ÖuitmUtnö. de verschillende gemeenten van ons land eene zoodanige uitbreiding te geven, dat overal, uit die registers, met een oogopslag de schoolplichtige bevolking van 612 jaren kan worden gevonden. Franelccr: De hoofdcommissie zonde aan de regee- ring' een verzoek in om die miliciens, die door school verzuim zelfs niet kunnen lezen en schrijven, op de mili taire scholen daarin te oefenen en hun niet met verlof te zenden vóórdat dit verzuim voldoende is hersteld. Gouda: De afdeeling is, op grond van hare vruch- telooze bemoeiingen tegen het schoolverzuim, van oor deel, dat alleen eene wet, waarbij leerplichtigheid wordt voorgeschreven en het verzuim wordt strafbaar gesteld, doeltreffend kan zijn; dit beginsel stelt zij aan het Nederlandsch schoolverbond voor, met de bepaling om bij de regeering, ter verkrijging van zoodanige wet, alle mogelijke pogingen in het werk te stellen. Harderwijk: De afdeeling stelt voor, dat vanwege het Schoolverbond aan de regeering worde gevraagd eene wet, waarbij verboden wordt, dat iemand, hetzij om niet, hetzij voor loon, kind óf en in zijn dienst neemt, die den vollen leeftijd van twaalf jaren nog niet hebben bereikt. Middelburg: De afdeeling stelt voor art. 11 van het algemeen reglement zóo te wijzigen, dat 1/10 gesteld worde in plaats van 1/3. KotterdamDe afdeeling stelt voordat de hoofd commissie zich namens het Schoolverbond moge wenden tot de regeeringteneinde hare aandacht te vestigen op de behoefte aan onderwijs van blinde kinderen, en te beproeven, of zij ook gezind zou bevonden worden, daarin te voorzien, hetzij onmiddellijk, hetzij door het openen van uitzicht op subsidie, aan eenigc bijzondere inrichting te verleenen. MARINE EIST LEGER. De luitenant ter zee 2' klasse F. Zegers Veeckens, dienende als officier van politie bij het koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord, wordt met den 15e" dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 16e" daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse M. A. Medenbach, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee. Voorts wordt met laatstgemelden datum aan boord van genoemden monitor geplaatst de luitenant ter zee 2e klasse jonkheer J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt. De luitenants ter zee 2e klasse J. J. Stooker en W. II. Tromp en de officier van administratie le klasse P. A. le Mahieu, laatst gediend hebbende bij de zee macht in Oost-Indie, en van daar, de beide eerstge- noemden den' 29on April jl. en laatstgenoemde den 30'" daaraanvolgende, in Nederland teruggekeerdwor den met die tijdstippen op nónactiviteit gesteld. De officier van administratie 3° klasse G. H. Slot, dienende op Zr. M«. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 15"' dezer op nónactiviteit gesteld en met den 16«n daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 34 klasse I. F. van Gelsdorp. GEMENGDE BERICHTEN. Te Arnhem heeft zich eene afdeeling der onlangs opgerichte Nederlandscho vereeniging ter bevordering der koepokinenting geconstitueerd. Jl. Maandag is aangehouden en gevangen te 's Her togenbosch binnengebracht J. L. Meys, directeur vau liet post- en telegraafkantoor te Oss, verdacht van dief stal van een bankbiljet van f 1000 en een van f 60 uit een brief van den notaris H. Bijvoet, te Berchem. Zondag avond ontstond er brand in de Spittaal- straat te Zutfen, in de werkplaats van den verver Vas- karnpten gevolge van onvoorzichtigheid bij het koken van lijnolie. Van de werkplaats zijn alleen de muren blijven staan. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingenhij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofdstommendie in Augustus a. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan de oudersdie zulks moch ten verlangen, kan ook toegestaan worden hunne kin deren te hunnen koste buiten het instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externes het onderwijs hijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. De onthulling van het gedenkteeken te Heiliger lee is voor onhepaalden tijd uitgesteld. Te Geldermalsen geraakte bij gelegenheid der kermis een meisje in een vuile sloot. Haar kermisvrijer wilde zijn Zondagsche broek niet vuil maken om zijn liefste te helpen en liet haar daarom liggen. Zij werd echter door twee andere jongeliedeq gered. De Pruisische rechter van Pange bij Metz heeft een ingezeten dier plaats tot 50 francs boete veroor deeld, omdat hij een ander uitgescholden had voor Ba- zaine. De Linzer Tagespost verhaalt het volgende. Een voorbeeld van opoffering en moed van een dier werd gisteren bij een brand waargenomen. Eene zwaluw, die haar nest onder het dak van het brandende huis had, kwam plotseling