POIIADË BÉPUMTIVE. A. BAAI, Vlasmarkt, I, 25. m BEKWAAM LETTERZETTER aan „den moed zijner officieren zoowel als aan dien der bevolking." Tot het laatste oogenblik werd deze kleine sterkte verdedigd en na vernietiging van alles, wat den vijand tot nut kon verstrekkengaven zij zich op ge nade of ongenade over.- De regeering heeft, naar aan leiding van deze conclusie, den kommandant van Phals- bourg, den luitenant-kolonel Taillant, tot grootkruisen zijne officieren tot ridders van het Legioen van eer benoemd, en tevens bepaald dat het oordeel van den raad in zijn geheel in den dienststaat dezer officieren opgenomen zal worden. Minder gunstig luidt het oordeel over de capitulatie van Neufbrisach wat de houding der bevolking en de discipline der troepen betreft. Den kommandant wordt echter hulde gebracht voor zijne verdedigingdie uit den aard der zaak onder deze omstandigheden weinig afdoende moest wezen. Een officieel telegram uit Madrid bevestigt de neder laag der Carlisten en meldt zelfs dat gisteren morgen 3500 Carlisten zich met wapenen en bagage bij de autoriteiten van Navarre gevangen gegeven hebben. De regeering oordeelt dat de opstand als geëindigd be schouwd kan worden, doch ontkent dat don Carlos gevangen genomen zou zijn. „Koning Karei Vil" schijnt na een kortstondige regeering van twee dagen over de Fransche grenzen gevlucht te zijn. Ook uit andere provinciën heeft de regeering bericht ontvangen, dat de opstandelingen uit eigen beweging de wapenen neer- Be werkstaking te Berlijn. Sedert anderhalve week hebben de metselaars en tim merlieden in de Duitsche hoofdstad hun arbeid gestaakt. De gezamenlijke bouw-ondernemers hebben daarop be sloten de handen ineen te slaan en niet anders dan na gemeenschappelijk overleg de werklieden weder aan te nemen. Tevens zijn zij overeengekomen, om van elkander geen werkman tegen hooger loon aan te nemen tenzij zijn vorige meester daarin toestemme. Beide par tijen blijven hardnekkig volhouden en het gevolg is dat alle in aanbouw zijnde werken stilstaan. Aan werken voor den staat wordt door soldaten gearbeid. Terloops zij hierbij opgemerkt, dat tegen deze exploi tatie der militairen zeer veel. te zeggen valt en in ieder geval de staat zijne bevoegdheid te buiten gaat. De commissie der werklieden heeft de grèvisten aan gemaand, om krachtig en standvastig tegenover de kapitalisten stand te houden. „Overwinnen de meesters, zoo schrijft zijdan gaan wij voortdurend achteruit daar wij de zwaktsten zijn. Overwinnen daarentegen de werkliedendan is het bewezendat de arbeiders door de macht der coalitie de machtigsten zijnen wor den zij door het bewustzijn hunner macht aangespoord om zich niet tevreden te stellen met hetgeen tot heden verkregen is. Voorwaarts! moet onze leuze zijn!" De bouwmeesters en de met hen gecoaliseerde werkbazen hebben dit stuk zonder eenigen kommentaar in de cou ranten openbaar gemaakt. In de vergadering der grèvisten, welke Zaterdag 11. plaats had, is o. a. besloten om zoolang den arbeid te staken, totdat de meerderheid tot het sluiten van een compromis met de werkbazen besluit. Verder zal cene permanente commissie benoemd worden, die belast zal zijn met het bijleggen der geschillen tusschen werk gevers en werknemers van alle vakken, welke in be trekking staan tot het bouwvak. Deze commissie zal voor een deel door de bazen en voor een ander deel door de werklieden gekozen worden, terwijl vijf dooi den stedelijken raad aan te wijzen wethouders en raads leden als scheidsrechters zullen optreden, wanneer de commissie geen vergelijk tot stand brengt. Eindelijk werd eene resolutie aangenomen om aan de stedelijke regeering den geheelen loop der bestaande grève mede te deelen en hare ondersteuning voor de belangen der werklieden bij den stedelijken raad te verzoeken. Met de redactie en de aanbieding dezer stukken werd een bijzondere commissie belast, terwijl eene andere com missie aan alle groote bouwondernemingen van deze besluiten kennis zal geven. Langs dezen weg stellen de Berlijnsche werklieden zich voor om tot een einde van den voortduren den strijd tusschen arbeid