*3 uiten lanö. raing te geraken, doch zij hadden bezwaar tegen de wijze waarop de landbouw door het voorgestelde wets ontwerp zou worden getroffen. Zij zouden daarom liever willen overgaan tot eene herzienning van het kadaster, voorts de patentrechten afschaffen, de accijnsen nog behouden en de heffing der inkomstenbelasting op een half of op een percent bepalen. De heer Idzerda stemde met het betoog van de heeren Akerlaken en Lenting in, doch had ook bezwaar togen de uitsluiting van zedelijke lichamen van de verplich ting om belasting uit hunne inkomsten te betalen. Hij wil de inkomsten uit den arbeid tot f 2500 slechts half belasten. De heer van Naamen was van oordeel, dat dit wets ontwerp een zuiver economische zaak betreft en geen aanleiding tot eene portefeuille-quaesiie behoeft te geven. Hij verklaarde meer genegen te zijn om in de bestaande belastingen verbetering te brengen dan de onbillijke en moeilijk uitvoerbare income-tax in te voeren. Daarente gen noemde de heer Sraidt de invoering daarvan eene daad van rechtvaardigheid, waardoor men tot eene herziening van den census kon geraken. Behalve de income-tax zou hij ook genegen zijn tot de invoering van eene verterings-bclasting. De bezwaren die hij tegen dit wetsontwerp heeft zijn van ondergeschikt belang. De voornaamste grief van den heer van Wassenaer tegen de inkomstenbelasting was, dat daardoor het ge heim van het familieleven en de sluier die de onzede lijkheid der huizen van ontucht, drankhuizen enz. bedekt, worden opgeheven. Morgen zal de heer Bergsma aan het woord zijn. De middagzitting werd heden ook door den heer Thorbecke bijgewoond. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van heden, 24 April. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Dronkers, van Hoek en ('onrad. De lieer Rekker komt later. De notulen van het verhandelde in de zitting van 17 dezer worden gelezen en goedgekeurd. Van de heeren Conrad, van Hoek en Dronkers is bericht ingekomen dat zij verhinderd zijn deze zitting hij te wonen, de twee eerstgenoemden omdat zij uit de stad zijn, de laatste wegens huiselijke omstandigheden. Blijkens een brief van gedeputeerde staten van Zee land,' kan de Israëlietische begraafplaatsals niet scha delijk zijnde voor de volksgezondheid, in stand blijven. Van hetzelfde college is voorts bericht ingekomen, dat aan het burgerlijk armbestuur de gevraagde mach tiging wordt verleend tot onderhandsche aanbesteding der herstelling van het Sint Jorishofje, alsmede dat de raadsbesluiten tot onderhandsche aanbesteding der bazaltglooiing hij Maïsbaai en tot aankoop van grond zijn goedgekeurd. Van het bestuur der godshuizen is ingekomen een vergelijkende staat van baten en lasten met daarbij behoorende memorie van toelichting, waaruit blijkt dat op verschillende posten eene ongenoegzaamheid bestaat tot een gezamenlijk bedrag van f 925.77. Genoemd bestuur vraagt machtiging tot overschrijding dier posten tot gemeld bedrag. De beslissing is aangehouden en het stuk in handen der financieele commissie gesteld. Hetzelfde is het geval met de ingekomen rekening omtrent de leenbank. De heer W.Auer, hoofdonderwijzer op school D alhier, heeft een adres ingediend, houdende verzoek om met 1 Juli of 1 Augustus a. eervol uit zijne betrekking te worden ontslagen, op grond van zijn 70jarigen leeftijd, onder herinnering dat hij bijna 52 jaren aan het hoofd eener school heeft gestaanwaarvan 38 in deze ge meente, en met betuiging zijner erkentelijkheid voor de medewerking die hij van de zijde van het gemeente bestuur heeft mogen ondervinden. Dit adres, waarom trent bereids de schoolopziener is gehoord, zal thans in handen der plaatselijke schoolcommissie gesteld wor den, teneinde daarover advies uit te brengen. Van den heer E. van den Bosch, graanhandelaar te Goes, is een adres ingekomen, houdende verzoek om vrijstelling van het betalen van plaatsgeld voor een tafel op de graanbeurs. Dit verzoek ij om advies ge steld in handen der kamer van koophandel en fabrie ken, terwijl burgemeester en wethouders