MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 98. Bonderdag 1872. 25 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e" Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.5Ö. Middelburg 24 April. Met genoegen vernemen wij dat de gezondheidstoe stand van den heer Thorbecke aanmerkelijk verbeert, hedflifrnaar en hem veroorloofd heeft niet alleen om zich hed het gebouw van zijn ministerie te begevenrfiaar pofe) om gedurende een deel der zitting in de tweede kamer tegenwoordig te zijn. ouderdom van rang), de 2e luitenant J. A. A. In 'tVeld> van het korps. Overgeplaatst in hunnen rang bij het regiment grena diers en jagersde majoor G. T. W. Yijgh en de kapi tein A. G. F. de Petit, van het 5°, mitsgaders de kapitein G. Clockcner Brousson, van het 6° regiment, non.activiteit gesteld de kapitein J. A. L. O. van tier Mofifibvan het 7« regiment infanterie, in afwach ting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Het internationaal suiker-congres, dat dezer dagen te Brussel vergaderd was, heeft zijne werkzaamheden geëindigd. In die vergadering waren ongeveer vijftig afgevaardigden aanwezig behoorende tot de vier staten die het tvactaat van 1864 onderteekenden, namelijk En geland FrankrijkBelgië en Nederland. Men besprak voornamelijk deze puntenheeft de conventie van 1864 waarbij aan de vier contracteerende natiën het beginsel van gelijkheid gewaarborgd werd, haar doel bereikt'? Is het noodig haar onmiddellijk te herzien'? Zoo ja, van welken aard zullen de wijzigingen zijn? Na langdurige beraadslagingen heeft het congres de eerste vraag ontkennend, de tweede bevestigend be antwoord. Ten opzichte van de derde heeft het besloten aan de verschillende regeeringen in bedenking te geven eene poging te doen om te geraken tot een gelijkluidende wetgeving voor de contracteerende landenzij zal even zeer de fabrieken als dj raffinaderijen moeten betreffen. Het congres beeft ook den wensch uitgedrukt dat alle Europeesche staten tot de daardoor te verkrijgen con ventie mochten toetreden. In een gisteren gehouden vergadering van het alhier gevestigd comité van het. „roode kruis" zijn deheeren F. Nagtglas en J. W. de Raaddie als leden van het bestuur aan de beurt van aftreding waren herkozen terwijl in de plaats van den heer mr. Bijleveld van Serooskerkedie verzocht had niet verder in aanmerking te komen, tot lid van het bestuur is benoemd de heer E. J. W. Koch. Voorts is besloten tot het schenken eener som van f 50 aan de alhier bestaande commissie tot verbetering der ziekenverpleging, als bijdrage inde kosten van opleiding van verpleegsters in het zieken huis te Rotterdam. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Herbenoemd als burgemeester van Haarlem mr. E. A. Jordens. marine. Eervol afgevoerd uit liet korps zee-officie ren der Nederlandsche marineop verzoekde kapitein- luitenant ter zee P. Roodzant, en hem met 1 Mei a. bepaaldelijk opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen de betonningbebakening en ver lichting in het 4e en 5e district te Hellevoetsluis. Bepaald dat in dit jaar de bij art. 29 van het regle ment voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot liet afnemen van het eindexamen van de adelborsten 2e klasse bij dat instituut zal bestaan uit: J. M. Obreen, voorzitter dei- commissie tot het examineeren der zee-officiereu enz. als voorzitter; den kapitein ter zee jonkheer F. de Casenibrootadjudant des konings in buitengewoncn dienst; de kapitein-luitenants ter zee H. P. van Boneval Faure en W. Sluiterman van Loo, genoemde hoofdoffi cieren nonactief, en den luitenant ter zee 1L' klasse H. van Goens, lid der commissie tot het examineeren der zee-officieren enz., als leden. LEGER, benoemd bij bet wapen der infanterie bij liet 1' regimenttot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jonkheer A. M. C. H, Bouwier, van het regiment grenadiers en jagershij het 5e regi ment, tot majoor, de kapitein H. F. Scharp, van bet 4e regiment; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de lc luitenant-adjudant W. G. van der Noordaa, van het 2e regiment, mitsgaders de lf luitenant