het aantal aanwezige leden niet voldoende is om be sluiten te nemen, tegemoet kunnen komen door het vereischte getal lager te stellen. Nog eenige leden stelden verschillende tijden voor, waarop de zittingen van den rijksdag zouden plaats hebben, welke voorstellen met het oorspronkelijke van de hoeren Elben c. s. naar de commissie gerenvooioerd werden. Van het door von Bismarck geopperde denk beeld, om liet voor de Beschluszfcihigkeit vereischte getal leden te verminderen, was echter blijkbaar geen sprake meer. Trouwens dit zon de parlementaire contiole van den Duitschen rijksdag nog meer illusoir maken dan reeds feitelijk het geval isen bovendien de groote on billijkheid ten gevolge hebben, dat de Pruisische leden geldige besluiten zouden kunnen nemen, wanneer de afgevaardigden der andere bondsstaten verhinderd zijn de zitting bij te wonen, terwijl deze laatsten geduldig de sluiting of schorsing van den Pruisischen landdag zouden moeten afwachten. En dat deze onbillijkheid niet tot de onmogelijkheden zou belmoren blijkt reeds hieruit, dat de rijksdag bijua twee weken zitting houdt, niettegenstaande dat de Beiersche en in den aanvang ook de Saksische en Wurtembergsche afgevaardigden door de zittingen hunner landdagen grootendeels afwe zig waren, terwijl morgen de rijksdag geen zitting zal houden, alleen omdat de Pruisische kamer van afgevaar d igden bij een komt. Een bericht uit Parijs van gisteren meldt, dat dc onder handelingen tusschen den speeialeu vertegenwoordiger der Fransche regeering en het Belgische gouvernement over de wijziging der handelstarieven een gunstigen afloop voorspellen. De heer Ozenne is gisteren to Ver sailles aangekomen en heeft zeer bevredigende mede- deelingen aan de regeering gedaan. Het is mogelijk, dat het Belgische ministerie zich minder hardnekkig dan de Engelsehe regeering tegen verhooging der tarieven verzet, maar die verhooging kan niet zeer belangrijk zijn, want bet. is boven allen twijfel verheven, of België zal evenmin als Engeland medewerken om tot het ver ouderde stelsel van protectie terug tekeeren. Hetzelfde bericht uit Parijs voegt er bij, dat de formaliteit der paspoorten ook weldra op de oostelijke en zuidelijke grenzen van Frankrijk opgeheven zal worden. Het Engelsehe ministerie leed gisteren in het lager huis een tweede nederlaag. Een amendement van den beer Leatham op de ballot-bill, om op iederen kiezer, die zijn ingevuld stembiljet aan anderen vertoont, ge vangenisstraf toe te passenwerd in weerwil van de ondersteuning van den heer Gladstone met 274 tegen 246 stemmen verworpen. Evenals den vorigen dag het geval was geweest, begroetten de conservatieven deze stemming met uitbundig gejuich. Toen de storm bedaard was, verklaarde Gladstone dat hij desniettemin de wet bleef handhaven. Deze laatste mededeeling is óf zeer naief óf tamelijk onbegrijpelijk. Wanneer men bedenkt, welke lotgevallen deze ballot-lill reeds in het lagerhuis zoowel als in het huis der lords ondervonden heeft, dan zal niemand er zich over verwonderen, dat de vegeering het ontwerp niet intrekt, om dat een amen dement al werd dit ook door de regcering gesteund verworpen is. Dat door de verwerping van het amende ment een hoofdbeginsel der wet getroffen werd, is toch moeilijk aan te nemen; billijkerwijze had men in dit geval mogen verwachtendat dit beginsel niet in een amendement vervat, maar een essentieel gedeelte dei- wei geweest zou zijn. De politeke toestand in Spanje. „Wat het vreemdst is en het meest de politieke tin negieters van den weg brengt, is dat het mecrendeel dei- afgevaardigden die door den invloed en de gunst van het ministerie gekozen werdentot de aanhangers van de Montpensier en don Alfonso behoort, en bijgevolg deze beschermelingen der regeering als vijanden van de regeerende dynastie beschouwd kunnen worden. Dezelfde anomalie neemt men ook in de onmiddellijke omgeving des konings en in de groote kommandementen van het leger waar. En meer nog, de heer Sagasta die ten slotte tot niets anders gediend zal hebben dan tot een brug voor de. leden der liberale uniezal weldra voor Serrano plaats makenen het is bijna zeker dat na den ex-regent van de provisioneelc regeering slechts personen in het ministerie zullen worden opgenomen, die tot dusverre voor volbloed Bourbonnistenen tenminste voor vurige aanhangers van de Montpensier bekend stonden. Zoo schrijft de bekende correspondent van le Temps, die in een uitvoerigen brief het inderdaad vreemde ver schijnsel tracht te verklaren, dat de koning de partij, die hem de kroon op het hoofd zette, geheel loslaat om zich in de armen te werpen van de vijanden der dynastie. In het kort laten wij hier zijne ophelderingen volgen, die ons met het oog op Spanje's toekomst voorkomen niet van belang ontbloot te wezen. De koningdie aanvankelijk slechts de vorst der de- mocratisch-prcgressistische partij (PrimZorilla, Rivero, Martos. enz.) was, heeft met die partij gebroken en is. thans, behoudens enkele uitzonderingen, omgeven door mannen die tegen hem stemden. Wanneer bij die ver andering al niet zelf geheel willekeurig