zijde bevestigd, dat in den ministerraad op voorstel van den heer Thorbecke tot de aanbieding van een col lectief ontslag zou besloten zijn, verscherpt de nieuws gierigheid naar de vermoedelijke gevolgen nog. „Het besluit der ministers, dat met 5 tegen 2 stem men genomen moet zijn, daar de heeren Gericke en Jolles meenden dat voor een collectief ontslag geen aan leiding bestond, wordt zeer verschillend beoordeeld en, nu zij zich eenmaal geplaatst vinden voor het alternatief dat het minste politiek doorzicht voorspellen deed, doch dat voor de zeer liberale leden der tweede kamer ver borgen bleef, durven sommigen hunner zelfs de meening uitspreken dat het verzoek om ontslag slechts voor den vorm is ingedienden eene eerste afwijzende beschikking des konings, welke de hoffelijkheid tot een gebinik heeft verheven, alleen met uitzondering van den heer Blussé, het aanblijven der zes andere ministers zal tengevolge hebben. „Ik geloof dat men zich hierin bedriegt, en dat zelfs de aangevoerde beroepen op vroegere handelingen van door Thorbecke gepresideerde ministeriën, welke aanbleven na de verwerping der begrootingen van buitenlandscbe zaken en koloniën, na de afstemming van artikel 1 dei- wet op de personeele belasting hier niets bewijzen. Het laatstgenoemd wetsontwerp toch, want de overeenkomst hier schijnt met de tegenwoordige omstandigheden zeer groot, was maar onderdeel van het financieel plan van den heer Betz, evenals zijn nieuwe zegelbelasting. Met de thans voorgedragen inkomstenbelasting kan alleen vergeleken worden het voorstel tot afstand der 4/5 van de perso neele belasting, en ik twijfel er niet aan of, ware dit verworpen, de regeering van 1865 zou zijn afgetreden. Dat was toen de hoeksteen der voorgenomen herzie ning, evenals thans de inkomstenbelasting het was. Tot de invoering van eene inkomstenbelasting werd in den ministerraad besloten, en wat kan het ministerie nu anders doen dan aftreden na een votum der tweede ka mer waardoor deze uitdrukt dat zij de inkomstenbe lasting niet wil. Dit toch is inderdaad het geval, het gold hier geen quaestie van uitvoering, van keuze tusschen het Engelsche en het Pruisische stelsel; alleen is uit de stemming gebleken dat het Engelsche stelsel mede, evenals het regeeringsvoorstelslechts door eene minderheid werd verlangd. De kamer heeft eenvoudig en duidelijk gezegd dat ze van geen inkomstenbelasting gediend was, en de regeering behoort voor die uitspraak te zwichten. „Hoe het zij, de ministerieele crisis kan lang duren; de afwezigheid van den koning die, ter eondoleantie van prins Hendrik voor het eerst sedert zijne troons bestijging aan het groothertogdom Luxemburg een bezoek brengt, de waarschijnlijke ongenegenheid van zeer velen om zich met eene portefeuille te belasten, zijn de hoofdoorzaken van tijdverlies. „Met de gezondheid van den heer Thorbecke moet het weer niet best gaanhij is opnieuw gedwongen het huis te houden en ontving daar Vrijdag ook zijne ambt- genooten. De weersverandering, zoo nadeelig voor de gevoeligheid der longenwaaraan de staatsman hij eene voortdurende gaafheid van zijn helderen geest lijden blijft, werkte natuurlijk ongunstig; voeg daarbij de politieke teleurstelling, want voor dergelijke aandoenin gen is de heer Thorbecke lang niet zoo ontoegankelijk als men op zijn uiterlijk oordeelende meenen zou. En dat het votum der kamerhoe velen het ook zagen aan komen, voor hem eene teleurstelling was moge een dei- laatste middelen bewijzen die hij voor de aanneming der wet te werk stelde. Ik bedoel zijne toezegging dat herziening der census-tabel terstond zou worden ter hand genomen, waarin eene groote overwinning van den minister op zichzelven en zijne gewone onverzette lijkheid lag opgesloten." BENOEMINGEN Eïï BESLUITEN. KOLONIËN. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoekmet toekenning van pensioenaan den Oost- Indischen ambtenaar H. Dessauvagieslaatstelijk adsis- tent-resident van Patjetan, en aan den Oost-Indischen ambtenaar W. Kraft, laatstelijk hoofdingenieur le klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-lndië, beiden thans met verlof hier te lande. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Schoonhoven heeft het volgende zestal van predi kanten opgemaakt: de heeren W. Callenbach, te Har- denbergH. W. Creutzbergte VlissingenE. B. Gunning, te Nunspeet; S. S. de Koe, te Lienden; W. Mense, te Bodegraven, en M. Sjoers, tc Ophemert. Aangenomen het beroep tot predikant bij de En gelsche hervormde gemeente te Amsterdam door den heer W. Macfarlane, candidaat bij de kerk van Schotland. Aan den .kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente te 's Gravenhage is, naar wij vernemen, een door ruim 200 lidmaten onderteekend adres ingediend, waarbij in het belang van kerk en armen, dringend in overweging wordt gegevenvoor de bestaande vacature, op den heer J. A. Schuiuman, te Batavia, een zóo krachtig beroep uit te brengen, dat men zich zou mo gen vleien hem aan die roepstem gehoor te zien geven om tot zijne vroegere gemeente terug te keeren. {Daghl. v. Gravenh.) RECHTZAKEN. De rechtbank te Breda heeft drie personen veroor deeld tot 6 weken eenzame opsluiting, een persoon tot 3 maanden en een tot 14 dagen gevangenisstraf, allen ter zake van de op 1 April jl. te Oosterhout veroor zaakte ongeregeldheden. Een beklaagde wei d vrijge sproken. GEMENGDE EEEICHTEN. Volgens de Zutfenscho courant is Z. K. H. de prins van Oranje opnieuw ongesteld en zouden zich verschijn selen van ernstigen aard hebben voorgedaan. Het stoomschip Conrad is den S™ dezer te Batavia aangekomen. De directie van de Nederlandsche Bijnspoonveg- uiaatschappij waarschuwt den handel om bij verzending van goederen naar Duitschland, op de vrachtbrieven omtrent de vrachtberekening geen voorschrift te geven, b. v. in wagenladingsvracht, daar in zulk een geval de vrachtal is de zending nog zoo gering100 cent wordt berekend. Bij de afdeeling Kosthuizen van de Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam is het voor stel gedaan, en in handen eener commissie gesteld,om een vleeschhal met. 5 depots en een stal op te richten, waarvan de kosten zijn geraamd op 150,000. De met 1° Maart jl. te Sneek opgerichte zwem- en badinrichting blijkt volkomen aan de verwachting, die men er van koesterde, te beantwoorden. Het getal ge nomen binnenbaden is betrekkelijk zeer groot. Terwijl het in Maart ruim 700 bedroeg, is het in April tot over de 800 gestegen. Er zijn dagen geweest, dat meer dan 80 en 90 personen van de inrichting gebruik maak ten, waaronder zeer vele dames. Een achttal voorname ingezetenen van Ileerenveen, woonachtig in SchoterlandEngwirden en Ilaskerland heeft onder het motto „Heerenveen éen en onverdeeld", een oproeping gedaan tot eenparige samenwerking om Heerenveen van deze gemeenten los te krijgen en tot een zelfstandige gemeente te verheffen. De eerste bij eenkomst zal eerstdaags plaats hebben. Tc Wildervank is eene afdeeling van de schip- persvereeniging Schuttevaêr opgerichtmet aanvankelijk 17 leden. Op eene jl. Donderdag te Eecloo gehouden ver gadering der landbouw-sectie Eecloo hield de rijks-vee arts Panis eene voordracht over het nuttige der kennis van den ouderdom der paarden. Hij toonde aan, dat de diensten die men van een paard eischen kan afhan gen van de onderscheidene tijdvakken des levens van dit edele dier. Als middel om tot de kennis van den ouderdom te geraken besprak hij de tanden van een paard, en helderde het door hem gesprokene op door middel van eene verzameling gebitten die hij daartoe had medegebracht. Als eene bijzonderheid wordt door verschillende dagbladen medegedeeld dat de commissie voer de drie jaarlij ksche kunsttentoonstelling te Brussel met alge- meenc stemmen besloten heeft den catalogus ook in het Nederlandsch te doen drukken. Dezer dagen is te Marseille een gezelschap aanzien lijke Japaneezen aangekomenbestaande uit vijf en twin tig personen, onder welke verscheidene vrouwen, die geen gezantschap uitmaken noch een officieel karak ter bezitten, maar enkel naar Europa zijn gekomen, om aan hunne weetgierigheid te voldoen. Het grootste deel van dit gezelschap bestaat uit Japansche hande laars, die reeds sedert eenigen tijd betrekkingen met Europeesche huizen hebben onderhouden. Teneinde de aandacht minder op zich te vestigen, hebben de Japan sche reizigers het Europeesche gewaad aangenomen waarin zij meer op hun gemak zijn dan men wel zou verwachten. Naar men meent, is dit de eerste maal dat Japansche vrouwen diegenen uitgezonderd die met troepen Japansche kunstenaars naar Europa kwa men haar land hebben verlaten, om Westersche landen te bezoeken. Na Lyon en eenige andere Fran- sche steden te hebben bezichtigd, bevindt dit gezelschap zich thans te Parijs. Het stadje Abera in Hongarije is voor drie vier den door brand vernield; twee vrouwen zijn in de vlam men omgekomen; meer dan 80 gezinnen zijn zonder huisvesting; de oude toren der kerk, die uit de eerste eeuwen der christelijke jaartelling dagteekende, is ver brand. THERMOMETERSTAND 4 Mei 'sav. llu. 50 gr. 5 'smorg. 