en kapi taal te geraken. Zij zullen spoedig de ondervinding opdoen dat zij nog geenszins hun ideaal zoo nabij zijn, doch in elk geval is hun streven verdienstelijk en verdient als een interessant teeken des tijds en als bewijs voor hun goeden wil en bun rustigen zin de aandacht van allen, die zich werkstakende werklieden gewoonlijk niet anders voorstellen dan met het broedermoordende zwaard in de eene en de brandfakkel in de andere hand. afschaffing der doodstraf hebben van Thiers en van de commissie van gratie ten antwoord op hunnen brief de mededeeling ontvangen, dat niet zij, maar de nationale vergadering alleen bevoegd is om de uitvoering dei- wetten te schorsen. De commissie der tarieven van in- en uitvoer heeft eindelijk in een recht van 2j- pet. op de linnens toegestemd. L'Univers bevat eene cor respondentie uit Duitsohlandwaarin de volgende zin snede voorkomt: Ik kan u voorspellen zonder profeet te zijndat men de jezuïeten hier verdrijven zal. Het hedendaagsche Duitschlaud is hunner niet waardig." De hertog de Broglie heeft gisteren zijne brieven van terugroeping aan de koningin van Engeland aange boden. Duitschland. Een amendement op bet voorstel tot vaststelling der zittingen van den rijksdag op vaste tijden geeft in overweging de bepaling der ter mijnen naar het invallen van het Paaschfeest te regelen. De graaf zu Miinster heeft zich ten tolk van von -Bis marck's raadgeving gemaakt en voorgesteld, om in het reglement van orde te bepalen, dat voor de eerste lezing van alle ontwerpen een aantal van 100 leden voldoende is om lescMuss/cihig te zijn. Het voorstel- Lasker betreffende de rijkscompetentie over het geheele gebied van het burgerlijk recht, dat reeds in de voor gaande zitting aangenomen werd, zal in deze week opnieuw aangeboden worden, teneinde vooral het oor deel van den bondsraad daaromtrent te vernemen. Het comité voor de Duitsche journalistenvereeniging heeft bepaald, dat de algemeene vergadering in dit jaar den "26e<> Juli te Miinchen zal plaats hebben. De onder werpen, welke in behandeling genomen zullen worden, zijnde rijksdrukperswet en de voorloopige confiscatie de annonce-bureaux, verbetering van de tclegraphieen wijziging der statuten van de vcreeniging betreffende het lidmaatschap. In strijd met het vroeger verspreide gerucht, vermeent men dat de zcecadct Bernhardt wegens zware verwondingen met doodelijk gevolg, onder aanneming van verzachtende omstandighedentot zes maanden vestingstraf is veroordeeld. Men herinnert zich, dat lig met 's keizers verjaardag te Kiel in een straat gevecht twee burgers doodelijk verwondde. Een cor respondent der Weser-Zcitung meldt dat de regeering betrekkelijk de epiaestie der excommunicatie zeer belang rijke besluiten genomen heeft. De Volks-Zeitung voegt bij dit bericht alleen de woorden„Eerst zien Italië. De senaat heeft 12 millicen toegestaan voor het onderwijs der militairen en de aanschaffing van nieuw artillerie-materieel. De paus heeft in een geheim consistorie tien priesters voor Italië, een bis schop voor Ajaccio, Constantiue, het eiland Reunion en Hongarije cn drie geestelijken in partibns infidelium gepreconiseerd. Spanje. De minister van financiën Camacho heeft in den senaat verklaard, dat de regeering in een zeer moeielijken financieelen toestand verkeert. Zij wenscht echter gunstiger tijdsomstandigheden af te wachten, om de discussie over de financieele voorstellen aan te vangen. Uit Bayonne wordt aan den Franschcn Univers getelegrapheerddat men de berichten uit Spanje van 6 en 7 Mei niet vertrouwen moet, en dat don Carlos niet gevangen genomen is, maar op een veilige plaats vertoeft. Zou de pretendent reeds ten tweeden male aan de waakzaamheid der Fransche troepen aan de grenzen ontsnapt zijn'? Amerika. Ook Canada heeft het voornemen om de rechten op de koffie en de thee met 1 Juli af te schaffen. Het parlement van Canada heefteenemotie verworpen, waarbij de intrekking van de indirecte eischen veroordeeld werd. Deze motie had betrekking op de in directe eischen, die Engeland zou kunnen doen gelden tengevolge van den inval der fenians in