de overtuiging van den Fvanschen correspondent ligt het gevaar wel niet in de naaste toekomst, omdat een gewapende opstand der gecoaliseerde partijen zonder veel moeite onderdrukt zou worden, maar toch blijven pronunciamiento's en revolutiën den jongen koning voort durend boven het hoofd hangen, omdat hoe meer hij de ultra-conservatieve partijen tot zich trekt, hij zich des te meer impopulair maakt. Wanneer eens vroeg of laat progressisten, republikeinen, Carlisten en alle an dere vijandige richtingen eene revolutie tegen „den vreemdeling" op het touw zetten en de onvervalschte aanhangers vanl Bourbondie nog in vrij grooten getale in het leger aanwezig zijnzich bij deze revolutie aansloten, dan zou een volksopstand in den geest van dien van 1868 niet onmogelijk wezen en zou de koning zich zeer misrekend hebben, wanneer hij in dit geval op den steun zijner nieuwe ultra-conservatieve vrienden bouwde. Be capitulatie van Sedan. De raad van onderzoek naar de oorzaken van de capitulatie van Sedan heeft, na overweging van het dossier stukken die op die capitulatie betrekking heb ben en na verhoor van de generaals de Wimpffen, Lebrun, Ducrot en Douay, in een uitvoerig stuk zijne meening over die capitulatie uitgesproken. Na in enkele woorden den slechten toestand van het leger van Mac-Mahon toen het te Sedan aankwam te hebben geschetst, doet de raad vooral uitkomen hoe noodlottig de verwisseling van drie opperbevelhebbers binnen korten tijd voor het leger en voor den goeden afloop van den stryd moest wezen. Zoodra Mac-Mahon gewond was, droeg hij het opperbevel over aan gene raal Ducrot, en deze, den gevaarlijken toestand inziende, gaf bevel tot den aftocht in de richting van Mezières; hij had echter slechts een uur het bevel gevoerd en aan zijne orders was een begin van uitvoering gegeven, toen de generaal de Wimpffen, krachtens een miuis- terieele aanschrijving, het opperbevel kwam opeischen. De generaal de Wimpffen keurde de bevelen door Ducrot gegeven af en, zonder zelf nog eenig plan te hebben gevormd, beval hij de verlaten posities weder te bezetten. Intusschen kon hij den staat van zakan overzien en besloot, om al zijn krachten op den rech tervleugel te concentreeren en tegen Carignan enMont- médy te richten. De troepen waren echter niet in staat, om aan zijne verwachting te beantwoorden. Hij zelf rukte aan het hoofd van de marine-troepentwee batal jons zouaven en het 45- linie-regement tegen Balan op, doch daar aankomende ontmoette liij den generaal Lebrun met een parlementaire vlag, om den wapen stilstand van den vijand te gaan vragen. De opperbe velhebber liet de parlementaire vlag strijken en wierp zich met 2000 man op den vijand, doch moest weldra voor de overmacht wijken en naar Sedan terugkeeren. Toen trad de ex-keizer eigenmachtig op endooi de massa van retireerende troepen in den waan gebracht, dat volhouden slechts nutteloos bloedvergieten zou zijn, liet hij op de citadel de witte vlag hijschenzonder den opperbevelhebber, of de korps-koramandanten te hebben geraadpleegd, en zond een ordonnans-officier aan de Wimpffen met verzoek, om zich naar het hoof d- kwartier van den vijand te begeven, teneinde de capi tulatie te teekenen. Deze weigerdewierp zich nogmaals op den vijand, doch toen ook zijn laatste poging mis lukte voldeed hij aan het verzoek van Napoleon. De raad komt ten slotte tot de erkentenis, dat het plan van Ducrot het meest rationneele was, omdat als dc route op Mezières vrij bleef de troepen zich op Bel gisch grondgebied konden werpendat door de overname van het opperbevel door de Wimpffenzonder dat hij een vast plan had, een groot gedeelte van de treurige om standigheden die de capitulatie tengevolge hadden ter zijner verantwoordiging kpmen; dat echter de geheele verantwoordelijkheid voor die capitulatie drukt op den ex-keizer diedaar hij de vlag liet hijschen zonder den opperbevelhebber te kennendezen van alle verantwoor delijkheid ontsloeg; dat den generaal de Wimpffen lof toekomt voor zijne weigering om de capitulatie te slui ten, doch dat het moet worden betreurd, dat hij, een maal daartoe overgaande, niet heeft vastgehouden aan het aanvankelijk door den vijand toegestane beginsel, dat alle officieren in het bezit zouden blijven van hunne wapenen en bagage, hetwelk later is gewijzigd en alleen toegepast op hen die, onder belofte van gedurende den oorlog niet meer te zullen strijden, naar huis keerden. Le Temps er op wijzende, dat het publiek geweten van de natie reeds