welk artikel van het vredesverdrag de Duitsche regeering haar recht afleidde, om de bezetting van het Fransche grondgebied tot Mei 1874 te doen voortdurenook wanneer de oorlogsschatting' geheel betaald was. De commissie uit den Duitschen rijksdag, in wier handen het militaire strafwetboek gesteld isheeft zich met groote meerderheid tegen de gestrengheid der straften en tegen het onbillijke verschil verzet, dat in het ontwerp tusschen superieuren en ondergeschikten gemaakt wordt. Vele leden achtten het ook in strijd met den geest des tijds, dat in vredestijd de straffen op hetzelfde misdrijf gesteld voor militairen zoo onein dig strenger waren dan voor burgers. Tot dusverre is nog geenc schikking tusschen de regeering en de commissie tot stand gekomen. De spoorweg-overeenkomst tusschen Duitschland en Luxemburg is in hoofdzaak tot stand gekomen. Het contract is voor 4.0 jaren gesloten, gedurende welken tijd Luxemburg deel zal blijven uitmaken van liet tolver bond. Tengevolge van het overlijden van prinses Hen drik der Nederlanden zijn de Luxemburgschc onder handelaars weder naar Luxemburg vertrokken, zoodat de definitieve regeling der quaestie nog eenigen tijd uitgesteld zal moeten worden. Het zou zeer te verwon deren zijn, wanneer binnen die 40 jaren zich niet eene gelegenheid voordeed welke Duitschland aangrijpt om natuurlijk alleen in het belang van Luxemburg in het groothertogdom zelf iets te regelenwaarbij het tot de verrassende ontdekking zal komen dat het veel een voudig- r, en natuurlijk nog meer in het, belang van Luxem burg zelf is, wanneer hot zich geheel bij Duitschland aansluit. De Italiaansclie kamer heeft op het. gebied van het hooger onderwijs een belangrijk besluit genomen. In hare zitting van Dinsdag heeft zij het eerste artikel en daar mede het hoofdbeginsel der wet aangenomenwaarbij de godgeleerde faculteit aan de Italiaansche hoogescho- len opgeheven wordt. Een officieel telegram uit Madrid bevestigt de gunstige regeeringsberichten der vorige dagen. De generaal de Rada is teruggeworpen en een ander Carlistische aan voerder met zijne troepen tusschen den rechtervleugel van Serrano en de Fransche grenzen geklemd. Don Carlos is volgens hetzelfde bericht te Genève terugge keerd, en gisteren zou een aanval gedaan wordenophet broeinest van den opstand in Navarrehet. kleine stadje Amescuas. Meer en meer schijnt het gerucht omtrent deelneming am den opstand door republikeinen en ra dicalen onjuist geweest te zijn zoodat de Carlisten, op zich zelve staandewaarschijnlijk niet lang zullen kunnen weêrstand bieden. De regeeringstelcgraramen worden daardoor meer te vertrouwen, doch opmerkelijk is het dat de particuliere berichten aan le Temps voor de re geering vrij ongunstig blijven luiden. Volgens dit be richt zou de spoorwcglijn tusschen Bilbao en Miranda in handen zijn van de opstandelingen, die reeds vier treinen en vijf locomotieven ter beschikking zouden hebben, waarmede de concentratie van verschillende groepen tot stand gebracht zou zijn. Overigens zou de toestand der opstandelingen geenszins zoo ongunstig zijn als de regeeringsberichten doen voorkomen. De Engelsche beweging ten gunste van bet stemrecht der vrouw. Maandag avond werd te Londen in St. George's Ha 11 een groote meeting gehouden, teneinde de begin selen der nutional society for promoting women's suffrage meer en meer onder het publiek te verspreiden. De zaal was volgepropt en de sprekers konden slechts met moeite tot de estrade doordringen. De opgewondenheid op straat