zijn uitgenoo- digd om in de volgende raadszitting daaromtrent, een voorstel te doen. Daar, blijkens bericht van commissarissen over de wisselbank, geen bezwaar bestaat om het door den heer H. Tak gevraagd eervol ontslag als adjunct-kassier dc-r wisselbank te verleenen, wordt daartoe zonder hoofde lijke stemming besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt mejufvrouw A. Knol alhier aangesteld als tijdelijke onderwijzeres in de handwerken op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meis jes, hoofdonderwijzeres mejufvrouw Achilles, en zulks ter vervanging van mejufvrouw H. Kap. De jaarwed de bedraagt f 100. De benoeming wordt gerekend met Januari jl. te zijn ingegaan, aangezien mejufvrouw Knol reeds van 1 Januari tot Paschen die betrekking waar genomen heeft. Geschiedt voorlezing van een voorstel van burge meester en wethouders tot wijziging van het besluit van den 27rn September 1871 betrekkelijk liet werk op den staat van buitengewone werken gebracht sub. n°. 3 A en B, te weten: aanplemping en ophooging van het terrein achter de Noordbrug met slooping van deze f 5393; demping en ophoogen van de gracht tusschen de Noordbrug en de -Volderijlaagte met aanleg van riool en vergaarputtendemping 2(5,773 M3 grond uit de kaaien f 19,647, en aanleg riool c. a. f 7457, samen alzoo f 32,497. Daar echter gebleken is dat de kosten aanmerkelijk hooger zouden zijn, stellen burgemeester en wethouders thans, in overleg met de commissie van fabricage, voor, dien staat te wijzigen en te besluiten: 1° de Zoutegraclit niet verder te dempen dan ongeveer 10 a 20 meter voorbij de Noordbrug naar de zijde van de Seisbrug; 2° de Heerengraclit. tot A. P. uit te gra ven, zoodat daar steeds 1 meter waterdiepte is; 3° de vervallen beschoeiing langs den Penninghoeksingel uit te breken, evenals liet bovendeel van den muur tot de Seisbrug, den bovenkant afvlakken en langzamerhand door ecu puinglooiing te vervangenmet gras begroeid 4° de 26,600 M3 of meer slijk, die bestemd waren tot demping- van de Heerengracht, buiten de haven te doen vervoeren; 5" aan tc houden het aanleggen eener huis leiding ter verversching van het water in de gracht totdat de noodzakelijkheid daarvan mocht, blijken; en derhalve den staat te wijzigen als volgt: art. 2 AenB vervallen en wordt art. 2 A, demping en ophooging-van het terrein achter de Noordbrug met slooping van deze f 8000; art 2 B, aanleg eener buisleiding van de Noord brug naar de manégetc vervaardigen indien later de raad zulks noodig zal oordeelen, 3500; art 2 bis uit baggeren van 26,627 M', slijk uit de kaaien te brengen buiten de haven, f 11978; art. 14 (nieuw), ter nadere bestemming disponibel 9019. De kostendie bij dem ping der Heerengraclit f 42,280 zonden bedragen, zijn thans bij niet-demping 23,478 en zonder buislei din<r f 20,000. De heer Dobbelaer de Wind had aanvankelijk cenig- bezwaar tegen dit voorstel, doch vereenigde zich daar mede nadat de voorzitter enkele inlichtingen had gege ven, waaruit onder anderen bleek, dat volgens een officieus schrijven van den eerstaanwezend ingenieur der staatsspoorwegen te Vlissingen met 1 Juli alhier een vaste waterstand zal verkregen worden. De heer Fokker achtte de aanleg eener buisleiding tot doorspuiing in ieder geval wenschelijk en wilde die gelijktijdig met de andere werken doen uitvoerendoch ook hij werd bevredigd door de nadere inlichtingen van den voorzitter, die te kennen gaf, dat het volstrekt niet zeker is dat aan die buisleiding be hoefte zal bestaan, terwijl wanneer later die behoefte mocht blijken de aanleg slechts weinige guldens meer zal bedragen dan wanneer hij gelijktijdig met de andere werken werd uitgevoerd. Óp de vraag van den heer Nagtglas: wanneer de werken, bij aanneming- van dit voorstel, gereed moeten zijn? antwoordt de voorzitter, dat de grond vóór 1 Juli uitgegraven moet zijn en naar achter de Noordbrug overgebracht. Het eerste gedeelte van het voorstel wordt metalge- meene stemmende overige gedeelten allen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens is behandeld een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging en aanvulling der inkom sten en uitgaven van de gemeentebegrooting voor 1871 bij wijze van suppletoire begrooting no. 2, to weten: De uitgaven te verhóogen metf 465 voor kaaimuren in de zoute gracht; j 1520 voor aflossing van geves tigde schuld der gemeente; f 233 voor herstelling en vernieuwing schoolgebouwen96,43 voor verplcgings- kosten van krankzinnigen; f 100 voor pensioen gemeente ambtenaren, en 65,87 voor schadeloosstelling van huur voor buiten de kazerne gehuisveste onderofficieren. Voorts een nieuw artikel onder de 4c afdeeling van hoofdstuk VIII uit tc trekken f 1000., voor kosten van de con versie der gevestigde schuld. Het totaal der verhooging bedraagt f 3480,30. De ontvangsten te verhoogeu met: f 539,10 voor rente kapitaal 21/. pet. inschrijving grootboek; f 900 als aandeel in de zuivere winst van de stads wissel bank; 1300 voor schoolgelden; J 741,20 onder alle andere ontvangsten niet bij de begrooting voorzien, zoodat ook het totaal der verhooging van de ontvang sten f 3480,30 bedraagt. Het totaal der ontvangsten en uitgaven wordt door genoemde wijzigingen f 275,275.03. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming is deze suppletoire begrooting goedgekeurd. Daarna wordt voorgelezen een voorstel van burge meester en wethouders tot wijziging cn reorganisatie der burger-avondschool. Volgens een brief van de plaat selijke commissie van toezicht over de scholen van mid delbaar onderwijs, heeft de ondervinding geleerd, dat de leerlingen meestal de school verlaten wanneer hunne ontwikkeling juist van dien aard is dat eene voortzet ting van het onderwijs de verlangde vruchten zou kun nen afwerpen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, acht zij het wenschelijk den 2jarigen cursus tot een Sjarigen uit te breiden. Behalve eene misschien in ieder geval onvermijdelijke verhooging van de jaar wedde voor een of meer leeraars, zal de bedoelde uit breiding van het onderwijs jaarlijks hoogstens 300 meer aan de gemeente kosten. Burgemeester en wethou ders stellen voor, zich met het voorstel der commissie te vereenigen, en alzoo te bepalen dat de 2jarige cur sus op de burgeravondschool met September a. tot een Sjarigen zal worden uitgebreid; en voorts om ander maal voor den tijd van 6 jaren aan den koning ont heffing te vragen van het oprichten eener burger-dag school. De beraadslaging over dit voorstel is aangebonden en de stukken zijn voor de leden ter inzage gelegd. De voorzitter deelt mede, dat na de weder openstel ling der gelegenheid tot conversie van stedelijke obli- gatiën daarvan nog voor f 267,000 is gebruikgemaakt, zoodat het geheele bedrag ihans 1,990,000 is. Bij de thans aan de orde zijnde uitloting van drie aandeelen in de geconverteerde schuld zijn getrokken de non mers 995, 355 en 368, die met.l Juli ontvang baar zullen zijn. Namens burgemeester en wethouders is overgelegd het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1871. Ten slotte is, uithoofde van de vele aanvragen, be sloten om de gelegenheid tot conversie weder open te stellen, en wel tot 1 April 1873. De zitting wordt gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Parijs verneemt men dat Thiers ongesteld is. Reeds Maandag in de nationale vergadering was het zeer merkbaar aan zijne stem, dat hij door een zware ver koudheid aangetast was. Zijn toestand boezemt echter niet de minste bezorgdheid in. Zijne ongesteldheid was dan ook geenszins oorzaak, dat de behandéling der wet op de legerorganisatic nog eenige weken uitgesteld werd. Ofschoon niemand de ware reden uitsprak, begreep, volgens le Temps, de nationale vergadering toch reeds terstond dat de sen satie-berichten der vorige week een debat over de reor ganisatie der Fransche strijdkrachten minder wenschelijk maakten. Alle geruchten echter omtrent dreigende of geruststellende en vredelievende nota's, welke tusschen Berlijn en Versailles gewisseld zouden zijn, zijn van allen grond ontbloot, cn