeland en Amerika een meer gunstige wending neinen dan men algem -en geloofde. Hoewel deze mede deeling op zich zelve zeer vaag is, handelt men toch zeker het voorzichtigst wanneer men daarop nog niet te veel illusiën bouwt. The Times tenminste is nog niet zoo optimistisch, getuige zijne ontboezeming dat het noodlot de quaestie der indirecte schade schijnt io vervolgen.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2