MIDDELBURGSCHE COUR A T. F 83. Maandag 1872. 8 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rrr.francois f 3.50. OP 6 APRIL 187S. Met derde eeuwfeest van Vlissingen's vrijheid, de gedenkdag van de eerste Zeeuwsche stad die het ge hate Spaansche juk afschudde en zich voor den prins van Oranje verklaard.dewordt heden op waardige wijze gevierd. Middelburg, Goes en andere plaatsen in Zeeland geven door het uitsteken van vlaggen van openbare en particuliere gebouwen blijken van hunne ingenomenheid met dit gedenkwaardig feest. Het mid delpunt echter der feestviering is natuurlijk Vlissiugen zelf. De geheele stad juicht en jubelt en is in feestdos getooid. Allerwege ontwaart men vlaggen en wimpels, overal ziet men groen en bloemen. Het is waarlijk alsof men een algemeenen wedstrijd heeft aangegaan in het aanbrengen van versieringen van verschillenden aard. Arm en rijk hebben de handen ineengeslagen. Alle straten zijn feestelijk getooid en op verschillende plaatsen zijn eerepoorten opgericht Reeds de geheele week was een recht feestelijke stemming te bespeurendie zich in verschillende vormen uitte. Vooral was de geestdrift Donderdag avond on uitsprekelijk groot, toen de leden der sociëteit de Unie met het personeel van het Nederlandsch loodswezen, met fakkellicht en muziekeene ovatie brachten aan het standbeeld van de Ruijter, en dit met een krans werd gekroond. De heer Trouillart Hansen, luitenant adjudant der infanterie, hield daarbij de volgende toespraak „Gegroet, Michiel Adriaansz. de RujjterWij bren gen U onze hulde, eerste burger van Vlissingen, weleer 's lands groote admiraalOp het derde jubelfeest van Neer lands verlossing uit de Spaansche dwingelandij, her denken wij u, die het grootsche werk der vaderen hebt voortgezet, die met recht kimt genoemd worden de Watergeus der 17= eeuw. Eere zij uwen naam! met gulden letteren prijkt hij op de bladen onzer historie, en wijde zonen van het krachtig voorgeslacht, dat u zijn roemrijksten tijdgenoot mocht heeten, wij staren met verrukking en dankbaarheid op uw beeld. Twee eeuwen geleden, in 1672, vierdet gij het eerstejubilé van Neerlands vrijheid, met het donderen der kartouwen op de Engelsck-Fransche vloot. Steeds gedachtig aan de kenspreuk van den Zwijger: „Je Maintiendrai" kon diens groote nazaat Willem III trotsch op U zijn. Eere zij uwe assche! Met U, edelen zoon der vader- landsche kusten, sterft het glorierijkst tijdperk onzer geschiedenis, maar de herinnering aan uwe stoute, pa- triotische daden zal eeuwig blijven voortleven, onster- felijker dan dit metaal. O! dat uw geest, uw krach tige geest ons doordringe. Met het oog op uw verweerd zeemansgelaat zullen wij de stormen, die het vaderland mochten bedreigen, braveeren en vaderlanders zijn!" De menigte betuigde hare instemming met deze hulde door daverende hoera's. De heer Ruischofficier van gezondheidherdacht voorts in een korte toespraak het huis van Oranje en het aandeel, dat Willem de Zwijger aan de bevrijding van Nederland heeft gehad. Vervolgens begaf de stoet zichjuichende en jube lende, naar de Grqote markt en bracht achtereenvol gens eene ovatie aan den heer van Raalten, als oudst aauwezend officier, en aan den burgemeester. Gisteren avond werd, als inleiding tot de eigenlijke feestviering, in den Prinsentuin een concert gegeven door bet muziekkorps der veld-artillerieonder directie van den heer A. Grandhetwelk talrijk bezocht was. Vooral de tweede afdeeling van het programma, be staande uit strijkmuziek waartoe de zaal beter ge schikt is dan voor blaas-instrumenten voldeed, te oordeelen naar de toejuichingen, algemeen. Ter afwis seling droeg de lieer Trouillart flansen een door hem vervaardigd gedicht voorwaarin hij warme hulde bracht aan Oranje en Nederland. Deze voor dracht werd met bravo's begroet. Inmiddels was op straat weder alles leven en bewe ging. Evenals des namiddags te 1 uur het muziekkorps der veld-artillerie bij zijne aankomst al spelende een optocht door de stad had gehoudenwas dit te 9 uren het geval met het toen aangekomen muziekkorps van liet 3= regiment infanterieonder directie van den heer Schmidt. Beide keeren was een onafzienbarezingende en juichende volksmenigte daarbij tegenwoordig. En zoo was alles voorbereid voor den grooten dag van heden. De morgen brak aan, en- ongetwijfeld haastte ieder zich om de weêrgesteldheid te onderzoeken, zich de I versregels van Vondel in zijne „Maeghden" herinne- rende: De zoune schijnt uiqt alle daagh, Noch juist wanneer 't ons valt gelegen. Voor hen die dit onderzoek te 6 uren in den morgen instelden, was de uitslag weinig bevredigend. Het was I of de waarheid van VondeJ's gezegde ook hier moest I bevestigd worden, want het regende. Gelukkig mo- I gen wij er bijvoegen, dat het maar een buitje was en de lucht van lieverlede weer opklaarde. Te S uren kondigden het geschut en het carillon I den aanvang van het feest aan. Al spoedig waren vele honderden, in feestgewaad