Öuitenlcmix zal afhangen, of die poging met een gunstigen uitslag zal worden bekroond. „„Onder deze omstandigheden acht ik mij verplicht, uwe vereeniging op den bestaanden toestand te wijzen en baar in overweging te geven om door invoer van rijst in de wellicht te ontstane behoefte te voorzien. „„De resident, VAN DE POEL." „Wij kunnen daarbij nog voegen, dat de armoede in het Demaksche nu reeds zoo groot is, dat honderden inlanders uit die afdeeling naar de bergstreken trekken om daar ketela te zoeken. „De resident heeft ruim 100,000 beschikbaar gesteld voor openbare werken, door de Demaksche bevolking tegen een dagloon van 30 cent uit te voeren. Ook zijn pogingen aangewend om zaaipadi uit Indramajoe te verkrijgen. „Te Samarang circuleert een adres, dat door zeer velen onderteekend wordt, waarbij met aandrang wordt verzocht dat het Indisch bestuur maatregelen neme om de stad voor zulke ongevallen te beveiligen. „Het water is in de stad afgeloopen, maar de modder ligt voeten hoog in de kampongs. „In de Samarangsche bladen worden hevige klachten aangeheven over den resident, van Banjoemas, zoo wat de onveiligheid in dat gewest als gebrek aan voorzorgs maatregelen betreft om schaarsclite van voedingsmiddelen te voorkomen. „De resident van Solo zou krachtige maatregelen nemen om de veiligheid te bevorderen." Omtrent de thans afgeloopen expeditie tegen Goenoeng-Tinggi deelt de Javasche courant nog de vol gende bijzonderheden mede: „Na Bandar te hebben bereikt, werd den 13e» Fe bruari de marsch over Goenoeng-Toea naar Goenoeng- Tinggi voortgezet, waar men door de moeilijkheid van het terrein en de vele te beklimmen steilten eerst den 18en daaraanvolgende aankwam. „Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om meester te worden van de op Kotta-Pinang geroofde menschen en goederen, die echter de vader van per toean Nan Lobeh, Soetan Koewale Panf'jangweigerde uit te leveren, niettegenstaande deze zich sedert reeds aan het Europeescb bestuur ter Sumatra's Westkust had onderworpen. Toen die pogingen bleven afstuiten op de verklaring van Soetan Koewala Pandjangdat hij aan onze eischen alléén op last van pertoean Nan Lobeh zou voldoen, werd hij met eenige mindere hoof den als gijzelaar medegevoerdwaarop de als een fort versterkte kampong Goenoeng-Tinggi, gelegen op een steile rots en door de bevolking voor onoverwinnelijk gehoudenverwoest werd. „De bevolking was bij de nadering der troepen gevlucht, zoodat de kampongs verlaten werden aange troffen. „Den 21e° werd de torugraarsch aanvaard en den 23f« kwam de kolonne te Bandar terug, vanwaar de troepen bij gedeelten te water vervoerd werden naar Laboeau Bilik, om van daar den 9" Maart de op de buitenreede liggende oorlogsbodems te bereiken. „Den volgenden morgen gingen de schepen onder stoom, en brachten de expeditionaire kolonne den 12cn in betrekkelijk goeden gezondheidstoestand te Riouw terug." CEMENGrE BERICHTEN. De Heldersche courant meldt dat de mailboot Conrad bij hare aankomst te Port-Saïd door den heer F. de Les- seps is bezocht, die de passagiers uitnoodigde aan boord van zijn jacht te komen en de merkwaardigheden van Port-Saïd in oogenschouw te nemen. Na bij den heel de Lesseps een keurig diner gebruikt te hebben keerden de passagiers weder aan boord van de Ccnrad terug. Uit het Westland wordt gemeld, dat de eerste vrachten aspergies jl. Zondag, zijnde ruim acht dagen vroeger dan andere jaren, naar Amsterdam, 's Graven- hage en Rotterdam verzonden zijn. Uit Napels wordt van gisteren morgen gemeld, dat de uitbarsting van den Vesuvius als geëindigd be schouwd kan worden. Slechts nu en dan neemt men steenen en aschwolken boven den berg waar, die ech- ter met zoo weinig kracht opgeworpen wordendat zij in de nabijheid der