MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 109. Woensdag 1872. 8 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2"" Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rn.franco is f 3.50. Middelburg Mei. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben, blijkens liet Provinciaal blad w 48bepaald dat de rekening dér j inkomsten en uitgaven van de gemeenten in dit gewest j over 1871, met de daarbij behoorende bescheiden, aan hen moet worden opgezonden vóór den 31,n Augustus a. De kame rheer-ceremonicmeester baron Snouckaerl van Schauburg is, naar liet Vaderland verneemt, bij Z. M. den koning naar Luxemburg ontboden, ter regeling van de begrafenisplechtigheid van II. K. 11. prinses Hendrik. Naar nen ons meldt, zal de voorgenomen pensionee- ring en bevordering bij den militairen geneeskundigen dienst, tengevolge der rainisterieele crisis, voorloopig nog niet doorgaan. Uit Liverpool wordt gemeld, dat aldaar pakketboot the Calabar aangekomen is met berichten van de kust van Guinea. Daarin wordt medegedeeld dat de overdracht der Nederlandsche bezittingen aan het Engelsche gouvernement in de beste orde en tot groote vreugde der inwoners tot stand gebracht is. De koning van Elmina heelt geabdiceerd, en vooral hieraan wordt het toegeschreven, dat de rust geen oogenblik gestoord werd en geen enkele maatregel van geweld behoefde genomen te worden. Naar het Handelsblad verneemt, hebben de aanhou dende en langdurige klachten der schipperij over den treurigen toestand der werken bij de sluizen te Schel- lingwoude het gevolg gehad, dat de minister van staat en van binneiilandsche zaken eene commissie heeft be noemd, bestaande uit de heeren: Wiechersinspecteur van het loodswezen, Jaski, oud-zeekapitein, en W. J. Schuttevaer, hoofdbestuurder van de schippersvereeni- ging Schuttevaer, om zoo doenlijk voor bedoelde wer ken eene verbetering te erlangen. Genoemde commissie heeft met een landskotter een onderzoek in loco inge steld, waarvan het rapport wordt tegemoet gezien. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. "leger. Gesteld ter beschikking van het departement van buitenlandsche zaken de kapitein J. Brakel, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog, teneinde met eene diplomatieke zendiug te worden belast, zullende hij voor zoo lang hein die zen ding blijft opgedragen bij het leger worden gevoerd voor memorie. ONDERWIJS. De commissaris des konings in <L; provincie Zeeland heeft bepaald, dat de eindexamens der hoogere burger scholen in deze provincie dit jaar zullen gehouden wor den te Zierikzee, en benoemd: tot voorzitter der com missie den heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs in Zeelandtot leden de heeren dr. G. van Ilenuekeler, P. li. Hoorweg en P. D. Koning, leeraren aan de hoogere burgerschool te Middelburg; G.Kok Jz., directeur, en dr. W. K. J. Schoor en A. W. Stellwa- genleeraren aan de hoogere burgerschool te Zierikzee S. O. L. Mesch, directeuren nv. M. J. de Witt Ha mer en T. II. de Beer, leeraren aan do hoogere burger school te Goes. De gemeenteraad van Alkmaar heeft aan den heer J. W. van Amerongen, sinds 1 November 1838 hoofd onderwijzer aan de openbare armenschool aldaar, met ingang van 1 Augustus a. eervol ontslag uit die betrek king verleend. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Driehuizen en Zuidschcrmcr de heer W. M. de Vries, predikant te Dreischor. Bedankt vo-r het beroep tot predikant bij de Ne- .derdnitsche hervormde gemeente te Kats door den heer E. W. Heinecken, predikant te Noorden. MARINE EN LEGER. Volgens gerucht zouden zich slechts 18 adspiranten hebben opgegeven om geplaatst te worden als cadet aan de koninklijke militaire academie. (Ulr, dagll.) Bij koninklijke besluiten van verschillende dag- teekening is1° art. G van het besluit houdende orga nisatie van den generaleu staf in dier voege gewijzigd, ^ui den chef van den generaleu staf worden toege voegd' een hoofdofficier benevens twee of meer kapiteins van dien staf, en de hoofdofficieren, bedoeld bij de artt. 7, 8 en 10 van genoemd besluit onmiddellijk onder zijne bevelen staande; 2° bepaald, dat. het aantal plaatselijke kommandanten van de le klasse zal bedra gen twee, terwijl in verband daarmede het aantal plaatselijke kommandanten der 2« klasse met een wordt verminderd. De 2e luitenant II. F. L. Janssenvan het R regi ment vesting-artillerie, is bij de torpedo-compagnie te Brielle overgeplaatst, isteren de-]»"' RECHTZAKEN. liet provinciaal gevechtshof in Zeeland heeft gisteren onder anderen uitspraak in hoogcr beroep gedaan be treffende twee vonnissen der arroudissements-vechtbank alhier van den 2Rn Maart jl. Bij het eerste dier vonnissen was Maria Stormvrouw van L. Vercruijssenwerkster te Biervliet, veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, a Line de twee geldboeten van f 8 en een van f 25benevens in de kestenomdat zij den 10en Fe bruari jl. opzettelijk drie tot afsluiting dienende glas ruiten van de woniug- van H. Ilaraelijuck te Yzendijke ingeworpen en voorts genoemden persoon met een stuk van een steenen waterkan een gat in het hoofd gewor pen heeft, liet hof heeft dit vonnis bevestigd, met veroordeeliug van de geïntimeerde en mede-appellante in de kosten van het hooger beroep. Ilet tweede vonnis der rechtbank hield de vrijspraak in van do lOjarigo, te Ylissingen wonendeMargje Cornelia Douwdie beklaagd was dat zij iu den avond van den 4" Februari ji. uit den winkel van A. L. Ouwerkerk te Vlissingendeel uitmakende van het door dezen bewoonde huis, arglistig een pakje ckocolaad weggenomen en zicli toegeëigend heeft. Volgens de rechtbank had de beklaagde dit feit bedreven zonder oordeel des onderscheids. Het liof heeft echter dit von nis vernietigd, en de geïntimeerde schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huismet oordeel des onderscheids gepleegd, en haar, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 3 d.igen gevangenisstraf, alsmede in de kosten der proce dure zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal a. Donderdag avond te 7 uren, bij gunstig wederop liet Molenwater alhier eene muziek uitvoering door het muziekkorps der schutterij gehou den worden. De groothertog van Luxemburg heeft den heer m<\ P. M. Tutein Nolthenius, afgetreden burgemeester van Apeldoorn, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Naar men verneemt, moet tegenwoordig de land verhuizing naar Amerika in de noordelijke provinciën weder op groote schaal plaats hebben. Dit blijkt vooral uit het getal landverhuizersdat in eenige weken zeker niet minder dan 1000 was, die allen Ilarlingen tot uit gangspunt gekozen hebben. Naar men zegt, hebben daar eergisteren morgen weder een 80tal personen de reis naar de nieuwe wereld aangenomen. De aanbouw van huizen en andere gebouwen op het te Bergen op Zoom verkochte terrein van de ge sloopte vestingwerken wordt op groote schaal voortge zet, en de heer A. Asselbergs, heeft onlangs het -ver zoek aan burgemeester en wethouders gedaan, om langs het verlengde van de lluibergschebaan eeu aantal nieuwe huizen te bouwen. Te Rotterdam is de laatste paal aan de werken van den staatsspoorweg voor de Beursbrug ingeheid. Zondag nacht is bij den logement- en stalhouder Blom te Gouda brand ontstaan: de stallen, het koets huis en de knechts woning zijn verbrand en al de paar den, ten getale van zeventien, in dc vlammen omgekomen. L'e gemeenteraad van Arnhem heeft jl. Zaterdag