gedost, op de been. Op ieders gelaat was als het ware een recht feestelijke i stemming te lezen. Te 9 uren togen de feestelingen naar de Groote kerk der Nederduitsche hervormde gemeente, waar te half 10 uur door den heer Fruitier de Talma, predikant bij die gemeente, eene feestrede zou worden gehouden. Het ruime gebouw was weldra, onder het spelen van het orgel, gevuld. Onder do aanwezigen bevond zich ook de commissaris des konings in Zeeland, die uit Mid delburg herwaarts was gekomen tot bijwoning der feestviering, en zijn intrek bij den burgemeester had genomen. j Op het orgel had een zangkoor van dames en hoeren plaats genomen, die bij herhaling liederen aanhieven voorafgegaan of gevolgd door het psalmgezang der aanwezigen in de kerk. De feestredenaar hield eene Avarme rede, Avaarin hij een uitvoerig geschiedkundig overzicht gaf van de belangrijke gebeurtenissen in 1572 en hetgeen daar aan voorafgegaan en daarop gevolgd is. Hij schetste het geAvicht der bevrijding van ons vaderland uit de langdurige verdrukking, het voorrecht der vrijheid van godsdienst, welke door die bevrijding zoowel voor Roomschen als niet Roomschen is teweeggebracht. Hij stelde in het licht Avelk aandeel de toenmalige prins van Oranje in die bevrijding beeft gehad, en de vele vcrgeefsche pogingen die zijn aangewend om het knel lende Spaansche juk af te schudden, totdat eindelijk de dageraad der verlossing na dezen langen nacht van jammer en rouw te voorschijn trad. Hij stelde Alba tegenover Willem A'an Oranje; Alba Aviens naam met bloed geschreven staat in het boek der geschiedenis, Willem van Oranje, de vader des vaderlands, wiens naam eeuwig in gezegend aandenken blijven zal; Alba in zija hoogmoed, heersclizucht en wreedheid, Willem van Oranje in zijne nederigheid, onderworpenheid, bedacht zaamheid en vertrouwen op God, Avien de dankbaarheid eenen krans om de slapen vlecht voor alles wat hij voor Nederland heeft gedaan, ook al was hij evenmin als andere menschen volmaakt. In het bijzonder Avees de redenaar op hetgeen Vlis singen betreft, de eerste stad in Nederland die zich- zeh'e heeft bevrijd van het juk der clAvingelandij. Aan de hand der historie schetste hij het voorgevallene op j den 6«n April 1572, waaruit zijns inziens Gods lei- I ding ten duidelijkste bleek. Vlissingen mag fier, maar j tevens met dankbaarheid het hoofd opheffen op dezen plechtigcn gedenkdag aan de verworven vrijheid A-an godsdiensthet oude Vlissingende eerste stad in 1 Zeeland waar het zuivere evangelie Arerkondigd is, waar in 1571 het eerste avondmaal naar de wijze der her- vormden is geArierd, en dat alles zonder eenige achter- uitzetting der Roomsch-katholieken. Hij Avekte de Vlis- I singers dan ook op tot feestviering op dezen dag, nu I wij ons drie eeivwen in een onafhankelijk volksbestaan mogen verheugen, en tot Avaardeering onzer godsdienstige en burgerlijke vrijheid, mits die niet ontaarde in bande- i loosheid. Hij waarschuwde tegen het gevaar van de toepas- j sing der leuze: vrijheid, gelijkheid en broederschap, j tegen het verderfelijke eener communetegen het j materialisme dezer eeuAv. Hij spoorde aan tot voor- j uitgang en ontwikkeling, docli niet ten koste van het oude, eeuwig- onvergankelijke eArangelze. I Met den wenseh dat bloei en welvaart na eenige I zorgvolle jaren van overgang het deel van Vlissingen uiogen zijn, en met een: Leve de koning! Lca'C het J vaderland! Eere en dank den Almachtigen God! be sloot de redenaar zijne redevoering*. De kerkelijke plechtigheid Averd besloten met het zingen van een „Haleluja" door genoemd koor. j De menigte verspreidde zich weldra door de stad. 1 Overal heerschte drukte en beweging. I Te half X uur werd eeue inspectie over de schut terij en eene parade door het garnizoen gehouden, in tegenAvoordigheid van burgemeesters en wethouders en I van de feestcommissie. Er heerschte algemeene geest drift, die zich uitte door den vaak herhaalden kreet J van Oranje boven! Te 2 uren had een net gearrangeerde optocht plaats van verschillende corporatiënvereenigingen en perso- ncnvertegenwoordigende onderscheidene takken van j scheepvaart, handel en nijverheid met Avagens, sloepen, banieren, muziek enz. Inmiddels namen de feestelijkheden op de Markteen aanvang, waar van 3 tot 5 uren het muziekkorps van het 3<-' regiment infanterie een Gtal nommers uitvoerde. Voorts had eene zanguitvoering plaats van 200 school kinderen, onder de leiding van den hoofdonderwijzer W. van Kamer, met begeleiding vanharmonie-muziek onder directie Aran den heer Liesoy\, afgewisseld door gymnastische en acrobatische voorstellingen door een daartoe geëngageerd gezelschap. Gelijktijdig had een muzikale uitvoering plaats op den Nieuwen dijk door het korps der veld-artillerie. Te 6 uren worden floor de heeren Prince en van Rosmalen volksvoordrachten gehouden, afgeAvisseld door zang. De illuminatie en het vuurwerk beloven veel.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1