kraters weder nedervallen. Reeds Dinsdag verminderden de aardbevingen, en ofschoon van tijd tot tijd nog gevaarlijke uitbarstingen van steenen en lava plaats hadden, had de bevolking van enkele dorpen hare woonsteden reeds weder opgezocht en hare werkzaamheden hervat. De te Lyon gevestigde maatschappij tot bescher ming van dieren heeft een prijs van 200francs uitgeloofd voor de beste beantwoording van de vraag: „Den oor sprong en de oorzaken van de wreedheidvooral jegens dierenop te sporendaarvan met groote trekken den historischen loop te schetsen en de natuurlijkste en krachtdadigste geneesmiddelen daartegenaan te wijzen." Op de vogelmarkt te Antwerpen heeft de politie aan 11 nachtegalen de vrijheid weergegeven en tegen den verkooper proces-ver baal opgemaakt. Te Chin ay in Henegouwen is, bij opgravingen een Romeinscbe weg ontdekt, die 4 meters breed, van zeer groote uitgestrektheid en wel bewaard gebleven is. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn te Westkapelle te koop aangeboden vier perceelen bouwlandter gezamenlijke grootte van 1 hec tare 58 aren 20 centiaren, gelegen aan den Raverswcg in genoemde gemeente. Samen verkocht voor ƒ2.260.50. THERMOMETERSTAND. 1 Mei 'sav. 11 u. 53 gr. 2 'sraorg. 7u. 56gr. 'smidd. lu.64gr.'sav. 6n. 61 g:-. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting vau Woensdag 1 Mei. De beraadslaging over art. 1 der wet. tot. invoering eener algemeene inkomstenbelasting werd voortge zet, tegelijk met die over de drie amendementen, daarop door de heeren van Delden, Smidt en Tak voorgedragenstrekkende1* om de opbrengst uit grondeigendom van die belasting uit. te sluiten2* de naamlooze vennootschappen daarin te laten bijdragen en 3° het Engelsche stelsel van heffing naar de bronnen van inkomst in plaats van het. Pruisische systeem van aanslag in eens aan te nemen. De heeren Gratama en Rutgers bespraken in de eer ste plaats opnieuw en au fend de qnaestie der grond belasting, die zij als belasting beschouwden; zij meen den dan ook dat door het behoud van den grondeigendom in deze wet, die bron van inkomst dubbel zou worden getroffen, en verdedigden uit dien hoofde het amendement van Delden, dat de herziening van het kadaster niet uitsloot. De eerste spreker gaf echter nog den voor rang aan zijn amendement op art. 2, omdat dit niet, gelijk z. i. het amendement-van Delden wèl deed, liet kaïakter van algemeenheid aan de inkomstenbela-ting ontnam; dat amendement zou dan ook nog meer aan beveling verdienen als de grondbelasting was ge fixeerd. De beer Rutgers gaf aan "f slot zijner rede te kennen, dat, mocht deze wet worden verworpen, de disenssiën bouwstoffen genoeg hadden opgeleverd voor nieuwe plannen voor dezen minister. De heer Heemskerk Az. betoogde dat de uitdrukking „zuiver" inkomen een verkeerde complicatie was, om dat zij den belastingschuldige overliet te bepalen wat zijn zuiver inkomen was en aanleiding gaf tot de op vatting dat men huishuur mag aftrekken. De uitsluiting van vreemdelingen vond hij ook bezwaarlijk evenals die van zedelijke lichamen, waaraan liet amendement-Smidt deels tegemoet kwam. liet amendement-van Delden zou een groot deel der belasting doen verloren gaan, terwijl het amendement van den heer Tak - dat z. i. echter geen amendement was, maar een nieuwe wet. hoewel in beginsel beter dan liet voorgedragene, een geheel an der stelsel omvatte. Daarom zou hij tegen alle amen dementen stemmen. De heer van Houten verdedigde zoowel het amende ment van den heer van Delden als dat van den heer Smidt, en trad in uitvoerige economische beschouwingen om de voordeden daarvan aan te toonen en te bewijzen dat, als men thans den grondeigendom uitsloot er beter gelegenheid zou zijn om de grondbelasting afzonderlijk te