Canada. De volgende motie werd daarna aangenomen: „In aanmer king nemende, dat de betrekkingen tusschen Canada en Engeland toch reeds een onderwerp van geschil uit maken, acht de vergadering de aanhangige quaestie ontijdig." €)anöclsbmcl)tm. Varia uit het buitenland. Frankrijk.De commissie voor het lager onderwijs heeft eergisteren het tegenontwerp aangenomenwaarhij de gemeenten verplicht worden scholen te stichten, doch de ouders slechts zedelijk gedwongen zijn hunne kinderen te doen onderwijzen. De voorstellers van de graanmarkten enz. Oostburg, 8 Mei. Bij ruimen aanvoer van granen bestond voor de meeste artikelen goede vraag, doch konden vorige prijzen niet worden besteed. Houders daarentegen waren hoog gestemd en daardoor ging de verkoop langzaam, of bleef veel onafgedaan. Vooral was dit het geval met tarwe, waarvan de goede quali- teiten op 12 en hooger werden gehouden. Er is ver kocht: tarwe ƒ12, 11.50, 11 a 10rogge zonder omgang; wintergerst 65.75 a 5.50; zomergerst 4.60, ƒ4.50 a 4.25; haver ƒ3.40, 3 a ƒ2.75; paar- denboocen 6.25, ƒ6 a ƒ5.75; erwten 7 a ƒ6.75. prijzen van effecten. Uithoofde van den Hemelvaartsdag is heden geen beurs gehouden. Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 Mei. Mctall. 21.97.j-; Dito zil ver 24.45; Dito Eng. per 11.95; Ëng. Russen per Eng. Portugal per 11.95; Fransche 56$-. Belg. 56$; Pruis, ƒ35}; Hamb. Russen 31$; Russen in Z. R. 31$; Pools. inFl. Napelsche Spaansche Piasters Spaansche in Frcs. Amerikaansche Dollars 2.41; Papier /2.11$. 3ïuifrtcntim. Na op den 6" Maart jl. onze veelgeliefde moeder dooi den dood te hebben verloren, treft ons heden de ge voelige slag van het overlijden van onzen geliefden vader en behuwdvadev IZAAK VAN IIOUTE, Wet houder dezer gemeente, na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Schoondijke, ABm. VAN IIOUTE. 8 Mei 1872. CORN. BRAKMAN CORNzn. J. BRAKMAN—van Houte. A. E. VERWIJS, Secretaris Burg. Armbestuur, is YEKItVïSIÖ naar de Wagenaar straat, Dn°. 82. Onfeilbaar middel legen sebilvers en roos. Ilaarrcrslerbend cn llaarontwikkclend. Deze P o m m a «I edie in zich bevat alle boven staande eigenschappenis zeer voordeelig in het gebruik. De groote flesch kost 70 cent. Verkrijgbaar bij den heer J. A. BROUWENAAR, Coiffeur, Middelburg, Burcht, B, 16. Bericht zijne geëerde begunstigers de ontvangst van Spiegels en Schilderijen, Rookstellen, houten KruiwagensPaarden. Loop- en Mandciiwagcnshouten Tuinstcllenar tikelen de iLuxe en meer andere Kinder speelgoederen, tegen zeer billijke prijzen. Een Kalfdragende Vaars te koop, bij II. A. DIERIKX, te Nieuwland. Blauwe AAMBAPfi'ELElV voor 2© cent de 5 kop, bij P. JANSE, Korte Geere. KTJSTEH C°. Makelaars en Agenten in Katoen te Amsterdam, wenschen voor den verkoop van dit artikel, AGENTE» te engageeren; zij die goede relatiën kun nen aanbrengen, genieten de voorkeur. Franco brieven worden ingewacht, adres boven staande firma. Ter Boek- en Courantdrukkerij van II. LAKENMAN te Zierikzee, kunnen direct geplaatst worden: en een DRUKKER, bekend met de Snelpers. Een JONGMENSCHsterk van gestel, zag zich gaarne geplaatst als Pakhuisknecht of iets dergelijks. Adres Boekh. A. BAAN, Vlasmarkt. Tegen half Mei eene Keuken- en Werkmeid benoodigdadres K. J. PERVOOST. Tegen half Mei eene Dienstmeid, kunnende koken, benoodigd bij Mejufvr. JUTTING (Nieuwstraat). Tegen half Mei eene Dienstmeid benoodigd, bij Mejufvr. de Wed*. LA BRAND, Rouaanscbe Kade. STOOmBOOTDIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Mei. Van Middelburg: Vrijdag 10'smor Zaterdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensd. 15 Donderd.16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 niet Varen. Dinsdag 21 'smor. 10,30 Woensd. 22 11,30 Donderd.23 'smid. 12, 6,uur 6, 6 6 6, 6 6 7,30 8,30 9,— Van Rotterdam: Vrijdag 10 'smor. 10,30uur. Zaterdag 11 11, Zondag 12 11,— Maandag 13 'smid. 12,15 Dinsdag 14 Woensd. 15 Donderd. 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 niet varen. Dinsdag 21 'smor. 8, Woensd. 22 8, Donderd.23 9, 12,15 12,15 12,15 12,15 1— 2,30 GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 4