sident Grant hiertoe besluit, dan is het duidelijk, dat de heer Fisli (de secretaris van staat voor buitenland- sche zaken) zijn ontslag- moet nemen." De Duitsche rijksdag heeft gisteren in laatste lezing- de aanhangige consulaire en handels- en scheepvaarts- tractaten goedgekeurden hiermede zijne werkzaam heden van meer ondergeschikt belang .ten einde ge bracht. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de overige regeeringsvoorstellen zonder de Beierscbe afgevaardig den in de openbare zitting behandeld tenminste afgedaan zullen worden. Belgische brieven. Brussel 15 April. Zooeven heb ik een Nederlandsch dagblad in handen gehad, waarin reeds een uittreksel van het antwoord medegedeeld wordt, hetwelk het Belgische ministerie op de nota van de Italiaansche regeering geeft, die zich beklaagt over de onwelwillendheid tegenover haar, door den Belgischen gezant, den heer Solvijns, niet naar Rome te doen vertrekken. Die correspondent is inderdaad uitstekend op de hoogtedoch zou zijn wetenschap ook wat te ver gaan Hier is het nog quaestieus of wel een nota ontvangen is. De meeningen zijn daarover zeer verdeeld. Ik voor mij geloof dat de Italiaansche gezant mondeling ge klaagd heeft, omdat eigenlijk de geheele zaak niet van genoeg gewicht is om de wisseling van depêchen tus- schen de beide regeeringen te motiveeren. Het is duidelijk dat het Belgische ministerie geheel op bevel der jezuïeten handelt. Wanneer de heer .Sol vijns inderdaad niet te Rome is, omdat hij verlof heeft, waarom verlaat hij dan Florence niet? Juist met zijn verblijf in de oude hoofdstad wordt een protest, eene manifestatie tegen de Italiaansche eenheid beoogd. Italië kan gelukkig schouderophalend die belachelijke demonstratie aanzien. Wat kan deze onbeteekenende clericale comedie de regeering schaden, terwijl alle groote mogendheden haar sympathie en hoogachting betuigen en zelfs Thiers door de benoeming van den heer Founder getoond heeft dat hij het fait accomplide verhef fing van Rome tot hoofdstad van Italië, moest erkennen. Laat de Belgische clericalcn zich in hunne illusion vermeienlaten zij zich verheugen in de lage en gemecne beleedigingenwelke dagelijks door de „vrome" pers naar het hoofd van Victor Emmanuel geslingerd wor den. Het prestige van Italië wordt er niet door vermin derd, en zij zullen niet verhinderen, dat zijn welvaart toeneemt, zijn macht vermeerdert en bet verbrokkelde land van weleer in het vervolg ook in beslissende oogenblikken zijne stem door Europa zal doen weer klinken. Het clericalisme is in België op het toppunt zijner glorie. In opgewondenheid over haar succes zet deze partij zich zelve jubelend en juichend de kroon op het hoofd. Wacht slechts de verkiezingen at, die haar niet anders dan gunstig kunnen zijn! Maar laat ons ook wachten op het. oogenblik dat zij dronken van vreugde zorge- loos de handen in den schoot laat vallen. Dien dag zal zij ondervinden dat do Tarpeïscbc rots niet ver van het Capitool verwijderd is. Iutusschen is het inderdaad roerend te zien op welke wijze zij zich amuseeren. Gisteren had ten huize van den baron d'Anethan de overdracht der portretten plaats, die, uit publieke inschrijvingen bekostigd, aan bet ministerie aangeboden woeden, dat door de alge- rnccnc minachting gedwongen werd het bestuur te ver laten. Alle ex-ministers waren bij deze plechtigheid aanwe zig, behalve de hoeren Jacobs en Wasseige. Dc heer d'Anethan sprak namens zijne ambtgenooten, zooals hij de leden van het vorige kabinet nog noemde den dank uit voor de onderscheiding die hun te beurt viel. I-lij wees op de banden, die hen onderling en met de par lementaire meerderheid vereenigdenherinnerde aan dc talrijke blijken van sympathie die zij, in tegenstelling van de „geïsoleerde oproerskreten van de achterbuur- ten der hoofdstad", van het g-eheele land ontvingen, I en dankte dc conservatieven voor de krachtige houding j die zij tegenover „den triomfeerenden opstand" hadden aangenomen. „Gij zult dat. werk van wijsheid en kracht voortzetten, zeidc de lieer d'Anethangij zult bet op vet- tigc wijze voortzettende eenige wijze waarop de con servatieven te werk gaan." Die voortzetting van het i werk zal plaats hebben bij de drie aanstaande verkic- zingen en de lieer d'Anethan is er van verzekerddat 1 de uitslag niet twijfelachtig kan zijn, „want het land 1 zal, ook ditmaal nog, in volle vrijheid en geheele onaf- 1 hankc'Iijkheid zijn oordeel kunnen uitspreken, enz." En wanneer men bedenkt, dat hij die zoo over zijn 1 val spreekt, weet