twaalf' woningen afgekeurd als nadcelig voor de open bare. gezondheid. Voorts is aan de eigenaren van een aantal andere woningen een termijn van drie maanden gesteld, om alsnog de noodzakelijk geachte verbeterin gen aan te brengen. De opening in den kanaaldijk van Maastricht op Luik, die men aanvankelijk dacht in een paar dagen te kunnen herstellen, blijkt thans van meer belang te zijn dan zich eerst liet aanzien. De dijk bevindt zich op die plaats boven een niet meer in werking zijnde kolenmijn, en het gat, zoo het schijnt, juist boven een der kokers of putten. Bij peiling vond men op 80 me ters nog geen grond. Men rekent thans minstens 14 da gen tot herstel noodig te hebben. Een aantal geladen schepen op dat kanaal verkeert thans in groote verle genheid. Eergisteren heeft, naar uit Tilburg wordt gemeld, onder de gemeente Moergestel een hevige boschbrand plaats gehad, waarbij circa 5 hectaren heide en mast- bosch, aan den heer Houben toebehoorende, geheel zijn uitgebrand. Door verscheidene Oost-Friesche veehandelaars is aan 's konings commissaris in de provincie Groningen een uitvoerig adres gericht, inhoudende het verzoek, de veemarkten in dat gewest te schorsen, op grond van de daar sporadisch heersehende besmettelijke longziekte onder het rundvee, de vrees voor eene algemeeue ver spreiding, ook in Pruisen, en de nadeelen die hieruit voor deu veestapel en den internationalen handel zouden moeten ontstaan. Hunne vree3 voor verspreiding der ziekte grondt zich op het in Nederland aangenomen stelsel tot beteugeling der ziekte, volgens hetwelk enkel kennelijk zieke dieren worden onteigend en afge maakt en niet de verdachte, terwijl de termijn van 90 dagen, die voor het bestaan van den besmetten kring is vastgesteld, hun te kort voorkomt om alle gevaar van verspreiding der besmetting geweken te achten. In eene algemeene vergadering van het comité der IlarlingenHeerenveensche spoorweg-onderneming is be- besloten tot ontbinding over te 'gaan, zoodra het lid van het comitédat zich in Londen bevindt om daar nog de noodige fondsen op te sporen, onverrichter zake zal zijn teruggekeerd. Het bestuur der Parijsche tentoonstelling van nij verheid heeft de officieele kennisgeving der opening» 15 Juli a.aan het consulaat te Amsterdam toegezonden. Dc lieer Leliman, p.esident der maatschappij van Bouw kunde te Amsterdamis belast met het samenstellen van een comité in Nederland en tevens met het verstrekken van de noodige inlichtingen betreffende den tijd van in zending der onderscheidene voorwerpen. Te Hoesselt in Belgisch Liraburg, niet verre van Maastricht, is bij het graven eener put eene bron van zwavelhoudend water ontdekt, dat bij scheikundig onderzoek is gebleken als geneesmiddel te kunnen worden aangewend. Aan de gedenkzuil voor het Vaticaansch concilie wordt te Rome langzaam maar voortdurend gewerkt. Dezer dagen werd in de gieterij van het Vaticaan het kolossale beeld van Petrus gegoten, dat boven op de zuil moet komen. De arbeid is echter mislukt. Het beeld is gesprongen. Het Leipziger Tageblatt geeft een verslag van het den 24fn April gehouden examen aan het conservatoire te Leipzig. Een uiterst gunstig getuigeuis wordt daarin afgelegd omtrent, twee Nederlandsche leerlingen van het conservatoireden heer nenri Vink (piano) uit Haarlem die het 2c en 3e gedeelte van Schumann's concert, en den heer Willem Kes (viool), uit Dordrecht, die het le gedeelte uit het lie concert Spohr, in G-dur, voor droeg. In den omtrek van Whiskey Hill, in Californië, wordt de wacht over een groote kudde schapen uitge oefend door drie vossendie daartoe de noodige oplei ding genoten hebben. Een er van is een grauwe, de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1