de oprichting der fabriek waren, met de prijzen van een vroeger tijdperk. De winsten, door de fabriek gemaakt, kunnen voor een goed deel toegeschreven worden aan de resultaten der meelfabriek, die in de bakkerij een geregelddebou- ché vindt, berekend naar den marktprijs van het meel of graan. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft de vorige week, bij de behandeling eener nieuwe verordening voor het college van regenten over de godshuizen en de algemeene armen, na langdurige beraadslaging besloten dat het college van regenten zal gekozen worden buiten den gemeenteraad, zelfs dat een lid van het college, later tot lid van den gemeenteraad gekozen wordende, voor het lidmaatschap van het college van regenten moet bedanken indien hij dat van den gemeenteraad aanvaardt. ln de Staats-courant van 21 en 22 dezer is opgeno men een overzicht van den minister van binnenlandsche zaken betreffende het rijks-archief over 1871. BENÖJLTHJJNGJÏÏN iüin BESLUITEN. ministerieele departementen. Bevorderd tot com mies bij het departement van financiën H. G. W. Briedé, thans adjunct-commies. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-reclitbank te Arnhem mr. J. J. Smits, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Tiel. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van 1065 'sjaars, de kapitein M. L. V. de Girard de Mieiet van Coelioorn, van het wapen der artillerie, thans op non- activiteit, en, op verzoek, de kapitein H. Pilger van het regiment infanterie, gedetacheerd bij het koloni aal werfdepot, tot een bedrag van /1035 'sjaars, met toekenning van den rang van majoor. KERKNIEUWS. Gisteren werd te St. Laurens als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente bevestigd de heer J. D. Sigal, komende van de Lage Zwaluwe. De beves tiger, de heer W. A. van der Linden, predikant te Hooge Zwaluwe, had tot tekst gekozen Hand.-5 42. 's "Namiddags aanvaardde de bevestigde zijn werk met eene toespraak naar aanleiding van Ezech. 3 1619. Te Kerkwerve werd gisteren tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente bevestigd de al daar van Goudswaard beroepen predikant, de heer H. F. Reijnvaan. De bevestiger, de heer H. A Gillot, predikant te Zierikzee, had tot grondslag zijner rede gelegd 1 Cor. 3 9a. Des namiddags hield de beves tigde zijn intreerede, naar aanleiding van Lucas 17: 206 en 21. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Noord wijk is een adres van 136 ingezetenen aan den koning verzonden, waarin zij hun leedwezen betuigen over de ongeregeldheden die een groot deel hunner mede-ingezetenen bij de feestviering op den len April jl. hebben gepleegd. De Amsterdamschc courant doelt mede, dat de werklieden der werf te Amsterdam, die zich op hoogst ongepaste wijze over den koning hadden uitgelaten, met acht dagen schorsing zijn gestraft, en dat zij onder het storten van tranen hun bewijs van lidmaatschap der Internationale hebben verscheurd. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan de op te richten school voor wis- en zeevaartkunde op Schiermonnikoog 500 geschonken, tot aankoop van zeevaartkundige instrumenten, kaarten, boeken enz. Uit Goriuchem wordt gemeld, dat de vangst van elft dit jaar, hoofdzakelijk tengevolge van de koude weersgesteldheid, op verrena uiet zoo groot is geweest als vroeger. In eene te Dordrecht gehoudene vergadering tot oprichting eener afdecling van de Vcreeniging tot be vordering van koepok-inenting te 's Gravenhage is be sloten geen afdeeling op te richten, tenzij men kan be sluiten als hoofddoel der verecniging te stellen: ver krijging eener wet tot verplichte vaccinatie. Op de beurs te Antwerpen ontstond Zaterdag een groote beweging door de handelwijze van een politie agent. Een koopman kwam uit de beurs met een bran dende sigaar in den mond- de agent schoot toe, ont rukte den koopman de sigaar en vertrapte die. Het beursreglement verbiedt het rooken op de beurs zelve, maar zegt niet dat men rookende de beurs niet zou mogen verlaten. Er ontstond een zóo groote opschud ding onder de handelaars, dat alle zaken terstond stil stonden en het telegraaf-bureau werd vernieldterwijl allen riepen: „weg met de politie!" De manifestatie, die langer dan een half uur duurdenam steeds groo- ter omvang aan, en werd zelfs eenige oogenblikken buiten het gebouw voortgezet. Op den spoorweg tusschcu Brussel en Parijs ge raakte jl. Dinsdag op een na het laatste rijtuig vau den trein uit het spoor, juist op het oogenblik waarop men den viaduct bij Saint Meniu passeerde. Glazeu en lam pen werden door den schok gebroken, en de passagiers waren niet weinig ontsteld. Onder hen bevond zich echter ('e heer Bonet-Maury, Waalscli predikant te Dord