J. L. Le Bron de Vexela, van het regiment grenadiers en jagers; bij het ,7c regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang), de le luitenant G. Luymes, van het regiment grenadiers en jagers; tot lcn luitenant (naar STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 23 April. De beraadslaging over de wet tot invoering eene.1 algemeene inkomstenbelasting ter vervanging der patent belasting en der accijnsen op het geslacht en de zeep, wordt voortgezet. Tegenover de bestrijding van de lieeren 'sJacob, Rutgers, Saaijmans Vader, Viruly en Kappeijne, stond de verdediging van den heer Gevers, wiens betoog geheel in denzelfden geest, was als dat van de overige voorstanders die Maandag het woord voer den. Hij ontwikkelde nl. op de bekende gronden de stellingen: 1° dat de wet strekte tot vervanging van drie verkeerde en schadelijk werkende belastingenhet patent, dat hij onbillijk en onrechtvaardig noemde als een drukkenden last op handel en nijverheidde accijns op het geslachteen premie op den uitvoer, en de zecp- accijns, een belasting op de openbare reinheid; 2°. dat dc inkomstenbelasting de beste grondslag is voor een herziening en verbetering van liet belastingstelsel, een lappendeken, die veranderd zou worden door deze wet, zoodat ook het 1/5 van het personeel voor den staat kon vervallen, terwijl de gemeenten licences van tappers en slijters zouden kunnen heffen; 3° dat de inkomsten belasting de meest rationeele belasting is, omdat ieder naar zijn vermogen zou betalen zonder onderscheid. De bestrijders beschouwden de wet uit een verschillend oogpunt. De lieeren 's Jacob, Viruly cn Kappeijne ves tigden de aandacht vooral op de financiën des rijks, en dc eerste spreker stelde de vraag: of deze wet ontvan kelijk was? Neen, zeide hij; de financieele toestand des lands is zoo schoon als men verlangen kan; geen te korten, amortisatie, overschotten enz. en al mochten er ook donkere wolken in 't verschiet hangen, thans was de tijd niet daar om de natie zwaar, drukkend te belasten, "'tis waar, de patentbelasting dit erkenden alle sprekers is onhoudbaar; maar ze is te verande ren, te verbeteren; zij blijft, voor sommige bedrijven noodig. Maar in elk gevaleen inkomstenbelasting van 2 pet. is niet noodig en ze is verwerpelijk tevens gelijk dc geschiedenis leert omdat ze voornamelijk den middelstandambtenaren en dergelijken zwaar treffen zal. MARINE EN LEGER. Z. M. de koning heeft den naam van het op 's rijks werf tc Amsterdam in aanbouw zijnde gepantserd ram- torcnschip Matador veranderd in dien van Koning der Nederlanden. GEMENGDE BERICHTEN. Een hoofdconducteur en een conducteur op de spoor- weglijn Groningen— Zutfen zijn uit den dienst der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ontslagen, omdat zij te Zutfen passagiers hebben opgenomen die niet van plaatskaar ten waren voorzien. Den 18?n Februari jl. is te Padang door het ge zelschap De volharding een gecostumeerde optocht ge houden, voorstellende de Watergeuzen in den Briel in het jaar 1572. De nauwkeurigheid, Avaarmede de klee derdracht van de voorgestelde personen uit dien tijd was gevolgd, wordt zeer geroemd. Aan de Dnsseldorfer Zeitung wordt- uit Wesel be richt dat aan de ongeregeldheden te 'sHeerenberg niet, zooals in een Nederlandsch blad was gemeld, door ver scheidene Duitsche militairen is deelgenomenmaar slechts door een vesting-artillerist, die met verlof uit Wesel in Emmerik was en, daar hij aan de kloppartij had meegedaan, reeds geruiraen tijd te Wesel achter slot zit. THERMOMETERSTAND. 