zegt te stellen. Eu dit was het geval ook niet. In 't buitenland zoowel als hier was de belasting daarom gehaat; wat men hier ook beproefd heeft om haar in te voeren alles was te vergeefs! Nu wordt deze belasting voor 't eerst niet in tijden van nood of crisis voorgedragenmaar ter beantwoording aan den wil der grondwet. Doch daaraan is grootendeels voldaan. De accijnsen zijn meerendeels afgeschaft; nu wil men de kapitalen in portefeuille treffendat kan niet gelukken, want de meeste kapitalen ontsnappen aan de belasting, daar ze in buitenlandsehe effecten zijn belegd, die niet gecontroleerd kunnen worden. Men zegt dat deze be lasting de zuinigheid zal bevorderen, maar het tegen deel is waar, want de belasting heeft een groote elas ticiteit. Daarna bracht hij eenige bijzondere punten van bezwaar ter sprakeom vervolgens op de nadeelen der afschaffing van het patent te wijzen. Deze zou teleurstelling baren en alle beperkingen van de vrijheid van handel en nijverheid wegnemenbijv. van dé huizen waar drank wordt verkocht, en derge- lijken. Ook op den census zou de patentafschaffing van invloed zijn. Kesumeerendeverklaarde hij zich tegen deze wet, die hij niet zou trachten te verbeteren, daar zij daarvoor niet vatbaar is. De heer van Nispen van Sevenaer verklaarde zich eveneens tegen de belasting op de inkomsten. Het be toog van dien spreker was door zijn zacht orgaan niet te volgen. De heer de Bieberstein verklaarde mede tegen de wet te z allen stemmen, vooral omdat daar door de grondeigendom te zwaar wordt getroffen, ter wijl hij bovendien vreesde dat men door het te zwaar heiasten van de meer gegoeden, een emigratie naar België zou bevorderen. Het bezwaar tegeu het belasten van den landbouw werd door den heer de Bruyn Kops in het brcede ontwikkeld, ofschoon die spreker, waim voorstander van het beginsel der voordracht, verschil lende gronden daarvoor uiteenzette en de middelen aanwees, om, öf door herziening van het kadaster, óf door opheffing van de grondbelasting en belasting heffing van de netto opbrengst der pacht, volgens deze wet. Vóór den heer Kops sprak echter nog de heer Godefroi, die de wet uitvoerig bestreed. Hij vatte niet hoe een income-tax billijk kon zijn: want de een of de andere 1000 waren'niet hetzelfde. Om billijk te zijn moest de belasting progressief wezen en dat verlangde zelfs de vurigste voorstander niet. De grootste onbillijkheid der belasting lag hierin, dat de belastingschuldige zelf niet in staat is zijn aanslag te doen verminderen door zijn levenswijzegelijk bij andere belastingen. Maar wat wilde men bovendien? Men wilde den kapitalist, den rentetrekker treffen. Deed men dat? Neen. Deze zal om de belasting zich niet bekrimpen; zijn kapitaal valt grootendeels buiten het hereik van den fiscus en om nu ceu klein gedeelte te treffen, nam men de groote massa mee en trof dezen het hardst; dat zou de minister later zelf erkennen. De belastingen die afgeschaft worden de andere accijnsen hadden het bewezen zouden niets batenen waarvoor dan deze. wet? Voor de behoeften der schat kist? Maar welke zijn die behoeften? men moet ze eerst kennen en dan naar middelen tot dekking omzien. Ons belastingstelsel moest hervormd worden. Maar dan neme men het 4/5 van de gemeenten in 't personeel terug en late hen directe belastingen heffenmen heffe belasting van de naamlooze vennootschappen en schatte het patent zonder equivalent af. Ten slotte verklaarde hij aan deze wet geen politiek karakter toe te kennen, en deze regeering zelfs in 's lands belang te willen be houden en steunen. In de zitting der tweede kamer van heden is de beraad slaging over de inkomstenbelasting voortgezet. De heer Cremers heeft de wet verdedigd op grond van het beginsel. Hij verwacht echter de verwerping, omdat het grondbezit ook getroffen wordt; desniettemin is hij tegen de vrijstelling daarvan. Hij wil de grondbelas ting gefixeerd zien en geen opcenten daarop heffen. Hoewel hij