Taria nit het buitenland. Frankrijk. Men verwacht te Marseille de aan komst van een Amerikaansch eskader van zeven sche pen. De generale raad van Isère heeft zich verklaard voor persoonlijken dienstplicht zonder plaatsvervanging en voor verplicht, kosteloos onderwijs. De abt Jun- qua heeft zich tot den minister van onderwijs en eere- dienst, Jules Simon gewend en te kennen gegeven, dat, aangezien de kardinaal Donnetaartsbisschop van Bordeaux, hem heeft verboden langer het geestelijk ge waad te dragen, omdat hij niet aan de pauselijke onfeil baarheid gelooft, hij krachtens art. 6 der organieke wetten zich beroept op den ministerraad, daar de uitspraak van den bisschop het gevolg is van machts overschrijding. De heer Dolbeau te Parijs heeft zijne lessen hervat; de meeste studenten waren afwezig. De zaak-Junqua heeft Maandag een tal van nieuws gierigen naar het paleis van justitie te Bordeaux gelokt; de kardinaal Donnet was afwezig. De correction eele rechtbank heeft den abbé bij verstek tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aan de grenzen van het departement des Basses-Pyrénées is gisteren een belangrijke hoeveelheid wapenen en ammunitie voor de opstandelingen in Spanje in beslag genomen. De ge- heele zuidelijke grenzen worden gestreng door militairen bewaakt. Duitschland.De Germania deelt een herderlijken brief mede van het Pruisische episcopaat, waarin de resultaten van de bijeenkomst der bisschoppen te Fulda omtrent de wet op het schooltoezicht worden medege deeld. De school wordt daarin de dochter der kerk genoemd; de kerk had tot den laatsten tijd hare doch ter lief gehad en verpleegd. De Volks-Zeitung, die het stuk bespreekt zegt. dat de oude moeder, de kerk, hóe- wel zij het wel bespeurt niet wil hooren dat zij reeds verschrompeld is en niet best meer mede kan, maar wel ziet, dat haar beminnelijke dochter, be- geerig om de frische lucht der moderne ontwikkeling- in te ademen, steeds schooner en krachtiger opgroeit en, o schrik! hare hand wil reiken aan een eveneens flink opgewassen jongeling, den geest der humaniteit in den staat. De moeder omklemt de dochter krampachtig want zij kan zonder haar steun niet leven. De bisschoppen verklaren dat zij aan de nieuwe wet hunne goedkeuring wel niet konden hechten, maar dat geen aardsche macht hen kan ontslaan van de zorg voor de christelijke opvoeding der hun toevertrouwde kinde ren, en ook, dat zij besloten zijn de plichten van hun herderlijk ambt tegenover de van de kerk losgerukte volksschool trouw te vervullen. Teneinde zooveel moge lijk botsingen met den staat te voorkomen, worden aan de geestelijken ecnige voorschriften en raadgevingen gegeven in 6 punten, waarvan de 4 eersten op de uit voering van liet schooltoezicht betrekking hebben en hierop neerkomen, 1° dat de pastoors voor de uitoefe ning voor het schooltoezicht binnen hunne gemeente ook zonder bijzondere opdracht van den bisschop, moeten zorg dragen, 2" dat die opdracht noodig is voor het toezicht in ruimer kring3° dat wanneer aan geeste lijke schoolopzieners in hun ambt eischen worden ge steld in strijd met hun kerkelijke of priesterlijke plich ten, zij de betrekking van schoolopziener moeten neer leggen, en 4° dat wanneer een geestelijke uit zijne be trekking als schoolopziener wordt ontslagen of verande ring in zijn werkkring wordt gebracht, hij daarvan kennis moet geven aan de bisschop. In de voorjaars vergadering van protestantsche geestelijken te Gnadau hebben deze verklaarddat de staat volgens zijne tra- ditiën recht heeft op het oppertoezicht over de volks scholen, en dat zij bereid zijn zich met het toezicht te blijven belasten. Liebknecht heelt bekend gemaakt, dat hem zoowel als Bebel niets bekend is van eene inzameling van liefdegiften voor liunne familien onder dc leden van den rijksdag en dat zijindien dit toch het geval mocht- wezenhet bedrag van zulk eene in zameling ten stelligste weigerden aan te nemen. België. Bij de wet van 31 December 1871, werd de invoer vrij verklaard van verschillende daarbij op genoemde levensmiddelen, tot 1 Mei 1872. Thans is een wetsontwerp aangeboden, om den invoer van die arti kelen geheel vrij te stellen. De commissie van rappor teurs der kamer heeft zich in hoofdzaak met liet ontwerp vereenigd, doch wenseht den invoer van stijfsel niet vrij te laten, als zijnde geen voedingsmiddel, en meel tijde lijk te belasten, omdat in Frankrijk de meelfabrieken door den uitvoer bloeien. Daarentegen wil de commissie den invoer van later vrijlaten. De zaak van het krank zinnigengesticht te Evere, die thans voor de rechtbank te Brussel wordt behandeld, wekt de algemeene belang stelling zeer op. Gedurende 8 jaren hebben de ver pleegden aan de schandelijkste mishandelingenvooral van zekeren oppasser Spcllekensbloot gestaan. Ook de doctor, van Holsbeekheeft zich van een zeer ongunstige zijde doen kennen, daar hij niet alleen de patiënten