buiten het gebouw was ontzaglijk groot. Het binnentreden van Jakob Bright, de president der meeting, was het signaal voor de oorverdoovendc toejuichingen der verzamelde menigte. De voorzitter opende de vergadering met eene rede voering, die door zijn gehoor met daverend handge klap begroet werd. Hij zeide dat men meer en meer begon de eischen der vrouwen te verdedigen om ten minste voor een gedeelte invloed op de politiek uitte oefenen. De groote deelneming aan deze meeting achtte hij een bewijs voor de wijziging der publieke opinie be trekkelijk deze quaestie. De eigenlijke oppositie tegen het stemrecht der vrouw Avas niet dat zij onlogisch, maar gewoonlijk te logisch denkt. Na al hetgeen over de quaestie zoowel in als buiten het parlement gespro ken is, acht hij het niet noodig om hier in een uitvoe rige verdediging te treden. Een argument tegen zijne mecning moet hij toch wegens zijne absurditeit aan stippen, ofsehoon bij niet in eene weerlegging komen wil. Men beweert dat de vrouw hare eigendommen door het huwelijk verliest, dus ook geen stemrecht hebben kan, ofschoon de man toch niet voor de schulden der vrouw aansprakelijk wordt. Hij wilde nog niet zeggen dat de voorstanders van het stemrecht der vrouw op het punt waren van te overwinnen, mr.ar wanneer hij de vermindering der krachten van hunne tegenstanders zag en het ontzaglijk aantal der voorstandersdan kon er bij hem geen twijfel meer bestaan over bet resultaat. Hierna nam eene dame mrs. Anderson het woord en verdedigde de volgende door haar voorgestelde motie: „Hot onderscheid tusschen de sex en als grend van onbekwaamheid om te stemmen voor leden van hft lagerhuis, is in strijd met do beginselen dor Engelsche vertegenwoordiging, onrechtvaardig voor de personen die op deze wijze uitgesloten worden en beleedigend voor de gansche maatschappij." Hare redeneering kwam in het kort hierop neer. De quaestie was niet alleen voor de vrouw van belang, maar voor alle burgers. Het onrecht tegenover de vrouw was eene beleediging voor den man. Door de uitsluiting der v; ouwen worden de mannen onbillijk en zelfzuchtig, en de vrouwen verlie zen hare waardigheidworden gedwongen in bijna niets anders dan kleeding cn huishouden, maatschappe lijke vormen en andere nietige dingen belang te stel len. Zij krijgen daardoor een onbeduidenden en kindcr- achtigen blik in de wereld en worden het oifer van persoonlijke ij delheid. Het geheele leven van de vrouw die niet in een bedrijf is of voor een groote huishouding te zorgen heeft, wordt met nietigheden doorgebracht. Deze motie werd door den heer Iïughes en door de dames Taylour, Rose, Becker en Fawcett, de vrouw van het parlementslidgesteund. Deze laatste stelde eene motie voor, om den voorzitter te machtigen tot het teekenen cener petitie aan het lagerhuis om in de kieswet in beginsel de stemgerechtigdheid ddr vrouw uit te spreken. Later konden de nadere eischen om tot kiezen bevoegd te zijngeregeld worden. Ten slotte kwam de beer Arthur Arnold aan het woorddie verklaarde wegens het gedrang niet in de zaal te hebben kunnen komen. Ilonderde personendie Van toegangskaarten voorzien warenhadden zijn lot gedeeld en zicli eindelijk naar do Cavendish-square Rooms begeven en daar een tweede meeting belegd, waarin o. a. de motie van miss Jex Blake aangenomen isdat „deze meetin) zich bij die in St. George's Hall aansluit, wat de resolutien betreft welke zij nemen moge, om het stem recht der vrouw door de wet gesanctionneerd te zien.'' Deze tijding werd natuurlijk