deze wet niet minder als eene politieke dan als eene oeconomische quaestie beschouwtacht hij de verwerpiug daarvan geen reden voor het kabinet of voor den minister om af te treden. De hceren vanKuyk en Kappeijne handhaafden daarna in uitvoerige replie ken hunne uitgesprokeue stellingen en hunne bezwaren tegen de wet. De heer van Nispen junior is daarop in eene bestrijding getreden van het voordeel, dat deze belasting zou aanbieden. De heer van der Linden ver dedigde het ontwerp vooral op grond van de voorkeur, die deze belasting boven de drie andere slechte belas tingen verdient, welke daardoor afgeschaft zullen wor den. De heer Haffmans betoogde dat het doel dezer wet, namelijk een betere verdecling der lasten, niet bereikt wordt, dat dit ook niet de leidende gedachte der regee ring is, maar de wet slechts een politieke betcekenis heeft. Hij toont aan dat langs dezen voovgestclden weg aan het programma betreffende de regeling der belas- ting-quaestie niet beantwoord wordt. De minister van financiën heeft het verslag der tweede kamer beantwoord over het wetsontwerp tot goedkeu ring eener dading met jonkvrouwe C. E. O. Schorer van St. Philipsland, over buitengronden in het Slaak. Hij hoopt dat de kamer hare goedkeuring van de overeen komst niet afhankelijk zal maken van de voorwaarde, dat zij de eerste stap zon zijn om eindelijk de afdam ming van het Slaak tot stand te brengen. Voorzeker kunnen landaanwinningswerken in het Slaak zeer wei nig vruchtbaar zijn voor het staatsdomein, als niet vooraf zekerheid bestaat welke aanwassen en gewassen tot dat domein zullen behooren. Om die zekerheid te verkrijgen dient deze overeenkomst. Maar dat de land aanwinningswerken in een*- afdamming zullen bestaan kan de minister niet verzekeren. Overleg tusscheu de beide betrokken departementen heeft geleid tot het denkbeeld eener opdracht aan de hoofdingenieurs van den waterstaat en de directeurs der registratie, om met den concessionaris over eene schikking, door de vroegere commissie niet beproefd, in onderhandeling te treden. Intusschen was de quaestie over den eigendom van het Kreukclschor en daarmede voor een goed deel der evenlueele landaanwinning op den voorgrond geschoven, en scheen het raadzaam hare oplossing te doen voorafgaan aan een besluit omtrent de uitbreiding der erfpacht of hare voortzetting op nieuwe grondslagen. Bij de tweede kamer is ingekomen het verslag aan den kouing van de commissie van toezicht omtrent den toestand der rijles-academie van beeldende kunsten te Amsterdam in het vorige jaar. In dit verslag wordt een betrekkelijk vrij ongunstig oordeel uitgebracht over de aanvankelijke resultaten van het onderwijs. Het aantal leerlingen is op verblij dende wijze toegenomen en bedroeg op 31 December het cijfer van 30, waarvan 8 vrouwelijke. Van deze laatsten namen 3 aan den geheelen cursus deel. Over 't algemeen wordt een gunstig getuigenis afgelegd om trent den ijver, het goecl gedrag en cle vorderingen der kweekelingen, sommigen zelfs onderscheiden zicii door bijzonderen aanleg. "De commissie dringt 'echter aan op spoedige vervul ling van den leerstoel in de schoonheidsleer en kunst geschiedenisop de stichting van een afzonderlijk, goed verlicht, ruim en doeltreffend ingericht gebouw: op verlaging van het leergeld dat thans voor den ge heelen cursus f 100 bedraagt en op de meeste buiten landsehe kunst-academiën op hoogstens ƒ25 is vastge steld. Dit laatste punt is gegrond op het verlangen om de academie ook dienstbaar te maken aan het onderwijs van toekomstige industrieelen en handwerks lieden, en aan de vorming van bekwame en met waar achtige kunstbegrippen doortrokken leeraars voor het middelbaar onderwijs. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. In de jl. Vrijdag gehouden zitting werd onder anderen door burgemeester en wethouders advies uitge bracht, omtrent een verzoekschrift van den heer P. van dei- Linden, om vergunning tot het ingebruiknemen van eenige oppervlakte gemeentegrond, verkregen door het overdekken van eene vroon. Dit advies strekte om eene oppervlakte van 32 meters tc geven in erfpacht, tegen 1 cent per vïerk. meter, onder voorwaarde dat de gemeente steeds toegang moet hebben en dit terrein mag beplant worden met boomen. Dienovereenkomstig is besloten. Voorts werd medegedeeld dat de jacht der gemeente in hot openbaar is verpacht aan den heer mr. W. de Crane, voor f 160, en dat het onderhoud der klok ken, uur- en speelwerken voor den tijd van drie jaren in het openbaar is aanbesteed aan den laagsten inschrij ver, A. de Vos, voor 339, hetgeen voor kennisgeving is aangenomen. Burgemeester en wethouders hebben het verslag van den toestand der gemeente over 1871 overgelegd. Op een verzoekschrift van M. Mallander, aannemer van het verdiepen der havens, strekkende om eene jaar lij kschc toelage van 150 gedurende den tijd zijner aanneming-, ter zake van belemmering in zijne werk zaamheden door het dempen van een gedeelte der Oude haven en het uitdiepen van een ander gedeelte dei- haven of bijaldien dit verzoek niet kon worden inge willigd hem van zijne aanneming te ontslaan en hem daarbij toe te kennen eene schadeloosstelling van 300, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders, overeenkomstig het advies der commissie van fabricage, gunstig beschikt op het tweede gedeelte van het ver zoek, en het aauneraings-contract mitsdien vernietigd onder uitkeering aan genoemden aannemer eener som van f 300 in eens. Het kohier van den hoofdei ij ken omslag voor 1872 is vastgesteld op eene som van 18,496,06. öuitfnlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag had in den Duitscheu rijksdag een levendig debat plaats over een artikel van liet wetsontwerp be treffende de rijks-ambtenarenwaarbij aan clen keizer de bevoegdheid gegeven wordt om ambtenaren te ont slaan en met of zonder wachtgeld tijdelijk te schorsen. Natuurlijk was de oppositie niet gericht tegen deze bevoegdheid, die in iedcren constitutioneelen staat aan het uitvoerend bewind gegeven wordt, maar knoopten de waarlijk liberale fraction hieraan de vaak herhaalde vraag omtrent de verantwoordelijkheid van den rijks kanselier. Zoolang von Bismarck onver ntwoordelijk minister is, zijn alle rechten van het uitvoerend bewind gevaarlijke wapenen tegen de vertegenwoordiging en tegen de natie; zoolang bestaat in Duitschlan(I de par lementaire regeeriugsvorm slechts in schijn en niet in werkelijkheid. Hoe trouwens dc Fortsohrittpartei over dit geheelc wets ontwerp denkt, kan blijken uit de volgende woorden van haar orgaan te Berlijn, de Volks-Zeitung. „De geheele wet aldus schrijft, het. blad in zijn laatste nommer draagt hetzelfde bureaucratische kleingeestige karakter als de geheele Pruisische wetgeving in deze materie kenschetst. De rijksdag spant wel is waaralle krachten in om het ontwerp van zijn tallooze gebreken te zuiveren, doch bet zal hein niet gelukken om daarvan eene wet. te maken, die in oen vrijheidsgeziudenconstitutioneelen staat past." Het voorstel derzelfde partij tot vermindering of af schaffing der zoutbelasting vindt ook bij andere frac.tiën in den rijksdag veel steun, doch algemeen vreest men, dat de regeering zich hiertegen verzetten zal. Desniet temin zonden cle Zuidduitsehe afgevaardigden in den bondsraad reeds daaromtrent instruction aan hunne regeeringen gevraagd hebben. De Beiersche kamers hebben Zaterdag hare werkzaam heden ten einde gebracht en zullen heden plechtig gesloten worden. Weldra zal dus dc Duitschc rijksdag voltallig kunnen zijn. De Fransche nationale vergadering leverde Zaterdag weinig belangrijks op. De aangekondigde interpella tie van den heer Jaubert. over het buiten werking stellen der wettelijke voorschriften betreffende de pas poorten werd door den minister Lefranc beantwoord. De noodzakelijkheid tot het weder invoeren dezer belemme rende bepalingen werd door den minister