verhoogen. Hij beantwoordde verder de opmerkingen door de heeren Kappeijne en Rutgers tegen zijn betoog bij de algemeene beschouwingen ingebracht. Ten slotte bestreed bij het voorstel van den lieer Tak, omdat dit een latere hoogere belasting van den grond praejudi- cieerde, en dit wilde hij niet. De heer Fransen van" de Putte bestreed bet amende ment-van Delden, omdat juist daardoor de grondeige naren niet, en de handel en nijverheid alleen gedrukt zouden worden. Ook de heer Storm zou daarom tegen liet amendement, stemmen, evenals tegen het te diep ingrijpende amendement-Tak. De heer van de Putte zou "verder stemmen vóór het amendement-Smidt en vóór dat van den heer Tak. Hij wenschte dat de regee ring zich zou verklaren over haar gezindheid omtrent dat amendement en, indien zij er genoegen mede nam, de wet terugtrok en spoedig weder gewijzigd zou indie nen. Deed zij dit niet, dan wenschte hij dat de heer Tak zijn amendement terugnam, om geen verkeerde verdenking op zich te laden. De heer van Houten had immers reeds doen doorschemeren dat het amendement een middel was geweest om tot de motie-van Aker laken te komen, teneinde de wet te redden. De heer de Bruyn Kops stelde hierop voor, in het amendement van den heer Tak de uitsluiting der on roerende goederen, waarvan grondbelasting wordt be taald, op te nemen, teneinde een afzonderlijke regeling der grondbelasting niet te praejudicieeren. Dit sub amendement werd door den beer C. van Nispen bestreden deze verdedigde echter het amendement-van Delden, met. de bedoeling om de grondbelasting vrij te stellen. Na een korte repliek van den heer Rutgers die den heer van Houten verweet dat hij een struisvogel politiek volgde; een uitdrukking die den heer van Hou ten aanleiding gaf het woord te vragen voor een per soonlijk feit, dat hff echter onder de werking van het nieuwe reglement van orde niet kon bekomen werd de discussie tot Donderdag verdaagd. Na langdurige beraadslagingen over de verschillende amendementen op art. 1 van het ontwerp der inkom stenbelasting, verklaarde heden de minister dat hij bij aanneming der amendementen-van Delden en T,.k het wetsontwerp in dien geest zou omwerken. Hierop trok de heer de Bruijn Kops zijn amendement in. De ver schillende araendementen w< rden daarna achtereenvol gens venvoipendat van den heer Tak met 50 tegen 28, dat van den heer van Delden met 64 tegen 14 en dat van den lieer Smidt met 41 tegen 37 stemmen. Art. 1 van het wetsontwerp werd daarna met 51 tegen 27 stemmen eveneens verworpen. Bij de stemming waren aiwezig de heeren Brouwer en 01 denhuis Gratama. De minister heeft na dit votum verklaard de wet in te trekken. De minister van binnenlandsehe zaken heeft., «olijk reeds eenige dagen geleden gemeld is, aan do tweede kamer ingezonden een memoriehoudende vermelding van de uitkomsten welke de instructie omtrent den cen sus tot dusver opleverde. Uit de daaibij gevoegde staten maakt de minister de gevolgtrekking dat de noodzakelijkheid eener algemeene herziening van den census ongetwijfeld ontstaat zoo liet, patent uit de rij der belastingen vrijvalt. Immers dan vallen een groot aantal kiezers weg', en aangezien de algemeene inkomstenbelasting een veel bcter°maat- staf voor de capaciteit der aangeslagenen zal opleveren ware daardoor tegelijk het nadeel eener veel beklaagde leemte cenigszins te "temperen. Daaidoor zou aangevuld worden hetgeen, tot tegemoetkoming in dat gebrek, wellicht reeds nu door wijziging van de Avet personeel zoolang het nog rijks-belasting blijft, geschieden kon. Doch de toestand genomen zooals die thans beataat en toegegeven dat in de reden tusschen het getal kiezers en dat der bevolking in het algemeen of der meerder jarige mannelijke bevolking in 't. bijzonder sedert 1850 