door de menigte met da Am- rende bijvalsbetuigingen begroet, en nadat dezelfde spreker namens de vergadering dank had betuigd aan den voor zitter Jacob Bright, ging dc vergadering uiteen, „de meest euthusiastische meeting -- zooals de verslaggever van the Echo zegt Avelke ooit met betrekking tot deze belangrijke beweging heeft plaats gehad." Varia uit het buitenland. Duitschland. Met den lfD Augustus dezes jaars zullen in Elzas-Lotharingen het algemeene Duitsche wis selrecht en het Duitsche handelswetboek ingevoerd Avorden. Een afzonderlijke bij deze AA-etboeken gevoegde wet somt de bepalingen van den Fransehen cods de commerce opdie nevens de Duitsche Avetten van kracht blijven. Tot deze artikelen behooren die welke de fa milie- en voogdijrechten benevens de rechten der gehuwde vroiiAV, de Avettclijke positie der assurantie-maat schappijen enz. betrc.Ten. Alle bevoegdheden welke in de Duitsche handelswetten aan de staatsregeering of de bijzondere ministers opgedragen zijn, gaan voor de rijks- provincie op den rijks-kanselier over; Avisselagenten en makelaars worden door den regeerings-president. der provincie benoemd. Bij alle nadoelen der annexatie zullen dus de oude Fransche departementen op het gebied der handelswetgeving tenminste een belangrijken stap voor uit gaan. Zondag 5 Mei a. zal te Dresden het comité der Duit sche journalisten-vereeniging bijeenkomen, om dag en plaats van den zevenden journalistendag vast tc stellen. Door deze vereeniging zijn 400 exemplaren eener door haar uitgewerkte ontwerp-rijkswefc op dc drukpers aan den rijksdag gezonden. Oostenrijk. Als een bewijs hoe zelfs regeerings- bladen over de verkiezings-manoeuvres der regeering in Bohemen denken, kan het volgende dienen. In het zeer liberale en grondwetsgezinde maar onafhankelijke Weensche blad, die Morgenpost, leest men: „Wanneer alle in Bohemen in practijk gebrachte maatregelen eens tegen de Duitschers gebruikt moesten worden, dan zou dat ons nog zwaarder vallen dan den Czechenom dat dan aan geen herstel meer te denken viel." Bij besluit des keizers is de geheime staatsraad b?ron von Kubeck tot Oostenrijksch gezant bij den paus benoemd. Te W eenen en Linz is de verbannen patriot Hans Kudlicb, die zich in 1848 in het parlement vooral ver dienstelijk maakte door zijn voorstel tot afschaffing van de ondcrdanigheidsplichtcn der boeren tegenover de grondeigenaars, op feestelijke Avijze ontvangen. Alle vrijzinnige bladen roepen hem een hartelijk welkom op den vaderlandschen bodem toe. Frankrijk. De generaal de Wimpffen heeft in le Siècle een uitvoerig protest openbaar gemaakt tegen het rapport van de commissie van enquiie over de capi tulatie van Sédan. Hetzelfde stuk heeft hij aan den minister van oorlog gezonden met een brief, waarin hij verzoekt onmiddellijk op nonactiviteit gesteld te wor den. De maarschalk Bazaine heeft een boekje, getiteld l'Armée du Rhinuitgegeven, waarin op de meest onbe schaamde wijze erkend Avordt, dat hij met den vijand onderhandelde, teneinde zijn leger te behouden als het palladium der vrijheid en orde, m. a. w. om de keizer lijke regeering tegen den wil der Fransche natie te steunen. Hij levert daarin zijn eigene akte van beschul diging, dat hij zijn plicht als militair vergat en zich op staatkundig gebied verplaatsteterwijl zijn leger red deloos te gronde ging. De maire van Havre en zijne adjuncten hebben zich naar den minister van binnen- landsche zaken begeven en omtrent hunne handelingen ophelderingen gegevenwaarvoor zij zich de