MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 104. Donderdag 1872. 2 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco, is f 3.50. Middelburg 1 Mei. De telegraaf bracht ons heden het treurig bericht, dat H. K. H. prinses Amalia Maria da Gloria Augusta, gemalin van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, lieden ochtend te kwartier overburen tQ.JValferdange in Luxemburg is overleden. De prinses eeue dochter van wijlen Bernard hertog van Saxen-Weimar-Eisenach was den 20" Mei 1830 te Gent geboren. Zij heeft alzoo den vollen leeltijd van 42 jaren niet mogen bereiken. Den 19" Mei 1853 trad zij met prins Hendrik in den echt. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen telt dit jaar in de provincie Zeeland 59 inge zetenen zijnde 4 meer dan het vorige jaartengevolge van de blijkens de laatst gehouden volkstelling toege nomen bevolking. De hoogste aanslag is 3987.27, de laagste op de lijst voorkomende f 707.14. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 45 bevat de mededeeling eener door gedeputeerde staten dezer pro vincie vastgestelde aanwijzing van een buurtweg der 24 klasse, waarmede het algemeen tableau van do tot die klasse behoorende buurtwegen (opgenomen in het Provinciaal blad van 1846, n°. 25), bijzonder voor zoo veel Zuid-Beveland betreft, wordt aangevuld en ge wijzigd. De ingezetenen van Veere hebben het vooniem i opgevat, om namens die gemeente aan de gemeente Vlissingen een vaandel ten geschenke te geven, als blijk van hulde voor de hulp die Veere in 1572 van de Vlissingers ontvangen heeft bij het afwerpen van het Spaansche juk. Naar wij vernemen zal eene commissie uit de Veersche ingezetenen zich morgen namiddag te 1 uur naar Vlissingen hegeven, om dat vaandel aan het gemeentebestuur aan te bicden. Die commissie zal door een aantal Vüs3ingers aan den grenspaal dei- gemeente worden opgewacht. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Arnemuitlen ver kreeg niemand de volstrekte meerderheid van stemmen er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Andries Boogert, op wien 12, en Adriaan Kodde, op wien 8 stemmen zijn uitgebracht. In de Staats-courant van heden zijn opgenomenhet koninklijk besluit van den 11" April jl. tot aanvulling van artikel 9 van het voorloopig tarief van het kanaal- geld op het groot Noord-Hollandsch kanaal, vastgesteld hij koninklijk besluit van 28 Februari 1853 (Staats blad n° 12)de wetten van den 12" April jl., houdende kwijtschelding van eene den lande aankomende vorde ring en van de overeenkomst betrekkelijk den onder- handselien verkoop van een deel van het stationsgebouw te Arnhem aan die gemeente en aan A. E. Cohen en J. Verwaaijen Dz.; en die van dezelfde dagteekening tot wijziging van enkele bepalingen der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n° 138), betreffende de regeling van het briefport en de aangelegenheden der brievenposterij. In de eergisteren gehouden jaarlij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij Paleis voor volksvlijt te Amsterdam werd het verslag uitgebracht over het resultaat der exploitatie gedurende het afgeloopen jaar. De uitkomsten waren over het alge meen gunstig te noemen; behalve de contributiën van het lidmaatschap, waren alle ontvangsten belangrijk hooger dan in het vorig jaar. De vermindering aan con tributiën was te voorzien, omdat men verwachten kon dat een gedeelte der leden, die in 1869 met het oog op de tentoonstelling in buitengewoon aantal lid werden, in het volgend jaar zon bedanken. Het tegenwoordig cijfer van ongeveer 4600 kan als normaal beschouwd worden, terwijl het twijfelachtig is of een groote ver meerdering van dat cijfer wel gewenscht mag heeten. Zelfs maakt het eeu punt van ernstige overweging uit bij de directie, om voor het getal der leden een maxi mum te bepalen en daarboven geen nieuwe leden aan te nemen. De leening voor het kunstmuseum, groot f 100,000, is in het begin van 1872 geheel geplaatst. ,^-BENOEMINGEN EN BESLUITEN. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zwolle ter standplaats de gemeente Zwart sluis, TV. A. Halherstadt, candidaat-notaris te Velp. posterijen. Eervol ontslag verleend aan A. M.Mol- huysen uit zijne betrekking van directeur van het'post- lcantoor te Tilburg, met vrijlating om zijne aanspraak op wachtgeld te doen gelden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Midwoud c. a. de heer G. J. van Kerkwijk, thans ontvanger derzelfde midde len te Wij he. MARINE. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de luitenant ter zee 2« klasse P. Bool. OUDERWIJS. Jl. Vrijdag heeft professor J. TV II. Tilanus te Am sterdam een tot dusver nog jv> v gegeven college over oorlog-chirurgic geopend. Behalve de militaire en civiele studenten, die in groeten g. tale waren opgekomen, woonden ook eenige officieren van c,r/.oudheid dit college bij. KE RKNIEUWS. Het kiescollege der Nedcrduit jche hervormde gemeente te Goes heeft gisteren avondter voorziening in de vacature ontstaande door het. vertrek van dr. G. J. Vos naar Middelburghet volgende drietal van predikanten opgemaakt: de heeren W. Vliegenthartte Vreeland, H. W. Creutzbergte Vlissingenen Th. Nahuijste Zeist. MARINE EN LEGER. De officier van administratie 2e klasse W. Hanegraaff, laatst gediend hebbende aan boord van Zr. M®. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpen ter kuste van Guinea, en van daar den 25" April jl. in Nederland terugge keerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Staats-cour.) De garnizoens-verwisseling bij het 3e regiment infan terie, tusschen Vlissingen en Neuzen geeft gisteren plaats gehad, zijnde de le en 2e compagnie van het le batal jon 's morgens te Neuzen aangekomenen de 3« en 4e compagnie van het 3e bataljon 's middags naar Vlissin gen vertrokken. GEMENGDE EERICHTEN. De aanleg van den spoorweg Tilburg's Hertogen boschNijmegen is thans verzekerd. De gemeenteraad van Oudshóorn zal zijne inschrij ving ad f 10,000 in de leening voor den spoorweg Lei denUtrecht verdubbelen. Uit 's-Heerenberg wordt aan de Arnhemsche cou rant geschreven, dat het vermoeden niet bevestigd wordt, alsof kwaadwilligheid de oorzaak zou zijn van den brand, welke Donderdag der vorige week in den stal van den heer C. van Nispen uitgebarsten is. Het tijdstip der uitbarsting, de hooge plaats waar de brand ontstond en de algemeene bereidwilligheid bij het blus- schen doen een ongeluk vermoeden. Over een tweede brandje, dat een kwartier later iets verder uitbrak, wordt een onderzoek door de justitie ingesteld. Het detachement huzaren, sterk 10 man, dat Vrijdagavond is aangekomen, is rustig ontvangen; de burgerij gaat inet de ruiters minzaam om. Te Veendam is voor een bedrag van f23,000 in- geteckeud, teneinde te strekken tot grond-en bedrijfs kapitaal voor eene aldaar op te richten fabriek van lucifers, onder den naam van Lucifer Belgieus. In sommige streken vati Gelderland vertoonen zich de kevers in onrustbarend groot aantiil. Een ingezeten van Zwolle heeft op een terrein buiten de Sassenpoort aldaar 28 nette woonhuisjes laten bouwen elk van een tuintje voorzien; die huisjes heeft hij ter bewoning gegeven aan bejaarde personen uit de fatsoenlijke, onbemiddelde burgerklasse, terwijl hij op het grootboek der nationale schuld een kapitaal van f 100,000 heeft laten inschrijven, waarvan de renten strekken tot onderhoud der huisjes en tot het geven van wekelijksche toelagen in geld aan hunne bewoners- Uit Deventer