ismaar aarzelt niet te zeggen, dat hij zeker niet de onvoorzichtigheid gehad zou hebben om dien terug te geven, nadat de clericale bladen reeds het bestaan in twijfel begonnen te trekken, dien apocrief noemden en er de beteekenis van trachtten te vervalschen. Hij laat na de uitvoerige uiteenzetting van al het gebeurde geheel in het midden, of de bewuste bedreiging van den pas toor zeiven of van de hoogerè geestelijkheid uitgaaf, „maar zoo schrijft hij het gewicht van den maatregel, welke op mij toegepast is, ligt niet in het feit van den brief. Wat deze zaak vooral gewichtig maakt, is de beslissing om een magistraatspersoon met kerkelijke straffen te dreigen wegens handelingen die hij verricht heeft en verrichten moest, om aan de wet en de stem van zijn geweten te gehoorzamen'en zijn eed getrouw te blijven. Wanneer zulke maatregelen algemeen wer den, dan zou het bestaan der magistratuur in gevaar gebracht wordenWat zeg ik geen katholiek zou zich meer aan de waarneming van openbare ambten kunnen wijden!" En in het jaar 1872 worden door de Belgische ma gistratuur zulke brieven met de katholieke geestelijk heid gewissold Gent 23 April. Weldra zullen de verkiezingen het geheele land in beweging brengen. Eerst hebben wij de provinciale verkiezingen, welke op 27 Mei a. vastgesteld zijn, daarna komen de verkiezingen voor de kamer tenge volge van de periodieke aftreding van de helft dei- leden en eindelijk de verkiezingen van de gemeente raden. Met het oog op deze belangrijke toekomst houden de kiesvereenigingen in het gansche land reeds bijeen komsten, en ook Gent blijft in dit opzicht niet achter. Gisteren hield de liberale kiesvereeniging eene verga dering, waarin rapport uitgebracht werd door eene speciale commissie, welke door het comité benoemd was, teneinde het beste en wenschelijkste middel op te spo ren, om de minderheden in België thans de pro gressisten te vertegenwoordigen. De liberale ver- eeniging wenschte dit middel aan te wenden bij de benoeming van haar bestuur en bij de benoeming der candidaten voor de vertegenwoordiging van land provincie en gemeente. Het rapport der commissie is gedrukt en rondgedeeld. De commissie komt daarin tot de conclusie, dat, hoe wel zij in beginsel tot de vertegenwoordiging der minderheden overhelt, zij echter voorstelt haar stelsel slechts op de verkiezingen van het bestuur der veree- niging toe te passen en eerst later bij het stellen van candidaten daarvan gebruik te makenomdat vooralsnog dit systeem zoo weinig aan 'de kiezers bekend is. „Men staat voor een bijna geheel nieuw1 kiezers-korps, zeide de rapporteur. Zes en twintig honderd nieuwe kiezers voor den gemeenteraad moeten dit jaartengevolge van de verandering der kieswetaan de verkiezingen deelnemen, en het is noodig dat men candidaten aan wijst die vooral bij de meerderheid van het kiezers korps sympathie vinden, want een of twee namen op eene lijst die de sympathie der kiezers niet hebben is voldoende om de geheele lijst te doen vallen." Het stelsel waaraan de commissie de voorkeur geeft, is hot stelsel-Hare. Volgens dit stelselwordt het ge tal stemgerechtigden door het aantal vacatures gedeeld bijv. er zijn 600 kiezers en 15 vacatures; deelt men 600 door 15 dan is de uitkomst 40. Ieder persoon nu, die 40 stemmen heeft verkregenwordt candidaat gesteld. Ieder kiezer kan zooveel namen op zijn brieve schrij ven als hij slechts wilmaar moet daarentegen zorg dragen dat hij de namen van hen die hij het liefst gekozen ziet bovenaan schrijft. Die conclusiën werden bestreden door den heer Gui- quier, die een amendement, door 20 leden onderteekend, indiende, waarbij een beperkt stelsel voor de verte genwoordiging der minderheid voorgesteld werd, welk stelsel niet alleen toepasselijk verklaard zou worden op de verkiezingen voor het bestuurmaar ook op die voor de provinciale en gemeenteraden, welke dit jaar zullen plaats hebben. Volgens dit stelsel mag de meerderheid bijv. slechts voor twintig van de 30 vacatures in den gemeenteraad candidaten kiezen en moeten de andere 10 zetels aan de minderheid overgelaten worden. Deze candidaten zijn verkozen wanneer zij 2/5 der stemmen op zich vereenigd hebben. Ka eene langdurige discussie werd dit amendement in stemming gebracht en met bijna algemeene stemmen verworpen. Vervolgens zijn de conclusiën der commissie met groote meerderheid aangenomenen zal het stel sel der vertegenwoordiging van de minderheid derhalve slechts op de verkiezingen van het bestuur woiden toegepast. De vergadering was druk bezocht. Men ziet de aan staande verkiezingen met kalmte en gerustheid tege moet. Ér komt trouwens weer leven in de liberale partij te Gent. Zondag morgen had de burgemeester van Gent de officieren der burgerwacht bijeengeroepen om hun mede- deeling te doen van het voorloopig programma van den grootën internationalen schietwedstrijd