23 Apr.'sav. 11 u. 47 gr. 24 'sroorg.7u.49gr.'smidd.lu. 59gr.'sav. 6n.54gr. De heer Viruly zag de financieele toestand ook niet zoo donker inmaar in elk geval moest men door nieuwe belastingen de toestand niet trachten te verbe teren, maar door bezuiniging- op openbare Averken, op de uitgaven voor de defensie. Maar de minister wil hervormen, doch dan had hij dezen eersten stap niet moeten doen; beter Avare het dan in een paar jaren de grondbelasting, het kadaster, te herzien, niet te ver- hoogen, liever althans dan de impopulaivste aller be lastingen in te voeren. Spreker beschouwde de Avet geheel uit een economisch oogpuntvreemd aan de politiek, cn meende dat de minister door de verwerping niet in een onhoudbare positie zou komen. Ten slotte gaf hij echter te kennen dat de minister he m door kracht van argumenten misschien nog tot een andere overtuiging zou kunnen brengen. Ook de heer Kappeijne beschouwde de Avet van een zuiver oconomisch standpunt en misprees de indiening daarvan door den minister. Hij AArilde niet lichtvaardig afschaffen al keurde hij de op te heffen belastingen ook niet goed. Voor hem gold het hier de vraag of de ruil tusschen de af te schaffen en in te voeren belastingen een goede ruil is. En dan zeide hij neen. Wij Aveten wat wij hebben; niet Avat wij krijgen zullen. Er be staan geen Avanrborgen voor de opbrengst van 8 mil- lioeu: de aangiften zijn geheel willekeurig; de controle is onvoldoende of inquisitoriaal. In beide gevallen is de belasting slecht; in theorie moge de income-tax dan ook de billijkste zijn, in de praetijk is ze de onrechtvaar digste belasting. En daarom zou bij deze wet verwer pen; dan zou de minister andere hervormingen kunnen voordragen en ons daardoor tevens brengen tot een ge- wcnschte census-herziening. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed de Avet voornamelijk omdat de landbouw daardoor, bij het be staan ook van de grondbelasting, dubbel werd getroffen. In het algemeen Avas bij voor een inkomstenbelasting, maar op een andere wijze; hij wilde het kapitaal in portefeuille treffen; het patent verbeteren en den per soonlijken arbeid vrijlaten van betaling; cn dan de grondbelasting behoudendan zou alles gelijkelijk ge troffen zijn. Thans echter liatl de minister door pressie zich laten verleiden tot afschaffing A'an het patent om dat voortaan door allen die reeds belasting betalenook door den landboirw te doen dragen. Dat achtte hij niet geraden, en het amendement-Gratama Avas daarte gen een vruchteloos en stelselloos palliatief. Ook had hij deze grieven tegen deze wet dat de goederen in de doode hand Avaren vrijgesteld en dat vreemdelingen niets zullen betalen. Óm al deze redenen zou bij er tegen stemmenofschoon in beginsel voor dc inkomsten belasting zijnde. De lieer Saaijmans Vader zette van zijn kant nader liiteen dat de afschaffing der accijnsen gelijk ten aanzien van andere reeds was gebleken niets zou baten; dat zij slechts de gegoeden ten voordeele zou komen en den minderen man niet helpen zou; dat ook de inkomstenbelasting door de grootste staatslieden en economisten hier en elders veroordeeld blijkens de ondervinding te Goes, bij een plaatselijke income-tax opgedaan schier onuitvoerbaar, onbillijk en onrecht vaardig was. De heer Bredius heeft twee amendementen ingediend op de inkomstenbelasting, strekkende: 1° om in art. 10, in plaats van: „Het minimum van zuiver inkomen, aangeAvezen voor iedere klasse, doch verminder dvoor de eerste en tweede klasse met f 400, voor de derde klasse met f 300, voor de vierde klasse met f 200 en voor de vijfde klasse met f 100, strekt tot grondslag voor het bepalen van het bedrag dei- belasting," te lezen „Het minimum van zuiver inkomen, aangewezen voor iedere klasse, doch verminderd met 400, strekt tot grondslag voor het bepalen van het bedrag der belasting." En er bij te voegen: „Van het bedrag van den aanslag wordt vier ten honderd afgetrokken voor elk minderjarig kind van den belastingschuldigedat geen eigen inkomsten heeft en bij hem imvoont, of ten zijnen laste is." 2° In te lasschen een nieuw art. 43, strekkende om tc bepalen dat na 1 Januari, volgende op de invoering dezer wet, in de gemeenten geen hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastingenbedoeld bij de AA'et van 29 Juni 1851zullen mogen Avorden gehe ven, anders dan bij wijze van opcenten op het bedrag der, krachtens deze wet, te heffen belasting op de inkomsten. Bij de in de zitting van heden voortgezette discus- siën gaven de lieeren van Akerlaken en Lenting te ken nen, dat zij in de inkomstenbelasting den meest ge- wenschten stap zagen om tot eene belasting-hervor-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1