MIDDELBURGSCHE COURANT. F107. Maandag 1872. 6 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3lm-, franco is f 3.50. Bjj deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 4 Mei. Naar ons uit den Haag gemeld wordt zou in een gisteren gehouden ministerraad een rapport aan den koning zijn vastgesteld waarbij het ministerie zijn ont slag verzoekt, op grond dat liet bij de tegenwoordige verdeeldheid der liberale partij geen genoegzamen steun meer vindt in de tweede kamer. Volgens het gerucht zou het besluit daartoe genomen zijn met rieerderheid van stemmen, nadat de heeren Gericke en Jolles zich tegen dien maatregel verklaard hadden. Bij beschikking van den minister van finanoiëa is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies le klasse H. A. Thoonsen ten postkantore te Nijmegen; de commies 2e lclasso J. Gr. Plooster voorloopig ten postkantore te 's Gravenhage de commies 3e klasse J. P. van Nicuwkuyk ten post kantore te Leiden. Negen leden hebben bij den gemeenteraad van Amster dam een voorstel ingezonden om op grond dat de sterk voortgezette en spoedig, te wachten dichting van den afsluitdijk teSchelling wou de naar het gevoelen van vele deskundigen voor Amsterdam een on draag lijken toestand, buitengewone, en besmettelijke ziekten zal tengevolge hebben, burgemeester en wethouders uit te noodigen 1° binnen den kortst mogelijken tijd den raad in te lichten over tijdelijke hulpmiddelen, voor dadelijke toepassing vatbaar en geschikt om in de be hoefte aan waterverversching te voorzien, tot meer blij vende werken zullen zijn voltooid; 2°. bij het bestuur der Kanaal-maatschappij en zoo noodig bij. de regeering aan te dringen op de uitvoering van art. 12 der con cessie (regeling der verplichting voor de maatschappij om voor watérloozing en w^terinlating der gemeente to zorgen). Ook is ingekomen een voorstel van burgemeester en wethouders tót. aanschaffing voor f 103.000 van het noodige pompstoomwerktuig aan den Oosterdoksdijk 'tusschen Zeeburg en den Paardenboek, om het gracht water in het IJ over te pompen, terwijl uit het kanaal gedurig verscli water in de stad kan worden aange voerd. BENOEMINGEN' EN BESLUITEN. huizen van arrest. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. M. Kakebceke als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Goes, en be noemd itot lid van genoemd college J. L. Goemans, medicinae doctor te Goes. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan <H. P. van de Graft als luitenant bij ,de. dienst doende schutterij te Middelburg. Benoemd bij de dienstdoende schutterijte Middelburg, tot lei luitenant jonkheer mr. D. G. van Teijlingen thans 2e luitenant;- tot 2C" luitenant effectief H. H. Dansdorp, thans 2e luitenant a la suitete Goestot 2«q luitenant J. J. Ochtman, thans schutter. Benoemd bij het 1« bataljon rustende schutterij in de provincie .Zeeland: tot kapitein B. M. de Jonge van Ellemeet en L. L. Woutersen, beiden thans le luitenant; tot 1° luitenants, J. H. BoogaertJ. J. F. Hart en II. A. Boogaert, allen thans 2° luitenant; tot 2e luitenants J. W. C. de Jonge van EllèmeetJ. C. Dormaar en A. Keiser, allen thans schutter. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenning van pensioenaan den met verlof bier te lande' teruggekeerden officier van gezondheid 3« klasse bij het leger in NederlandschIndië W. N. de Graaf, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, tengevolge van lichaamsgebreken. ONDER WIJ S De minister van blnnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissiën, aan welke wordt opgedragen het exaraineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenscken tê verkrijgen, voor het jaar 1872'zitting zullen houden te 's Graven - hage; en benoemd: a tot lid en voorzitter der commis sie voor dó examens in wis- en natuurkundige weten schappen, zeevaartkunde, teekenen en- boetseeren dr. D. de Loo3, directeur der hoogere burgerschool te Leiden; tot leden: F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. C. P. Burger, hoogleeraar, directeur der rijks hoogere burgerschool tó Leeuwarden; J. D. v. d. Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's GravenhageA. A. Sissinghdirec teur der zeevaartkundige school te Botterdamd<\ W. F. R. Surihgar, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leidén; dr.' E. Selenkahoogleeraar aan de hoogeschool te Lei den; J. P. Koelman, directeur der academie van beel dende kunsten te 's Gravenhageen H. P. Vogelhoofd onderwijzer aan de academie van beeldende kunsten te 's Gravenhage. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Botterdam door den heer J. W. Felix, predikant te Utrecht. De heer B. van Schelven, candidaat bij bet provin ciaal kerkbestuur, van Zeeland,is ook beroepen tot pre dikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Noordwijk aan zee. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsohe her vormde gemeente te Ileino de heer W. P. vanLindonk, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. De van Middelburg naar do Bijp vertrokken pre dikant der Evangelisch-Luthersche gemeente hield jl. Zondag namiddag in zijne nieuwe standplaats zijne intree rede naar aanleiding van Romeinen 1 vers 16. Des voor middags was bij bevestigd door den heer C. Bakker, predikant te Purmerende, die tot tekst zijner toespraak gekozen had Markus 10 vers 49ö. MARINE EN LEGER. Heden morgen arriveerde te Neuzen een detache ment artilleristen uit 's Hertogcnboschonder bevel van ecu luitenant, om gedurende-dezen zomer aldaar werk zaam te zijno. a. bij bet kruitkéeren. Uit Sneek is aan de tweede kamer een adres ge zonden, waarin wordt opgekomen tegen de voorgestelde vermeerdering van oorlogsnitgaven en de verhooging van het cijter der miliciens. Het adres was voorzien van 118 handteekeningen. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren avond bracht het muziekgezelschap Apollo te Neuzen eene serenade aan den heer B. Pothoven; als hulde bij de.herdenking van zijne thans volbrachte. 50-jadge militaire loopbaan, waarvan liij bijna 15 jaren als magazijnmeester der artillerie te Neuzen is werk zaam geweest. De commissarissen des lconings in Groningen, Fiiesland en Drenthe hebben, op specialen last van den koning, ter kennis van de ingezetenon dier provinciën gebracht, dat Z. M. wegens het overlijden van prinses Hendrik tot zijn groot leedwezen verhinderd is gevolg te geven aan zijn voorgenomen bezoek aan de noorde lijke provinciën, docli dit in de maand Mei van het volgende jaar hoopt te zullen kunnen brengen. Tevens heeft de koning verzocht den ingezetenen zijne erkente lijkheid te betuigen voor de wijze waarop zijne ont vangst werd voorbereid. De kermis te 's-Gravenhage zal voortgang hebben, doóh de omgeving van liet paleis van prins Hendrik vrij blijven van alle kermis ver toon;- de kramen die1 ge woonlijk in het Voorhout en op het Tournooiveld wor den geplaatst zullen nu opgeslagen worden op het Plein 1813 en in aangrenzende straten. Burgemeester en wet houders. hebben biervan gisteren kennis gegeven aan hen gemeenteraad die daarna op hun voorstel besloten heeft om, voor het geval de begrafenis van prinses Hendrik reeds gedurende de kermisweek mocht ge schieden, op dien dag van nationalen rouw de jaar markt te schorsen en alsdan den duur der jaarmarkt1 met éen dag te verlengen. Woensdag middag is van Antwerpen de eerste stoomboot (een Engelsche) rechtstreeks naar Nèw-York' vertrokken. Er waren zoovele passagiers