geen verandering van beteekenis kwam, behandelt de minister de vraag of door andere oorzaken dan door den aanwas der bevolking een onevenredigheid ont stond, waarbij het cijfer der kiezers thans meer beperkt is dan de grondwet gedoogt? Tot beantwoording dier vraag heeft de minister om trent de grootere gemeenten berichten ingeAvonnendie, Avanneer men ze groepeert en onderling vergelijkt, avcI grond schijnen te geven om een aanmerkelijke verla ging van haren tegenwoordigen census in overweging te nemen, zonder nog te vervallen in die klasse van belastingschuldigenAvier patentplicbtigheid geen Ave- zenlijken titel noch waarborg geelï. Tn allen geval meent de minister door de medegedeelde opgaven den Aveg gebaand te h bben en, bij een her ziening der census tabel, die slechts op besiissing om trent ons belastingwezen moet Avachten, in gemeen overleg tot vele gevestigde besluiten te komen. Naar aanleiding van het mondeling overleg met de commissie a'an rapporteurs over het wetsontAverp tot Avi'ziging der Avet van 28 Augustus 1851, heeft de minister van oorlog bij de tweede kamer ingezonden een nader gewijzigd ontwerp, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. De in het ontwerp ge brachte wijzugingen zijn hoofdzakelijk die waartoe de minister zich in het onderhoud met de commissie van rapporteurs bereid had verklaard. Tot Avijziging van de a'ierde afdeeling der Avet heeft de minister niet kunnen overgaan. Ook aan den wensch om te bepalen dat de getuigen die voor een raad van onderzoek worden ge hoord, steeds voor den vollen raad zullen moeten verschijnenheeft de minister niet kunnen voldoen. Hij Avil aan de raden van onderzoek laten behouden het karakter eener instelling van geheel huishoudelijken, ja van karaeraadschappehjken aard, en in ieder geval vrij van alle strenge rechterlijke vormen. ALGEMEEN OVERZICHT. De rechterzijde heeft gisteren in de nationale verga dering eene overwinning behaald. Schitterend kan die niet genoemd worden, want de meerderheid Avas niet meer dan 31 bij 675 uitgebrachte steramen. Des te heeter wrs daarentegen de strijd. De regeering had in art. 3 van haar ontwerp van wet tot reorganisatie van den staatsraad bepaald, dat de leden door het uitvoerend gezag benoemd zouden worden; de commissie echter, Avelke belast was met het voorloopig onderzoek der wet, betoonde zich bevreesd voor Let gevaar, wanneer de souvereiniteitsreehten der vergadering successievelijk op de regeering overgingenen wilde het recht van benoeming aan de soevereine kamer opdragen. Alsof zij niet door do uitoefening van haar recht van con trole volkomen hare souvereine rechten behoudt, wan neer de benoemingen geschieden door eene regeering, zooals thans in Frankrijk bestaat, welke niets anders is dan eene delegatie uit de souvereine vergadering. Met 353 tegen 322 stemmen stelde deze echter de commissie in het gelijk, ondanks eene uitvoerige en krachtige verdediging van het artikel in het rcgeerings-ont.werp door den minister van justitie Dufaure. Eergisteren heeft de commissie, welke belast is met het voorloopig onderzoek der voorstellen betreffende de bevrijding a'an het grondgebied, eene bijeenkomst gehouden waaraan door den minister van financiën de Goulard is deelgenomen. Bij die gelegenheid zouden volgens le S ècle zeer gunstige verklaringen door den minister afgelegd zijn omtrent de vooruitzichten op een spoedige ontruiming van het Fransche grondgebied. De heer de Goulard zou o. a. verklaard hebben dat de bezetting der Duiischè troepen terstond n i de voldoe ning der resteerende 3 milliarden zou ophouden, vol komen in strijd met de verklaringen van. tal van Ddit- sche dagbladen. Trouwens het was niet duidelijk uit

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2