weerlegden cle nationale vergadering scheen het gevoelen der regee ring- te deelen[want slechts 30 stemmen werden voor cle gemotiveerde orde van den dag van den heer Jaubert uitgebrachtwaarbij afkeuring over de opheffing der paspoorten te kennen gegeven werd. Te moer bevreem dend is het dan, dat de regeering, die thans het pas poortenstelsel 7.oo streng' afkeurt, nog zoo korten tijd geleden met hand eiV tand daaraan vasthield. Tc Lyon hebben arrestatiën en huiszoekingen plaats gehad, waarvan door de dagbladen niet. zonder mis baar melding gemaakt is. Een der afgevaardigden dier stad, dc heer Millaud, heeft daaromtrent inlichtingen van de regeering gevraagd, zooals hij zeide, „teneinde het land gerust te stellen." De regeering heeft, geant woord, dat die zaak minder te beduiden had dan men volgens de dagbladberichten meencn zou. De justitie was langs regelmatigen weg te werk gegaan en lmd niet dan na rijp beraad tot eenige arrestatiën besloten. De zaak was echter nog te weinig bekend, dan dat de regeering de eenigszins voorbarige vraag volledig zou kunnen beantwoorden. Men kan juist niet zeggen, dat cle heer Millaud zijn doel bereikt heeft. Het antwoord der regéering toc-h is niets minder clan geruststellend. Uit particuliere tijdingen van Lyon blijkt. dat de ar restatiën in verband staan met ontdekkingen der politie omtrent het voortbestaan in het geheim van een comité uit den tijd der commune. Le Temps acht het zeer waarschijnlijk, dat twee of drie der veldheeren uit den laatsten oorlog voor een krijgsraad terechtgesteld zullen worden naar aanleiding van do ongunstige rapporten van cle commissie dor capitulation. Zaterdag verzekerde men tenminste te Versailles, dat een der ministers zich in dien geest zou hebben uitgelaten. Uit Spanje komt weinig nieuws. De regeering geeft per telegraaf slechts die inlichtingen, welke zij voor openbaarmaking geschikt acht, en de opstandelingen hebben door het afsnijden der spporweglijnen naar Frankrijk de andere bron verstopt, waaruit het overige Europa moet putten, namelijk de toezending der dagbladen bijna onmogelijk gemaakt. In het eene telegraphisohe bericht, laat cle regeering Garlistische. troepen verslaan en gevangen nementerwijl zij in het. andere beweert dat zij zich nauwelijks vertoonen en zich iu de berg achtige streken ophouden en concent ree renwaar zij door de troepen niet aangegrepen kunnen worden. Do niet zonder ophef naar de provinciën vertrokken gene ralissimo, maarschalk Serrano, is in Catatonic aangeko men, doch van zijn heldendaden verneemt men niets anders, dan dat hij steden en dorpen in staat van be leg verklaard heeft. De regeeriug motiveert zijne benoe ming hiermede, dat hij het land goed kent on daardoor te beter dc opstandelingen te keer kan gaan, voordat deze zich vereenigen. Het ziet er treurig met het Spaan- sche leger uit, wanneer cle andere hoofd-officieren hun land niet. kennenofschoon men zich na den Fransch- Duitschen oorlog over dit verschijnsel minder behoeft te verwonderen. Te Madrid is eene kennisgeving der regeering aangeplakt, dat don Carlos en zijn broeder don Alfonso Vrijdag namiddag nog te Geneve, waren. Belgische brieven. Bruf.sel 27 April. Men kao veilig het aantal personen op honderd schaf ten die. heden morgen in de oude kerk van Bcrlamont het gehoor uitmaakten van cle drie Fransche katholieke geestelijken, die tegen cle priesterlijke heerschappij cn cle Roorasciie kerk opgestaan zijn. Het geheele quartierwaarin deze kerk staat, wordt, afgebroken. De afbrekers van Rome hadden inderdaad daar een plaats gekozenvolkomen in overeenstemming mot hunne voornemens. Het publiek was uit allerlei elementen saaragesteld. Men zag er afgevaardigden cn leden van den stcdolijken raaddames uit cle eerste kringenwerklieden met hunne vrouwen en zeer weinige vertegenwoordigers van de mindere klassen. Dit laat zich hierdoor het best. ver-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2