voor werkstakingen V Neen, men erkent de ellende die er uit voortvloeit en wil men iets goeds voor den werk man, men belemmerd het jenevermisbruik, ontwikkeld eh beschave hem, en leere hem godsdienst eri gezag e'eteïi. De nadeclige invloed dezer wet zou niet uitblijven. De Internationale zou er gebruik van weten te maken en daartoe wilde men niet. medewerken; Daarenboven wees men op juridische onjuistheden in de wet. Tégenover dit een en ander werd gewezen op de bestaande ongelijkheid in do verhoudingen van werkge vers en werklieden. Die toestand was onbillijk, overal was het erkend, en moest dus ophouden, zonder lang durig uitstel. Alle werkvereenigingen en andere orga nen van den arbeidenden stand hadden van ingeno menheid met deze wet doen blijkendie bijna gereed was toen de minister optrad. Hadden er in andere landen werkstakingen plaats gehaddeze waren het gevolg niet van deze wettenmaar vooral hier te lande bij onze goedgezinde en verstandige arbeidersbevolking waren zij niet te vrcezenvooral niet bij een humane behandeling van de patroons. Deze wet zou inderdaad de sociale quaestie niet oplossen: dit lag dan ook niet. direct op het terrein van den staat; maar indirect wel. De staat kon den weg aanwijzen tot die oplossing-, in de eerste plaats door volkomen vrijheid van arbeid; ten tweede door het straffen van inbreuken op de vrij heid. en ten derde door gelijkstelling van patroon en arbeider. In don feitelijken toestand zou evenwel geen verandering komen, want strafbare daden zouden ge straft. blijven. Ook uit een juridisch oogpunt werd het wetsontwerp door eenige dezer leden, en vooral (looi den minister, verdedigd. Tegen het wetsontwerp stemden de lieeren Schiraniel- penninck van der Oijé. Hengst de Villérs dePité, van GpltsteinBerenbroekvan Bheinen van lihemenshui- zen, Michiels van Kessenich, Hartsen, van Rijckevorsel, Messchert van Yollenhoven en Sasse van Ysselt. tweede kamer. Door den minister van koloniënden heer van Bosse, is aan de kamer toegezonden het antwoord der regee ring op het voorloopig verslag, betreffende het wets- ontwerp tot den aanleg van spoorwegen op Java, be neyens een gewijzigd wetsontwerp waarin het oorspron kelijke beginsel in dier voege wordt gewijzigd, dat liet i verleenen van concessie tot den aanleg aan particulieren met of zonder subsidie van den staat wordt vooropge steld en subsidiair wordt aangenomen het beginsel van j aanleg door den staat. dezer maand de contra-memories der beide regeeringen door hare agenten wel aan de scheidsrechters zullen in gediend wordenmaar dat. men onderling overeengekomen is om de opening der zittingen uit te stellen tot den 15cn Jtrai. Wanneer dit bericht waarheid bevat, dan blijkt (laaru'ifc opnieuw dat de goede verstandhouding tussehen beide regeeringen meer en meer toeneemt, en the Mor ning Post derhalve volkomen juist berichtte, dat liet vooruitzicht op een minnelijke schikking der hangende quaestie zeer aan waarschijnlijkheid gewonnen had. In de tweede zitting van den Duitsclien rijksdag-wa ren 35 leden meer tegenwoordig dan op de eerste, zoodat een voldoend aantal 203 afgevaardigden - tegenwoordig was om besluiten te kunnen nemen. De benoeming van den president en de vicc-presidcntcn werd j daarna tegen.gisteren middag 12 uren vastgesteld. Of schoon daaromtrent, nog geen bericht ontvangen is, kan j men met groote zekerheid aannemen, dat. de lieer Sim- j son tot president en vorst ITolienlohc tot eersten vice-jiresident herkozen zal worden. De herbenoeming van den Wurtembergschöh afgevaardigde Wcber tot tweeden vice-president werd echter in twijfel getrokken, i De officieuze Spaansche