de. hernieuwde verzekering van the Daily Telegraph, dat eene waarschuwing aan de Fransche regeering gericht is, is niets anders dan eene poging van het blad om zijne prestige tegenover de verpletterende officieele dementis nog zoo goed mogelijk to redden. Men verzekert dat het Fransche ministerie eindelijk weder au grand complet zou zijn. De heer Teisserenc de Bort zou de benoeming tot minister van koophandel aangenomen hebben. Een correspondent van lTndépen- dance beige schrijft van den nieuwen minister, dat hij een onbekende grootheid is, doch voor Thiers de on schatbare verdienste heeft een tegenstander van vrijen handel te zijn. Volgens denzelfden correspondent zou de Fransche gezant bij den paus, de heer d'IIavcourt, door den heer de Bourgoing, gezant bij de Nederland- sche regeering, vervangen worden en zelf tot gezant te Londen benoemd zijn. Maandag hervatte de Duitsche rijksdag zijne werk zaamheden. Aan de orde was de interpellatie van den heer Wiggers: „op welke hoogte is de rijkswet op de drukpers?" De interpellate lichtte zijn vraag toe en toonde aan hoe treurig het er op dit gebied in het Duitsche rijkmaar bovenal in Pruisen uitzag. De pre sident van den bondsraadde heer Delbrückantwoordde dat het ontwerp gemaakt en aan de bondsregeeringen toegezonden was. Eerst vóór korten tijd waren alleant- woorden ingekomenen de werkzaamheden welke hieruit voortvloeien zijn zoo veelomvattend, dat liet waarschijn lijk niet mogelijk zal zijn om het ontwerp in deze zitting van den rijksdag te brengen. De heer Biedcrmann betreurde dit antwoord en hoopte dat het ontwerp bijtijds openbaar gemaakt zou worden, in de verwach ting dat het de openbare critielc niet behoefde te schuwen. Eenige leden spraken nog tegen de borgstellingentegen de voorloopige confiscation, enz., doch de rïjksregee- ring liet zich over al deze opmerkingen volstrekt niet uit. De interpellatiën over de drukpers hebben dus in de Pruisische kamer en den rijksdag plaats gehad, de regeering heeft op beide plaatsen geantwoord en de vertegenwoordiging en de natie zijn bijna nog even wijs als voor de interpellatie! Het regeeringsrapport over de administratie der rijks provincie vond algemeene goedkcuiingalleen de ultra- m on tan en beklaagden zich, bij monde van een hunner leiders, den heer von Reichenspergerover de onderdruk king der katholieke geestelij kheid en der katholieke pers in Elzas-Lotharingen. Van de beide vragen aan de Engelsche regcering, welke Dinsdag avond door de heeren Disraeli en Jen- kinson tegen de zitting van gisteren aangekondigd waren, brengt de telegraaf heden slechts bijzonder heden omtrent het antwoord dat aan den laatste gegeven is. De heer Jenkinson wenscht te vernemen, of de Belgische regeering het recht had, om zich tegen de uitlevering van Marguerite Dixblanc, de moor denares van mevrouw Riel in Londen, door Frankrijk te verzetten. Lord Enfield antwoordde dat dc Fransche regeering het noodig oordeelde om van de uitlevering aan België kennis te geven, omdat de moordenares eene Belgische van geboorte is. Doch daar er geen uitlcve- ringstractaat tusschen Engeland en België bestaat en er in het tractaat met Frankrijk van de nationaliteit der opgeëischte personen hoegenaamd geen sprake is, zal België zich niet tegen de uitlevering kunnen ver zetten. Dc heer Disraeli kwam nogmaals op dc Alabaraa- quaestie terug. Hij vroeg of de regeering bereid was om aan het parlement de verzekering te gevendat zij het te Genève aangevangen geding harerzijds zal schor sen. wanneer de Vereenigde staten hunne eischen wegens indirecte schade niet intrekken. Het antwoord der regeering kan, dankt ons, niet twijfelachtig zijn na de reservesdie zij in de begeloidende nota bij hare repliek maakte. In den wankelen toestand, waarin het ministerie verkeert, is het echter minder raadzaam om met cenig zelfvertrouwen gissingen uit te sprekendie in gewone omstandigheden voor de hand zouden liggen. Uit de verte is het moeilijk te bepalen, of er al dan

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2