„Werkmans-Vereeniging." van gisteren namiddag zijn. Een nieuw bewijs voor de onvolledigheid en ongeloofwaardigheid dezer berichten. Of zou misschien ook -Serrano terug en de Ilada voor uit getrokken zijn? Dc communicatie met Frankrijk is hersteldzoodat de dagbladen weldra zekerheid zullen kunnen verschaften. Constitutioneele vooruitzicMen. Onder dezen titel gaf de Augsburger Allgemeine Zei- tung onlangs een artikel naar aanleiding van de ongesteld heid van den grijzen Duitsclien keizer, waarin liet blad de waarschijnlijke vooruitzichten hesprak bij een evcn- tucele wisseling op den keizerlijk Duitsclien troon. De kei zer is weder hersteld en voor het, oogenblik dreigt wel geen doodsgevaar, maar by zijn ver gevorderden leef tijd acht het blad't zeer begrijpelijk, dat men een blik in de toekomst, slaat. Het Zuid-Duitscke orgaan gelooft dat een troonsverandering werkelijk een belangrijken invloed op den tegenwoordigen toestand zou uitoefenen. Iu het kort komen zijne verwachtingen hierop neêr: Prins Bismarck zou natuurlijk „groot-vizier" van Duitscli- land en Pruisen blijven, maar hij zou een zuiver con stitutioneele regeering in 't leven roepen en b. v. in plaats van de ministers von Enlenburg, von Itzenplitz en von Selehow mannen naast zich plaatsen, die voort komen uit en in overeenstemming regeeren met de liberale meerderheid in de vertegenwoordiging. Een eerste begin dezer wijziging ziet de Augsburger in de breuk van von Bismarck met zijn oude vrienden de conservatieven en hun orgaan de Kreuz-Zeitungen het blad gelooft dat al is von Bismarck bij de invoering der rijks-constitutie karig geweest met het erkennen der rechten van de natieen al heeft hij zelfs van het geringste attribuut zijner macht geen afstand gedaan, hij toch de duidelijkste bewijzen gegeven heeft van zijne bekeering tot de liberale constitutioneele beginselen. De Augsburger Zeitung moge in deze beschouwing de verwachtingen weergeven van het liberalere zuiden, wij gelooven echter dat zij zich bij een eventueele ver andering op den Duitschen troon zeer teleurgesteld zal zien. Niet dat de Duitsclie kroonprins zooveel minder liberale beginselen toegedaan zou zijn dan de keizer, want van beiden zou men misschien met evenveel vertrouwen kunnen verwachten, dat zij dca constitutio- neelen regeeringsvorm in Duitschland in plaats van in schijn in werkelijkheid zouden in practijk brengen. Doch de teleurstelling wacht den Zuid-Duitschcn libe ralen niet van de zijde der kroon, maar uitsluitend van den rijks-kanselier, in wien zijalleen omdat zij het zoo gaarne wenschten den apostel van de toekom stige vrijheid raeenen te zien. Om de onjuistheid der verwachtingen van liet Beiersche orgaan aan te toonen, behoeft men niet stil te staan bij de Bismarcksche regeeringspcriode van 18621866bij dc schandelijke wijze waarop hij dc vertegenwoordiging der natie behandelde en beleedigde. Do oorlog van 1866 heeft van den vijand den gevierden profeet van Duitsch- land's eenheid gemaakt, en de kamer heeft door de aanne ming eener indemniteitswet de rcgeeringshandelingen van 18621866 goedgekeurd en de haar aangedane belec- digingen vergeven en vergeten. Evenmin behoeft men op den autocratischen geest der constitutie van den Noord-Duitschen bond te wijzen, eeno constitutie, waarbij de natie door het algemeen stemrecht en door eene vertegenwoordiging, welke ten slotte geheel van het uitvoerend gezag afhing, in slaap gewiegd werd, doch die de uitdrukking was der bekende woorden van Mahomed slechts met wijz!ging der namen Wil helm is groot en von Bismarck is zijn profeet. Zelfs is het niet noodig om te herinneren aim de wijze, waarop von Bismarck tegenover de vertegenwoordiging optrad, toen zij b. v. met groote meerderheid van stemmen zich voor dc afschaffing der doodstraf verklaarde, toen zij her haalde malen op vergoeding van reis- en verblijfkosten der afgevaardigden aandrong, enz. Evenmin behoeft men stil te staan bij dc constitutie van liet Duitschc rijk, bij de geringe concessiën, die von Bismarck eerst na langen strijd aan de Zuid-Duitsche staten bij de tractaten van Versailles toestond, bij bet driejarige „ijzeren budget," bij den rijks-oorlogschat, bij de herhaalde aanvrage