en goederen dat binnen weinige weken een tweede schip zal volgen: Dinsdag heerschte er te Amsterdam opschudding: in de Tuinstraat, een deel van den Jordaan. De geheele buurt was éen verontwaardiging over het gerucht dat een uit huu midden, een kruier, drie zijner kinde ren had verkocht om ze naar de Kaap te laten weg voeren. Zoo zei men, maar de waarheid luidde geheel anders. De kruier namelijk, een behoeftig man, was in het bezit van een zestal kinderen, waarvan er twee, van tien tot twaalf'jaren oud, maar niet déugen'wilden, van armen- en diaconiescholen weggezonden werden en het hun vader heel lastig maakten; ook waren zij op weg een jonger broertje „in den grond" te bederven. Do vader, ten einde raad, besloot, op aanraden van den secretaris der Maatschappij van weldadigheid, alle drie naar een der afdeelingen van die maatschappij te zen den, hopende dat zij daar tot degelijke, werkzame mannen mochten gevormd worden. Uit het gerucht, dat maar al te gretige ooren vond, bleek dus duidelijk dat men bet rechte van de zaak "niet wist. Dat' nam echter niet weg dat men er zich eergisteren raiddag vrij warm over maakte en 's avonds waren de gemoe deren bepaald het kookpunt genaderd. Men wilde den „ontnensch" uit zijn huis halen, zijn huisraad stuk slaanj zijn huis- in brand steken, maar gelukkig liet de commissaris van politie in de 5e sectie, de heer Steenbergenliet zoover niet komen. Hij verwijderde de echtelieden, die zoo den toorn gaande maakten, bene vens hun kroosten wist het door kalme en verstandige maatregelenen door herhaalde malen het opgewonden volk toe te sprekendaarheen te leidendat de menigte langzamerhand aftrok. Alleen koelde zij hare woede aan het pothuis des kruiers, waarvan de ruiten ver brijzeld werden en dat men daarna in brand stak. Wel gaf de zaak Woensdag nog veel stof tot spreken, maar van gewelddadigheden is geen sprake meer. 'tls te hopen dat men nu ook beter op de hoogte er van is. Als curiositeit deelcn wij nog mede dat een der Tuinstraters een telegram' aan den koniug verzond van dezen inhoud: „Hier worden kinderen verkochtmag dat in een vrij land? Antwoord betaald." Nieuws van den dag.) Het voornemen bestaat, om het standbeeld dat ter eere van Bocrhaave nabij het nieuwe academische ziekenhuis te Leiden zal worden opgericht, den 26ei> Juui a. te onthullenzijnde de eerste dag van de aldaar te houden algemeene vergadering van de Nèderlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunde. Eenige belaugstellèndcn te Rotterdam hebben be sloten, aldaar eene monumentale herinnering aan het feest van 1 April op te richten. Er zijn commissiën benoemd, om' de gelden daarvoor bijeen te brengen. THERMOMETERSTAND. 3 Mei 's av. 11 u.-Öl gr. 4- 'smorg: 7 u. 53gr. 'smidd. 1 u. 58gr. 'sav. 6 li. 56 gr. STATEN-GENERA AT, Het voorloopig verslag der tweede kamer is versche nen over het wetsontwerp tot wijziging der pensioen wet voor burgerlijke ambtenaren. Daaruit blijkt dat verscheiden leden voor de toekomstige ambtenaren geen rijks-pensioenfonds meer zouden willen gehandhaafd zien: een denkbeeld echter dat door vele anderen werd bestreden in 't belang van de ambtenaren en van den staat. In verband hiermede werd het denkbeeld ontwikkeld om de Belgische wet van 1844 te volgen, en aan eiken ambtenaar bij zijn aanstelling, onder bepaalde voorwaarden doch zonder bijdrage van zijne zijde, aanspraak op pensioen te geven en daaraan de oprichting van, weduwen- en -weezenfondsen voor ambtenaren van alle categoriën te verbinden. Wat het hoofdbeginsel betreft van de tegenwoordige wets voor drachtde afschaffing van de doorloopende kortingen: ernstige twijfel rees er of hét pensioenfonds

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1