klaart de voorzitter dat hij zich in beginsel daarmede kan vereenigen; zijn eenig bezwaar is, dat daardoor wellicht eene administratieve moeilijkheid ten aanzien van de ministerieele goedkeuring zou kunnen ontstaandoch dit kan worden afgewacht. Overigens antwoordt hij ontkennend op de vraag van den heer van Berlekom of men zich niet van de zienswijze des ministers kan vergewissen alvorens tot de aanbesteding over te gaan. De beraadslaging gesloten zijnde, wordt liet amen dement in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren van Ber lekom, Lambrechtsen van Ritthem en Sprenger. Het getal scheepstonnen puin wordt echter van het globaal aangegeven bedrag van 340 teruggebracht tot 311, zijnde het totaal cijfer dan slechts 25 cent minder dan het be drag dat voor het artikel geraamd was, te weten 1499.75. Het totaal der raming voor de genoemde watering bedraagt thans 12,147,561. De voorgedragen totaal cijfers voor de gewone wer ken aan de Zuid- en Westwateringen zijn onveranderd goedgekeurdde eerste ad f 10.731,05, de tweede ad 14,066.96-1. Bij de behandeling van hoofdstuk VI, bezoldigingen en schadeloosstellingen aan bet bestuur, de ambtenaren en bedienden, kwam in beraadslaging het hiervorcn genoemde adres van den heer J. Gr. de Kostercommies aan de Westwatering. De voorzitter gaf te kennen dat het adres eerst heden is ingekomen en dus geen puut van overweging bij het dagelijksch bestuur heeft kunnen uitmaken. Volgens zijn persoonlijk gevoelen echter is het verzoek billijk, daar de heer de Koster met buitengewone werkzaam heden is belast. De heer Loeff verklaarde dat hij niets tegen den heer de Koster heeft, maar dat hij bezwaar maakt tegen eene toelage van f 200die den heer Bourdrez vroeger slechts bij uitzondering is toegekend. Eerst dan als vaststaat dat de heer de Koster buiten gewone werkzaamheden verricht zal hij zich methetgeven der gevraagde f 200 kimncn vereenigen. De heer Schorer verdedigt het verzoek. Al de leden der com missie van onderzoek der begrooting hebben zich geneigd betoond tot inwilliging van zoodanig verzoek bijaldien het mocht worden ingediend, ja zelfs heeft het een punt van overweging uitgemaakt of de commissie zelve niet een voorstel in den geest van den adressant zou doen. Spreker brengt de geschiedenis der zaak omtrent den heer de Koster in herinnering, om tot de slotsom te komen, dat de bevordering van dien heer door zijne verplaatsing van de Zuid- naar de Westwatering hem een groot financieel nadeel heeft veroorzaaktde kosten voor zijn gezin zijn te Vlissingen veel grooter hij mist niet alleen zijn woning en daaraan verbonden uitspannings plaats op de Zuidwatering, maar ook zijn tuin, en bo vendien heeft hij veel meer werk dan een zijner ambt- genooten, daar hij ook belast is met het meten van schepen. De heer Loeff herhaalt, dat hij voor de inwilliging van het verzoek gezind is indien hem de zeker heid gegeven wordt, dat de adressant buitengewone werk zaamheden verrichten moet; hij verklaart zich dan ook voldaan nadat de voorzitter heeft geantwoord, dat het meten van schepen ten behoeve van den polder een moeilijk werk is, en dit alleen te Vlissingen voorkomt. De heer Melis ondersteunde nog het verzoek met het oog op de hooge huishuur te Vlissingenterwijl de heer van Berlekom zich inede tot inwilliging daarvan bereid verklaarde, onder bijvoeging echter dat de aan gevoerde argumenten hem tot de overtuiging hebben gebracht dat het traktement van den adressant te laag is, en hij het mitsdien wenschelijk acht daarin later» zoo noodig, verandering te brengen. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten, den heer de Koster eene toelage van f 200 to verieenen. Het totaal van hoofdstuk VI wordt dientengevolge f 15,919. Overigens hebben in de begrooting geene wijzigingen plaats gehad. Het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven is tenge volge van de gemaakte veranderingen van 10,322.08}- vcrminderd tot f 10,122.83, en het bedrag der uitgaven, gelijk aan dat der inkomsten, vastgesteld op 223,569.51. Aan het dagelijksch bestuur is voorts machtiging verleend, om bij de aanbesteding der werken de begroo- tingsom zoo noodig met 5 pet. te overschrijden, als mede tot af- en overschrijving van de artt. 14 der uitgaven tot een maximum van een-derde. In het rapport der commissie voor de begrooting was ook gewag gemaakt van de wimschelijkheid van par- tieele aanbesteding van sommige werken. Na de hier omtrent door den voorzitter en den heer