bladen en de telegrammen 1 uit Madrid herhalen allen liet refrein, dat de rust op i het schiereiland volkomen isdat de verkiezingen overal in de beste orde zijn afgcloopendat kleine ongerc- geldheden niet de minste betcekenis hadden enz. Eu j toch noemen zij niet minder dan tien a twaalf plaatsen waar min of meer belangrijke' ongeregeldheden hebben I plaats gehad. Te lïoquetas, Lerida, Cu en ca en drie of vier I andere plaatsen waren het de ra dicalen die de troepen tot een straatgevecht noodzaaktente Saragossa was het de Internationale, die een poging tot opstand waagde, en te Gcrona, Valencia, Barcelona, Agreda, en Orenze moest de militaire macht tegen troepen ge wapende Carlisten görequireerd worden. Te Gracia en Orenze waren deze gevechten zelfs zoo ernstig, dat verscheidene doodenengewonden op de kampplaats achter- i bleven. Niettegenstaande de verzekering, dat die onge regeldheden niets te beduiden hadden, schijnt de 1 Madrid'sclie Gazeta het toch noodig te oordcelenom i de regeering op het gevaar opmerkzaam te maken en I haar tot krachtig handelen aan te sporen. Het is trou wens niet te ontkennen, dat de gecoaliseerde oppositie trots haar nederlaag nog over een belangrijke macht te beschikken heeft. öuitcnbtnï». ALGEMEEN OVERZICHT. De correspondent van the Times, die het belangrijke bericht, mededeelt, omtrent, de opheffing der bepaling van het Fransche gouvernement, dat van alle vreemde lingen aan de grenzen een paspoort geëischt en een recht op het visa dezer paspoorten geheven zal worden, beweert deze mededeeling persoonlijk van Thiers ver nomen te hebben. Betere bron kon hij ongetwijfeld niet opgeven. En toch is dit bericht weinig in overeenstem ming met de verklaring, welke lord Enfield voor eenigé dagen in het Engelsehe lagerhuis aflegdedat het der Engelsche regeering niet heeft, mogen gelukken om in dit opzicht ook maar de geringste concessie van liet. Fransche gouvernement te verkrijgen. Is de correspon dent. van tbc Timês dus goed ingelicht, dan is het onverklaarbaar waarom Thiers eerst aan de dringendste vertoogen" van dc Engclsclie regeering weigerde gehoor te geven, om kort daarop uit eigen beweging het vooral voor Engeland zoo lastige voorschrift weder in te trek ken. Niettegenstaande de authentieke bron, waaruit de correspondent zijn bericht zegt te putten, blijft het toch nog hoogst twijfelachtig, te meer omdat de Fran sche dagbladen liet niet bevestigen, maar alleen het bericht onder voorbehoud uit the Times overnemen. Het ontslag van den Franschen gezant aan liet hof van St. James wordt vooralsnog slechts door le Natio nal medegedeeld. Reeds vaak was hiérvan zoowel te Versailles als te Londen sprake, en het zou niet. te ver wonderen zijn, wanneer de hertog de Broglie, die over het geheel zeer weinig de republikoinsché inzichten zijner regecring -deelt, en in het. bijzonder een tegen stander is van de protectionistische handelsbeginselen, een post verlaten wilde, die hem tot dusverre weinig voldoening kon schenken, omdat hij in strijd met eigen overtuiging voortdurend zaken' ter sprake moest bren gen, die allen zonder onderscheid weinig in den smaak vielen van dé regeering, waarbij hij geaccrediteerd is. The Morning Post erkent niet in staat zijn, om den inhoud der beweerde depêche, welke de regeering van hét Amerikaansche gouvernement ontvangen zou hebben, te kunnen opgeven, doch houdt tegenover het démenti van the Daily News zijne mededeeling staande. Hét. blad beweert alleen te kunnen verzekeren, dat het gevolg der bewuste wisseling vtitt dépêches is géWeest, dat vMr den 15«n Varia uit liet buitenland. Engeland. The Dailly News meldt, dat