aangevlogen en stortte zich onverwijld door den diksten rook onder liet dakom hare jongen te redden, maar moest ongelukkig onverriehterzake terugkceren. Zij herhaalde hare pogingen tot drie malen, tot zij eindelijk half verschroeid en met verbrande vleugels dood op straat nederviel. In een open brief „aan allen die reeds tot deel neming uitgenoodigd zijn aan eenen vredebond van vrou wen" richt Julia Ward Howe zich tot alle vrouwen der gansche wereld om pogingen in het werk te stellen, teneinde „in tie plaats van de militaire wet, die thans zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsehe politiek der beschaafde natiën beheerscht, een meer vredelie- venden basis voor de nationale en internationale be trekkingen te doen aannemen." Zij bericht aan alle vrouwen die met haar instemmen, dat zij gedurende haar verblijf te Londen in de maanden Mei en Juni dezes jaars aldaar een vredescongres zal beleggen, en verzoekt, in de hoop dat ook „mannelijke vrienden des vredes dit van het vrouwelijk initiatief uitgaande voor nemen zullen billijken en bevorderen, om alle voor baar bestemde metledeelingen en opmerkingen aan het adres der heeren Baring brothers te Londen in te zenden," Nog altijd is geen nieuw licht geworpen over het geheimzinnig verdwijnen in Januari 11. van den Moskou- schen agent eener Birminghamsche pinna, welke eige nares is eener gasfabriek te Moskou, van den heer Bauer namelijk, die, in Januari naar Birmingham op reis zijnde, uit Londen brieven aan zijnen vader en aan zijne aanstaande echtgenoote geschreven heeft, waarin hij afscheid van hen nam, omdat hij op het punt stond van te vallen als het slachtoffer van een geheim genootschap, waarvan hij lid was, en'aan welks leden verboden was in het huwelijk ie treden. Thans schrijft de bedoelde Birminghamsche firma, William Blows and Sons, aan the Times, dat zij niets anders van Bauer vernomen heeft, en dat diens betrekkingenen vrienden het er voor houdendat werkelijk geschied is wat Bauer hun in zijne laatste brieven als ophanden zijnde aankondigde. De heeren Blews maken daarbij een brief openbaar van den heer Jones, hunnen agent te San Paulo, in Brazilië, wien de heer Bauer te Moskou als agent der firma was opgevolgd, die daarin meldt, dat het hem bekend was, hoe de betrekking, waarin hij stond tot het geheime genootschap hetwelk de vrijheid van de Baltische provinciën en van Polen bedoelde Bauer deed lijden. „Dat hem dit overko- komen is, schrijft de heej- Jones, verwondert mij niet maar ik betreur het, dat het niet in Rusland is geschied. Ik weet, dat te Londen verscheidene volkomen geor ganiseerde geheime genootschappen van dezen aard be staan, en de daden van zulke genootschappen lijden alleen schipbreuk in het land zelf, waartegen zij ge richt zijn; dientengevolge was Bauer te Londen minder veilig .dan in Rusland. Het is altijd moeilijk voor de politie, vreemdelingen te beschermen; vreemdelingen aarzelen, hare hulp in te roepen. Bauer is ongetwijfeld te Ruston aangekomen om met den trein van 12 uren te vertrekken; hij zal aldaar door een agent van het genootschap, met een waarschijnlijk verhaal, zijn aan gesproken, en hij zou, in zijne verregaande beleefdheid, liever twee- of driemalen zijn leven gewaagd hebben dan den conducteur eene plaats te vragen en den agent te laten staan." VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Eergisteren zijn te Hoek bij openbare veiling verkocht 1° Eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur en verdere gebouwen, met 58 hectaren 17 aren 90 centia ren erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, enz., ge legen in den Lovenpolder, gemeente noek; in massa verkocht voor 120,771. 2° Eene hofstede, bestaande in woenhuis, schuur en verdere gehouwen, met 41 hectaren 13 aren 08 centia ren erf, tuinboomgaardbouw- en weiland, afzonder lijk verhuurd wordende tuinen enz.gelegen in den Zaamslagpoldergemeente Zaamslag; mede in massa verkocht voor f 79,381. THERMOMETERSTAND. 8 Mei 'sav. 11 u.47gr. 9 'smorg. 7 u. 49 gr. 'smidd. 1 u. 55 gr. 