om reis- en verblijtkosten, enz. Dit alles ligt in het vcrlo- dene en wij willen aannemendat liet noodig was om tot het vereenigde en krachtige Duitschland te geraken, om te komen tot het grootsche standpunt, dat het Duitsclie rijk in Europa inneemt. Maar dan hebben wij tevens liet recht om te vragen, welke waarborgen heeft men dat de toekomst zoo geheel anders dan het vcrlcdene zal zijn? Hoe treurig het ook zijn mogehet antwoord kan niet anders wezen dan dat die waarborgen volstrekt niet bestaan. Men werpe slechts een blik op de gebeurte nissen van den dag. Dat de breuk met, de conserva tieven en de Kreuz-Zeitung op zich zelve niets betee- kent, behoeft waarlijk geen bewijs. Von Bismarck is achtereenvolgens de warmste vriend of de geiiaatste vijimd geweest van bijna alle partijen. Had hij die voor zijne doeleiden noodig, bij vleide ze en prikkelde haren nationalen trots en naijver, kon hij die ontberen of moest hij juist den tegenstand van de eene hebben voor tien steun van de anderedan behandelde hij ze met eene afgrijselijke en hooghartige minachting. In de eerste plaats lette men slechts op de wijze, waarop de vijanden van den staat, ultramontanen en sociaal-democratenbehandeld worden. Een liberale regeering die de vrijheid der burgers eerbiedigt ver volgt hare tegenstanders niet met hoogverraadsproces- sen en met vestingstraf. Verder wordt in den rijksdag en in de kamer van afgevaardigden op lioogen toon dooi de regeering verklaarddat aan het wegnemen dei- drukkende banden, waaronder de drukpers en de vrije gedachte gebukt gaan, niet gedacht wordt, allerminst in den geest der liberalen. Een wetsontwerp tot het verleenen van rechtspersoonlijkheid aan alle vereeni- gingen met, een geoorloofd doel, wordt niet alleen door liet recht van initiatief in het leven geroepen, maar zelfs door de regeering en hare vrienden als gevaarlijk bestreden. De schatkist is meer dan vol, doch de regeeving weigert anders dan op hare wijze de natie te ontlasten. Het initiatief tot de vermindering of afschaf fing eener drukkende belasting (die op het zout) moet uitgaan van de liberale fraction der vertegenwoordiging. In de administratie der geannexeerde rijksprovincic be hoeft men waarlijk von Bismarck ook niet als een liberaal man aan te halen. Dit zijn voor het oogenblik bewijzen genoeg om aan te toonen, dat de gunstige verwachtingen van de Augsburger Allgemeine Zeitung op zeer losse gronden berusten. Van geheel tegenovergestelde opinie is dan ook een liberaal Berlijnsch blad, dat door zijne nabijheid bij de rogeering meer in staat is om de werkelijkheid te aan schouwen, dan zijn Zuid-Duitscbe collega, die, verzon ken in zijne dweperijen over Duitschland's eenheid, nu ook meent dat tout est pour le mieitcc dans le meilleur des monies. Het orgaan der Forlschrillparleide Volks-Zei- tung, schrijft vorigen Zaterdag: „Zelfs de meest opgewonden bewonderaars van den rijkskanselier zullen eindelijk, moeten toestemmen, dat hij er nog zeer. ver van verwijderd is, om uit het Duit sclie rijk een rijk der vrijheid en des vredes te maken. Eene vermeerdering en uitbreiding der uitvoerende macht is zijn doel, en om dit te bereiken, versmaadt hij van tijd tot tijd de ondersteuning der liberale par tijen niet en neemt vaak meer schijnbaar dan werkelijk liberale maatregelen, echter alleen die welke hem niet van zijn doel verwijderen. Het is niet te ontkennen, dat nog.zeer dikwijls de feodaal-reactionnaire Deichhaupi- mann en oud-conservatieve afgevaardigde der tweede kamer van 1849 von Bismarek-Schöfihausen den prins von Bismarck, den kanselier van het Duitsche rijk, tot raadgever dient. De houding der Pruisische en der Duitschc regeering, welke in dit opzicht wel als iden tiek beschouwd zullen kunnen worden, tegenover het recht van vereeniging en de vrijheid van drukpers levert hiervoor het duidelijkste bewijs." üjcmixelsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Middelburg, 1 Mei. Raapolie f 39. Patentolie 41. Lijnolie 40^. Vlissingen, 30 April. Boter f 0.95 a f 1.