7 u. 55gr. 'smidd. 1 u. 59gr.'sav. 11 u. 50gr. 6 7 51 1 55 6 54 STATEN-GENER A AL. TWEEDE KAMER. Heden morgen gaf de voorzitter na de opening der zitting aan de leden te kennen, dat Zaterdagnamiddag door hem eene mededeeling van den heer Thorbecke namens den ministerraad was ontvangen, het verzoek inhoudende om aan de kamer voor te stellen hare werk zaamheden onmiddellijk te schorsen. Tegen dit voor stel voerden het woord de heeren van Naainen van Eeinnes en Storm van 's Gravesande, die op de urgentie van sommige werkzaamheden wezen, zooals de wet betreffende de Kanaalmaatschappij, de begrooting voor het departement van oorlog voor 1872, enz. De heer Storm van 's Gravesande verkreeg vergunning om den minister Delprat deswege te interpelleeren. Het voor stel tot schorsing van de werkzaamheden der kamer werd daarna voorloopig aangehouden. Inmiddels werd de zitting gesehorst en begaven de leden zich in de sectiënteneinde eene commissie te be noemen tot het ontwerpen van een adres van rouwbeklag aan den koning wegens liet overlijden van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. Bij de hervatting der openbare zitting te éen uur is het ontwerp-adres ingekomen, dat onmiddellijk tot voor loopig onderzoek aan de afdeelingen is verzonden. De zitting werd daarop andermaal geschorst, tot 3 uren, toen het definitief adres was ingekomen, waaromtrent bepaald werd dat het morgen in beraadslaging zal wor den gebracht. Een voorstel van den heer van lleenen om het wets ontwerp betreffende de Kanaalmaatschappij in de af deelingen te onderzoekenwerd met 65 tegen 3 stemmen aangenomen. Suttmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. „De zitting van Zaterdag zal in de parlementaire annalen der tegenwoordige kamer ouder de voornaam- sten en hesten gerangschikt worden; zij was een triomf voor den spreker die de held dezer zitting was, een schitterende voldoening voor de boleedigde publieke moraliteit en tevens een nieuwe en verpletterende akte van beschuldiging tegen het gevallen regimeIn zulke termen spreekt le Temps van heden zijne ingenomenheid met de conclusiën der commissie uit, welke een nauw keurig onderzoek instelde naar de inkoopen van liet ministerie van oorlog tijdens het keizerrijk, en wier rap porteur, de lieer d' Audiffret-Pasquier, Zaterdag daar omtrent een uitvoerig, en oratorisch rapport uitbracht, waarmede hij gedurende anderhalf uur de kamer boeide. Met algemeene stemmen werden de conclusiën van het rapport door de kamer aangenomen en tot het publiek maken van het stuk iu alle gemeeutcn van Frankrijk besloten. De commissie ''al thans overgaan tot het houden cener enquête over het oorlogsmaterieel in Juli 1870 en over den tegenwoordigen toestand daarvan, en werd ten slotte dringend verzocht een ernstige controle daar op tc blijven uitoefenen. Het verzoek van den heer de Castellane om heden reeds de militaire wetten aan de orde te sfcllen werd door de vergadering geweigerd, nadat de minister van oorlog in herinneiing gebracht had dat de president der republiek eenige dagen rust verzocht had. Omtrent de geruchten van wijzigingen in het Fransche ministerie wordt met zekerheid gemeld, dat die van allen grond ontbloot zijn. Wel schijnt Thiers ontevreden te zijn met de houding van den heer de Larcy, die steeds met de legitimisten tegen de regeering stemt, maar dat generaal de Cissey het besluit, dat Bazaine voor een krijgsraad gedaagd zal wordengeweigerd zou hebben te onderteekenen, omdat hij onder de bevelen van den maarschalk in het Kijnleger diende, is volkomen onwaar. Hoe het zij, van vacatures in den ministerraad schijnt vooralsnog geen sprake te zijn. Het Journal officiel heeft heden de publicatie der con clusiën van de commissie van enquête over de capitulatiën aangevangen. De drie eerste documenten, welke publiek gemaakt wordenbetreffen de overgave van de bergves ting Lichtenberg en de versterkte steden Marsalen Vitry- le-Franijais. Het oordeel der commissie is dat de bevelhebber van Lichtenberg in allen deele zijn plicht heeft gedaan, maar dat de kommandantcn der beide laatste plaatsen openlijk blaam verdienen. De Parijsehe gemeenteraad heeft zich Zaterdag bezig gehouden met de quaestie der teruggave van de oor logsschatting ad 210 millioen francs door den staat. Zooals men weet, beroept de hoofdstad zich in haren eisch op de omstandigheiddat deze contributie eene •voorwaarde der vredespreliminairen was. Uit de mede-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2