de heer John Bright waarschijnlijk reeds in deze of in de volgende week de zittingen in het lagerhuis weder zal komen bij wonen. De héér Bérnal Osborne heeft de motie ingesteld, dat „het lagerhuis Maandag a. in comité liet besluit moge nemen, om een .adres aan do konin- gin te richten, dat het haar moge behagen nog eenige. j gunstbewijzen te betoonen aan de weduwe en de kin- deren van wijlen lord Mayo." Zoóals men zich herin- j nertheeft het lagerhuis vroeger óp voorstel der regeering j een vrij schraal pensioen voor dé betrekkingen van den vermbór'dèn onderkoning van Indië vastgesteld. De gematigd liberale Echo verheugt zich over de mede- deeling van den New-Yorlc Tribune en ziet daarin een i bewijs voor de verbeterde stemming in Amerika tegen- over'Engeland. Voor een groot gedeelte schrijft zij deze J toe aan de houding van het Engelsche ministerie; Het blad verwachtdat de scheidsrechtersdie volgens het i tractaat Maandag 15 April a. te Geneve bijeen moeten komen, op verzoek van beide partijen hunne zittingen nog eenigeii tijd zullen opschorten. DuitsclfLand. Algemeen gelooft men dat, nu do wet op de drukpers in de troonredeniet. voorkomt, deze belangrijke quaestie in deze zitting van den rijksdag I nog niet in behandeling komen zal. Wanneer echter de regeering ook in de najaarszitting nog geen ontwerp j in dient, is de freic Reiclupartci voornemens om op de vroe- ger aangenomen motie van den lieer Volk, waarbij in beginsel tót het samenstellen van een rijkswet op de drukpers besloten wérd, terug te komen en zelve het initiatief daartoe te nemen. Op de confiscatie van „Le dernier des Napoleons'' rust geen zege." Ten eerste werd het in beslag genomennadat reeds ongeveer 200 exemplaren verkocht/en spoorloos verdwenen waren,! en eindelijk was reeds ecïie tó Weeiieri bewerkte Duit- sclie vertaling eenigen tijd te voren in grooten getale gedebiteerd. Het oorspronkelijke werk is dus .verboden, terwijl de letterlijke Duitsehe vertaling gretig verslon den wordt! Zaterdag is uit Straatsburg een adres van vrouwen uit den Elzas eii Lotharingen, van 47,000 hahdteekenïngen voorzien, aan den rijkskanselier naar Berlijn gezonden, met. het verzoek om in de eerste jaren vrijstelling van den militairen dienst aan hunne zonen te verleenen. De Duitsehe bladen zeggen na de ver melding van dit feit „dat dit verzoek te Iaat komt, omdat het besluit tot recrutcering- mot don len October a. reeds afgekondigd is," nlsot, wanneer dit niet het geval ware. het verzoekschrift.iets gebaat zou hebben! j Oostenrijk. De Neue freie Presse, het orgaan van de „libcraal-constifutioneele" regeering, verhaalt met grooten ophef, op welke wijze de Boheemsclie stadhouder, de veldmaarschalk von Roller, zijne poli- J tieke tegenstanders behandelt. De vertegenwoordiger der liberale regeering verleende audiëntie aan eene Czechische deputatie, die hem intrekking verzocht van enkele voor de vrijheid der verkiezingen zeer belcm- merende maatregelen. De heer von Roller antwoordde dat die maatregelen niet genomen waren om déCzechen tegen te werken, maar om de grondwetsgezinde bur- l gers te beschermen. De deputatie toonde da rop aan, dat feitelijk die maatregelen toch belemmerend werk ten. Ten slotte begon dit den „liberalen" gouverneur te vervelen, die te kennen gaf dat hij den lieeren nog vijf minuten tijds schonk om zich te verwijderen. Te vergeefs putte de deputatie zich uit om den gou verneur te overtuigen, en na verloop van de vijf minuten schelde de. stadhouder. De deur van liet neven vertrek ging open en een detachement van 25 man infanterie met gevelde bajonet noopte de deputatie tot heengaan. En dit