— per ki logram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 1 Mei 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld pet. 56 j- ♦dito dito dito .3 „67 ♦dito dito dito 4 88J ♦Aand. Handelmaatschappij 4^ 138 ♦dito exploitatie Ned., staatssp.121£ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 51$ *dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adra. Hamburg 5 71$ ♦dito Hope C°. 18556e serie 5 84$ ♦Cert. 1000 1864 5 pet. 95$ ♦dito f 1000 18665 95f ♦Loten 18665 „246 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 4$ 88 ♦Certific, dito. 4 ♦Inscript. Stieglitz C°. 2e a 4* L. 4 7315ir ♦Obligatiën 1867—69 4 74$ ♦Certificaten6 46$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 232 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 91| dito dito Jelez Orel5 „91 dito dito CharkowAzow. 5 91$ Polen. *Scliatkistobligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 62 j$ ♦dito dito April/Oct. 5 63$ ♦dito in papier Mci/Nov. 5 „57^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 56$ Italië. Leoning 1861 5 B 63.j Spanje. *Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 29 j$ dito 1871.3 29$ dito Binncrilandsche 3 25 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „39$ ♦dito 1867—69 3 ,39$ Turkije. dito (binnenl.) 5 pet. 51-f-J- Egypte. Obl. 1868 7 „86? Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl.Atl.Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 50$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.lcsec. 7 dito dito dito 2c sec. 7 74$ dito dito 1869 dito 7 75$ Brazilië. ♦Obl. 18634$ 85$ ♦dito 1865 5 „94$ Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld 6 18$ Venezuela, dito3 10$ Ecuador. dito1 Betaling van coupons. De coupons der 6 pet. Russische certificaten, admi nistratie Hope co c!.verschenen 1/13 Januari 1872, worden betaald: de coup. groot 30 roeb. in bank-assignatiën met 13.93. 15 zilver „24.38. Jffimtenticn. Gisteren namiddag te 31 uur overleed zacht en ge laten, na een lang en geduldig lijden, in den gezegen- den ouderdom van ruim 84 jarenmevrouw CATHA- RINA ADRIANA WIJNMALEN, weduwe van wijlen den neer Mr. HENDRIK ALBERT VAN IJSSEL- STEIJN, diep betreurd door mij, haar eenigen zoon, hare behuwddochter, kleinkinderen, en zoovelen die haar lief hadden. Zierikzee 1 Mei 1872. J. L. VAN IJSSELSTEIJN. Volstrekt eenige kennisgeving. Mevrouw wed* JANSSEN—Geene betuigt haren oprechten dank, voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren echtgenoot. Kruiningen26 April 1872. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden tot mijne, mijner Kinderen en Behuwdkinderen diepe droefheid, mijne innig geliefde Echtgenoot CORNELIA JOHANNA VAN DER LEIJÉ—BOOT. Middelburg, don 30 April 1872. J' MINDERHOUT, Algemeene kennisgeving. Dc heer en mevrouw SPRENGERBIJLEVELD betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van hun moeder en schoonmoeder. Velp, 1 Mei 1872. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, mij be toond bij hot overlijden mijner schoondochter, betuig ik bij deze mijnen dank. DIRK DRONKERS. De ondergeteekendc, blijkens onderstaande adver tentie hare Kruideniers- cn Fettewarlers Af faire overgelaten hebbende aan hare Zonen L. K. en J. C. A. VAN DER HARST, geeft daarvan bij deze kennis, onder dankzegging voor het vertrouwen door haar en haren Echtgenoot genoten en onder beleefde aanbeveling van hare opvolgers. Wed. L. J. VAN DER HARST, Kortendelft. Bij acte gepasseerd voor den Notaris D. VERHULST, den 29«» Apiil 1872, is door de ondergeteekenden voor onbepaalden tijd aangegaan eene vennootschap tot uit oefening der Kruideniers- en Vetftewariers Affairetot nu toe door hunne Moeder gedreven zulks onder de firma „Weduwe L. J. VAN DER HARST" welke door elk hunner kan worden geteekend, leening of uifleening van gelden en borgstelling uit gezonderd. De ondergeteekenden nemen bij deze kennisgeving do vrijheid zichonder belofte eener soliede bediening, be leefd -lijk aan te bevelen in hetzelfde vertrouwen door hunne Moeder genoten. L. K. v. d. HARST L.J.Z. J. C. A. v. d. HARST. Rentebetaling en Aflossing der uitgebotte AAMf- ÜÖEEUEIV(de n». 5 en 6) dagelijks van 12 uren bij den Penningmeester, K. J. KUILER, Seisweg. Tegen afgifte of op vertoon der „Bewijzen van Aandeel." Middelburg, 1 Mei 1872. Namens het bestuur, A. DENTZ, Secretaris,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3