afkeuring van den minister in de kamer op den hals gehaald heb ben. Die ophelderingen moeten volgens le Soir zeer bevredigend gCAveest zijn. Genton, een der moor denaars van den aartsbisschop van Parijs en van de andere gijzelaars, is Dinsdag morgen te Satory onder het roepen van: Vive la commune! gefusilleerd. £)aniïclslimcl)tcn. GRAANMARKTEN ENZ. OOSTBURG, 1 Mei. De aanvoer was heden ruim van tarwezomergerst en paardenboonenterwijl de koop lust zich bepaalde tot tarwe, paardenboonen en haver. Van alle deze artikelen Averd het meest verkocht van paardenboonen, zijnde tarwe en haver te hoog ge houden om algemeen te Avorden verkocht. Ook in gerst Averd Aveinig gedaan, vooral tengevolge van gebrek aan koopers tegen de door enkelen betaalde prijzen. Er is verkocht: tarwe enkel f 12, f 11.75, voorts f 11.50, f 11f 10.75 en f 10, naar qualitcit; rogge zonder aanvoer noch vraag: Avintergerst f 5.75, I 5.50 a f 5.25; zomergerst f 4.60, f 4.40, f 4.25 a f 4.10; haver f 3.50, f 3.30, /3a/ 2.60; paardenboonen 6.30, f 6.20, /6 a/ 5.75; erwten f 7.25 a f 6.50; kanariezaad f 8.50 a 8. Middelburg, 2 Mei. Puike jarige Walchersche tarwe 12 nominaal; dito nieuwe Walchersche tarwe f 12.25; dito nieuwe Zeeuwsche tarwe werd tot 12 tevergeefs verlaten; rogge f 8; puike Walchersche zomergerst f 5 betaald; harde Walchersche witteboonen f 10, mindere soorten van 8 a 9; puike harde Wal chersche bruineboonen 13: dito paardenboonen 6.50; algemeen hield men hooger; dito groene kookerwten 7.50dito zoraerzaad f 11.25; raapolie 43.50; patent olie 45.50; lijnolie 40 per vat op zes Aveken, a con tant 1 lager; harde lijnkoeken f 13.50 per 104 stuks; zachte dito 15.50 per 104 stuks; harde raapkoeken f 95 per 1040 stuks. gemiddelde marktprijzen. Aardappelen /3a/ 3.50 per hectoliter. Verscho boter f 0.90 a f 1.00 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 2 Mei 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2f pet. 56* ♦dito dito dito 3 67 ♦dito dito dito .4 *89 ♦Aand. Handelmaatschappij 4* 138 ♦dito exploitatie Ned. slaatssp.122 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. *Inschr ij vingen3 51* ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 17981816 5 97* ♦Certific. adm. Hamburg 5 71* ♦dito Hope 0.1855, 6< serie 5 82* ♦Cert. 1000 1864 5 „96 *dito f 1000 18665 „96 ♦Loten 18665 245* ♦Oblig. Hope O. Leening 1860 4* - ♦Certific. dito4 *Inscript.Stieglitz&0.2ra4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „74* ♦Certificaten6 46* ♦Aand. spoonveg Gr. Maatsch. 5 233 ♦Oblig. dito4 177* Obl. spoorAveg Poti-Tiflis. 5 91* dito dito Jelez Orel5 91 dito dito CharkoAv Azow. 5 91* Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „73 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan./Juli.5 63TV ♦dito dito A pril/Oct. 5 63* ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57* *dito dito Febr./Aug. 5 5G* Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 29f* dito 18713 29f* dito Binnenlandsche 3 24f* Portugal. *Obl. 1856—62 3 39* ♦dito 1867—69 3 „39* Turkije. dito (binnenl.)5 „52 Egypte. Obl. 1868 7 „86* Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95* *dito dito dito (1904) 5 97 ♦dito dito dito (1882) 6 97* ♦dito dito dito (1885) 6 99 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 87* Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) 80* dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul&Pac. Spw. 1'sec. 7 74* dito dito dito 2 sec. 7 74* dito dito 1869 dito 7 75*

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3