liberale en vrijheidslievende argument van een gouverneur eéner provinciedie niet in staat van beleg verkeert, wordt door een „liberaal" blad als een „interessante schip" verheerlijkt! Italië. Sedert eenige dagen ziet men vele geeste lijken in koorkleed en stola door de straten van Rome wandelen, gevolgd door een koorknaap met het wierook vat. Zij gaan van huis tot huis om dc woningen te zegenen. Het is de eerste maal na den 20'» September 1870, dat de geestelijkheid deze ceremonie weder ver vult; in het vorige jaar werd zij achterwege gelaten. Misschien begint d'e geestelijkheid te begrijpen, dat zij het best doet zich in het onvermijdelijke te schikken. Overal waar zij komen worden de geestelijken goed en met onderscheiding ontvangen, zelfs in de hotels, waar zich meermalen verscheidene oud-katholieken be vinden. De pastoors bij wier diocees de ministèren zijn ingedeeld komen ook daar, deelen naar hartelust den zegen uit en steken zooveel francs op als het oude gebruik medebrengt. Ook de redactiën der dagbladen worden bezocht en de zegen der geestelijke heeren er met waardigheid ontvangen; „Helpt het niet, het schaadt ook niet", zeide een spotvogel. De eenige buitengewone plechtigheid die Pius IX gedurende de heilige week heeft toegestaan was een door hem gecelebreerde kleine mis in. do Sixtijnsche- kapel op den l°n Paasclidng, waarbij aan 300 getrouwen, meestal behoorende tot de devote femneo sëxui de com munie werd uitgereikt. Dé gehcele Fransche legatie was tegenwoordig.'Sedert eenigen tijd neemt men in Rome liet zeldzame verschijnsel waar, dat het cijfer der geboorten iedere week 50 minder is dan dat der sterfgevallen. Men. beklaagt zich zeer over do'maat schappij van den Lvonsclien spoorweg, wat betreft het goederenvervoer door dentunnel van den Mont.-Cenis. Het transport van' goederen en brieven laat veel té wcnschen over. ijanödsbmrljtcn. Door de Ncderlandscke handelmaatschappij zijn de navolgende 4 schepen bevracht: Voor, Amsterd araIndia packetgezagvoerder G. Die- pering400 last, f 74.23 vrachtMr. Jacob van Lennep, gezagvoerder R. B. v. d. Sprenkel, 404 last, 74.47 vracht. Voor Rotterdam: Gobi-5, van der Beek, gezagvoerder H. van der Wouden, 655 last, f 72.94 vracht. Yoor Middelburg: Baron van Pall'and van Roosen daal, gezagvoerder D. H. Dietz, 751 last, f 72 vracht. GRAANMARKTEN ENZ. Oostburg 10 April. De aanvoer van granen was heden zeer ruim, terwijl zich geen andere kooplust openbaarde dan tot verminderde prijzen, voor zoovéél betreft de tarwe, zomergerst en erwten. Goede winter- gerst en dr'ooge paardenboonen waren daarentegen beter te verkoopen en golden beide f 6. De afwijkendequali- teiten waren ook in deze artikelen moeilijk te verkoo pen. Haver scheen iets meer de aandacht te genieten, doch blijft boven biedmgsprijzen gehouden. Er is ver kocht: zeef enkele monsters tarwe f 11.25 a f 11; ge wone f 10.75 a 10,50; mindere en blauwe f 10, f 9.50 a 9; rogge f 7.25; wintergerst 6 a f 5.75zomer gerst f 4.50, f 4.40 a f 4.10; liaver f 3.25, f 3, f 2.75 a f 2.50; paardenboonen f 6, f 5.75 a f 5.50; erwten f 7 a f 6; kanariezaad op f 9 gehouden. Middelburg, 11 April. Puike jarige Walchersche tarwe f 12; dito nieuwe Walchersche tarwe f 11.50; dito nieuwe Zeeuwsche Tarwe werd op f 11.50 gehou den; rogge f 7.75; wintergerst f 6 nominaal; puike Walchersche zomergerst. f 4.75; Zeeuwsche zomergerst f 4.45harde Walchersche witteboonen f 10.25, mindere soorten f 8.50 a f 9voor puike harde Walchersche bruineboonen werd f 13 betaald-; dito paardenboonen f 6.30 a f 6.40, vele landlieden hielden op f 6.50; dito

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3