'sav. 6 u. 55 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Op het programma der Duitsche nationaal-liheralen komt tegenwoordig algemeen „verdrijving der jezuïeten" voor. Slechts weinige stemmen worden in Duitschland vernomen, die er de liberale partijen opmerkzaam op maken hoe inconsequent en weinig liberaal het is om eene vrijheid, welke men voor zich zeiven eischt, aan anderen telwillen onthouden. Vroeger werden zij zelve door de conservatieven en de jonkerpartij verdreven en nauwelijks weder op Duitschen bodem teruggekeerd, werken zij het hardst mede om de ellende der ballingschap op anderen toe te passen. Hoe zouden zij over rechtsverkrachting en onbillijkheid schreeuwen, wanneer eens de rollen omkeerden en de jezuïeten alle liberalen verdreven De commissie in wier handen de zoogenaamde jezuïeten-adressen gesteld zijn, zal waarschijnlijk eene motie in den rijksdag voorstellenwaarbij de regecring wordt uitgenoodigd om een wetsontwerp aan te bieden, volgens hetwelk de vestiging van jezuïeten en andere orden aan de goedkeuring van de rijksregeering onder worpen wordt en bij verzuim in de termen der strafwet valt. De rijks-kanselier zal tevens verzocht worden om ia 07erleg met de hondsregeeringen in deze quaestie gemeenschappelijke rechtsbeginselen aan te nemen, teneinde aan de burgers van den staat bescherming tegen de kerkelijke macht te verleenen. Dit voornemen, dat nog wel aan de verschillende liberale fractiën zijn vaderschap dankt, behoeft inderdaad geen nadere toelich ting. Het heeft ten minste nog deze éene goede zijde, dat het zich gunstig onderscheidt van den radicalen maatregel tot verdrijving der jezuïeten. Vermelding verdient echter dat de minderheid der commissie een tweeden rapporteur, den heer Grimmbenoemd heeft, die namens haar aan den rijksdag voorstellen zal om met betrekking tot de jezuïeten-adressen tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Aangaande den gezondheidstoestand van von Bis marck verneemt men heden alleen, dat na de behan deling der belangrijkste onderwerpen in den rijksdag, de rijkskanselier, op dringenden raad zijner geneeshee- ren, gedurende eenige maanden verlof nemen zal. Hij zal zich waarschijnlijk eerst naar zijn landgoederen te Varzin en daarna voor geruimen tijd naar een zeebad plaats begeven. De aanstaande terechtstelling van Bazaine houdt in Parijs en Versailles bijna uitsluitend de gemoederen bezig. Zoowei in als buiten de kamer is nauwelijks van iets anders sprake. Heden wordt de maarschalk te Versailles verwacht, om zich voor de autoriteiten beschikbaar te stellen. Waarschijnlijk zal hij een par ticulier huis bewonenwaarin hij echter zorgvuldig bewaakt zal worden. Le Courrier de France, die ook het eerst het oordeel der commissie van enquête over de capitulatie van Sédan mededeelde, meldt thans dat het slot van het rapport dezer commissie betrekkelijk de capitulatie van Metz aldus luidt: „Overwegende dat maarschalk Bazaine door zijne schuld een leger \an 150,000 man heeft te gronde ge richt en verlorendat hij eveneens door zijne schuld Metz heeft genoodzaakt om zich over te geven „Overwegende dat hij alle regelen van plicht en eer heeft verzaakt, „Is de raad van enquête van oordeel, dat de maar schalk voor een krijgsraad terechtgesteld behoort te worden." Wanneer het blad ook al betreffende de capitulatie van Sécku juist ingelicht was, omtrent maarschalk Bazaine is dit minder waarschijnlijk. De raad van enquête toch motiveert slechts zijn oordeel, of de be trokkene officieren blaam of eervolle vermelding ver dienen, maar laat geheel aan het uitvoerend bewind over om te bepalenwat naar aanleiding van die blaam of die eervolle vermelding behoort gedaan te worden. Bovendien de motieven der beide, gisteren door den minister van oorlog ingediende, wetsontwerpen spre ken alleen van de beslissing der regeering en volstrekt niet van het oordeel van den raad van enquêtedat maarschalk Bazaine voor een krijgsraad gedaagd zal worden. Op voorstel van generaal Chanzy, den voorzitter der commissie die heiast is met het onderzoek van het voor- stel-Bambcrgerzijn de wetsontwerpen van den minister van oorlog in hare handen gesteld. Waarschijnlijk zullen zij Zaterdag in de openbare zitting in behande ling komen en zal de regecring terstond daarna de leden van den krijgsraad benoemen. De admiraal Trehouart zal vermoedelijk tot voorzitter benoemd worden. Omtrent vijf capitulatiën zijn weder de conclusiën van den laad van enquête door het Journal officiel open haar gemaakt, waaronder het oordeel omtrent Sédan, dat wij vroeger in zijn geheel medegedeeld hebben. Den bevelhebbers van Schlestadt en Verdun wordt beiden verweten, dat zij de ammunitie en het oorlogs- materieel vóór de overgave niet vernietigden, terwijl den eerste lof wordt toegezwaaid voor zijn heldhaftige verdediging, en aan de bevolking van Verdun met warme woorden dank gezegd wordt voor hare heldhaf tige houding en hare ondersteuning van het garnizoen. De hevelhebber is echter, volgens het oordeel van den raad, te spoedig in onderhandeling getreden. Een gunstige uitzondering op alle vorige conclusiën maakt die betreffende de capitulatie van Plialsbourg. De raad laat recht wedervaren aan „de energie, de standvas tigheid en de bekwaamheid van den kommandant", en

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3