dat bij nog altijd aan het gevaar i blootgesteld is om vervolgd te worden voor zijne ban- j delingen in qualiteit van oud-administrateur derSociété Internationale van Langrand dan staat men ver stomd over zulk een mate van onbeschaamdheid Het is meer dan een jaar geleden, dat ik uwe aan dacht vestigde op liet opmerkenswaardig feit, dat in België evenmin onder do geestelijkheid als onder de leeken ook maar éene stem opging tegen het dogma der onfeilbaarheid. Rome had gesproken dat was voldoende. Men onderwierp zich. Terwijl in Duitsch- land en Frankrijk over verzet gemompeld word, en het, zich inderdaad liet aanzien dat de verontwaardi ging een fèitelijken tegenstand zou in het leven roepen, had de bisschop van Mechelen, de beer Deschamps, een der bevorderaars van liet nieuwe dogma, hetwelk hij op het concilie meer met goeden wil dan met talent verdedigde, geen enkel priesterlijk protest in zijn dio cees te betreuren. Die rust schijnt thans echter ten einde. De kanon- nik Mouls is hier gekomen om de lont in de mijn te steken. Hij wil niet alleen prediken, maar zelfs een oud-katholieke kerk stichten. Reeds zijn vele vrome en ijverige katholieken naai de ministers geijld met het verzoek, om dien geëxcom- municeerdcn ketter over de grenzen te zetten. Dit is echter niet zoo eenvoudig als het wel schijnt. Want in België zijn dc gedachten vrij en heerscht volkomen vrijheid Van geloof. Vroeger verdedigde een volbloed clericaal, de "graaf Vilain XIV, op dc nationale tribune de aanhangers van het Saint Simonisme en beriep zich op de constitutie, om hun recht te bewijzen dat zij liun leer in België uitbreiden en in practijk brengen konden. Doch wij zijn zeer ver van dat tijdstip verwijderd. Het ultramontanisme was toen nog in wording. Heden regeert het en zwaait den scepterdank zij de jezuïeten. Men kan thans derhalve staat maken op voorvallen, die niet minder interessant zullen worden wanneer pater llyacintke aangekomen zal zijn. Dan zal het geheele clericale kamp onder dc wapenen komen. Varia uit het buitenland. Duitschland. Men onderstelt dat het ontwerp voor een nieuw militair strafwetboek voor het Duit sche rijk, dat thans aan den rijksdag is aangeboden, nog al eenige bestrijding zal ondervinden, vooral om de strengheid der bepalingen. Over het algemeen schijnt het maximum en minimum van straf te weinig te verschillen, zoodat de rechter te veel wordt be perkt in zijn uitspraak. Voor het behoud der disci pline zou het misschien gunstig kunnen werken, maar op toepassing van de beginselen van humaniteit is weinig acht geslagen. Van tie verschillende Duitsche militaire strafwetgevingen is de Beiersche van 1 Ja nuari 1870 de beste. De Pruisische is van 3 April 1845, de Saksische van 4 November 18(37 en dc Wurtem- bergsche van 20 Juli 1818. De aanleg van buitenwerken te Metz vordert met spoed, zoodat reeds met den uitleg van den bin nensten gordel een aanvang kan worden gemaakt. In West-Pruisen neemt de landverhuizing zulk een grooten omvang aandat men tegen den tijd van den oogst vreest voor gebrek aan arbeidskrachten. In de Poolsche districten van Pruisen worden de ouders thans gedwongenom voor hun kinderen Duitsche leerboeken aan te schaffen. Als zij die daartoe in staat zijn nalatig blijven, worden de boeken door den schoolopziener uit gereikt en de kosten door dwangmiddelen van de ouders ingevorderd. Kinderen van arme ouders en weezen krijgen de boeken gratis. De Strassburger Zeitung deelt mede, dat- men 800 of 1000 arbeiders uit Duitschland zal j laten komen om de forten te bouwen, die rondom de 1 stad worden aangelegd, daar de werklieden uit den I Elzas weigeren er aan te werken. De ringbaan die de rondom Straatsburg te bouwen forten met elkan der in reclitstreeksehe verbinding moet brengen en voorloopig tot aanvoer van materialen moet dienenis reeds geheel afgebakend. Frankrijk. Zaterdag had de 3,le receptie van den president der Fransche republiek in het paleis van liet Elysée plaats. Voor bet diner waren verschillende hoogc ambtenaren en eenige particulieren genoodigd, terwijl op de daarop volgende receptie o. a. ook de graaf en gravin van Parijs, de hertog van Nemours, de hertog van Alenconde prins en prinses Czartorisky en de hertog- en hertogin van Saksen-Coburg-Gotha aanwezig waren, benevens een tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Te half twaalf eindigde dc recep tie door bet vertrek van Thiers, die weder naar Ver sailles terugkeerde. Op de. muren te Lyon is de wet op de internatio nale vereenigingen