verwaarloosde, maar zelfs hunne slechte behandeling kende. Onder de getuigen bevinden zich ook voorma- j lige verpleegden van het gesticht. RtmgrUxu-rk. EEN UITSTAPJE VAN LONDEN NAAR PARIJS. door Max Schlesinger. Tot de velerlei voorrechten aan het verblijf te Lon den verbonden rekent men gewoonlijk ook, dat men van daar in 10 uren te Parijs kan komen. Wie daar toe lust gevoelt kan zich des morgens te 7 uren door een Engel schen waiter een mutton chop laten voorzetten en des avonds door een Franscheu gargon een cotcletlede monton, en op die wijze zeer grondige studiën maken over de kellners en lammeren van die twee beschaafde natiën. De vrees voor zeeziekte op het kanaal verklaart echter het verschijnsel, dat de meesteEngelschenliever op hun eiland dineeren dan te Parijs, in weerwil van de meerdere ontwikkeling der Fransche kookkunst en van het aantrekkelijke om aan de overzijde met de „ware" vrijheid kennis te maken. Na in geruimen tijd geen bezoek aan Frankrijk te hebben gebrachtbesloot ik om het reeds lang ge vormde plan eens ten uitvoer te brengen en de moderne „Jeremiassen" van aangezicht tot aangezicht te be groeten. In Calais vond ik alles nog bij het] oudede ellendige havenmond die door den laatsten storm zoo was ver zand dat wij met booten moesten landende dikke Engelsche commissionair aan het station, die daar reeds sedert de inscheping der Noormannen in dienst is; de welbekende kok in den restaurant van het stationsge bouw, die eiken afgematten aankomenden reiziger met slechten bouillon verkwikt, en hetzelfde getrouwe onver teerbare koude en met pieterselie versierde hoentje op het buffet, waarmede ik reeds onder het keizerrijk ken nis had gemaakt. Iets nieuws voor mij was, dat de passen werden afgevraagd en dat ik voor 3 francs een geheelen coupé tot Parijs kon veroverenonder liet keizer rijk moest ik daarvoor altijd 5 francs geven, en stelde daarom in gedachte 2 francs op het voordeelig saldo dei- republiek. Op de vaart van Dover naar Calais had ik de blijde ervaring opgedaandat iemand met een gerust geweten even goed onder de regeering van Thiers kan slapen als vroeger onder de Napoleontische; daarentegen was de eerste ontdekking die ik in Parijs deed dat op den grooten afstand van het noordcr-station tot het hotel Meuricein de Rue de Rivoliom de twee huizen een te huur stond, zoodat men bijna overal a louefkon lezen het moet dus waar zijn dat in het centrum der bescha ving eene centrifugale beweging is ontstaan. De statistici verzekeren dat de bevolking binnen een jaar met 300,000 inwoners is verminderd en sedert ik dat eeuwige „a louef- zelf heb gezien, geloof ik aan de juistheid van die opgave. In (le Rue de Rivoli bevond ik mij in het middel punt van gedenkwaardige en bezienswaardige ruï nen. Uit*de vensters van mijn hotel kon ik niet alleen de Tuileriën zien, maar zelfs er door kijken. Het phan- tastisehe dak is verdwenenalles is verbrand wat voor verbranding vatbaar was; soldaten houden de wacht, teneinde de voorbijgangers op een afstand te houden opdat zij niet door omvallende muren worden getroffen: alles is verkoold en verteerd tot zelfs de kapiteelen dei- zuilen die niets meer dragen. 11 tïy a que la répuUiqne de plusil n'y a que la France de moins. Het gebouw van het ministerie van financiën schuins tegenover de Tuileriën is eveneens geheel uitgebrand, en hetzelfde geldt ook van den grenier dl abondance en andere gebouwen die ik zag; doch de verwoesting is reeds door waardiger pennen dan de mijne beschreven en ik wil alleen nog verklaren, dat het mij niet ver wondert, dat de harten van duizenden bij duizenden bloeden van rouw en smart bij het zien der bouwvallen van hun schoonste gedenkteekenen. „Gy zult Parijs niet het minste veranderd vinden," zeide eenige dagen voor mijn vertrek een mijner Fransche vrien den een kunstenaar van grooten naameen echte wind buil, die op Engelschen bodem den ganschen dag rookt en fluit, heldendaden opdischt alsof hij „onze Frits" had verslagenen telkens uitroept11 nous faut un tyran I pour le salut de la répullique. Hij had gelogenwant wie Parijs vroeger ook slechts oppervlakkig heeft gekend gevoelt bij iedere schrede, dat er veel veranderd is. Niet alleen de ruïnen, de ledigstaande woningen, de merkbare vermindering van het aantal fraaie equipages wekken dat gevoel op; in de geheele stad heersehteen onbeschrijfelijke, onzichtbare, maar niet minder merk baar drukkende en onaangename atmospheer, die de ware levenslust verlamt. Het is mogelijk, dat mijne verbeel ding daartoe medewerktemaar het kwam mij voor dat de menschen hun vroegere veerkracht hadden ver loren, dat zij minder hard zwetstenniet zoo levendig gesticuleerden en met de handen dieper in de zakken liepen dan vroeger. De militairen hebben over het algemeen een verwaar loosd voorkomen; zoowel afzonderlijk als in massa

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 6