Sprenger gegeven inlichtingen die beiden wezen op het be zwarende daarvanvooral wat de kramwerken betreft, tengevolge van den hoogen prijs van het stroo, waar door onlangs een aannemer 50 pet. schade heeft geleden berustte de vergadering in het verlangen van den voorzitter, om de aanbestedingen dit jaar op do ge wone wijze aan het dagelijksch bestuur over te laten. Door liet dagelijksch bestuur is overgelegd het van gedeputeerde staten van Zeeland ingekomen ontwerp van een algemeen reglement voor de polders en water schappen in deze provincie. Daar voor den polder Walcheren geen reden tot verzet tegen dat ontwerp bestaat, is besloten het voor kennisgeving aan te nemen. Nadat eene zitting met gesloten deuren was gehouden, werd door den voorzitter aan de vergadering de vraag onderworpenof zij verlangt eene procedure aan te gaan tegen het kroondomein wegens de weigering tot beta ling der over 1870 verschuldigde tienden? Met alge meene stemmen werd die vraag ontkennend beant woord. Gelijk besluit werd genomen ten aanzien van verschil lende andere ingelanden, die eveneens geweigerd hebben de tienden over 1870 tc betalen, terwijl ten slotte met algemeene stemmen werd bepaald, dat aan de ingelan den die hunne tienden over genoemd jaar reeds betaald hebben daarvan restitutie zal worden verleend. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zit ting gesloten. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeen teraad van Goes werd o. a. besloten om een adres aan den minister van staat en van hinnenlandsche zaken te zen den, met. betrekking tot de vergrooting van het spoorweg station en een ander waarvan tevens exemplaren zullen worden gezonden aan de leden der tweede kamer be treffende den aanleg van eenspoorweglijn Roosendaal Terheyde. Voor beide adressen werden ontwerpen vast gesteld. Overeenkomstig het advies cler financieele commissie waarmede burgemeester en wethouders zich echter niet konden vereenigen, werd de rekening van het bestuur van het gasthuis over 1870 goedgekeurd. De begroo ting voor dezelfde inrichting over 1872 werd niet goed gekeurd, maar daaromtrent met algemeene stemmen besloten haar naar het bestuur van het gasthuis terug te zenden, met verzoek den post voor onderhoud der ge bouwen te verhoogen, teneinde te voorkomen, dat bij het doen van rekening over dien dienst weder een na- deelig slot zou bestaan. Tengevolge van dit besluit bleef een aanvraag van hetzelfde bestuur tot aanbeste ding van het onderhoud der gebouwen buiten behan deling. Een verzoek om ontslag van meergenoemd bestuur werd aangehouden. Gisteren namiddag werd door den koning ten gehoore ontvangen de heer de Fabrice, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den koning van Saksen, die aan Z. M. vergunning vroeg tot overhandiging aan de koningin van do insigniën van het grootkruis der orde van Sidonya, begeleid van een eigenhandigen brief van den koning van Saksen. Na afloop der audiëntie werd de gezant door de koningin ontvangen tot over handiging van genoemde onderscheidingsteekenen. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkheer mr. J. A. Sandberg, lid der gedeputeerde staten van Overijselte Zwolletot het aannemen en dragen dei- versierselen vau ridder van de 2« klasse der orde van de Kroon, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken; en aan den kapitein-luitenant ter zee jonkheer N. A. Holmberg de Beckfeltadjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aan nemen en dragen cler versierselen van de orde van Medjidié 3e klasse, hem door Z. M. den sultan van Turkije geschonken. rijks-advocaten. Belast met de waarneming dei- betrekking van rijks-advocaat in Zeeland, mr.W. A. van Hoek, advocaat te Middelburg. onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan L. Mulder uit zijne betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. marine. Bevorderd, met ingang van 1 Mei a., tot luitenant ter zee le klasse, cle luitenant ter zee 2e klasse W. A. Arriens. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Goes heeft aan mevrouw de weduwe Hesta, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres en tijdelijk waarnemend hoofdon derwijzeres aan de Fransche meisjesschool, ingaande met lo Mei a. onder dankbetuiging voor de betoonde hulp, en aan den hulponderwijzer H. M. Hubregtse, eveneens op verzoek, uit zijne betrekking aan de school le klasse met 1° Juli a., en voorts benoemd tot hulponderwijzeres aan de Fransche meisjesschool mejufvrouw C. S. van As sendelft, te Middelburg. KERKNIEUWS. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer J. D. Stetterogge, predikant te Zierikzee, eer vol ontslag verleend, op verzoek, in tegaan den 1" Julia. Ter voorziening in de aldaar bestaande predi- kants vacature is door het kiescollege der Ncderduitsch hervormde gemeente te Noordwijk-binnen het volgende tweetal opgemaakt: G. J. Vos Flz., te Katwijk aan zee, en F. Hage, te Wolfaartsdijk. Beroepen tot predikant bij de Nederduitschc her vormde gemeente te Cats de lieer E. W. Ileinecken, predikant te Noorden. RECHTZAKEN. Door het provinciaal gerechtshof in Gelderland is eene voor tiendheffers en tiendplichtigen gewichtige be slissing genomen, n.l. dat hij die in Gelderland het algemeen tiendrecht heeft geen tiend van beetwortels kan vorderen. GEMENGDE BERICHTEN. De Groninger courant deelt mede, dat prins Hen drik de uitnoodiging om de onthulling van het monu ment te Heiligerlee te komen bijwonen, heeft aangeno men indien hij niet door onverwachte omstandigheden wordt verhinderd. Eene visscherspink van Katwijk aan zee is zon der bemanning bij Vlieland op het strand aangespoeld. Een troepje boerenjongens te Borculo van 14 of 15 jaren kwam verleden Zondag op het denkbeeld om eenige boomen in een boschje nabij eene boerenwoning in brand te steken. De vlammen sloegen spoedig van den eenen boom tot den anderen over; dikke rookwol ken stegen op en, hoewel de brand spoedig werd ge stuit, was toch in korten tijd een schade van f 200 aangericht. Gedurende het jaar 1£71 zijn door de 271 thans te Schiedam bestaande branderijen 361,483 hectoliters gedistilleerd gestookt, zijnde ruim 6000 hectoliters minder dan een jaar te voren. In de 60 mouterijen werden 719,160 hectoliters gerst bewerkt. De elf koren molens leverden met de stoommolens gezamenlijk onge veer 73 millioen kilogram rogge en moutmeel ten be hoeve der bran deryen. Het stoffelijk overschot van Alex. Duraas, den vaderis jl. Zondag, in tegenwoordigheid van zijn zoon en van een klein aantal zijner gewezen vrienden en vereerders, op de begraafplaats van Neuville, waar het, uithoofde der tijdsomstandigheden, voorloopig was bij gezet, opgegraven en den volgenden ochtend vroeg naar Parijs vervoerd, van waar het naar het familie graf des schrijvers te Villers-Coteretsbij Soissons, zal worden overgebracht. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is te Grijpskerke te koop aangeboden: 1" 1 hectare 31 aren 40 centiaren weiland, onder Grijpskerke, sectie B, n° 80. Verkocht voor f 2,501. 2° 87 aren weiland, aldaar, sectie B, nJ 73. Ver kocht voor /"1,313.13. 3° 1 hectare 17 aren 40 centiaren bouwland, mede aldaar, sectie B. 11° 160. Verkocht voor 1,616.16. 4° 96 aren 30 centiaren weiland, onder Sint Laurens, sectie E, n° 38. Verkocht voor f 1,472. THERMOMIETERSTAND. 19 Apr.'s av. 11 u. 41 gr. 20 'sraorg. 7 u. 44gr. 'smidd. 1 u. 53 gr. 'sav. 6 u. 51 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. De minister van oorlog heeft zyn memorie van ant woord ingezonden op het voorloopig verslag nopens de wet tot buitengewone aanschaffing van vuurwapenen enz. Hij verdedigt daarbij het indienen van een afzonder lijke wet, op grond dat dan niet telkens bij het bren gen van een post op de begrooting de discussie terug keert, ofschoon zonder post op de begrooting toch met deze wet niets kan worden verricht. Daarom en om spoedig met de aanschaffing vau materieel te kunnen voortgaan heeft de minister reeds een post van f 1,073,106 op de begrooting voor dit jaar gebracht. Verder betoogt de minister nader dat de wapening der veld-batterijen met mitrailleuses en der veld-artil- lerie met revolvers niet raadzaam isen verdedigt hij het uittrekken van geldemvoor kazernement bij deze ivet. Op de gestelde vragen antwoordt hij, dat mitrail leuses voldoende zijn voor de verdediging van accessen van sommige versterkte plaatsendat omtrent het mo del der mitrailleuses nog geen besluit is genomen; dat het niet raadzaam is de forten Vechten en Rijnauwen met kanonnen van 24 of 27 centimeters te bewapenen: dat- de eerstgenoemde kanonnen overigens zeer goed voldoen dat op 1 April in 't geheel waren afgeleverd 11,378 geweren en 4808 karabijnen; dat vergelijkende proeven worden genomen tnsschen oen onlangs ontvangen Zwit- sersch achterlaadkanon (met 500 projectielen) on het bronzen vóorlaadkanon van 8 centimetermet verzwaarde projectielen en nieuw buizenstelsel; dat van die proef-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 14