aangeplakt. Le Figaro verzekert, dat de schilder Courbet machtiging heeft gevraagd, om een permanente tentoonstelling van zijne werken te organisceren. In een Vrijdag te Bordeaux gehouden besloten bijeenkomst heelt de abt Junqua een lange rede gehouden, waarin bij zijn nieuwe leerstellingen heeft ontwikkeld. De bijeenkomst was druk bezocht. Het te Bordeaux verschijnende blad la Tribune bevat een brief van een priester Egli te Bern in Zwitserland, waarin hij aan de geestelijken Junqua en Mouls zijne sympathie betuigt over bun strijd tegen het jezuïetisme. Hij verzekert dat. in de stad en de omstreken van Bern een „legioen" geestelijken hen toejuicht niet alleen maar ook gereed is hun voorbeeld te volgen. Hij wekt hen op tot, moed en volharding, en keurt de houding van den kardinaal en van de justitie te Bordeaux ten sterkste af. Negen leden van den generakn raad van Haute-Garonne hebben om verschillende redenen het verlangen te kennen gegeven, dat de raad als zijn gevoe len zou uitspreken dat het wenschelijk ware den regee- ringszetel naar Parijs over te brengen. De raad heeft dit voorstel niet in behandeling genomen. Door eenige leden van den generalen raad der Seine infé rieure is een adres aan den president der republiek ge richt, waarin zij hunne adhaesie te kennen geven over de door hem genomen maatregelen tot bevrijding van hot land en tevens verzoeken voort te gaan de republikeinsche instellingen te handhaven en te ver sterken waarvan zij het toekomstig geluk van Frank rijk verwachten. Spanje. Voor de stad Madrid zijn de minis- terieele caiulidaten voor den senaat, maarschalk Espar- tero, Cirilos Alvarez, Galdo en Montalvan. Op den spoorweg van Saragossa naar Madrid is bij Siguenza eene poging aangewend, om een trein te laten derail- leeren, die echter niet is gelukt. De kapitein-gene raal van Catalonië heeft aan de regeering getelegra- plieerd dat hij onlusten te Barcelona vreesthet schijnt dat in de omstreken van die stad eene vereeniging van 600 Carlisten heeft plaats gehad. Op verschillende plaatsen heerscht groote agitatie en vreest men onge regeldheden. laatste Berichten. Brussel 16 April, De heer Vleminckx heeft heden in de kamer het voornemen te kennen gegeven, om de regeering over hare verhouding tot het Italiaansche gouvernement te interpelleeren. De interpellatie is tegen morgen aan dc orde gesteld. 3cctiiMngcrt. Heden morgen is in de haven van Vlissingengeko men, met bestemming voor die plaats, deNederlandsche galjoot Adriana Francisca, gezagvoerder A. van Eijk, met kolen van Engeland. üjanMsbmcIjtm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 16 April. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1083 runderen, 226 vette, 81 nuchtere kal veren, 128 schapen, 188 varkens en 171 biggen. Run deren 1* qual. 80, 2« qual. 60; kalveren le qual. 100, 2* qual. 80 cent schapen, 80 cent per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 16 April 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. 56 ♦dito dito dito 3 66J$- ♦dito dito dito 4 88-1- *Aand. Handelmaatschappij 4^ 138$- dito exploitatie Ned. staatssp.122f België. ♦Certificaten bij Rothschild 2^- Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 52$ "•''dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 97J- ♦Certific. adm. Hamburg 5 1 72f "-^clïto Hope C°. 18556- serie 5 85 *Cert. f 1000 1864 5 96| ♦dito f 1000 18665 96f ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. Leeniug 1860 4.{- 89$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript. StieglïtzC<>,2« a4eL. 4 73^ ♦Obligatiën 186769 4 74$ ♦Certificaten6 47 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2324 ♦Oblig. dito4 177$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 901 dito dito Jelez Orel5 90$ dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Scliatkistobligatiën 4 73$ Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 62-^ ♦dito dito Apvil/Oct. 5 62 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 56-}-$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 57-iV Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligation. Buitenl. 186770. 3 29-&- dito 18713 29 f dito Binnenlandsche 3 25^ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 38$ ♦dito 1867—69 3 39 ,V Turkije. dito (binnenl.)5 51$ Egypte. Obl. 1868 7 86} Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten (.1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „974 ♦dito dito dito (1885) 6 98 ff-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3