recht, die ijlings een der portieren opende en zich langs het bnitengangboord naar het hoofd van den trein spoedde, om den machinist te waarschuwen, waarin hij nog bij tijds slaagde. De trein hield stil, het achterste rijtuig en een goederenwagen werden afgehaakt, de passagiers namen in de eerste rijtuigen plaats, en slechts een kwar tier over den bepaalden tijd kwam de trein te Parijs aan, zonder dat iemand der reizigers letsel bekomen had. Een karakteristiek getuigenis voor den toestand van sommige zaken in Rusland levert eene voor eenigen tijd genomen ministerieele beschikking, waarin wordt bepaald, dat de schoollokalen der openbare scholen niet meer voor lijkschouwingen of andere doeleinden, die niet met het onderwijs in betrekking staan, mogen wor den gebruikt. Tot nogtoe gebeurde het dikwijls, dat tij deus den schooltijd gerechtelijke lijkschouwingen in de schoollokalen plaats hadden of dat gevangen geno men misdadigers of overtreders er onder bewaking van de onderwijzers werden gesteld. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Burgemeester en wethouders vau Middelburg heb ben heden namiddag in het openbaar alhier aanbesteed: 1° Het vervangen van de beschoeiing langs Maïsbaai door bazaltglooiing. Hiervoor zijn 8 biljetten ingeko men, te weten van de heeren: G. T. Kampschreur, te Vlissingen, voor f 9999; J. van de Griendt, te 's Her togenbosch, voor f 9448; J. Filis, te Vlissingen, voor 6085; D. ïholens, te Hoek, voor f 5900; D. Tholens, te Neuzen, voor f 5569; A. Einders, te Breskens, voor f 5539; M. Paauwer te Hoedekenskerkevoor f 5200, en P. den Boer, te Zierikzee, voor f 5187. 2° Het maken van eene wormkist om de houten fun deering der Spijkerbrug. De 3 ingekomen biljetten zijn vau de heeren: A. Rinders, te Breskens, voor f 1348; C. Pelle, te Middelburg, voor f 1222, en P. J. van Puffelen, te Middelburg, voor f 1213. 3° Het leggen van twee riolen van Engelsche aarden buizen, samen lang 121 meter. De 2 hiervoor ingezon den biljetten zijn van de heeren: A. Einders, te Bres kens, voor f 989; en J. Sonius, te Middelburg, voor f 640. De uitvoering dezer werken is voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. THERMOMETERSTAND. 20 Apr.'s av. 11 u. 47 gr. 21 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 11 u. 48 gr. 22 r 'smorg. 7 u. 47gr. 'smidd. lu. 50gr. 'sav. 6 u. 53gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Bij de hervatting der werkzaamheden kwam heden in behandeling het wetsontwerp tot invoering van een algemeene belasting op de inkomstenter vervanging van het recht van patent en van de accijnsen op het geslacht en de zeep. Het ontwerp werd in de eerste plaats bestreden dooi den heer van Kuijk, die echter genegen zou zijn, om eene belasting op de vertering aan tc nemen. De heeren Dam, Blom en Hengst verdedigden vervol gens het wetsontwerp. De heer Dam gaf den wenscli tc kennen, dat de income-tax zou strekken tot sluitpost der begrooting, en de heer Blom deed het wenschelijke uitkomen dat ook het laatste 1/s der personeele belasting aan de gemeenten werd afgestaan. De discussie zal morgen worden voortgezet. Öuitmlanïr. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag had in de Pruisische kamer van afgevaar digden de aangekondigde interpellatie van den heer Richter plaats. De eerste vraag beantwoordde de mini ster van financiën Caraphausen door een overzicht te geven van de rekening over 1871, welke sluit met een overschot van niet minder dan 9,273,920 thaler. Wat de tweede vraag betrof, gaf de minister toe, dat de fi nanciën van den staat veroorloofden om van de zegel belasting der dagbladen afstand te doen, maar dat het streven der regeering steeds geweest was om vermin dering van lasten voor de minder gegoede burgers te erlangen. Tot zijn leedwezen hadden de voorstellen, welke de regeering niet dit doel in deze zitting had in gediend, niet de goedkeuring der kamer verworven. De regeering zou daarom in de volgende zitting opnieuw voorstellen in dien geest inbrengenen zoolang dit kaar streven nog tot geen resultaat geleid had, zou zij hare medewerking aan de opheffing der lasten van de dag bladpers blijven onthouden. Deze rede werd door de rechterzijde luidruchtig toe gejuicht, wat minder verwondering wekt dan dat de linkerzijde die onbeantwoord liet. Deze heeft wegens in haar oog gewichtige redenen de voorstellen der regee ring tot vermindering van belasting verworpen en be hoefde allerminst daarover eene bestraffing van de re geering af te wachten, vooral wanneer die op eene wijze plaats heeftals waarvan de heer Camphausen zich be diende. Niet in den mond van personendie 's lands belangen lieeten te behartigen, is het kinderachtige argument op zijn