daar werd weder geïllumineerd. Beide feestdagen wer- den van de batterij aan de Westsluis salutschoten gelost. Talrijke vreemdelingen woonden de feestelijkheden bij. 1 Als een eigenaardigheid wordt ons tevens gemelddat J een graveur uit Parijs te Neuzen een gedenkpenning had verkrijgbaar gesteldwaarop behalve het wapen j van Neuzen ook de aard van het feest werd aangeduid. Aan de leden van den Amsterdamschen gemeente- j raad is, naar het Handelsblad meldt, eene voordracht j van burgemeester en wethouders toegezonden betref- fende het Noordzee-kauaal door Holland. In dit uitvoerig stuk wordt door burgemeester en j wethouders op den voorgrond gesteld de geldelijke ver legenheid waarin de Kanaalmaatschappij zich bij voort- I during bevindt en de veldwinnende overtuiging dat de j voltooiing van het kanaal in 1876 in geenen deele is verzekerd. Om het groote belang dat Amsterdam bij j het kanaal heeft en waarvoor het reeds zes millioen heeft toegezegd, acht de meerderheid van het college van burgemeester en wethouders het wenschelijk thans, nu een nieuwe ondersteuning, van rijkswege aan de j Kanaalmaatschappij te verleenen, aanhangig is, een krachtige poging te doen om de voltooiing van het kanaal te verzekeren door uitvoering van regee- I ringswege. Om aan dien wensch klem bij te zetten, stellen zij voor aan de regeering, op voorwaarde dat zij de zaak van de Kanaalmaatschappij binnen een jaar ovememe en in 1876 voltooie, nog een bedrag van drie millioen uit te keeren en daarbij nog te bedingen dat de staat geenc rechten, tollen of sluis- gclden op het kanaal zal heffen en zich met het onder- j houd zal belasten, en dat Amsterdam steeds volledige j mededeeling erlange van alles wat de kanaalzaak be treft. Daar de tollen op slechts ongeveer 2 millioen j worden geschat en de staat bij overneming der zaak eigenaar der in te polderen gronden zal worden, meenen j burgemeester en wethouders dat het aanbod voor den i staat zeer aannemelijk is. Amsterdam zal zoodoende voor 9 millioen de helft ongeveer van de kosten een kanaal verkrijgen met vrije vaartzonder tollen enz., en niet bezwaard met onderhoudslast, en de staat zal behalve de indirecte voordeelen uit vermeerderde wel vaart, 500 hektaren uitnemen den grond erlangen en bevrijd zijn van een rentegarantie over de kanaal- leening van 8j- millioen. Als de regeering het ver langthetgeen bij de ruimte van kas onwaarschijnlijk is zullen burgemeester en wethouders de nieuwe bijdrage van 3 millioen zelfs bij termijnen betalen voor de voltooiing, te beginnen zoo dra de voortzetting van staatswege is aangevangen. Deze voorstellen zullen de gemeente jaarlijks met een last van f 480,000 bezwaren, waarvoor de plaatselijke directe belasting met onge veer twee ten honderd zou moeten worden verhoogd. Burgemeester en wethouders meenen echter „het uiter ste te moeten beproeven, onder beding dat de toekomst van Amsterdam's handel verzekerd zij." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. S. M. S. Moddermanrijks advocaat in Groningen. ONDERWIJS. Na een nauwkeurig ingesteld onderzoekis uit offi- cieele opgaven gebleken, dat in Noord-Brabant 40, in Gelderland 31in Noord-Holland 8in Zuid-Holland 9, in Zeeland 9, in Overijsel 32, in Drenthe 72, in Gro ningen 32, in Friesland 31 en in Limburg 10 hoofdon derwijzers zijn, wier inkomen beneden de f 400 is. {N. Rott. cour.) MARINE EN LEGER. Blijkens een bij bet departement van marine ontvan gen bericht, is Zr. Ms. transportschip met stoomver- mogeu Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakkerden 3en Maart jl. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen en zou na een kort ver blijf aldaar de reis naar Batavia voortzetten. De luitenants ter zee 2® klasse F. W. Hudig en H.R. J. J. Thorbecke,respectievelijk dienende aan boord van 7j. M». raderstoomschip Valk en monitor Krokodil, worden met den 15«n dezer op nonactiviteit gesteld en met den 16e° daaraanvolgende vervangen door de lui tenants ter zee 2« klasse jonkheer J. C. F. Westpalm van Hoorn en A. E. Arkenbout Schokker. Voorts worden de luitenants ter zee 2« klasse W. J. H. de Kanter en II. J. F. Miran dolle met den 16eD dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luitenants ter zee 1B klasse J. Tromp en C. L. vanWoelderen, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar respectievelijk den 23®" en 25en Maart jl. in Nederland teruggekeerdworden met die tijdstippen op nonactiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens te Amsterdam ontvangen telegram is het stoomschip Prins Hendrik, kapitein J. Hendriks, gis teren morgen om 6 uren te Suez aangekomen en te half tien uren het kanaal ingegaan. Het munt-college te Utrecht heeft aan alle erkende besturen en corporatiën aldaar ecnige gedenkpenningen aangeboden, welke door de rijksstempelsnijders gesla gen zijn, als blijvende herinnering aan de herdenking van 1 April 1572. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is be sloten om aan het comité van den Noord-nollandsch Friesehen spoorwegin antwoord op zijn circulaire van 16 Februari, te kennen te geven dat, naar 's raads oordeel, liet belang der gemeente Leeuwarden bij de door dat comité geprojecteerde spoorwegverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland niet direct is be trokken, en hij uit dien hoofde geen termen heeft gevonden om voorloopige toezegging te geven tot deel neming van wege de gemeente in de kostenaan den aanleg van den spoorweg verbonden. De St. Peterburgsehe Zeitung deelt het volgende bericht mede uit Archangel. Ten einde te beproeven in hoeverre een duurzame vestiging op Nova Zembla voordeelig kon zijn, lieejt men in den zomer van 1871 vijf jonge krachtige mannen derwaarts gevoerd. Zij hebben zich gevestigd in een blokhuis aan de Murma- nikust van buskruit, lood en verdere benoodigdheden ruim voorzienzullen zij trachten door de jacht op wilde dieren een rijken buit te verzamelen. Zoodra het seizoen het toelaat, zal een stoomboot naar genoemde kust worden gezondenten einde de kolonisten te bezoeken Maandagavond had in de nabijheid van Hiulders- fiald een spoorweg ongeluk plaats waaromtrent thans wordt medegedeeld, dat het omstreeks middernacht plaats had en waarschijnlijk veroorzaakt werd, doordien de trein 3 kwartier te laat was vertrokken. Toen deze aan een der tusschen-stations stilstond, liep er een loco motief met volle kracht tegen aanhet tooneel van ver warring dat op dien stoot volgde, was onbeschrijfelijk en door het nachtelijk uur was er niet spoedig geneeskun dige hulp bij de hand. 'Ofschoon luen nog geen dooden te betreuren heeft, is het aantal zwaar gewonden zeer groot. Te Baldock in Hertfordshire is Dinsdagnamiddag een meisjeskostschool geheel verbrand; al de leerlingen werden gered. De aardbevingen in Californië op 26 en 27 Maart hebben hoofdzakelijk het zuidelijk gedeelte van dezen staat en wel bijzonder het district San Diego geteisterd. Uitgebrande vulcanen van vorige eeuwen zijn daar nog de getuigen van de vroegere vulcanische verschijnselen op dit grondgebied. Meer dan duizend schokken wer den gedurende de beide dagen gevoeld. Gelukkig is het district zeer schaars bevolkt, waardoor de schade aan leven en goederen niet zeer groot is. Het plaatsje Loan Pine echter betreurt het verlies van 30 dooden en heeft 100 gewonden. Dezer dagen overleed te Bralcel een oude onge huwde vrouw, op ruim 85jarigen leeftijd. Bij het nazien van haren inboedel vond mennaar men verneemt behalve eenige contanten in zilver en koper, eene som van ongeveer f 2000aan gouden tientjes. De Echo du Nord meldt, dat in alle plaatsen langs het kanaal van Duinkerken tot Cherbourg een petitie ter onderteekening rondgaat tot intrekking dei- onlangs voorgeschreven paspoorten. Een duiker te Marseille, die aangenomen had het wrak van een schip onder water te onderzoeken, ver borg het geld dat hij vond in de holte eener rots; de eigenaar, die achterdocht kreeg, trok met een zijner vrienden ook een duikertoestel aanbegaf zich te water en betrapte alzoo den dief op heeterdaad. Aan de jury voor den Parijschen salon, die den len Mei zal geopend wordenzullen 4343 kunstwerken, schilderijen of beeldhouwwerken ter beoordeeling onder worpen worden. Er zijn dus 2000 werken minder in gekomen dan op de tentoonstellingen der laatste jaren van het keizerrijk. Dit groote verschil wordt voorna melijk veroorzaakt door de mindere toezendingen van het buitenland wegens de mededinging van de tentoon stelling te Londen. THERMOMETERSTAND. 4 Apr. 's av. 11 u. 45 gr. 5 'smorg. 7 u. 43gr. 'smidd. 1 u. 53 gr. 