wordt aan de Arnhemsche courant gemeld: Behalve hare reputatie wegens de bekende producten van koek en bier, zal onze stad zich gaande weg kunnen beroemen op een heirleger van velocipe- disten. Het gebruik maken van de velocipede begint een ware manie te worden, onder ouderen zoowel als jon geren. Voor velen is echter de verbazende hoeveelheid dezer trapwielers op den openbaren weg een ware plaag en reeds is bij het kantongerecht te Apeldoorn een ernstige zaak dienaangaande aanhangig. Ook zijn be treurenswaardige ongelukken daarbij geene ongewone zaak; Donderdag raiddag toch had binnen korten tijd een tweede ernstige verwonding plaats, daar een der jeugdige velocipedisten, evenals kort geleden een ander op gevaarlijke wijze zijn been brak. Aan velen zou het wenschelijk voorkomen, dat door het gemeentebe stuur bepalingen genomen werden, welke het gebruik maken van velocipedes op de wandelingen en den open baren weg beperkten, teneinde verdere ongelukken en onaangenaamheden te voorkomen. Een huzaar te 's Gravenhage, die door de patrouille uit een huis in de Brouwerstraat moest worden gehaald, omdat hij een vrouw mishandeld had, is bij aankomst der militaire miicht over de daken ontvlucht; alle ver der in het werk gestelde pogingen om den vluchteling te achterhalen zijn vruchteloos gebleven. Uit Napels wordt van gisteren bericht, dat nog aanhoudend vulcanische stukken en lava uitgeworpen wordendie groote verwoestingen aanrichten. Het onder- aardsch gerommel duurt, voort en ook do zaudregen had in de stad nog niet opgehouden. Te Capua is een zware aschregen gevallen. De jury der schilderijententoonstelling te Londen heeft een bronzen medaille toegekend aan den heer E. TVolters, landschapschilder te Venlo. THERMiOMETERSTAND. 30 Apr. 'sav. 11 u. 50 gr. 1 Mei 'smorg. 7 u. 53 gr. 'sinidd. 1 u. 62 gr. 'sav. 6 u. 59 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 30 April. De heeren Smitz en Gevers brachten in den aanvang der zitting verslagen uit nopens een verzoekschrift en een consulaire overeenkomst. Over de conclusie van het laatste verslag zal nader worden beraadslaagd. De voorzitter deelde mede dat is ingekomen een wetsvoorstel tot bekrachtiging eener nieuwe met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij gesloten overeen komst. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Daarna werden de algemeene beraadslagingen over de inkomstenbelasting voortgezet. De heer Begram trad nogmaals in breedvoerige beschouwingen om de nadoe len van dezen zuiver economischen maatregel in het licht te stellen. Hij trachtte nogmaals te doen uitkomen dat de af te schaffen belastingen niet behoefden te ver dwijnen althans niet ten bate van den kleinen man; dat de patentbelasting niet drukkend en voor verbetering vatbaar, en de inkomstenbelasting impopu lair, onbillijk en onrechtvaardig was. Met de voor naamste motieven dezer rede verklaarde later de heer Arnoldts zich te vereenigen, en beiden zouden dan tegen de wet stemmen. De lieer van Beijma daaren tegen was hoewel niet zoozeer ingenomen met deze wet toch een voorstander van het hoofdbeginsel, en hij verklaarde zijn stem dan ook aan de wet te zullen geven, indien zijn twee hoofdbezwaren zouden worden opgelost: het opnemen van den grondeigendom onder de belastbare bronnen van inkomst in deze be lasting, bij het laten voortbestaan van de grondbe lasting, en het heffen van een hooger bedrag aan be lasting dan gevorderd werd voor de schatkist. De minister van financiën verdedigde daarna nog maals in 't breede de voordracht, vooral wijzende op de onbillijkheden aan de ter-afschaffing voorgedragen belastingèn verbonden en tevens vooropstellende dat de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1