plaats: gij doet mijn zin niet, welnu ik kan welmaar wil daarom ook uw zin niet doen. Onder de belangrijkste onderwerpen welke de Beier- sche kamer in den laasten tijd behandelde, bekleedt liet voorstel-Völk betreffende de rekenkamer een eerslc plaats. Zaterdag werd het definitief aangenomen. De re- geeriug zal in de volgende zitting dus eene wet indie nen waarbij de rekenkamer geheel aan den invloed der regeering onttrokken wordt, een zelfstandige positie in neemt en controle uitoefent over de financieele huishou ding van den staat. Daarentegen werd liet voorstel be trekkelijk de waarschijnlijke wijzigingen in het Beiersche militaire strafwetboek tengevolge van de indiening van het rijksontvverp ten slotte in overeenstemming met den wensch der regeering met 119 tegen S stemmen aan genomen. Ten tweeden male komt de ofiicieuse Norddeutschc Allgemeine Zeitung op de sensatie-berichten van the Daily Telegraph terug en verzekert dat die geruchten geheel uit de lucht gegrepeu zijn. Deze herhaling ge schiedt blijkbaar op bevel van de rijkskanselarij en als zoodanig is het van belang 0111 op de uitdrukkingen dezer verklaring bijzonder te letten. Men erkent in dit artikel dat de laatste redevoering van Thiers inderdaad een min gunstige:: indruk iu Duitschland gemaakt heeft, en dat het hooge oorlogsbudget tot voorzichtigheid ver maant. „Ons gedrag aldus eindigt het moet daarnaar gericht worden en het is begrijpelijk, dat het pand, dat wij bezitten, uiet met overijling afgege ven zal worden, m. a. av. dat de bezetting langer du ren zal dan onder gunstiger omstandigheden noodig zou zijn." De mededeeling van andere Duitsche bladen, waarvan wij ook in ons vorig nommer melding maak ten, dat von Bismarck weinig geneigd is om in een vervroegde ontruiming van het Frausche grondgebied toe te stemmen, wordt dus door het ofiicieuse orgaan van den rijkskanselier bevestigd. De Franse he natie kan dus opnieuw de illusie laten varen, dat de ijzeren staatsman tenminste in dit opzicht eenige toegeeflijk heid zon aan den dag leggen. Zoowel de berichten uit Berlijn als die uit Parijs ge ven echter weinig uitzicht op een spoedige betaling der resteerende 3 milliarden. Niet alleen heeft von Bis marck verzocht, zooals uit Londen gemeld wordt, dat alle onderhandelingen over vervroegde betaling tot November dezes jaar uitgesteld zouden worden, maar ook Thiers heeft volgens le Soil' geweigerd, om met den chei Val! een der grootste kredietinstellingen daarover in onderhandeling te treden. Dit blad verzekert, dat door dezen met goedkeuring van von Bismarck een plan uitgewerkt washetwelk hij aan het oordeel vau Thiers wilde onderwerpen. De president der republiek heeft echter geweigerd den bankier te ontvangenomdat hij in de eerste plaats niet kon goedkeuren, dat dergelijke qnaestiën door particulieren buiten de regeering om be handeld werden, en bovendien meende dat liet succes eener groote leeuiug vóór den winter minder zeker was. De kerkelijke beweging begint ook iu Frankrijk meer en meer haar hoofd op te steken. Nauwelijks is het publiek in spanning gebracht door het conflict tusschcu den kardinaal Donnet, cn de heeren Junqua ca Mouls te Bordeauxof de aartsbisschop van Parijsde heer Guibert, komt die spanning verhoogen door een man dement waarbij de besluiten van bet concilie van 1870 afgekondigd worden. Volgens het concordaat en de overige Fransche wetten, regelende de verhoudingtus- schen staat en kerk, kan zoodanige afkondiging niet plaats hebben dan onder uitdrukkelijke goedkeuring van de regeering, en tot dusverre heeft, voor zooverre bekend is, die goedkeuring nog niet plaatsgehad. Geen wonder dus, (lat men met ongeduld tegemoet ziet, of de regeering tusschenbeiden komen en welke maatrege len zij in dir. geval nemen zal. Overigens heeft de heer Guibert met de meeste zorg getracht aan tc toonen, dat het dogma der onfeilbaarheid geenszins nieuw is en allerminst het gevaarlijk karakter draagt, hetwelk de vijanden van den paus daaraan gelieven toe te kennen. De aartsbisschop heeft (lus de pil zooveel mogelijk ver guld, en liet zal thans de vraag zijn of Frankrijk ge neigd is om die in dezen vorm te slikken. De Italiaansehe kamers hebben hare zittingen in de vorige week hervat. De senaat nam (le financieele voor stellen van den heer Sella met groote meerderheid en onveranderd aan. In de kamer van afgevaardigden had een interessant incident plaats tengevolge van het ver zoek van den heer Ferrari tot overlegging der stukken welke met betrekking tot de verplaatsing van tie regee ring naar Rome met andere mogendheden gewisseld zijn. De minister van buitenlandsche zaken weigerde aan

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2