in het leven riep, dan heeft hij die toch zeer bevorderd. Waarom anders den minister, die op zijn reis door Spanje overal met zoo veel enthusiasme toegejuicht werd, die van al zijne raadslieden dc eenigste was die den weg van rechtvaar digheid en publieke moraliteit bewandeldewaarom an ders Zorilla niet opnieuw tot het bewind geroepen na eene der minister-crisissendie sedert het optreden van Sa gasta bijna aanhoudend aan de orde zijn? Amadeus heeft het vaak kunnen doenmaar blijkbaar heeft hij niet gewild. Doch wat kan hem dan tot deze ge vaarlijke politiek geleid hebben? De schrijver noemt drie oplossingen, die men daaraan tracht te geven, maar die to gezocht en te phantastisch zijn om er eenige waarde aan te kunnen hechten. „Ik vermeld ze slechts zoo schrijft hij omdat de gezochtheid juist het bewijs levert, hoe onbegrijpelijk men het gedrag des konings acht." De gewone uitlegging, die men er aan geeft, is dat de koning zich reeds lang weer in de armen van Zorilla geworpen had, wanneer niet de liberale unie (defusie der aanhangers van don Alfonso en de Montpensier), welke de meerderheid in het leger heeftvoor dat geval met verjaging dreigde. Vele republikeinen daarentegen zeggen: Amadeus is als alle koningen; hij denkt er slechts aan om de natie te onderdrukken en .it te zui gen, Zorilla en de radicalen wilden vrijheid en zuinig beheer, ergo hij moet andere mannen hebben, die er geen bezwaar in zien, om het volk uit te persen en hel bij eventueelen opstand neer te schieten. De derde op lossing, welke de Fransche correspondent mededeelt, komt in het kort op het volgende neêr. De koning en vooral de koningin zouden niets liever wenschen dan afstand te doen van den troon en naar Italië terug te keeren, mits de terugtocht eervol z.j en allerminst den schijn hebbedat zij voor een machtigen vijand of eene revolutie wij keu. Daartoe zou een middel uitgedacht zijn, dat reeds de goedkeuring des konings erlangd heeft. Sedert de fusie tusschen Bourbon en de Montpensier, die ten doel heeft om don Alfonso op den troon te zetten onder regentschap van den hertog de Montpensier, tot stand is gekomen, heeft deze partij ouderhandelingen met den koning aangeknoopt en hem overtuigd, dat alles in Spanje mogelijk is behalve de duurzaamheid van het huis van Savoie. Het leger zoo zouden de onderhandelaars der unie gesproken hebben is op onze hand, zoodat een wenk van ons voldoende isom uw troon omver te werpen en u te verjagen. Progres sisten en radicalen zullen u niet tegen de gecoaliseerde partijen kunnen verdedigen, derhalve wanneer wij het heden wildenwaart gij morgen verloren. Wij willen echter geen militaire revolutie, omdat die vaak in een volks-revolutie ontaardt, welke zelden geleid kan wor den door hen, die haar in het leven riepen. Daarom stellen wij u voor, dat. gij allengskens de mannen dei- unie om 11 vereenig t, teaeinde op een gegeven oogen- blik vrijwillig te abdiceeren en op vredelievende wijze aan ons het bewind in handen te laten. Hierdoor wordt aan ons beider wenschen voldaan. Het is overbodig om deze kunstige combinatie te weerleggen en aan te tooneu, dat een complot tusschen de huizen van Savoie, Bourbon en Montpensier slechts de vrucht kan zijn van een door overspanning opge wonden brein. Het heeft alleen deze éene verdienste, dat liet alle handelingen des konings verklaart. De waarschijnlijkste conjectuur echter maakt de Fransche correspondent zelf. Gedurende en na zijne reis door Spanje heeft de koning waarschijnlijk bespeurd, dat Zorilla en zijne partij vooral sterk waren door den steun der republikeinen, en daaruit de slotsom getrok ken, dat de republikeinsche partij voorzeker dieu steun aan de radicalen niet schenken zou, wanneer het be stuur van Zorilla en zijne geestverwanten, volgens haar oordeel, leiden kou tot eene bevestigiug der nieuwe dynastie. Misschien achtte hij het daarom gevaarlijk om sicb aan de radicalen aan te sluiten, die, hetzij willens of onwillens, het koningschap op een hellend vlak plaatsten, aan welks einde de republikeinsche revo lutie wachtte. Deze redencering van den koning moge verkeerd zijn, en de toekomst moge hem doen inzien, dat hij verkeerd handelde door zich van de eenige partij, die hem oprecht toegedaan is, af te scheiden, zijne conelusiën zijn daarom niet minder begrijpelijk en rationneel. Niet minder waarschijnlijk is het, dat Sagasta en Serrano benevens de unionisten, die niets liever wen schen dan hun door de revolutie verloren gezag opnieuw in banden te krijgen, alle krachten inspannen om den koning in zijne dwaling te versterken en zich meer en meer in het bestuur vast te nestelen. De correspondent acht liet niet onmogelijk, dat de koning thans zijne dwaling heeft, ingezien, maar alleen op den ingeslagen weg blijft voortgaan, omdat hij begrijpt dat hij, uitsluitend door het vleien en begunstigen der hebzuchtige unionisten, van de Bourbonisten van voorheen misschien de vurigste aanhangers van het huis van Savoie kan maken. De toestand is desniettemin hoogst gevaarlijk. Volgens

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 11