voor de büi-gër- wacht, die dit jaar té Gent zal plaats hebben. Men weet dat de Engelsche riflemen beloofd hebben in gfooten getale aan de uitnoodiging gehoor te geven. Het concours zal in de maand September plaats hebben en drie dagen duren. Den vierden dag zullen de schutters naar Ostende gaan, waar een concours op verren afstand zal plaats hebben. Er zijn commissiën benoemd, die het feest zullen organiseeren en met inschrijvingslijsten zullen rondgaan. Het feest belooft luisterlijk te zijn. Kaar men mij verzekert zou de heer Vachottegen woordig directeur Van het Theatre de la monuaie te Brussel, tot directeur van den Franschen schouwburg dezer stad benoemd zijn. De directie van den Vlaam- schen schouwburg is nog niet begeven. Varia uit het buitenland. Frankrijk. De maires uit het kanton de Sains hebben, onder voorzitterschap van den heer Edmout Turquet, afgevaardigde van het departement van de Aisne, eene vergadering gehouden, waarin zij een adres aan den president der republiek hebben vastgesteld om hem te kennen te gévendat zij eene belasting op het kapitaal voor de meest rechtvaardige houden. Sedert een tiental dagen is men bezig met dé telling niet alleen van de bevolking, maar ook van de huisdieren van allerlei aard. De Moniteur universel zegt, dat de landbevolking zeer tegen deze telling gèstemd isomdat zij daarin den grondslag tot een nieuwe belasting ziet. De generale raad van de Rhone heeft zich verklaard voor de invoering van algemeenen dienstplicht en van kosteloos verplicht lager onderwijs doorleeken, en voor de afschaffing van de doodstraf; hij was tegen de be lasting op de grondstoffen en wenschte de nieuwe wet tegen de Internationale vereeniging van arbeiders ook toe te passen op de Internationale vereeniging van de jezuïeten. Zaterdag werd in den Temple de l'oratoire de algemeeue vergadering van de protestantsche ver eeniging tot bevordering" van het lager onderwijs ge houden onder leiding van den heer Guizot, die een uitvoerige rede hield. Oostenrijk. De Wiener Abendpost verzekert, dat tusschen Oostenrijk en Rusland noch over de Gallicische noch over eenige andere quaestie oneenigheid bestaat. De reis van den Russischen gezant Novikoft'naar Pesth heeft geen politieke beteekenis; hij wilde slechts de feestelijke sluiting van den Hongaarschen ïijksdaggaan bijwonen. Duitsehland. Uit Kassei wordt gemelddat de landverhuizing uit Hessen naar Amerika in het voorjaar grooter omvaug heeft aangenomen, dan in de laatste 30' tot 50 jaren het geval was. Groote troepen jonge lieden van beide geslachten trekken met linten en bloe men versierd door de stadterwijl de ouderen meestal bij het station den tijd van vertrek afwachten. De militaire dienst in vredestijd en de algemeene achter uitgang zijn de voornaamste oorzaken die velen een ander land doen opzoeken. Uit München wordt ge meld, dat in de zitting, door de twe ede kamer op 20 dezer gehouden, de interpellatie-Kramer in behandeling is gebracht. Zij geschiedde om van de regeering te ver nemen, of de beperking, vroeger bij de militaire admi nistratie ten aanzien van de Israëlieten bestaande, nog van kracht was. De minister van oorlog, de heer von Prankh, heeft hierop geantwoord, dat sedert de invoe ring der wet van 3 Juli 1869, aangenomen door den voormaligen Noord-Duitschen bond, de Beiersche wet van 21 Februari 1842 was vervallen; ten gevolge hier van waren alle beperkingen bij de militaire administra tie, op grond van verschil van godsdienst, krachteloos geworden. Te Hamburg nemen de werkstakingen steeds toe. Sedert twee maanden staat de arbeid op de werven stil; timmerlieden, kleermakers en ijzergieters hebben het werk gestaakt, terwijl schrijnwerkers en schilders voornemens zijn hun voorbeeld te volgen. België. De Belgische kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot vermeerdering van het personeel dei- rechtbanken te Brussel cn Kivelles met 75 tegen 4 stem men aangenomen. Het wetsontwerp op den vrijen in voer van levensmiddelen en tot het vinden van een equivalent uit den accijns op de sterke dranken werd door den heer Malou ingetrokken. Den 19en April jl. overleed te Wanfercée-Baulet een arme schoenmaker, Alexis Baurent, die, hoewel hij regelmatig zijn „Paschen" had gehouden, zich echter in godsdienstaangelegenheden steeds eenigszins onverschil lig had betoond, doch aller achting genoot. De pastoor had hem op zijn sterfbed „ten volle bediend", doch toen hij gestorven was, werd bezwaar gemaakt om hem in gewijde aarde en met kerkelijke plechtigheid te laten begraven. De bisschop van Doornik werd gehoord en deze verbood de kerkelijke begrafenis van Baurent; dit werd des Zondags in de kerk afgekondigd. Inspan ning verbeidde men wat volgen zou. De burgemeester trad gelukkig spoedig tusschenbeide, beval niet alleen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5