'sav. 6 u. 48 gr. STATEN-GENER AAL eerste kamer. In de avondzitting van gisteren is ingekomen bericht van het overlijden van Mr. J. H. baron van Goltstein, welk bericht namens de kamer reeds met een brief van rouwbeklag was beantwoord. Verder zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid ra»-. W. baron van Golstein. Tot diens toelating werd, op het rapport der commissie van onderzoek, besloten, waarna de heer Goltstein, binnen geleid, door den voorzitter welkom werd geheeten en zitting nam. Door den minister van koloniën is o. a. ingezonden afschrift'van een koninklijk besluit, waarbij de begroo ting voor de kust van Guinea, voor 1872, verhoogd wordt met f 20,000, tot. voorziening in de eventueele buitengewone kosten, die het gevolg mochten zijn van de uitvoering van het kust-tractaat. Aan de tweede kamer zijn ingekomen de laatstelijk door haar aangenomen wetsontwerpen, waaronder betrek kelijk de baratterie en de arbeiders-coalitiën. De ont werpen zijn verzonden naar de afdeelingen die her nieuwd zijn. De kamer heeft op voorstel van den heer Cremers, met 21 tegen 7 stemmen bepaalddat a. Maandag, te 11 uren, het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden in behandeling zal komen. Üuitmhmït. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden is aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed: het bouwen van een gemetselden kaaimuur langs de westzijde van het bovenpand van het kanaal van Neuzen te Sas van Gent. Laagste in schrijver was de heer W. Ringhout, teHontenissevoor f 14,699. Gisteren is alhier te koop aangeboden1° een huis en erve in de Korte Lombardstraatwijk C n°. 54. Op gehouden op f 1200. 2° een dito in de Oude Kerkstraat, wijk B n°. 82. Verkocht voor ƒ652. ALGEMEEN OVERZICHT. De groote meeting der tories heeft Woensdag zonder i eenige stoornis te Manchester plaats gehad. De telegraaf i brengt een kort uittreksel van de redevoering, welke I bij die gelegenheid door den heer Disraëli is uitge sproken. Wanneer dit résumé de leidende gedachte van den speech weergeeft, dan heeft het publiek van Lan- 1 cashire weinig reden gehad om dien met buitengewoon entlmsiasme te begroetenzooals het telegrafisch bericht er bij voegt. „Wij zijn hier saamgekomenzeide hij I o. a.om het besluit te nemen de constitutie te verde digen. Ik kom u hier ons programma mededeelen; het j bestaat hierin dat wij de kerken niet willen berooven de grondeigenaars niet. willen bestelen, maar integen- deel het ware belang van het volk willen zoeken." Het is nauwelijks te gelooven dat de verdienstelijke i leader der Engelsche conservatieven dit gezegd heeft. I Wanneer nij die woorden al bezigde, dan zijn zij zeker zoo uit hun onderling verband gerukt, dat hij geheel iets anders bedoelde dan men uit de woorden van het telegram kan opmaken. De heer Disraëli bestrijdt op I die wijze zijne politieke tegenstanders niet, en hij be- I hoeft zich niet op beginselen te laten voorstaan, die ook I door het kabinet-Gladstone beleden worden. De tegen- woordige Engelsche regeering toch handhaaft ook de constitutie, en besteelt evenmin de kerken en de grond- eigenaars. Maar het schijnt, dat de heer Disraëli meer de beginselen der socialisten en radicale republikeinen, j als Charles Dilke en Odgerin zijne redevoering op het oog had, tenminste het slot van zijn rede was eene verdediging van de monarchie, waaraan Engeland zijn j kracht en grootheid te danken had. De Engelsche dag- I bladen zullen afgewacht, moeten worden, voor iets met I zekerheid van deze redevoering gezegd kan worden, i doch wanneer daardoor het telegrafische uittreksel I bevestigd wordt, dan schijnt de heer Disraëli aan I hetzelfde euvel mank te gaan als zijne Nederlandschc geestverwanten, die gewoonlijk de liberalen op éene j lijn stellen met communalisten en sociaal-democraten en I hen als het ware aansprakelijk stellen voor de dwaas heden en gruwelen welke dezen bedreven hebben. Blijkens bericht uit New-York zal de bespreking van de laatste Engelsche nota in den ministerraad heden voortgezet worden. The Tribune verheugt zich over het vooruitzicht dat Engeland zich niet aan de rechtspraak der scheidsrechters te Genève onttrekken zal. Amerika verlangt geen. groote sommen voor zijn geleden schade, maar het Amerikaansche gouvernement kan onmogelijk toegeven dat hare eischen belachelijk en ongegrond zijn. Wanneer het dit deed, dan zou het erkennen lichtzin nig gehandeld te hebben en zijn ontslag moeten nemen. The Tribune twijfelt dus niet aan een minnelijke schik king en schijnt er alleen een quaestie van eer in te zien, dat Amerika in beginsel niet mag toegeven. De te New- York verschijnende Evening Post ademt denzelfden geest van verzoening, en gaat daarin zelfs nog verder dan the Tribune. Slechts reduceert dit blad de geheele zaak meer tot eene geldquaesticwelk denkbeeld de Amerikaansche senaat echter indertijd, na de bekende redevoering van Sumner, met zooveel verontwaardiging verwierp. Het verschil van opvatting tusschen Engeland

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2