bij voorbaat het oordeel van den raad omtrent de verantwoordelijkheid van den „man van Sedan" had geratificeerdverheugt zich zeer over de openbaarmaking van de uitspraak van den raad, waar door aan de publieke opinie voldoening wordt gegeven en hoopt, dat ook de andere uitspraken met de daartoe betrekking hebbende stukken zullen worden openbaar gemaakt. Varia uit het Buitenland. Duitschland. Maandag vierde professor Döllin- ger te Miinchen het vijftigjarige jubileum van zijne priesterwijding. De minister van eeredienst, von Lutz overhandigde hem persoonlijk de insigniën van ridder der Ludwigsordebenevens een eigenhandigen brief van den koning, om hem geluk te wenschen. Uit alle oorden kwamen telegrammen en brieven van gelukwensching. Het antwoord van den bisschop van Ermeland aan den Pruisischen minister van eeredienst op de vraag naar de burgerlijke gevolgen der excommunicatie, is reeds vóór 14 dagen aan den minister gezonden. Door het Ambtsgericht in Hadamar is eene vervolging tegen pastoor Jost in Eltar ingesteld, omdat hij van den kansel tegen de wet op het schooltoezicht had geijverd. De Pruisische minister van justitie Leonhardt is weder hersteld en heeft zijne werkzaamheden hervat. Dc bekende prelaat Kosmian, die ook van zijne betrekking van Erzbisch'óflicher Rath was ontslagen, is tot Bisch'óf- lioher Konsistorial-rath benoemd. De aartsbisschop van Po sen heeft voor hem een nieuwe raadsheersplaats gecre- eerd. Frankrijk. Door den krijgsraad te Versailles is eene petroleuse ter dood veroordeeld en twee anderen tot levenslangen dwangarbeid. Te Castres hebben 2500 wevers den arbeid gestaakt. Tengevolge van een heftige discussie in den generalen raad van Cor sica tusschen het lid Trani en den prefect, heeft de heer Trani Maandag morgen voor de prefectuur den prefect in het openbaar een slag in het aangezicht ge geven. Dit verwekte een grootc opschuddingdoch de rust werd spoedig hersteld. De ex-kolonel der com mune Henry is door den 14" krijgsraad ter dood ver oordeeld. Tc Lyon is weder een militair aangevallen en met een mes gewond door een man en een vrouw die hem hebben geplunderd. België. Zondag werd te Brussel eene vergade ring gehouden van afgevaardigden van een menigte conservatieve associatiën uit het geheele land, waarin werd besloten, om de volksvertegenwoordigers waarop zij kunnen influenceeren zoo mogelijk te bewegen tot een gun stig votum voor de enquête door de commissie van rapporteurs der kamer gevraagd met betrekking tot het wetsontwerp betreffende het bier. Als de enquête mocht worden geweigerd, willen zij trachten de verwer ping van het wetsontwerp te verkrijgen. De katholieke associatie van het arrondissement Nivelles heeft tot Candida ten voor de aanstaande ver kiezing gesteld de heeren Alexandre de Burlet, Eugène de Meeus, Snoy en Léon T'Serstevens. De afgevaardigden der liberale associatiën in de kantons van hetzelfde arrondissement zullen den 29"» April a. te Brussel bijeenkomen, om hunnecandidaten te kiezen. De algemeene beraadslagingen over de begrooting van openbare werken zijn eindelijk gisteren in de ka mer gesloten; zij waren reeds den 9n dezer geopend. Dè commissie van rapporteurs over het wetsontwerp om de regeering te machtigen tot. onderhandsche ver koop van bouwterreinbehoorende aan het domein heeft, zich na den minister van financiën te hebben gehoord, met dat ontwerp vereenigd. La Pa trie van Brugge onderstelt, dat de liberalen aldaar geen deel zullen nemen aan den verkiczingstrijd voor den provin cialen raad en de kamer. De heer Iluyttens is opnieuw voor 6 jaren met. algemeene stemmen tot griffier der kamer gekozen. Het Journal de Liège wijst er opdat de belastingschuldigen de weldaden van de cleri- cale regeering zullen leeren waardeeren en hoe deze haar woord houdt.. Uit de aanslagbiljetten, die thans worden uitgereikt, blijkt dat dc grondbelasting met 5 percent is verhoogd, de personeele belasting met 5 en het recht van patent met 10 opcenten. 3tU)crtratifn. Getrouwd Mr. A. E. DRONKEllS en J. A. VAN WERDT. Vlissingen 18 April 1872. Uitsluitend eenige kennisgeving buiten de gemeente. Ondertrouwd A. F. HANSSENS en E. J. S. M. BAL. Sint-Annaland 18 April 1872. Algemeene kennisgeving. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot de Weled. Gestr. Heer JOHAN FREDERIK LUTH, gepensioneerd Kapitein der Infant'-1.in den ouderdom van 62 jaren. Middelburg H. C. BOMME 19 April 1872. Wede. J. F. Luth.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 12